Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
wawelski

Pożegnanie nawłoci?

Recommended Posts

Cześć

Sejm uchwalił ustawę o zwalczaniu gatunków inwazyjnych, niestety (albo stety) zalicza się do nich nawłoć kanadyjska i późna. Co teraz? Pewnie nieuchronny koniec późnego pożytku woniejącego skarpetami i co za tym idzie zmiana gospodarki pasiecznej. 🙁 Dla mnie wielka szkoda, miód nawłociowy stanowił spory udział w produkcji moich pszczół i obniżał koszty zakarmiania na zimę. Z drugiej strony, obserwuję nieprawdopodobną wręcz zaborczość tej rośliny, co rok jest jej więcej, rośnie wszędzie bez pytania wygryzając inne rośliny. Czy będzie lepiej po wytępieniu nawłoci, o ile to się w ogóle uda?

https://www.prawo.pl/prawo/gatunki-inwazyjne-sejm-uchwalil-ustawe,508227.html

Ciekaw jestem na kogo spadną koszty... Koło mnie są hektary tej rośliny, na prywatnych działkach rolnych, nieuprawianych od dziesięcioleci. Każą właścicielom z tym walczyć?

Jeśli ujęto nawłoć kanadyjską i późną, a pospolitej nie, to bardzo ciekawym, jaką procedurą to się będzie odbywało. Wydaje mi się, że nawet w najnowszym "Pszczelarstwie" pomylili zdjęcie.
Czyli tak: 1. musi być zgłoszenie 2. ktoś musi inwazjatę zidentyfikować (a przecie są i krzyżówki) 3. ktoś musi nakazać usunięcie, czy od razu karę dowalić?
I czy to aby konstytucyjne, nakazywać każdemu na jego ziemi być botanikiem i stróżem?

50 minut temu, michal79 napisał:

Jeśli ujęto nawłoć kanadyjską i późną, a pospolitej nie, to bardzo ciekawym, jaką procedurą to się będzie odbywało. Wydaje mi się, że nawet w najnowszym "Pszczelarstwie" pomylili zdjęcie.
Czyli tak: 1. musi być zgłoszenie 2. ktoś musi inwazjatę zidentyfikować (a przecie są i krzyżówki) 3. ktoś musi nakazać usunięcie, czy od razu karę dowalić?
I czy to aby konstytucyjne, nakazywać każdemu na jego ziemi być botanikiem i stróżem?

Mam nadzieję, że "strachy na lachy" jeśli chodzi o nawłoć. Za Mińskiem są skupiska barszczu Sosnowskiego i nie można się było doprosić bardzo długo by ktoś się tym zajął. Myśle, ze ruszą w pierwszej chwili na rdestowiec japoński.

• Like 2

Urzędnicy i botanicy będą mieli wieeeeele lat roboty, być może także dla swych spadkobierców. Poniżej dwa gatunki. 

Czy to nawłoć późna i kanadyjska? Czy pospolita i kanadyjska?

wlH2pB3.jpg

Pospolita po mojej lewej .

Podobnie z konopiami , zakazali bo głupi milicjant nie rozróżni indyjskich od rodzimych . Notabene miododajnych i pyłkodajnych . PRL upadł nie zmienił się pogląd o umyśle mundurowych . Chore ludzie .

• Like 1

6 godzin temu, gajowy napisał:

Myśle, ze ruszą w pierwszej chwili na rdestowiec japoński.

Ja wątpię w jakiekolwiek działania bo na wszystko potrzebne są pieniądze i ludzie . To może tylko dotyczyć gruntów objętych dopłatami obszarowymi , ale na nich nawłoć nie  rośnie bo na uprawianej lub koszonej działce sama się zwalcza. U mnie rośnie tylko po rowach i na nieużytkach , których nie tylko nikt nie uprawia , ale i nie zgłasza do dopłat .

Wyraźnie różni się nawłoć kanadyjska , ale to trzeba mieć dwie obok siebie żeby widzieć różnice. Ja kanadyjską kupiłem w Biedronce :)  to wiem co mam . Ma fioletowe kłącza , a pospolita ma białe - można więc sprawdzić wyrywając.

Rdestowiec u mnie nie występował , to sobie przywiozłem przed laty z Chałup na Helu  :) - tam rośnie nawet w Zatoce  , ale żeby on był inwazyjny ? Cieszę się ,że nie wymarza , bo trojeść amerykańska mi w tym roku w dużej części wymarzła , a to została nawet nie kwitła :(  - jaka to inwazyjność skoro muszę o nią dbać i nawozić ?

Wszystkie inne trojeści przepadły bez śladu , a miałem  naprawdę imponujące kępy białej i krwistej.

11 minut temu, manio napisał:

Wszystkie inne trojeści przepadły bez śladu , a miałem  naprawdę imponujące kępy białej i krwistej.

chcesz nasion?

akacje już wycinają - co roku jej mniej, nawłoć zlikwidują a z drugiej strony mądre głowy siedzą i w głowę zachodzą co zrobić by pszczołom pomóc... to się we łbie nie mieści...

Znajomy radny niedawno opowiadał jak to na jednej z rad miejskich na jednym spotkaniu zatwierdzili najpierw wycięcie kilku drzew bo komuś przeszkadzały (nie musieli) a zaraz potem stwierdzili w innym punkcie rady że na jakimś bezdrzewnym terenie/placu brakuje im ptaków i ustanowili, że trzeba rozwiesić budki dla ptaków by ptaki wróciły... WTF?!

Mnie się wydaje że z nawłocią nie wygrają , bo rośnie po rowach i nieużytkach , których nikt i tak nigdy nie będzie kosił chyba że będą dawać dopłaty , tylko to starta pieniędzy . W mojej okolicy sporo nieużytków porasta brzózkami i może brzozy uznają za gatunek inwazyjny, Głupie prawo nie będzie i tak przestrzegane. Pamiętam jak kiedyś za Komuny wydano rozporządzenia że samochody ciężarowe nie mogą mieć pustych przebiegów bez ładunku  w jedną i drugą stronę jadąc po towar  i co kierowcy robili ? wozili puste beczki po olejach  , lub stare palety które później wyrzucali po drodze  jak dojeżdżali do miejsca docelowego. Nawłoć to nie barszcz Sosnkowskiego i nie dadzą rady z nią wygrać.

• Like 1

44 minuty temu, gajowy napisał:

chcesz nasion?

dzięki za wsparcie i propozycję , ale skoro przepadły to nie chce mi się drugi raz z tym bawić, choć miałem  je kilkanaście lat. Przegorzan, rożnik, sida czy rdestwiec są niezniszczalne - w d..e mam głupie prawo. Uprawiam co fajnie rośnie i daje radość pszczołom. Teraz szaleją na rożniku i sidzie (inaczej malwa pensylwańska)

Jeszcze raz dzięki za propozycję :)  Zapraszam na wykopki gotowych roślin j.w., a kępy trojeści kanadyjskiej też na miejscu , choć bujniej rośnie pospolita.

• Like 1

2 godziny temu, manio napisał:

a kępy trojeści kanadyjskiej też na miejscu , choć bujniej rośnie pospolita.

Miałeś na myśli trojeść kanadyjską , czy nawłoć? U mnie w okolicy mam wrażenie, że rosną trzy gatunki nawłoci razem. Jedne już zawiązały owoce, inne dopiero zaczynają kwitnąć. U rodziców rośnie trochę trojeści, pszczoły nawet ładnie oblatują choć za mało tego na miód. ( w tym roku kwitła równocześnie z lipą na podwórku a i tak miodu w jednym ulu który tam stał nie przybyło).  Przeniosłem jej trochę  na wieś do pasieki ale rośnie wyjątkowo kiepsko na bardzo lichej ziemi, jedna roślina zaledwie miała kwiat. Za to u matuli w ogródku będzie sporo nasion tego roku. Co do wykopków gotowych roślin- bardzo dziękuję, jeśli miałbym być choć trochę w okolicy Ełku to odezwę się wcześniej.

7 godzin temu, gajowy napisał:

czy nawłoć?

Oczywiście nawłoć , zapętliłem się z żalu nad trojeścią.

U mnie nie mam wątpliwości , która jest kanadyjska bo jak pisałem kupiłem kiedyś sadzonki w Biedrze. Jest niższa od rodzimej , ale ma dużo ciemniejsze liście i łodygi ( ciemnozielone) , wiec łatwo rozróżnić z daleka.  Intensywnie rozrasta się z kłączy i muszę ją ograniczać , ale nie widzę aby się rozsiewała ekspansywnie z nasion.

W tym roku zauważyłem koło siebie ekspansję kolczurki. W zeszłym roku miałem w okolicy jedno takie miejsce gdzie ja widziałem koło działki, w tym obrosła i Wymakracz i Narew w mojej okolicy.

16 godzin temu, daro napisał:

Podobnie z konopiami , zakazali bo głupi milicjant nie rozróżni indyjskich od rodzimych . Notabene miododajnych i pyłkodajnych

https://jbzd.com.pl/obr/2052922/miodoziolek

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach na jednej z pasiek w powiecie kętrzyńskim ujawnili 24 krzaki konopi indyjskich. Ujawnione krzaki miały od 100 do 230 cm wysokości.
57-letni pszczelarz tłumaczył, że hodował zakazane rośliny, bo dobrze wpływały na kondycję jego pszczół.
Na miejsce przybyli funkcjonariusze z KPP w Kętrzynie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

i po 80 zeta za słoik, i kolejka by małolatów stała:-)

Edited by gajowy

Taki miodek... że mucha nie siada.

• Like 1

PS. Dla tych młodych, co tego nie pamiętają, to Marian dostał miód po przemytnikach, z którym zmieszała się bodajże kokaina. 

Fajnie, że wykręciliście trochę nawłoci w tym roku co niektórzy.

Pytanie za 100 pkt dla tych z północy - czy zauważył ktoś z Was żeby pszczoły coś nosiły ostatnimi dniami z tej nawłoci na uzupełnienie pokarmu zimowego? Nie ukrywam, że w tym roku jest jej więcej niż poprzednimi laty ale smrodku skarpet nie czuć przy ulach jak u tych co odbierają go jako towarowy. 

Intensywne loty, lub powroty przed deszczem było widać ale czy one coś z tego mogły nanieść jako uzupełnienie? Mi ciężko powiedzieć patrząc na fakt, że jednocześnie podkarmiam.