Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
15 godzin temu, Quidam napisał:

Zbieraczki na kwiatach krokusów (temp. w cieniu +8 C).

Kwitnie również rannik zimowy.

 

Krokus 2023.JPG

Krokus1 2023.JPG

Krokus2 2023.JPG

Rannik 2023.JPG

 

To już definitywny zwiastun wiosny u Ciebie. U mnie dopiero co przebiśniegi, pszczoły w zbitych kłębach. Do wiosny daleeeko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Quidam napisał:

Prognoza długoterminowa na prawie cały marzec, delikatnie pisząc - nie napawa optymizmem.

  Też ją widziałem i przestałem liczyć na oblot w lutym. Ale z drugiej strony- w nocy słyszałem już głos lecących w kluczu ptaków a mój mega kudłaty kot lnieje na potęgę. Te długoterminowe prognozy często się nie sprawdzają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gajowy napisał:

  Też ją widziałem i przestałem liczyć na oblot w lutym. Ale z drugiej strony- w nocy słyszałem już głos lecących w kluczu ptaków a mój mega kudłaty kot lnieje na potęgę. Te długoterminowe prognozy często się nie sprawdzają

 

Jak trzydniowa się nie sprawdza to długoterminowa już całkowicie :P 

Jak brałem urlop we wtorek na czwartek to pokazywało 7 stopni, w czwartek już od 2 do 4 stopni

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzychu napisał:

Jak trzydniowa się nie sprawdza to długoterminowa już całkowicie :P 

Prognoza pogody musi być tak napisana po góralsku czyli żeby zawierała wszystko i słoneczko co piknie zaświeci i dyszczyk przeleci dla ogrodników i trochę śniegu dla turystów i dzieciaków , i trochę powieje żeby osuszyć glebę  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W zeszłym tygodniu na Lubelszczyźnie  i Mazowszu widziałem sporo kwitnącej kokoryczy pełnej i miodunki ćmej. Pszczoły które mam koło pracy przestały nosić żółty pyłek a noszą lekko brązowawy, to chyba znak że skończyła się wierzba a na potęgę zaczęły dzikie owocowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rzepaku pomału wystrzeliwują pierwsze pędy z pączkami kwiatowymi.
Miejscami w zacisznych miejscach są już ich całe połacie .
Codziennie przejeżdżam drogą obok rzepaku i  widzę jak z dnia na dzień rzepak "rośnie w oczach" .
Współczesne nawozy w tym kierunku naprawdę dużo mogą .
Niedługo rzepak we wzroście przegoni bambusy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Robi_Robson napisał(a):

Na rzepaku pomału wystrzeliwują pierwsze pędy z pączkami kwiatowymi.
Miejscami w zacisznych miejscach są już ich całe połacie .
Codziennie przejeżdżam drogą obok rzepaku i  widzę jak z dnia na dzień rzepak "rośnie w oczach" .
Współczesne nawozy w tym kierunku naprawdę dużo mogą .
Niedługo rzepak we wzroście przegoni bambusy ;)

U mnie podobna sytuacja. Odmiany populacyjne potrzebują 3 dni słońca bo czekają już w starterach :)  Przy jednej z pasiek mam 10 ha populacyjnego na którym wczoraj już pszczoły odwiedzały kwiaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden dzień później i już praktycznie wszystkie rośliny na polu rzepaku mają pędy z pąkami.
A na pojedynczych pędach pojawiają się pierwsze pojedyncze kwiatki .
Słabo to widzę ... Za szybko. Pszczoły nie wykorzystają z pełną mocą początku kwitnienia .
Początek kwitnienia będzie tylko rozwojowy .
Jeszcze nie było pogody na pierwszy przegląd wiosenny, a już trzeba nadstawki miodowe szykować .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Robi_Robson napisał(a):

Jeszcze nie było pogody na pierwszy przegląd wiosenny, a już trzeba nadstawki miodowe szykować .

ja zadziałam rutynowo , postawię od razu po 2 korpusy miodni w weekend majowy. Przeglądów nie robiłem , nie było kiedy nawet zdjąć powałki. Rzepak jeszcze u mnie daleko i tylko na jednej pasiecie. W mieście go nie sieją :) i słabo schodzi ten smalcopodobny miodek. Może zmienię nazwę na lipowy bo każdy pyta już o ten miód. Nie mają ludzie kalendarzy ? Czy nie kojarzą lipowego z lipcem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, manio napisał(a):

Rzepak jeszcze u mnie daleko i tylko na jednej pasiecie. W mieście go nie sieją :) i słabo schodzi ten smalcopodobny miodek. Może zmienię nazwę na lipowy bo każdy pyta już o ten miód. Nie mają ludzie kalendarzy ? Czy nie kojarzą lipowego z lipcem ?

Ludzie często pytają o to czego z dużym prawdopodobieństwem nie ma .
Często miałem sytuację, że przed moim stoiskiem ktoś się zatrzymuje , ogląda i pyta "A gryczanego (lub wrzosowego) pan nie ma ? "
Kiedy odpowiedziałem , że mam , to odwracali się na pięcie i odchodzili nie kupując .
A miałem je kiedyś w najlepszym gatunku.
Teraz to prawie wszyscy chcą kupować poziomkowe , lawendowe , pomarańczowe , lub malinowe (koniecznie czerwone ! ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robi_Robson napisał(a):

Ludzie często pytają o to czego z dużym prawdopodobieństwem nie ma .
Często miałem sytuację, że przed moim stoiskiem ktoś się zatrzymuje , ogląda i pyta "A gryczanego (lub wrzosowego) pan nie ma ? "
Kiedy odpowiedziałem , że mam , to odwracali się na pięcie i odchodzili nie kupując .
A miałem je kiedyś w najlepszym gatunku.
Teraz to prawie wszyscy chcą kupować poziomkowe , lawendowe , pomarańczowe , lub malinowe (koniecznie czerwone ! ) .

I bananowy. 🌴

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

A Ty masz ? 🤑

na mnie psy wieszano jak ziołomiód jak robiłem

a teraz wszystkim pasuje różowy miód malinowy na chemii

wiec wiesz co ja mam

a ziołomiodu nie robię bo mimo że drożej się sprzedaje to za dużo pracy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na nadstawki - mniszek lekarski.

I pomyśleć, że zanim zostałem pszczelarzem intensywnie go zwalczałem.

Obecnie taki widok cieszy...

Poza tym kwitną liczne gatunki, m.in.;

- klon zwyczajny i bardzo intensywnie oblatywana wiśnia wczesna 'Oshidori'.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Pyłkodajne;

- kasztanowiec czerwony (Aesculus x carnea 'Briotii'),

- aktinidia pstrolistna okaz męski (Actinidia kolomikta),

- róża gęstokolczasta ( Rosa pimpinellifolia ,Juhannusruusu' - fińska odmiana stąd taka oryginalna nazwa).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Lipa drobnolistna kończy kwitnienie .
Na sumakach octowcach szał. Po kilka pszczół na jednym kwiatostanie .
Lada chwila otworzą się kwiaty na kwiatostanach przegorzanów .
Gryka zakwitła tydzień temu , ale ... !
Nie zdecydowałem się na wywóz pszczół.
Jedyne pole które namierzyłem ok 75km. od pasieki stałej jest akurat w całości pod linią wysokiego napięcia .
Już po kilku minutach inspekcji tego pola sam odczuwałem wewnętrzny dyskomfort.
Pszczołom go oszczędzę .

gryka.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.