Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy ktoś zna ten syrop do podkarmiania?


Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem  na allegro https://allegro.pl/oferta/apikel-pokarm-karma-odklad-pszczol-inwert-syrop-28-7406716622 czy ktoś może się wypowiedzieć? Wiem, że cukier może taniej, ale chodzi mi o ułatwienie dla żony (ma dosyć obowiązków w domu)- ja w  wyjazdach, kolega mi podkarmia... Patrzę za tzw. "gotowcem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem  na allegro https://allegro.pl/oferta/apikel-pokarm-karma-odklad-pszczol-inwert-syrop-28-7406716622 czy ktoś może się wypowiedzieć? Wiem, że cukier może taniej, ale chodzi mi o ułatwienie dla żony (ma dosyć obowiązków w domu)- ja w  wyjazdach, kolega mi podkarmia... Patrzę za tzw. "gotowcem"

 

Paweł powiem Ci tak:

Ja stosowałem 2 razy syrop apifood zbożowy, 78% suchej masy. glukoza, fruktoza, maltoza, maltarioza (te dwa ostatnie sa złe dla pszczół podobno).

Za pierwszym razem gdy podkarmiałem, była zima słaba lecz był okres 2 tygodni mrozu takiego od -14 do -17 stopni Celsjusza. Zimy nie przetrwało 13 rodzin z 50. Pokarm był lecz skrystalizowany.

Ostatnim razem jak podkarmiłem 38 rodzin - 2 rodziny nie przetrwały, lecz zima była bardzo łagodna bo nie było u nas nawet ani 1 dnia z -10 stopniami C, wiekszość to temperatury dodatnie. Syrop zdarzał się na ramkach skrystalizowany przy wiosennym przeglądzie, przy miodobraniu wiosennym tez znalazłem kilka następnych.

 

W mojej opinii przewaga glukozy nad fruktozą powoduje, że ten syrop szybko krystalizuje i jeśli są silne mrozy to pszczoły nie mają szans go sobą podgrzać tak aby go zjeść, dlatego miałem taki osyp w mroźną zimę. 

 

Plusem jest natomiast to, że jest prawie bezwonny przez co nie powoduje rabunków.

Cena również jest niższa od buraczanego syropu po inwertazie.

 

Ja w tym roku zakarmiam cukrem z dodatkiem soku z pokrzywy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam zbożowego . Przy rozkłądzie skrobi na cukier sporo cukrów niestrawnych przez pszczoły . Najtańsza skrobia - ziemniory i kukurydza , świstak w sreberka zawija . https://www.sklep.diamant.pl/produkty-dla-pszczelarzy/syrop-cukru-inwertowanego-invertix72f-15-kg.html

Każdy syrop bezwonny .

P.S . Jeden chciał mnie sadzać za taką opinię . Zapomniał jak stracił pasiekę a nawisnę beton w ramkach . Po moich próbach beton robił się i z cukru ale tylko sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem  na allegro https://allegro.pl/oferta/apikel-pokarm-karma-odklad-pszczol-inwert-syrop-28-7406716622 czy ktoś może się wypowiedzieć? Wiem, że cukier może taniej, ale chodzi mi o ułatwienie dla żony (ma dosyć obowiązków w domu)- ja w  wyjazdach, kolega mi podkarmia... Patrzę za tzw. "gotowcem"

Apikel od Kellmana tak , ale inny !

A konkretnie Apikel plus .

11111.jpg

Sam w tym roku kolejny raz taki będę stosował .

ZDECYDOWANIE ODRADZAM WSZELKIE SYROPY ZBOŻOWE !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ani razu nie padły po skrobiowym. W tym roku zdecydowałem się na cukier bo niby tańszy ale tamten gotowy a tu trza mieszać. Ale wiadomo preferencje to rzecz gustu.

 

No tak. Przelicz teraz to na suchą masę. Ja 1000 kg kupiłem za 1350 zł.

Taki invertix niby 3,02 zł/kg ale... syropu. A suchej masy tam 72%. Więc za suchą masę tak jak w przypadku cukru płaciłem od 1,25 do 1,49 zł/kg to invert wychodzi 4,19zł/kg... Czyli 4190 zł / t s.m. Wyszło 2830 zł oszczędności. Mieszam w wiadrach po syropie z poprzedniego sezonu. Woda podgrzana drewnem opałowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu takie przeliczanie. Cukru dasz kilka wiader. Inwertu wiadro i starczy. Sucha masa, mokra masa, ciemna masa... wszystko jedno. Wiadro inwertu wystarczy na rodzinę w zupełności.

W tym roku karmię tylko cukrem bo kupiłem wiosną w dobrej cenie. Wcześniej karmiłem inwertem z pszenicy, inwertem z buraka i mixami wszystkiego co się da. Generalnie za inwert zbożowy podziękuję, u mnie zawsze wiosną beton w ramkach. Inwert z buraka doskonała sprawa, tylko jednak cena dość wysoka w porównaniu do cukru, niemniej to przeliczanie na suchą masę ma się nijak do karmienia. Jakbym chciał suchą masę liczyć to skupowałbym wiosną ramki z inwertem zbożowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inwert zbożowy podziękuję,

u mnie zawsze wiosną beton w ramkach.

Dokładnie .

I problem z takimi ramkami przez cały sezon .

Osuszać ich pszczoły nie chcą  tylko donoszą i sklepią .

Wirujesz pełne ramki i pełne znów wracają do ula .

Dopiero po lipie jest szansa na osuszenie i wybranie "betonu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu takie przeliczanie. Cukru dasz kilka wiader. Inwertu wiadro i starczy. Sucha masa, mokra masa, ciemna masa... wszystko jedno. Wiadro inwertu wystarczy na rodzinę w zupełności.

W tym roku karmię tylko cukrem bo kupiłem wiosną w dobrej cenie. Wcześniej karmiłem inwertem z pszenicy, inwertem z buraka i mixami wszystkiego co się da. Generalnie za inwert zbożowy podziękuję, u mnie zawsze wiosną beton w ramkach. Inwert z buraka doskonała sprawa, tylko jednak cena dość wysoka w porównaniu do cukru, niemniej to przeliczanie na suchą masę ma się nijak do karmienia. Jakbym chciał suchą masę liczyć to skupowałbym wiosną ramki z inwertem zbożowym...

Powiedz mi dlaczego wg Ciebie przeliczanie ekonomiczne jest bez sensu?

 

Jeżeli chcesz coś do siebie porównać to musisz sprowadzić to do tego samego mianownika. W tym wypadku jeśli porownujesz invert który ma w sobie pewna wilgotność, masę i wartość energetyczną to aby sprawdzić ekonomicznie ile wyjdzie Cię podkarmienie rodziny na cukrze to musisz przeliczyć ile kosztuje tyle samo invertu na zapotrzebowanie jednej rodziny co cukru. W 1 wiadrze invertix 72F masz 10,8 kg węglowodanów. I płacisz za nie 43 zł gdzieś, nie wiem dokładnie. I to jest koszt podkarmienia 1 rodziny. Tym samym 10,8 kg cukru po promocji kosztował 15 zł.

 

I nieprawdą jest, że kilka wiader cukru potrzeba na rodzinę a jedno invertu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.