Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Maniowe lenistwo motorem postępu


Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, Tikcop napisał:

I ku samo-opamiętaniu się życzę. Przyda się może kiedy.

a i wzajemnie bo kiedyś Cię rozerwie przez to nadymanie się 0suicide.gif

a swoje życzliwe inaczej  rady pszczelarskie w moim kierunku w buty sobie wsadź

4 godziny temu, Tikcop napisał:

ileś już nahodował warozy na pszczołach co to po nich nie będzie już śladu przed nowym rokiem?

 

bo ja hodowałem matki jak Ciebie nawet w rodzicielskich planach nie było , więc zwyczajnie nie wypada pchać się , gdzie nie proszą. To dla mnie zbędne jak brzęczenie much. Kindersztuby brak.

Jestem pszczelarzem grubo przedwarrozowym , o ile można to dziś sobie wyobrazić.

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do początku wątku, jest to jeden z rzadkich niczym perły kawałków wiedzy, dla których mimo batów jeszcze wracam na to forum. Swoją drogą ciekawe, ile takich miodniowych pszczół zostałoby w odkładzie bez wywożenia i zamykania wylotka. ?

Edytowane przez michal79
  • Lubię 1
  • Zdezorientowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, michal79 napisał:

Swoją drogą ciekawe, ile takich miodniowych pszczół zostałoby w odkładzie bez wywożenia i zamykania wylotka. ?

a nie pisałem ,że bez wywożenia :)

Ale masz rację , następnym razem spróbuje nie wywozić , nie zamykać .  Ryzyko żadne bo polecą do moich uli. Tylko jak stwierdzić ile zostało ?

Chociaż w odkładzie będzie widać ,ze nic nie widać :) nowych pszczół/ Można też dodać wyraźnie inne kolorystycznie , np elgony na monticola.

Jeśli uciekną to dopiero przed południem jak zejdą do gniazda. Ale nie wiem kiedy pszczoły miodniowe latają i jakie mają plany. Wylecą za potrzeba i wrócą do starego macierzaka pewnie.

.

Edytowane przez manio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, michal79 napisał:

Bo wywozić mi się nie chce

ja mam pick-upa i drugą pasiekę na złomowisku pod drodze do domu , więc wywożę naprzemiennie z autoamtu. Problem żaden , choć trzeba postawić i jechać bo mogą się przegrzać. Jak silnik pracuje to pszczoły się nie zrywają - chyba wibracie gruźlika tak na nie wpływają. No i niestety na złomowisku muszę zlikwidować bo mi wypowiedzieli lokalizację :(  Mam na oku drugą lokalizację w wiosce po drodze o fajnej  poniemieckiej  nazwie Mrozy Wielkie ( choć niemiecka nazwa zalatuje po posku Gross Mrosen :) , jeszcze bardziej niemiecka jest nazwa inne wioski Szczecinowen czu Sikoren . Tacy to Niemcy tu mieszkali. Dopiero po  plebiscycie całkiem zniemczyli nazwy. W archiwum państwowym jest nawet mapa do nauki geografii z przekreślonymi polsko brzmiącymi nazwani i nowymi szkopskimi po plebiscycie.

Edytowane przez manio
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, michal79 napisał:

mimo batów jeszcze wracam na to forum.

Jeśli to wyrzut w moim kierunku , to dzięki naszym sporom to forum żyje i cieszy się popularnością :) Takie są prawa marketingu i Administracja płaci mi za to ciężkie pieniądze :)

W ramach rekompensaty zdradzę Ci kolejny leniwy sposób na pszczoły : kierowany lenistwem wstawiłem kiedyś do odkładu uszkodzone ramki , gdzie były tylko resztki szuszu. Okazało się ,że taki odkład odbudowuje takie ramki bez trutowych komórek. Teraz robię to już planowo : wycinam stary susz nożem ( taki zgrabny fiskars-finka w pochwie) ,zostaje po obwodzie jakie 5 mm. Ramki są drutowane drutem nierdzewnym 0,3 mm, więc się nie zrywa,

Można takie ramki dezynfekować przed podaniem : do tego potrzebny spryskiwacz, wybielacz ACE nad wybielacze ( to soda kaustyczna i podchloryn sodu) , a następnego dnia neutralizacja roztworem octu, Wychodzą bielsze niż zwykłe i zakwaszone jak pszczoły lubią  :)

Lenistwo to motor pszczelarskiego postępu . Pozdrawiam i obiecuję więcej . Zobacz jakie nudy na Polance czy trepowskiej amnezji - tam nie ma nas :)

 

Edytowane przez manio
  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, michal79 napisał:

mimo batów jeszcze wracam na to forum.

Dla wszystkich starczy miejsca , a różnice w rozumieniu Świata i ocenie różnych zjawisk to normalka , mamy pluralizm i dopóki ktoś nie zawłaszczy sobie monopolu na rację i nie będzie chciał w nieelegancki sposób obrażać innych z tego powodu to wszystko jest OK.  Ty myślisz tak,  i tak a ja mogę mieć inny podgląd i nawzajem szanujemy się i swoją odrębność . I może jak ktoś założył swój wątek ( temat) to może nie starajmy się w nieelegancki sposób zaburzać czyjś temat , ?dla samej zasady , aby tylko przywalić adwersarzowi chodzi mi o zachowanie jakiejś kultury wypowiedzi tylko i wyłącznie , a nie żeby komuś zamykać buzię  i tu masz nie pisać bo to jego temat , tylko tak z kulturą bez obrażania się nawzajem. ?

31 minut temu, manio napisał:

Takie są prawa marketingu i Administracja płaci mi za to ciężkie pieniądze :)

No ciekawe rzeczy piszesz ? Jeszcze ktoś pomyśli że to i prawda ?

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Tadek11 napisał:

Jeszcze ktoś pomyśli że to i prawda

Sama prawda i tu cytat biblijny : biedny i bogaty zginął w tym samym czasie ... biedny nic nie zostawił , bogaty nic nie zabrał . Nie zawsze pieniądze są najważniejsze ?

p.s.

nie tylko na odkłady działa leniwy sposób podawania pustych ramek , jeszcze lepiej robią to mocne rójki . Ale ja programowo nie zbieram rójek :( na czym jestem stratny pieniężnie :( , choć raczej bym nikomu nie sprzedał pszczół hgw jakiego pochodzenia. Nie mam takiego parcia na szukanie pszczół spod Zambrowa od pszczelarza co to nie wiedział ,że ma pszczoły . To pewnie błąd ,ale nie szukam żeby było lepiej i bogaciej niż mam.

Edytowane przez manio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, manio napisał:

Takie są prawa marketingu i Administracja płaci mi za to ciężkie pieniądze :)

  Oby to nie był tylko klucz do opłacalności prowadzenia pasieki , który właśnie zdradziłeś innym?. Jeszcze się plotki rozejdą i zaraz Adminowie dostaną setki zapytań od "jutubowych" i "pejsbukowych" pszczelarzy o stawki.

 

Tak mi się przypomniało

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po przespaniu się z tą myślą (w temacie wątku, więc chyba mogę). 

Tak sobie pomyślałem, że nałożenie na odkład miodni z przegonką może nie wyjść na tym samym pasieczysku, bez zamykania... Po nocy spędzonej w odkładzie, nad który została "wstawiona", taka pszczoła miodniowa będzie już pachniała inną rodziną. Wyjdzie się oblecieć, po czym z przyzwyczajenia wleci do starego ula, jak do siebie, no i momentalnie zostanie ścięta - bo bez pokarmu obco pachnących nie wpuszczają. 

Trzeba mi będzie zabrać tę miodnię jakoś późnym popołudniem, potrzymać do wieczora w cieniu, zamkniętą jakoś przewiewnie (2 powałki z pajączkami?), a później zabrać na inne pasieczysko razem z tym odkładem, no i tam dopiero położyć jedno na drugie, oddzielone przegonką. I wrócić za 2 dni po mniód. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?

... a bo nie mogłem się powstrzymać (mam tak zazwyczaj gdy.... i po np. ... -niaku )...

.... nie na temat ale w temacie ...

?

 

 

?

PF

 

ps dopisuję po chwili by .... nie ma w tych (powyższych...) żadnych podtekstów/aluzji/insynuacji .... jako 'ciekawostkę' tylko ... wywołaną 'liczbą' "30"

 i 'tematycznym bocznym torem'?

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PiotrekF napisał:

ps dopisuję po chwili by .... nie ma w tych (powyższych...) żadnych podtekstów/aluzji/insynuacji .... jako 'ciekawostkę' tylko ... wywołaną 'liczbą' "30"

 i 'tematycznym bocznym torem'?

 

Podtekstów może i nie ma ? Ale ziarno niepewności zasiałeś ? Jakie to ciężkie pieniądze otrzymuje się od Administracji ? I skąd liczba 30 skoro taka liczba padła  ? to może wyglądać na dobijanie targu ? w srebrze tylko jak Piotrek daje do zrozumienia że srebro  srebrze nie równe  ? Jakiej próby , czy standardowe srebro czy Judaszowe srebrniki za pomocą których można kupić i duszę człowieka i sprzedać własną ojczyznę  . Mamy duży problem z rozwikłaniem zagadki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tadek11 napisał:

 

Podtekstów może i nie ma ? Ale ziarno niepewności zasiałeś ? Jakie to ciężkie pieniądze otrzymuje się od Administracji ? I skąd liczba 30 skoro taka liczba padła  ? to może wyglądać na dobijanie targu ? w srebrze tylko jak Piotrek daje do zrozumienia że srebro  srebrze nie równe  ? Jakiej próby , czy standardowe srebro czy Judaszowe srebrniki za pomocą których można kupić i duszę człowieka i sprzedać własną ojczyznę  . Mamy duży problem z rozwikłaniem zagadki ?

?

Podtrzymuję: 

NIE MA i ma nie być podtekstów ... jako ciekawostkę tylko ... bo wiele 'rzeczy' (legenda to czy prawda????) jakby potwierdza istnienie tegoż srebra ....

 Tylko tak dygresyjnie, jako i inni , pozwoliłem sobie w mania temacie .... no pozwoliłem manowcami (?)...

?

PF

ps 

manio ! : przepraszam !

ale jakoś tak uwielbiam wszelakie 'tematy obok' ... tematu

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2022 o 10:41, daro napisał:

30 w srebrze

sama Administracja się wygadała. To odpowiednik dzisiejszych 12-20 tys zł ale chyba przed wojną bo teraz inflacja już ćwierć  zjadła. Jak miesięcznie to godnie , a jak jednorazowo to tyle to mi pszczoły naniosą .

Judasz nie zrobił tego dla kasy to by było zbyt banalne , lecz czuł się niedoceniony przez Nauczyciela . Pchnęła go do tego zatem pycha , a nie chciwość  Kwota nie była powalająca , nie ustawiała na życie , ale za mniejsze pieniądze i dziś ludzie robią duże świństwa. Zdradził Jezusa pocałunkiem. Wiecie dlaczego ? Bo Jezus niczym się nie różnił od innych . Był jak każdy z nas .

Nasz kolega "liter-at" napisał do mnie posta dyskutującego z rzuconym przeze mnie posądzeniem ,że nasz wiesz Słowacki pedziem był. Otóż nie był i to pomówienie. Miał tabuny kochanek i wierszyków im nie czytał tylko koronki ściągał z ... . Może i dobrze , ale lepiej mi się czytało Mickiewicza. Szczególnie XIII księgę  :) , choć tą ponoć napisał Fredro zainspirowany Panem Tadeuszem.

Nie sądziłem ,że jest ktoś tak pamiętliwy i tak uważnie czyta moje dygresja bo nawet ja nie pamiętam do czego był mi Słowacki Juliusz na forum pszczelarskim. Pszczelarzem bankowo nie był , za delikatny pańcio.

Edytowane przez manio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że tak naprawdę Judasz nie chciał podporządkować się Jezusowemu przesłaniu o śmierci, upokorzeniu i królestwie "nie z tego świata". Wydał Jezusa w czwartek i oczekiwał, że po obradach Sanhedrynu Jezus będzie czekał do piątku wieczór na sąd, a lud ruszy na więzienie i Go uwolni, żeby rozpętała się rewolta i Izrael był wolny. Miał ku temu podstawy widząc, jak witają ich w Jerozolimie i obserwując wypędzenie przekupniów. Nie przewidział, że wszystko pójdzie szybko, że od razu w jeden wieczór pojawi się i Piłat. A lud na drugi dzień był już nastawiony inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, michal79 napisał:

A lud na drugi dzień był już nastawiony inaczej...

Jak to lud :) W "Mistrzu i Małgorzacie" jest kolejna wersja i też ciekawie napisana . Mała odległość od miłości do nienawiści . Ciekawe jak to się u nas rozwinie jesienią bo kula śniegowa nabiera tempa .... U nas też czai się jeden łysiejący  rudy wieczny rewolucjonista . Czy porwie lud ? Czy jednak lud zostanie wierny bezzębnemu mędrcowi z łupieżem na pagonach ?

Edytowane przez manio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, michal79 napisał:

Słyszałem, że tak naprawdę Judasz nie chciał podporządkować się Jezusowemu przesłaniu o śmierci, upokorzeniu i królestwie "nie z tego świata". Wydał Jezusa w czwartek i oczekiwał, że po obradach Sanhedrynu Jezus będzie czekał do piątku wieczór na sąd, a lud ruszy na więzienie i Go uwolni, żeby rozpętała się rewolta i Izrael był wolny.

  A zdradzisz gdzie to słyszałeś? Bo ja w żadnych źródłach pisanych się na to nie natknąłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, manio napisał:

U nas też czai się jeden łysiejący  rudy wieczny rewolucjonista . Czy porwie lud ?

Oj  manio rewolucjonista . Pojechałem na granicę w Medyce i tak se szczujnię włączyłem pisowską,  w motelu, z nudów  i zobaczyłem nauczyciela z PO stojącego,  jak putas wśród tłumów, jak Lenin .... Tylko ten putas choć więcej grosza rzucił , Leni miał  malarza  a to co zobaczyłem perlisty  śmiech wzbudziło.

Nie wiem co tam co 30 groszy . Wiem że Judasz miał rolę w zbawieniu  i jak Piotr nikt nie jest święty i Boga się nie zaprze  i nikt nie wie wszystkiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.