Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Apiwarol


Recommended Posts

Dymienie kiedy w ulu jest czerw może i jest efektowne ale malo skuteczne nawet kiedy zachowa się cykl, wszyscy podniecają się tym ile warozy spadło a nalezy zastanowić się ile zostało.

Link to comment
Share on other sites

Jak została to należy sie postarać ją unicestwić w późniejszym terminie , ostatnie lata temu sprzyjają.

Czasem czekając na brak czerwiu i nic nie robiąc , można się doczekać braku czerwiu i braku pszczół .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
W dniu 13.10.2016 o 21:17, Tadek11 napisał:

.  Ilość w jednej tabletce 12,5 mg jest wystarczającą dawką jednorazową na ul. 

 

Wciąż męczy mnie z tyłu głowy fakt, że ostatnio 70% pasieki musiałem odymic połową tabletki więc dawką ok 7 mg amitrazy. Czy ktoś z Was robił badania i orientuje się, czy taka dawka starczy w okresie bezczerwiowym? Przeszukałem całe forum więc podpinam pytanie pod ten temat. 

Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, Krzychu napisał:

 

Wciąż męczy mnie z tyłu głowy fakt, że ostatnio 70% pasieki musiałem odymic połową tabletki więc dawką ok 7 mg amitrazy. Czy ktoś z Was robił badania i orientuje się, czy taka dawka starczy w okresie bezczerwiowym? Przeszukałem całe forum więc podpinam pytanie pod ten temat. 

Pól tabletki też spoko wystarczy teraz jesienią jak jest już mniej pszczół niż w środku sezonu , ale warunek musisz mieć szczelny zamknięty ul podczas zabiegu przez te 20 minut jak piszą w ulotce. Informacja podana ze szkolenia u nas w Kole Pani K. Pohorecka . 

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Tadek11 napisał:

Pól tabletki też spoko wystarczy teraz jesienią jak jest już mniej pszczół niż w środku sezonu , ale warunek musisz mieć szczelny zamknięty ul podczas zabiegu przez te 20 minut jak piszą w ulotce. Informacja podana ze szkolenia u nas w Kole Pani K. Pohorecka . 

 

I tego tak do końca nie dopilnowałem. W tych rodzinach, gdzie są pajączki w powałkach nad ramkami - tam gdzieniegdzie nie są zakitowane do końca i tam mógł ulatniać się dymek. Na 20 min wylot był zamknięty 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Wciąż męczy mnie z tyłu głowy fakt, że ostatnio 70% pasieki musiałem odymic połową tabletki więc dawką ok 7 mg amitrazy. Czy ktoś z Was robił badania i orientuje się, czy taka dawka starczy w okresie bezczerwiowym? Przeszukałem całe forum więc podpinam pytanie pod ten temat. 

 

Zamiast się martwić przepłucz pszczoły w spirytusie i będziesz wiedział. Jak będzie potrzeba to dasz KS.

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Krzyżak napisał:

 

 Jak będzie potrzeba to dasz KS.

Jak amitrazy niet , to i z kwasem bida. Naszym obowiązkiem jest zabespieczyć papu i leczenie i o tym należy myśleć wcześniej . Gdyby miał zbędne z 2 tabletki to w ciepły dzień mógłby odymić z 2 ule i włożyć wkładki , coś by to mogło podpowiedzieć o stanie .Czy to kwasy , czy to amitraza nie są przesadnie drogie , żeby ich nie mieć na zabieg nawet kontrolny , a dzielenie tabletek na pół jest ryzykownym sposobem  z paru powodów.

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, lalux5 napisał:

Jak amitrazy niet , to i z kwasem bida. Naszym obowiązkiem jest zabespieczyć papu i leczenie i o tym należy myśleć wcześniej . Gdyby miał zbędne z 2 tabletki to w ciepły dzień mógłby odymić z 2 ule i włożyć wkładki , coś by to mogło podpowiedzieć o stanie .Czy to kwasy , czy to amitraza nie są przesadnie drogie , żeby ich nie mieć na zabieg nawet kontrolny , a dzielenie tabletek na pół jest ryzykownym sposobem  z paru powodów.

 

Pomyślę o Twojej cennej radzie ;)

 

Niemniej jednak tabletek było na styk na wszystkie ule, a po drodze a to jakaś w trawę rozpalona spadła, a to już w opakowaniu pokruszone były. I dopiero podczas ostatniego odymiania okazało się, że nie starczy z powodu tych zdarzeń losowych. No nic, w sobotę zobaczę co tam na wkładki dennicowe spadło. KS mam cały kilogram. 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Stosowaliście już apiwarol w tym roku? 

Ja stosowałem tydzień temu pierwszy zabieg, w większości rodziny już dawno czerwiu nie mają - i o dziwo w ciągu godziny nic nie spadło na dennicę w tych kontrolnych. 

Nie wiem co o tym myśleć, bo w roku uprzednim w takcie sezonu po 2000 sztuk się sypało. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Stosowaliście już apiwarol w tym roku? 

Ja stosowałem tydzień temu pierwszy zabieg, w większości rodziny już dawno czerwiu nie mają - i o dziwo w ciągu godziny nic nie spadło na dennicę w tych kontrolnych. 

Nie wiem co o tym myśleć, bo w roku uprzednim w takcie sezonu po 2000 sztuk się sypało. 

 

 

U mnie nie było jakichś wielkich rozbieżności w stosunku do roku ubiegłego. 

Może jedna, co do rekordziny-rekordzistki, mającej najmniejszy osyp. Ale to zbieg kilku czynników... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.