Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Aktywność pszczół późna jesienią


Recommended Posts

Mam pytanie, czy jeśli pszczoły o tej porze (7.11) noszą pyłek, to znak że matka jeszcze czerwi? Czy robią tak tylko dlatego, że pogoda sprzyja? 

 

Zastanawiam się jak można sprawdzić bez wyjmowania ramek czy matka jeszcze czerwi. Po czym to poznajecie? 

Pytam, bo czekam na okres bez czerwiu, żeby zaaplikować kwas szczawiowy w uliczki. 

 

Na jedym filmiku widziałam system termometru, który jest zawieszony w środku, ale czytnik leży na górze ramek. Ktoś z Was stosuje? Drogie to jest? Myślę o przyszłym roku. 

Link to comment
Share on other sites

Pyłek, para wodna pod folią i bankowo jak młoda tegoroczna matka (starszych zwyczajnie o tej porze roku nie powinno już być w ulach) to do grudnia czerw będzie. O polewaniu? Najlepszy termin to Wigilia. Raz, że wolne mam aby podjechać z rana, dwa to jest ten krótki okres kiedy brak czerwiu w zdrowej i silnej rodzinie. Teraz to by był falstart. A nie można jechać więcej niż raz KS po jednym pokoleniu (różny czas gryzienia ale biologicznie są na tym samym etapie albo te co już karmiły albo te co dopiero będą karmić).

Link to comment
Share on other sites

ale tu nie chodzi czasem o kontrole kiedy sie czerw pojawi i skok temperatury ?

tylko gdzie dokładnie czujkę umieścić?

a termometr wystarczy jeden do tego dokupić termistory i kabelki oraz szybkozłączki typu  jack czy podobne

czujka do ula i jednym termometrem ogarniesz wszystko bez woreczków 

a i baterie w tych termometrach marnie zimno znoszą 

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Zapomniał Wół jak cielęciem był. Mozna o czyms czytac i to gdzies jest taka sucha wiedza. Ja zrobi sie taki experyment to poznasz to na "na wlasnej skórze". Doswiadczony pszczelarz popatrzy na wylotek, dotknie powalki i wie co w ulu. Ale poczatkujacy tego nie czuje i aby szybciej pojac taki termometr mu pomoze.

 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Z termometami bawilem sie pierwsze trzy zimy.  Wiele sie nauczylem dzieki nim. Np. ze juz sama obecnosc kogos w pasiece sieje niepokoj w rodzinie.  Tacy co to ida w srodku zimy i popukuja w ule nie zdaaja sobie sprawy co robia. I powinni sobie popukac po glowie.  Czujka byla na srodku w uliczce jakies 5cm od gory. Folii w zasadzie nie uzywam choc tej wiosny troche eksperymentowalem.  Termometrow juz nie zakladam bo zima do pasieki nie chodze. Przez 5 miesiecy ja i one na urlopie w separacji.  

Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, Beeman napisał:

Z termometami bawilem sie pierwsze trzy zimy.  Wiele sie nauczylem dzieki nim. Np. ze juz sama obecnosc kogos w pasiece sieje niepokoj w rodzinie.  Tacy co to ida w srodku zimy i popukuja w ule nie zdaaja sobie sprawy co robia. I powinni sobie popukac po glowie.  Czujka byla na srodku w uliczce jakies 5cm od gory. Folii w zasadzie nie uzywam choc tej wiosny troche eksperymentowalem.  Termometrow juz nie zakladam bo zima do pasieki nie chodze. Przez 5 miesiecy ja i one na urlopie w separacji.  

Tamtej zimy drwale bawili się z moimi rodzinami . Piłowali 30 cm od uli , wozili na koparce , poprzewracali w lutym . Jedyna miejscówka gdzie nie było upadków . Drwali prosić ?

Niestety dostałem kopa z miescówki i jak zamarznie piekło ( takie tam błoto ) mam przewozić .

Link to comment
Share on other sites

U mnie podobne, jedna pasieka stoi na tyłach zakładu produkcyjnego. W hali /5m od uli/ praca na 3 zmiany, maszyny pełną parą, wózki widłowe, itp.

Pszczoły zimują jak na innych pasiekach. Chyba się przyzwyczaiły :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, daro said:

Piłowali 30 cm od uli , wozili na koparce , poprzewracali w lutym . Jedyna miejscówka gdzie nie było upadków

No to ciekawa konkluzja.  Moze i znajde jakas miejscowke kolo tartaku ale zeby jeszcze z koparka to juz bedzie trudniej.   

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzyżak napisał:

U mnie podobne, jedna pasieka stoi na tyłach zakładu produkcyjnego. W hali /5m od uli/ praca na 3 zmiany, maszyny pełną parą, wózki widłowe, itp.

Pszczoły zimują jak na innych pasiekach. Chyba się przyzwyczaiły :)

Pszczoły się przyzwyczajają do hałasu .
Stojące w pasiekach przy ruchliwych szlakach kolejowych np przy koszarkach  nawet nie zwracają uwagi na hałas .
Ale w spokojnym, cichym  miejscu pod lasem wystarczy wejść w czasie mrozu na pasieczysko ,
to nawet chrzęszczące pod nogami  liście powodują , że bez przykładania ucha  słychać  jak pszczoły w ulach z niepokoju zaczynają szumieć .
W skrajnych przypadkach słychać nawet jak odrywające się od kłębu pszczoły spadają na dennicę .
Dlatego lepsza jest miejscówka przy autostradzie , od takiej na odludziu gdzie raz w miesiącu jakiś wariat urządza sobie rajdy quadem , lub motocyklem crosowym .

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Termometry z sondą już przyszły, ale nie miałam jeszcze kiedy ich założyć, ale... obserwując dziś pszczoły mogłam bym postawić 100 zł (więcej bym się bała :D) , że matki jeszcze czerwią.. Przed wylotkami był dziś spory ruch, chyba był to był oblot młodej pszczoły, nosiły też wodę, pyłek.  Wariatki... ?

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, ikop74 napisał:

Termometry z sondą już przyszły, ale nie miałam jeszcze kiedy ich założyć, ale... obserwując dziś pszczoły mogłam bym postawić 100 zł (więcej bym się bała :D) , że matki jeszcze czerwią.. Przed wylotkami był dziś spory ruch, chyba był to był oblot młodej pszczoły, nosiły też wodę, pyłek.  Wariatki... ?

IVON, termometry z sondą? Widzę, że zapał cię nie opuszcza, tak trzymaj, cieszy mnie to bardzo. Ile rodzinek zimujesz? 

Link to comment
Share on other sites

a wystarczy jeden taki termometr i odcinasz sondę

dorobić sondy z przewodu i termistora jak dobrze pamiętam 10kiloom

do tego złączki podobne do jacka 

i się nie martwisz o baterie  i woreczki tylko podchodzisz wtykasz gniazda i odczyt

wszystko mam drugi rok ale czasu nie mam i czy mi jest to potrzebne?

 

Link to comment
Share on other sites

Którejś zimy miałem monitorowany ul 10 czujnikami ds18b20 , do ich zasilania , odczytu a nawet rejestracji w komputerze wystarczy 3 żyłowy kabel . Podłączone wprost do komputera przez USB i darmowy program do zbierania i prezentacji danych.  To zupełnie co innego niż pomiar okiem bo można było obsługiwać tak ponad 250 czujników. Nic specjalnego nie wykryłem i znudziło mi się po jednej zimie. Teraz już nie mam pszczół przy domu to i pomysły "badawcze" mi wywietrzały. Chyba się starzeję ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.