Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przygotowania do zimowli - jak poprawnie przeprowadzić?


Paweł

Recommended Posts

Mój ul warszawski zwykły korpusowy - 12 ramek w korpusie (to tylko dla informacji) - ramka typowa warszawska zwykła. Dennica osiatkowana z wysuwanym dnem.

Dzięki Tadeusz za tak szczegółową odpowiedź - w 100% pomocna. Dla pewności przełożę w cieplejszym dniu nadstawkę na dół. A co z powałką? Docieplać?

Link to comment
Share on other sites

......... Jeżeli okaże się że za mało to trzeba dać  pół korpus obowiązkowo

Dzięki Tadeusz za tak szczegółową odpowiedź - w 100% pomocna.

Jeśli wolno?

Czy ma być to pusty półkorpus czy z ramkami? zasadnicza różnica.

Wogóle jestem zdania, że gdyby ramka WZ okazywała się na przestrzeni lat za niska do zimowania

to nie miała by 435mm tylko więcej (w czym problem przedłużyć).

Ktoś kto wymyślił a raczej zbudował ul WZ korpusowy chciał raczej ułatwic sobie pracę

z czyszczeniem dennic , a nie powiększaniem kubatury ula, która jest wystarczająca.

Z ociepleniem w obecnej chwili też bym się wstrzymał.

W momencie chwilowej zmiany pogody- ocieplenia , moga matki zacząc czerwić , a to

nie jest w tym czasie wskazane.

Im dłużej będzie teraz ciepło w ulu  tym więcej zużyją pokarmu.

Także w tym typie ula byłbym przeciwny dodawaniu półkorpusów do zimowli.

Link to comment
Share on other sites

to miałby byc pusty półkorpus

To według mnie bez sensu.Pszczoły tworzą kłąb na ramkach a nie w powietrzu.

Poza tym to jakbyś miał grzejnik w mieszkaniu i otwierał drzwi do sieni nieogrzewanej.

To w takim razie po co ocieplać?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

ok. Dziękuję. A czy zostawiać na samej siatce czy tak jak jest teraz w wsuniętą skleją higieniczną? A co z powałką? Docieplać? Mam 1 malego pajączka

Jeśli nie ma już czerwiu to możesz na siatce. Pajączek zostaw odkryty.Musi być wentylacja.

W sezonie wentylację zapewnią pszczoły.Ale kiedy stworzą kłąb to musi działać sama.

Osobiście siatki bym nie otwierał całkowicie tylko tak żeby zapewnic minimum wentylacji.

Całkowicie można otworzyć siatkę latem  w czasie upałów.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A co wy gadacie wkładki w dennicy używam tylko od końca lutego do początku maja ewentualnie końca kwietnia, w zależności od pogody i siły rodzin(chwilowo podczas dymienia żeby sprawdzić porażenie warroa). Skoro masz dennice na siatce to jej używaj, u mnie przy takiej zimowli osyp minimalny już drugi rok, ramki niepopleśniałe, ewentualnie drobniutki biały nalot na skrajnych ramkach. Pszczoły nie boją się mrozu tylko dwutlenku węgla jak nie mogą się go pozbyć przez pozakładane folie,ocieplenia pozamykane dennice i grube ocieplenie. Skleć sobie taka skrzynie ze styropianu, szczelną wejdź do środka zobaczymy ile wytrzymasz :D     

Link to comment
Share on other sites

A co wy gadacie wkładki w dennicy używam tylko od końca lutego do początku maja ewentualnie końca kwietnia, w zależności od pogody i siły rodzin(chwilowo podczas dymienia żeby sprawdzić porażenie warroa). Skoro masz dennice na siatce to jej używaj, u mnie przy takiej zimowli osyp minimalny już drugi rok, ramki niepopleśniałe, ewentualnie drobniutki biały nalot na skrajnych ramkach. Pszczoły nie boją się mrozu tylko dwutlenku węgla jak nie mogą się go pozbyć przez pozakładane folie,ocieplenia pozamykane dennice i grube ocieplenie. Skleć sobie taka skrzynie ze styropianu, szczelną wejdź do środka zobaczymy ile wytrzymasz :D     

Wolnego kolego .A kto mówi o zaryglowaniu wkładek.? Czytaj dokładnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

A propo zimowli, można by zacząć podkarmianie podtrzymujące/stymulujące przed karmieniem zasadniczym.  W związku z tym moje pytanie po ile i co ile podkarmiać? Syrop 1:1 po litrze na tydzień starczy czy ktoś może ma lepsze rady? Zostało mi też trochę ciasta, można zamiennie za syrop powiedzmy kilogram ciasta za litr syropu?

Link to comment
Share on other sites

Emik3 jeszcze coś wyjaśnię, bo nie chciałbym Cię w błąd wprowadzić. Patrząc na moje zapiski, to daje syrop 3:2 co 2 lub 3 dzień 0,5 litra do odkładów i do rodzin produkujących odkłady. Ale bywało tak, że do jednej rodziny dawałem 3x 0,9 l (17 dziurek w zakrętce) na dzień + ramkę z pokarmem, jak większość co miały po odkładach rozniosłem. Bywało też tak, że długi czas każdego dnia chodziłem i patrzyłem, gdzie są braki i dawałem 0,5 litra/0,9 litra w zależności od ilości pszczół. Np. dziś byłem na kontroli - podawałem 0,5 litra 22.07.17 i  25.07.17 dałem kolejne 0,5 litra 3:2. W dwóch odkładach jeszcze był syrop - jeden jest bardzo słaby, a drugi ma kosmiczną ilość pokarmu/pierzgi do ilości pszczół. Trzeba też uważać, aby pszczoły nie zalały matce komórek na czerwienie (odkłady). Reasumując - ja bym do normalnych rodzin dawał syrop 3:2 co 2 lub 3 dzień na rozczerwienie + 3 dziurki w zakrętce - pewnie bliżej 2 jak 3 dni :) Do silnych rodzin pewnie więcej, ale to aktualnie nie jest mój "problem" :)) Wolę dawać syrop 3:2, bo pszczoły mają mniej pracy i więcej pokarmu zostaje (zima), ale trochę więcej kosztuje.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 Dzięki. Ja mam tego typu problem, że jeszcze sporo ramek do odbudowania mają, bo w zasadzie w tym roku posprowadzałem pszczoły i moja pasieka się tak przedstawia, że jest jeden rój, kilka odkładów i jeszcze po 3 ramki do wycofania z ula i sporo do odbudowy węzy, tylko w jednym ulu praktycznie wszystkie ramki mam już odbudowane.

 

Zrobię tak, że rozdysponuję po małych kawałkach ciasto które mam, sprawdzę co tam mają i będę poddawał w słoiczkach syrop w zależności od sytuacji albo z 1-3 dziurek w nakrętce albo więcej jeśli zapasów mało będzie. Ogólnie to pomimo że podkarmiałem odkłady po osadzeniu to jak patrzyłem kilka dni temu z zapasami marnie, raz że pogoda nie bardzo, a dwa zużycie pokarmu jest większe gdy pszczoły jeszcze mają węzę odbudowywać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.