Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2024


Turqs

Recommended Posts

IMG_20240330_204605.thumb.jpg.f06f704236823b7b807a8a88141d909e.jpgRzuciłem dziś okiem na wstawione ramki pracy ( dodane nad wyrost nawet nie do mocnych rodzin) w jednej zaczęły budowę już dzień po dodaniu.

 

Kwitną mocno alycze i czereśnie ptasie.

Rzepakowcy mówią że za 2 tygodnie ruszy kwitnienie rzepaku.

 

Nocne zdjęcie z pola rzepaku u góry.

 

Edited by MAQ
Link to comment
Share on other sites

Przy pasiece dzika gruszka jest już cała biała , konferencje wczoraj zaczęły , jabłonie potrzebują kilku dni więcej ale pąki już są nabrzmiałe wiec pod koniec tygodnia się otworzą , większość rzepaków zaczyna po brzegach otwierać pierwsze kwiaty (tylko te jedno pole które dodałam na zdjęciu coś wystrzeliło ) myśle ze max 2 tygodnie i będzie żółto już wszędzie u nas . Kasztan pod domem tez już poczuł wiosnę z dnia na dzień coraz bardziej zielony . Pojawiły się tez mszyce , zaatakowały porzeczki , mrówki już wędrują po drzewach owocowych wiec na nich tez lada chwila sie pojawia 🫣 . Wczoraj 25 stopni a dziś 13 i deszcz . Od jutra poprawa i znowu ma być pięknie przez następny tydzień . 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Coś rekordowo szybko ruszyła ta natura w tym roku. Test nierojliwości moich pszczół będzie.

Muszę pamiętać o tej nadstawce...

Bo u Kliczków dzisiaj wyszła pierwsza rójka. Nie wiem kim są, ani gdzie pszczelarzą. Ale na fejsa wrzucili:

 

n4kPgNH.png 

Link to comment
Share on other sites

Zwiozłem prawie wszystkie ule w miejsce obfite w mniszek. Widać jak ładnie noszą pyłek. Dwie rodziny pewnie będę musiał połączyć bo jedna nie idzie w siłę. W poniedziałek jak się uda to solidny przegląd i decyzja z kim kogo łączyć. Słabą rodzinę podejrzewam o kiepską mateczkę. Pociągnąłem odkłady z rodziny która chciała się roić, od razu każda dostała ramkę z matecznikami. Jedna nie idzie w siłę, druga osypała się późną zimą a pszczoły były wszędzie , tak jak by kłęby nie tworzyły.   Za to pozytywnie zaskoczył mnie inny odkład, który dwa razy z rzędu ścinał podaną kupną matkę i ciągnął własne mateczniki. Pozwoliłem im na wychowanie własnej matki i teraz to jedna z silniejszych rodzin. 

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, gajowy napisał(a):

Za to pozytywnie zaskoczył mnie inny odkład, który dwa razy z rzędu ścinał podaną kupną matkę i ciągnął własne mateczniki. Pozwoliłem im na wychowanie własnej matki i teraz to jedna z silniejszych rodzin. 

I tu zadziałały  da plusy w przypadku tego odkładu 😁 Jeden to pszczoły wybrały sobie lepszy model matki po swojemu i nie zaakceptowały wyboru pszczelarza  i drugi plus to jak dwa razy próbowałeś poddawać matki bez sukcesu to oznaczało to , że rodzina ta miała dłuższą przerwę bez matki , a wiec jakby zafundowały sobie same izolację bez matki i bez czerwiu , co wpłynęło na zdrowotność tej rodziny i mniej warrozy i chorób wirusowych  miała ta rodzina do końca ubiegłego sezonu i w następstwie lepiej zniosła drugą połowę ubiegłego  sezonu i zimę i jest zdrowsza i silniejsza  teraz wiosną 🙂

 Ten przypadek mówi  co to znaczy dłuższa izolacja rodziny bez czerwiu  albo matki zamkniętej w izolatorze i masz jakby swoje doświadczenie w sprawie wpływu izolacji matki  na zdrowotność rodziny w której przerwany był łańcuch rozmnarzania warrozy w naturalny sposób. 😁

Link to comment
Share on other sites

Jak Koledzy oceniacie  w Waszych rejonach Polski zaawansowanie postępu przyrody  i wyprzedzenie w stosunku do lat ubiegłych ? W mojej ocenie to znaczy z mojej perspektywy , gdzie mam pasiekę , przyśpieszenie przyrody oceniam na jakieś dwa tygodnie w stosunku do roku ubiegłego .  Pszczoły jeszcze nie w pełni nadążają  za tym przyśpieszeniem , ale ich rozwój przebiega w innym tempie niż przyrody i jeszcze mają szanse na dogonienie  flory.

Rzepaku jeszcze nie obserwowałem , może w przyszłym tygodniu wybiorę się na tereny rzepakowe. 🙂 i zrobię jakieś zdjęcia.  Na razie zakwitły u mnie ałycze , dzikie grusze i inne krzewy nad rzeczką  wierzbowate i inne i dostarczają dużo pyłku pszczołom .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Tadek11 napisał(a):

przyśpieszenie przyrody oceniam na jakieś dwa tygodnie

 

W zeszłym roku półnadstawki dałem najmocniejszym rodzinom 13 kwietnia.

W tym roku wczoraj, 6 kwietnia. Czyli tydzień wcześniej.

Z tym że nektar wydaje się lać dużo mocniej, tak że stawiam, że szybko nadstawki będą wypełnione.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, michal79 napisał(a):

 

W zeszłym roku półnadstawki dałem najmocniejszym rodzinom 13 kwietnia.

W tym roku wczoraj, 6 kwietnia. Czyli tydzień wcześniej.

Z tym że nektar wydaje się lać dużo mocniej, tak że stawiam, że szybko nadstawki będą wypełnione.

 

Ty Michał oceniasz pszczoły  i swoje zabiegi , nie przyrodę 😁 Ja nie mam potrzeby wstawiania już pół nadstawek ponieważ mam je całą zimę przez typ ula  i na razie tylko raz zaglądałem do uli czyszcząc dennice i sprawdzając zapasy i trochę korygowałem ustawienia ramek z uwzględnieniem aby matki miały miejsce do czerwienia w górnym korpusie w centralnej części bo zostało dużo niewykorzystanego pokarmu po zimie . Nektar teraz jest tylko na potrzeby własne pszczół. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie póki co kwitną ałycze i klony. Dziś podskocze zobaczyć co u nich bo dawno nie byłem. Teraz mam na miejscu  pasiekę a rzadziej zaglądam :D

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

Ty Michał oceniasz pszczoły  i swoje zabiegi , nie przyrodę

 

Moje pszczoły to też przyroda. Widzę, że ciągle nie wbudowałeś tego, co pisałem nie raz, w swój tok myślenia ;)

Są mocno zsynchronizowane z kwitnieniem. I niektóre rodziny są silne, zajmują cały korpus i pobielają wosk w górnej części ramek, zaczynają tam składać nakrop.

Rozwój tych rodzin można użyć jako pewien wyznacznik wiosennego budzenia się przyrody.  

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, michal79 napisał(a):

Moje pszczoły to też przyroda.

Tylko że rozwój flory jest warunkiem pierwszym w stosunku do możliwości rozwoju pszczół , które dopiero jak zakwitną rośliny drzewa i krzewy  ,  mają swój pożytek rozwojowy.    Najpierw musi być odpowiedni rozwój roślinności żeby pszczoły mogły korzystać z pożywienia i dlatego pytałem o wegetację roślin w stosunku do ubiegłych lat ,  a nie o siłę pszczół i ile mają ramek itd.  ,  bo to sprawa wtórna. 😁 i nikt teraz nie ocenia siły pszczół pod kontem ilości nakropu znoszonego do pół nadstawek  , bo to jeszcze nie ten etap do porównań  , tym bardziej że mogą być duże różnice  klimatyczne  południa Polski z regionami północnymi i wschodnimi Polski. 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał(a):

U mnie póki co kwitną ałycze i klony. Dziś podskocze zobaczyć co u nich bo dawno nie byłem. Teraz mam na miejscu  pasiekę a rzadziej zaglądam :D

W okolicy mostu Świętokrzyskiego, nad Wisłą, spotkałem kwitnącą czeremchę zwyczajną.
Pamiętam ten krzak z wcześniejszych lat, zazwyczaj kwitnie na początku maja.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

dlatego pytałem o wegetację roślin

Nie pytałeś.

11 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Jak Koledzy oceniacie  w Waszych rejonach Polski zaawansowanie postępu przyrody

O to pytałeś.

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Na razie zakwitły u mnie ałycze , dzikie grusze i inne krzewy nad rzeczką  wierzbowate i inne i dostarczają dużo pyłku pszczołom .

  U mnie nad rzeczką, podobną do Twojej, gdzie las i brak upraw pszczoły niosą całą masę brązowego pyłku, czyli dzikie owocowe. Wczoraj im poszerzyłem gniazdo o dwie ramki częściowo odbudowanej węzy. Dziś już nakrop i pyłek. Pszczoły bliżej Warszawy niosą pyłku masę z mniszka , który masowo zakwitł "z nienacka"

Link to comment
Share on other sites

Byłem, zajrzałem. I powiem Wam, że pszczoły daleko w lesie. Jakby dopiero z zimowli wychodziły. Mają jeszcze sporo zimowego pokarmu, nakropu świeżego za dużo nie ma. Czerwiu 3 ramki zasklepionego, 2 ramki jajek w 18tkach. W silniejszych rodzinach pszczół tyle co na 6 - 8 ramkach. Biorąc pod uwagę wczorajszy dzień drugie tyle mogło być w polu. 

W langstrothach wydają się optycznie słabsze rodziny - ale to są ule szersze stąd tak się może wydawać, bo na wylotkach wszystkie tak samo pracują. O budowanie węzy czy dzikiej zabudowy nie ma jeszcze mowy.

Póki co nie ma co się martwić u mnie czy zdążą czy na rzepak czy nie. Przyroda potrafi wyhamować. 

Pamiętajcie, że pszczoły mają nosa, ja już nie raz się o tym przekonałem. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Miesiąc do przodu ;) kwitnie wszystko na raz, owocowe drzewka są kompletnie olewane na rzecz mniszka , kończą kwitnąć klony , pierwsze ramki pracy już zaczerwione , pojedyncze trutnie na ramkach już spacerują. Wlotki na max w silnych rodzinach bo robiły się korki plus pojawiły się pszczoły wentylujace (otwieranie dennic sobie odpuszczę jeszcze ) . Jeszcze tydzień będą miały używanie później zapowiadają aż do majówki deszcze i chłody do 13-15 stopni w porównaniu z wczorajszym 27 w cieniu to zimno 🤣. Prawie na rzepak może szybciej będą latać jak nie będzie tak grzało 😂. Weza włożona do ula po 2 dniach odbudowana . Pięknie pachnie już wieczorami na pasiece . Niektóre dostały piętro a niektórym zabralam troche zimowego pokarmu ;) . 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Krzychu said:

O budowanie węzy czy dzikiej zabudowy nie ma jeszcze mowy

 

1 hour ago, Madzin said:

Weza włożona do ula po 2 dniach odbudowana

Wszystko zależy od miejscówki i pszczółek. U mnie rozwijają się nie równo: u jednych nakrop w każdej wolnej komórce, u innych dopiero startują. Nie wiem czy wzmacniać te słabsze czy rozwijać te silne?😂

Edited by Marco
Link to comment
Share on other sites

Trochę martwi mnie ten wczesny start wiosny bo mam dużo ramek z pokarmem. Liczyłem, że do pierwszych "masowych wziątków" pszczoły to osuszą i będzie miejsce na czerwienie.

Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, Marco napisał(a):

 

Wszystko zależy od miejscówki i pszczółek. U mnie rozwijają się nie równo: u jednych nakrop w każdej wolnej komórce, u innych dopiero startują. Nie wiem czy wzmacniać te słabsze czy rozwijać te silne?😂

To akurat wiadome kilka się załapało na weze czy piętra a inne dostały tylko susz a jedna to wg kwalifikuje się do rozgonienia (pół rodziny na dennice spadło w zimę ) ale jednak dam im szanse bo coś tam działają powoli ;) ja już nic nie rozwijam w tych mocnych, po ilości pszczół , czerwiu i ich intensywnej pracy to końcem kwietnia będę musiała je jakoś uspokoić robiąc odkład czy coś 🤣

Link to comment
Share on other sites

Tymczasem laboratorium w Puławach opublikowało wyniki badań wosku i węzy pszczelej. 

W 2023 roku na 128 próbek wosku aż 69 było zafałszowanych parafiną, stearyną... 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minuty temu, Krzychu napisał(a):

W 2023 roku na 128 próbek wosku aż 69 było zafałszowanych parafiną, stearyną... 

 

Fajnie czytać coś takiego wiedząc, że ten etap ma się już za sobą.

 

b3NP3wF.jpg

Edited by michal79
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dziś zrobiłem pierwszy większy przegląd . Większość mnie zaskoczyła pozytywnie. Mocny rozwój, dużo czerwiu, musiałem dokładać węzę, susz, w czterech ulach poszły nadstawki.  Co mogły to zalały nakropem. Dwie rodziny - kiepsko. Jedna ma bardzo dużo pszczoły ale za to czerwiu mała plamka i to jeszcze nie zasklepionego.  A druga rodzina to garść pszczoły i trochę czerwiu. Nawet nie warto ich gdzieś dołączyć wg mnie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.