Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

koło pszczelarskie


Recommended Posts

No to nie ma co czekać - tatka latka ? tylko walne zebrania  sprawozdawczo wyborcze Kół są przeważnie na początku roku i trzeba skrzyknąć się z Kolegami bardziej rozsądnymi w wywalić stary Zarząd , a przynajmniej podjąć próbę , żeby inni widzieli że jest alternatywa i trzeba dać miejsce młodszym. Tylko warunek , muszą być chętni do tej pracy.

Życzę Wam powodzenia!

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Właśnie ,stworzyć nowe koło ja mam niedaleko do Roberta (Robi Robson) to bym się zapisał .

Widzisz w tym jest problem .

Ja bym się zapisał , Ty byś się zapisał .

A kto będzie się zajmował papierkową robotą ?

Kto będzie zwoływał i prowadził zebrania , kto będzie prowadził dokumentację refundacyjną , kto będzie jeździł do Agencji z dokumentami ?

Nic na chuuurrra !

To trzeba kogoś , kto się na tym zna , kto , to lubi i jeszcze kto zgodzi się robić to w czynie społecznym.

Bo jak będzie robił  za pieniądze , to po kilku dniach znajdą się tacy , co powiedzą "Ja płacę i wymagam" . "Ja utrzymuję zarząd " itp.

 

Naszego prezesa przedterminowo zwalniać z funkcji nie będziemy .

Damy mu dociągnąć do końca kadencji .

To emerytowany nauczyciel , wieloletni prezes wojewódzki PZP i szacunek jakiś mimo wszystko mu się należy .

A że to człowiek "starej daty" i inaczej widzi te same rzeczy , to czasem trzeba to innemu wybaczyć .

Link to comment
Share on other sites

 

Jeśli się gdzieś zapisuję to chcę coś z tego mieć, to chyba jest jasne. Jakieś zniżki, dostęp do wiedzy, czy pomoc. Nikt mnie nie namówi do zpisania się po to aby płacić składki i pracować ;)  to chyba logiczne?

Też mam taki dylemat i wiem, że jeśli się nie zapiszę nie będę wiedział czy warto.

 

 

Po to, żeby "coś mieć", to trzeba trochę "podziałać". Ludzie mają za mało inicjatywy. Albo jej nie mają wcale, albo im się nie chce. I wtedy czekają aż im różne "dobra" będą spadać z nieba. A przecież sama wola członkostwa nakłada na człowieka jakąś odpowiedzialność, w tym sensie, że trzeba starać się pomagać innym, nawet informacyjnie.

Ja jeszcze nie słyszałem, żeby pszczelarz narzekał na koło, że tylko płaci składki, a nic z tego nie ma.

Samą swoją aktywnością można wiele "wyciągnąć" od innych, ale trzeba chcieć.

(Przypomina mi się taka anegdota, że leń wstawał o 3 rano, po to, żeby dłużej nic nie robić).

 

Gdybyś przeczytał wszystkie moje postu, to byś wiedział, że jestem jak najbardziej za tym aby się zapisać do koła, ale. Jest właśnie to ale. Robi na pewno rozumie jakie ale. Koło ma mieć przyjazną atmosferę, oferować pomoc i dawać wiedzę. Ją jestem już za stary aby babrać się w g.... Całe życie walczyłem z jakimiś układami sitwami, cwaniaczkami i już mi się po prostu nie chce.

Najbliższe koło jest ok. 10 km. ode mnie. Należy do niego jeden mój znajomy, też początkujący, ma 5 uli. W tym roku kupuje od prezesa odkłady. Pytam się, czemu sam nie zrobi odkładów? Bo mam takie kundelki, zbieraninę, rójki. To wymień matki na porządne. No ale prezes powiedział, że jak kupię od niego te odkłady to będę miał takie porządne i rasowe rodziny. A matki też mi sprzeda. Nawiasem mówiąc drożej niż w pobliskiej pasiece hodowlanej. Nie wiem jakiej jakości są te matki prezesa, ale ma o. 150 uli i bierze 1500 kg miodu. Mam takie wrażenie, że prezes sobie zarabia na członkach koła, zamiast pomagać i uczyć. Do takiego koła nie chcę na pewno należeć, tego bym nie ścierpiał, a ponieważ już teraz bardzo cenię sobie święty spokój nie mam zamiaru tracić tam nerwów. Nie podoba mi się też reklama miodu prezesa, że z ekologicznego rejonu kaszub ;), pasieka jego ma pod nosem sporą ocynkownię i zapewniam, że bez żadnych filtrów. Uprzedzając rady, aby samemu założyć koło, odpowiadam, że jestem tu nowy, dopiero kilka lat temu przeprowadziłem się na wieś, a właściwie poza wieś. 

Reasumując koło tak, ale działające na zdrowych zasadach, przyjazne, bez układów i układzików. Jestem w takich sprawach pryncypialny i na udział w takim kole się nie piszę.

Link to comment
Share on other sites

Koło działa na zasadach demokratycznych i to większość decyduje o składzie zarządu, Wiec masz takie wyjścia:

- dołączyć do grupy niezadowolonych z obecnego zarządu i próbować przekonać jak największą liczbę pszczelarzy do zmiany zarządu

- zapisać się do innego koła  w innej miejscowości

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

To może teraz ja :), pasiekę założyłem w zeszłym roku, od razu zapisałem się do koła w Barlinku i uważam że to dla początkującego pszczelarza konieczność. Oczywiście można czerpać wiedzę z książek, internetu ale w kole spotkałem masę fantastycznych ludzi którzy podchodzą do pszczelenia z pasją. Miałem okazję odwiedzić trzy pasieki kolegów koła, mam do nich nr telefonów i jak potrzebuję porady- a potrzebuję dość często to mam gdzie zadzwonić, koszty są praktycznie żadne, a oprócz zwrotu z refundacji można uczestniczyć praktycznie za śmieszne pieniądze w różnych szkoleniach które dla początkujących są obsolutnie niezbędne. Za tydzień zaczynam szkolenie prowadzone przez wykładowców z Pszczelej Woli które będzie trwało w dwóch turach 6 dni które dzięki temu że jestem w związku kosztuje to tylko 30 pln. Tyle to kosztue słaby obiad w restauracji. Wiec jak chcesz zająć się pszczelarzeniem i chcesz to robić dobrze aby pszczółką było dobrze a ty żebyś miał satysfakcję to szukaj możliwości poznania jak największej liczby tych fajnie zakręconych ludzi bo warto.

Link to comment
Share on other sites

 Wiec jak chcesz zająć się pszczelarzeniem i chcesz to robić dobrze aby pszczółką było dobrze a ty żebyś miał satysfakcję to szukaj możliwości poznania jak największej liczby tych fajnie zakręconych ludzi bo warto.

Już pierwszy dobry krok w tym kierunku zrobił .

Trafił tutaj ;)

Link to comment
Share on other sites

Koło działa na zasadach demokratycznych i to większość decyduje o składzie zarządu, Wiec masz takie wyjścia:

- dołączyć do grupy niezadowolonych z obecnego zarządu i próbować przekonać jak największą liczbę pszczelarzy do zmiany zarządu

- zapisać się do innego koła  w innej miejscowości

 

Pozdrawiam

Tadek

Tadziu zmiana koła nie wiele da. Praktycznie w 95% kół w Polsce, zarząd to ludzie którzy zapomnieli "ze sceny zejść". A że wybierani byli jeszcze za czasów kiedy to "towarzysze" klaskali to zostało to tak i z przyzwyczajenia trwa do dziś. 

Dziwią się że nie ma młodych pszczelarzy - są tylko przyjdą popatrzą jak to wygląda i wychodzą. A ja się im tez nie dziwię.

Link to comment
Share on other sites

Dudi nie jest tak do końca. U mnie w kole, które ma tam ponad 100 członków nikt się do zarządu nie garnie.

Za każdym razem jak są wybory to żadnych nowych chętnych nie ma. Praca w zarządzie koła to praca społeczna.

Poświęcasz czas i często własne pieniądze nie mając w zamian praktycznie nic. A ludzie zamiast to docenić to

jeszcze uważają, że ich oszukujesz i pewnie kręcisz jakieś lody na boku. Jakie niby lody można kręcić w kole

jak praktycznie cała kasa ze składek idzie na utrzymanie koła. Jestem w zarządzie koła, bo mnie kiedyś poproszono o

pomoc, chętnie bym zrobił jakiś przekręt ale nie ma jak :)

Link to comment
Share on other sites

No może rzeczywiście nie znam sytuacji w małych Kołach na prowincji , bo w moim macierzystym Kole ( teraz Stowarzyszeniu) tej czapy  o której piszesz pozbyliśmy się już w latach osiemdziesiątych , koło nasze po prostu podzieliło się na dwa Koła  w jednej miejscowości i do starego należało 150 członków a do nowego 50 członków i w 1990 r nastąpiło połączenie dwu Kół z powrotem i stary prezes z powodu podeszłego wieku zrezygnował. I wiosną 2014 roku staliśmy się Stowarzyszeniem mającym własną osobowość prawną i pozbyliśmy sie czapy  Zarządu Głównego z Warszawy. I bardzo chwalimy sobie ta zmianę głównie ze względów ekonomicznych.A chętnych zapraszam na naszą stronę internetową gdzie można poczytać i pooglądać jak działa nasza organizacja i jak to powinno wyglądać nawet od ubiegłego roku zaczęliśmy organizować raz w roku konferencje pszczelarskie ze wstępem wolnym lub symboliczną  opłatą za posiłek z wykładami znanych ludzi o tematyce pszczelarskiej.

http://www.minscypszczelarze.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=29

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

 I wiosną 2014 roku staliśmy się Stowarzyszeniem mającym własną osobowość prawną i pozbyliśmy sie czapy  Zarządu Głównego z Warszawy. I bardzo chwalimy sobie ta zmianę głównie ze względów ekonomicznych.

 

Tadek czy poza nieoddawaniem części składek do Wa-wy są jakieś inne plusy ekonomiczne w Stowarzyszeniu ?

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście dotyczy to głównie zwrotu refundacji za zakup sprzętu i leków bo podpisujemy umowę a Agencją Rynku Rolnego bez pośrednictwa Warszawy i to są już bardziej wymierne korzyści , a poz tym mamy możliwość wyboru na co przeznaczamy fundusze , a nie podporządkowywać się Zarządowi w Warszawie , który nam to narzucał z góry i oczywiście narzucał nam od Kogo mamy kupować sprzęt pszczelarski. Poza tym sami kupujemy sobie cukier i inwert od razu do producentów , przez co mamy bardzo niskie ceny zakupu i transport darmowy do nas.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Krzyżak u mnie praca koła polega tak: styczeń spotkanie opłatkowe + sprawozdanie zarządu, później zebranie w związku z zamówieniami i na jesieni spotkanie na zakończenie sezonu. To wszystko. Aaaaa i zdarzy sie jakieś "szkolenie" np z ulików weselnych 2smiejsie.gif

 

W roku 2015 zarząd zadecydował za mnie jaka chce matkę RS bo dla nich nie ma nikt lepszych jak Pani Maria. Z reszta wszyscy biora u niej to dlaczego ja mam nie wziąć. Kazałem im sobie w buty włożyć ta matkę.  Na 2016 tak powiadomili o zapisach że matki zamówiłem sobie poza związkiem bo juz było za późno a na sprzęt sie zapisałem tylko dlatego że były dodatkowe zapisy bo zostało kasy.

To tak po krótce jak wygląda działalność mojego koła. I powiedz co tu chwalić? 

Link to comment
Share on other sites

Witam Każdy chwali swoje koło to i ja się pochwalę .Jestem w tym kole dwa lata , mam dużo bliżej aniżeli do poprzedniego.Teoretycznie spotkania powinny być w każdy pierwszy czwartek miesiąca , ale praktycznie odbywają się 5-6 razy.Obowiązkowo jedno na zakup leków, na zapisy na sprzęt, no i opłatkowe a reszta jak będzie to będzie.W tym kole jest jeden BÓG i CAR---miłościwie nam panujący prezes ,o jakimś zarządzi tu nikt nie słyszał , tak samo jak o spotkaniu sprawozdawczo -  wyborczym.Trochę chcemy w tym roku to zmienić .Pozdrawiam Zdzisiek

Link to comment
Share on other sites

Mnie się wydaję , że tu raczej nie chodzi o pochwalenie się , tylko o ogólny przegląd jak działają Koła i jakie są jeszcze możliwości ich działania , bo Ci co uważają że ich koło słabo działa mogą to porównać do Kół dobrze działających i próbować coś zmieniać na lepsze i to jest główny motyw , a nie chwalenie się swoim Kołem.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Mnie się wydaję , że tu raczej nie chodzi o pochwalenie się , tylko o ogólny przegląd jak działają Koła i jakie są jeszcze możliwości ich działania , bo Ci co uważają że ich koło słabo działa mogą to porównać do Kół dobrze działających i próbować coś zmieniać na lepsze i to jest główny motyw , a nie chwalenie się swoim Kołem.

Pozdrawiam

Tadek

W samo sedno Tadek :)

Link to comment
Share on other sites

Mnie się wydaję , że tu raczej nie chodzi o pochwalenie się , tylko o ogólny przegląd jak działają Koła i jakie są jeszcze możliwości ich działania , bo Ci co uważają że ich koło słabo działa mogą to porównać do Kół dobrze działających i próbować coś zmieniać na lepsze i to jest główny motyw , a nie chwalenie się swoim Kołem.

Pozdrawiam

Tadek

Tadziu, stare drzewa ciężko się nagina ;) Może lepiej nie ryzykować 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.