Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2024


Turqs

Recommended Posts

49 minut temu, Krzychu napisał(a):

Jeśli jest traktowany jako techniczny tj

Cukier nie jest traktowany jako coś technicznego . Jest to produkt spożywczy w przeciwieństwie do gorzały .

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Krzychu napisał(a):

Jeśli jest traktowany jako techniczny tj pszenica to faktycznie nie będzie nigdy badany:) 

No to tu masz szczegóły Krzysiek 😁

 

Link to comment
Share on other sites

Wracając do tematu wątku to u mnie dziś o 7 rano było    -5*C.  Pszczoły w kłębach,  nie ma woli obrotów,  ale to akurat dobrze.

Po niedzieli ma być tyle na plusie. Lubię wiosnę i nie mogę się już doczekać. Czas drutować ramki.

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A u mnie cukier puder , inwert cukrowy , pyłek kwiatowy i torebki śniadaniowe przygotowane do wyrobu ciasta cukrowo - inwertowo - pyłkowego. Przewiduję po 2 kg na rodzinę. Oprócz tego na każdą rodzinę czeka ramka pierzgi. Zaczynam na początku marca.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A ja tylko raz byłem w pasiece od Świąt , ale ramki mam już przygotowane na cały sezon.  i remontuję wózek z windą do podnoszenia uli i zastanawiam się nad zamontowaniem w nim napędu elektrycznego co by sobie zająć czas do maja 😁 i ulżyć w pracy. 

https://video.aliexpress-media.com/play/u/ae_sg_item/2215821148639/p/1/e/6/t/10301/1100164992201.mp4?from=chrome&definition=h265

Link to comment
Share on other sites

a dzisiaj u mnie 13 stopni, słońce wyszło i zaczęły się obloty. Pogoda nie dopisała w dniach wcześniejszych tak jak zapowiadali. Ale dzisiaj już i tak obloty pełną gębą. Na chwile obecną przezimowane w 100% . Jednak nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.

a80dde181517f.jpghttps://zapodaj.net/plik-llASK4KDYX

Edited by hurriway
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Prognoza długoterminowa na dziś :

"Jaka w zapustna niedzielę pogoda , taka też Wielkanoc poda"

U mnie śnieg leży i około 0°C. Czyli biała Wielkanoc  - taka już tradycja , więc się nie dziwię.

Link to comment
Share on other sites

Ja w ostatnie dni sprawdziłem stan rodzin. Jest lepiej niż w zeszłym roku. Większość siedzi na 4-5 ramkach WP. Bardzo dobrze przezimowały pszczoły na miejscówkach z nawłocią, gdzie poprzednio masowo mi padały. Jest to o tyle fajne, że te miejsca mają też świetne pożytki wiosenne- dużo wierzby no i mniszka tyle że poprzedniej wiosny z dwóch uli było duże wiadro miodu mniszkowego.  Pszczoły idą piorunem w rozwój na tym toczku. Pewnie stanie się to jednym z dwóch moich miejsc dla pszczół, zwłaszcza że jestem tam codziennie ze względu na pracę. Trzeba tylko zabrać pszczoły na rzepak zanim "pan rolnik" opryska w środku dnia swoje kilka hektarów sadów za płotem.

  Nie przezimowały mi póki co dwie rodziny i tu się spodziewałem porażki. Jedna ze starą matką  i jeden mikro-odkład. I jest to ewidentnie moja wina- trzeba było z tego zrobić jedną rodzinę z nową matką. No ale wszystkiego się nie ogarnie, trochę czasu mi zabrakło jesienią.  Mam jeszcze wątpliwości co do jednego odkładu który był dobrej sile jesienią a teraz pszczoły w nim bardzo mało.  Ewidentnie był niepokojony, martwe pszczoły są wszędzie nawet nad powałkę szparami przełaziły. Czy dotrwa do wiosny to się okaże.

  Tak czy owak nie jest źle.

Link to comment
Share on other sites

U mnie na Śląsku już 3 dzień wychodzą. Wczoraj było trochę pochmurnie i wychodziły pojedynczo zwiadowczo. Widziałem nawet parę pszczół z odnóżami (w sobotę), co natargały i czy to był w ogóle pyłek to nie wiem. Ale przyniosły. Dzisiaj znowu wychodzą, już bardziej "masowo" niż wczoraj - słońce świeci - super pogoda. Dzisiaj już nie taki typowy oblot w kółko przed ulem polatać i z powrotem. Wychodzą dalej, gdzieś prują przed siebie i tylko widać potem jak z oddali przylatują. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie pod Warszawą wczoraj oblot pełną gębą, nawet wodę do uli nosiły. A rano widziałem jadąc do roboty ogromny klucz ptaków, leciały nisko z południa na północ. "Wróci wiosna, baronowo"

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj kolejny dzień oblotów i już udało mi się znowu zaobserwować pyłek. Będzie to leszczyna <- zresztą nawet nie wiedziałem że mam ją na działce. Wyrosła przy płocie w tujach żywopłotowych. Już ma z 6 metrów. tylko korona jej wystaje z pomiędzy. I pyli. 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, hurriway napisał(a):

Dzisiaj kolejny dzień oblotów i już udało mi się znowu zaobserwować pyłek. Będzie to leszczyna <- zresztą nawet nie wiedziałem że mam ją na działce.

Moje pszczoły koło pracy mają sporo leszczyny w zasięgu lotu ale obnóży pyłkowych nie zauważyłem.  U mnie zawsze pierwszy znoszony pyłek to ten z olszy czarnej.  Oliwkowy. Ale póki co to okupują na potęgę każde źródło wody...

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Tadek11 napisał(a):

U mnie tylko +6st.C i wiało

A w sumie nie mamy tak daleko do siebie.  Masz chyba jakiś lokalny biegun zimna u siebie, tak jak ja na działce. Zawsze 3 stopnie mniej niż 4-5 km w obojętnie którą stronę. Jakiejś rzeczki albo bajora w okolicy nie masz?

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, gajowy napisał(a):

A w sumie nie mamy tak daleko do siebie.  Masz chyba jakiś lokalny biegun zimna u siebie, tak jak ja na działce. Zawsze 3 stopnie mniej niż 4-5 km w obojętnie którą stronę. Jakiejś rzeczki albo bajora w okolicy nie masz?

U mnie Marcin w pasiece jest nawet zawsze rano o 2-3 st.C mniej niż w mieście w Mińsku Maz. gdzie mieszkam.

I rzeczywiście pasiekę mam przy rzece Mieni na podmokłych łąkach o dużej wilgotności.

 

ABLVV86sRvFCpHG9IEiZ4ewTmxe5dctjLkf16W_Q

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Piękny oblot dzisiaj. Wszystkie rodziny mają się dobrze. Z jednej rodziny pogoniłem dwie myszy, które zrobiły sobie gniazdo ze wszelkich śmieci. Pewnie samiec z samicą. Pod koniec marca byłaby rodzinka (myszy oczywiście). 

Czas zacząć kombinować coś z ramkami (zakup, wtapianie węzy itp)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj zrobiłem kontrolny przegląd rodzinek pod kątem zapasów  i kondycji  , tylko zajrzałem pod powałki bez wyjmowania ramek. Ogólnie jest pokarm w dostatecznej ilości i tylko w jednej rodzinie dostawiłem zapasowe dwie poszyte ramki. 

Jedna rodzinka z oznakami nosemozy , pokryte odchodami ramki i jest obawa że może nie dać rady , a w pozostałych ulach spoko. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Eh szkoda że mnie nie było by obserwować oblot moich pszczół.

Jak na razie udało mi się tylko podczas pierwszego roku pszczelarzenia, piękny widok :)

Link to comment
Share on other sites

U mnie też już noszą żółty pyłek, jak szalone.  A całe podwórko brzęczy od pszczół. Zimowla całkiem dobra, rodziny mają siłę, zdechlaków brak. 

Link to comment
Share on other sites

       Moje dziewczyny dostały dzisiaj pierwsze słońce i już o 8 pełna pasieka pszczół , piękny widok , wszystko żyje . Jedna rodzina z większym osypem ale żwawa , będzie dobrze . Zanim wróciłem z miasta już część wyniosły trupków , pomogłem im w porządkach i na ten czas po robocie .

Link to comment
Share on other sites

Ja u swoich nie patrzyłem co mają w ramkach. Tak tylko po wierzchu spojrzałem na wielkość rodzin. Ale w każdym ulu są jeszcze ze dwie ramki pokarmu na których kłąb się nie wiązał więc teraz już chyba powinny sobie znaleźć. W następny ciepły dzień może im trochę odsklepię pokarmu oraz wyjmę i wyczyszczę dennice. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie wiem jak u was ale u mnie wiosna pełna para 😉 wszystkie latają i noszą pyłek dostały ciasto , ocieplenie i niech sobie rządzą . Przekwitła leszczyna , kwitną krokusy na ogródku , w szklarni wylazły już mrówki , atakują moja rzodkiewkę i sałatę 🥵. Porzeczki maja już pączki.  Trochę to wszystko za szybko . Patrząc na długoterminowa to dopiero prawdziwa wiosna nadejdzie w kwietniu . Cały marzec deszczowy i o wiele zimniejszy niż te dzisiejsze 15 stopni i słońce 😬. We wtorek chyba zdejmę dolne puste korpusy i zostawie je tak do kwietnia . 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.