Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Automatyzacja w pszczelarstwie


Brzytwiarz

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam ten wątek w pełni świadomie, że nasze forum jest czytane przez producentów sprzętu pszczelarskiego. Od jakiegoś czasu zastanawiam się dlaczego jeszcze nie ma czegoś takiego jak automatyczny wylotek. Tzn widzę taką potrzebę bo mając pasiekę wędrowną było by to bardzo wygodne i oszczędzało czas jak i pieniądze bo nie jednokrotnie trzeba zamknąć pszczołę w ulu. Czasem bo będzie oprysk a czasem by móc zabrać sobie spokojnie rodziny z pożytku. Więc dla wszystkich producentów wszelakich systemów gps czy wag czy innego ustrojstwa. Myślę by zapoczątkować to w produkcji masowej będziemy musieli to sami jakoś wytworzyć. Na chwilę obecną rozwiązywał bym to za pomocą elektromagnesów dwóch. Jeden otwieranie drugi zamykanie. Ale czekam na propozycję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Od jakiegoś czasu zastanawiam się dlaczego jeszcze nie ma czegoś takiego jak automatyczny wylotek

Nie ma bo widocznie nie ma zapotrzebowania i nawet nie widziałem takiego nigdzie ? Ani  w sklepach pszczelarskich ani na YT. 

Ale wątek jak najbardziej przydatny dla nas pszczelarzy żeby sobie usprawnić prace w pasiece ,mnie na przykład cały czas chodzi po głowie pomysł wózka pasiecznego elektrycznego  do przewozu korpusów z ramkami z miodem  czy innymi potrzebnymi rzeczami  po terenie pasieczyska  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Jeden otwieranie drugi zamykanie. 

 

Ewentualnie jeden elektromagnes i spręzyna. A sterowanie sms-em ?

 

 

27 minut temu, Tadek11 napisał:

mnie na przykład cały czas chodzi po głowie pomysł wózka pasiecznego elektrycznego  do przewozu korpusów z ramkami z miodem  czy innymi potrzebnymi rzeczami  po terenie pasieczyska 

Czasem w necie można kupić napęd z wózka inwalidzkiego elektrycznego. Pewnie dało by się łatwo zaadoptować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gajowy napisał:

Czasem w necie można kupić napęd z wózka inwalidzkiego elektrycznego. Pewnie dało by się łatwo zaadoptować.

Wiem i też myślałem też o napędzie z akumulatorami od hulajnogi elektrycznej. Ale to wszystko jest w sferze projektów których długa lista czeka na realizacje  , na razie kończę nową topiarkę słoneczną  obrotową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Tadek11 napisał:

mnie na przykład cały czas chodzi po głowie pomysł wózka pasiecznego elektrycznego  do przewozu korpusów z ramkami z miodem  czy innymi potrzebnymi rzeczami  po terenie pasieczyska  

 

Koniecznie sterowanie na dżoja względnie produkt wyższego zaawansowania technologicznego czyli naprowadzane dży-pi-esem, a jakby jeszcze przypiąć się wtyczką u-es-be po kablu (uwaga na zaplątanie się) lub poprzez blutufa? Prawdziwy star trek by był :)

 

Harcerzu jesteś? Dawaj do pieca! Bo nie wiem jakie tam teraz teorie na topce są? 

 

I lądujemy na ziemi. Autonomiczny układ samonośny. Najtańszy. Wystarczy go najechać. Wymyślone parę tysięcy lat temu.

Edytowane przez Tikcop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, gajowy napisał:

Ewentualnie jeden elektromagnes i spręzyna. A sterowanie sms-em ?

W sumie to można sobie z tym nawet jak na amatora poradzić technicznie , tylko pytanie  na ile wylotów w pasiece , bo jak na kilkadziesiąt to zaczyna robić się problem z zasilaniem jak na pasiekę wędrowną i w ogóle z pracochłonnością , montażem i serwisowaniem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gajowy napisał:

Karuzelą dla czerwiu nikt u tych Azjatów się nie przejmuje.

Ano nie przejmują się. Twierdzą nawet, że jajka czy larwy nie wylatają. Ja tam nie wiem. Miód z ula ma tyle wody, że to woda. Klimat! Widać zresztą na filmie. Trza go extra dosuszać. Ale byznes to byznes jak kto chce hurtowe ilości. 

 

Pszczoła idealna na warozę ale patrzcie, patrzcie nawet nawiedzeni nie próbowali importować do klimatu nietropiku choć mogę czegoś nie wiedzieć.

Ta pszczoła nie ma wcale instynktu gromadzenia zapasu. W wersji z certyfikatem eko to by trza zasysać z każdej komórki osobno. No i zobacz wielkość ula. Ot wejść na jaką palmę i urwać banana. Da się żyć? Da. Ta wschodnia a nasza melifercia? Brak mi dobrego porównania. To inne zasadniczo owady. Choć niby tak samo wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 A dla mnie to rozwiązanie zmiatania pszczoły ciekawa sprawa (ma ktoś linka do tego urządzenia). Choć ja zastanawiam się nad dmuchawą. 

Edytowane przez Brzytwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, gajowy said:

Czasem w necie można kupić napęd z wózka inwalidzkiego elektrycznego.

Pogadaj z ukraincami, tam wiele podwozi po rowach sie pląta. A moze jeszcze jakąs wiezyczkę w gratisie dostaniesz.(to tak na wszelki wypadek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2022 o 01:02, Brzytwiarz napisał:

............................Od jakiegoś czasu zastanawiam się dlaczego jeszcze nie ma czegoś takiego jak automatyczny wylotek. .....................

Nie ma, bo to już nie będzie pszczelarstwo, a hodowla przemysłowa - inaczej zbrodnia ludzkości przeciw naturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, irkor said:

Nie ma, bo to już nie będzie pszczelarstwo, a hodowla przemysłowa - inaczej zbrodnia ludzkości przeciw naturze.

co jest złego w zamykaniu wylotka przed opryskiem? bez konieczności przyjeżdzania 50km  tak samo co jest złego zamknięcie wylotka w nocy przed zabraniem uli z pożytku 50 km od miejsca zamieszkania. Oszczędność czasu i wygoda a nie jednokrotnie pieniędzy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyzacja i wykorzystanie obecnego  rozwoju to tak z lenistwa będzie kreowało rozwój pokoleń w późniejszym czasie. W pszczelarstwie jest wiele do zrobienia i nie ma się co głęboko zastanawiać tylko to robić! 

Nie jestem pierwszy bo za granicami już to znają a mianowicie stalowe opalitki. Chyba nie trzeba głębiej tłumaczyć jakie to daje możliwości w połączeniu z magnesem na wylotku. oznacza to uwiązanie rójki = brak utraty pszczoły ale dalej można mówić że to przemysłowa droga i nie humanitarna. 

Edytowane przez Brzytwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Nie jestem pierwszy bo za granicami już to znają a mianowicie stalowe opalitki. Chyba nie trzeba głębiej tłumaczyć jakie to daje możliwości w połączeniu z magnesem na wylotku. oznacza to uwiązanie rójki = brak utraty pszczoły ale dalej można mówić że to przemysłowa droga i nie humanitarna. 

Dziękuje z taką mechanizację hodowli , ale chyba jaja sobie robisz ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, irkor napisał:

 

A ja mam wyrzuty jak pszczołę daszkiem przytrzasnę.... i staram się przy zamknięcu ula wszyskie z okolic daszka obmieść by tego uniknąć.  Jakoś dziwnie mi język niemiecki do tego filmu  bardzo pasuje.

Edytowane przez gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oryginał filmu jest z pasieki przemysłowej w stanach, właściciel mówi po angielsku

 

to i nie metkuj 

 

więcej nie jeden zabije pszczół głupim przestawianiem ramek z czerwiem niż tu na filmie

Edytowane przez Tikcop
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Tikcop napisał:

oryginał filmu jest z pasieki przemysłowej w stanach, właściciel mówi po angielsku

 

to i nie metkuj 

  Mam świadomość jaki jest język oryginału.  I nic nie metkuję. Nie napiasęłm nic w stylu "Niemcy, mordrcy ludzi i zwierząt"

Godzinę temu, Tikcop napisał:

więcej nie jeden zabije pszczół głupim przestawianiem ramek z czerwiem niż tu na filmie

  Zapewne, niejeden też zamorduje całą rodzinę niedokarmieniem albo niedoleczeniem warrozy. I tego też nie pochwalam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej w filmie uderza że tam jest stal i fara a nie kwasiak. Ale jak to mówią bułkę w bibułkę a ...  do łapy. Co do metody to jak by dołożyli jakieś dmuchawy to było by cacy. 

Edytowane przez Brzytwiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.