Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dzięcioł w pasiece


Recommended Posts

24 minuty temu, Tadek11 napisał:

Siatka taka na ptaki  to niedroga inwestycja i powinna zdać egzamin.

 

60 zł na allegro 5m x 50m...... zużyłem połowę.

 

25 minut temu, Tadek11 napisał:

 A teraz trzeba czymś zalepić dziury. 

 

Chwilowo upchnięta szmatka i jako łata kawałek płyty osb ..... byle do wiosny ?

Link to comment
Share on other sites

U mnie w zeszłym roku był sajgon . 30 daszków podziobanych . W tym odukać spokj . Dzięcioł chyba najadł się trutki na myszy i znalazłem zwłoki. Zauważyłem dziobiące sikorki ale te jadły styrodur . Z głodu buty zjesz , powiesiłem karmik ze słonecznikiem , słoninę i ustało.

I byle do wiosny jeszcze tylko styczeń , luty , marzec , kwiecień i MAJ !!!!!!

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, kubek33 napisał:

Chwilowo upchnięta szmatka i jako łata kawałek płyty osb ..... byle do wiosny ?

  Może da się naprawić niewielką ilością pianki poliuretanowej? Psiknąć, odczekać, przyciąć nożem, pomalować i powinno być ok.  Oczywiście jak nie będzie w środku pszczół. 

Mi do ula przyłazi własny kot. Mam koło domu dwie rodziny w jednym ulu, przywiozłem po przesiedlaniu, co by na pasiece nie wracały w miejsce starego ula.

  Kot któregoś razu wrócił nieswój, nie dawał się pogłaskać, prychał na wszystkich i widać było , ze coś go boli. Ostatnio patrzę, a wokół górnych wylotków wspomnianego ula pełno kocich łap odznaczonych na świeżym drewnie. Pewnie go jakaś poczęstowała. Póki co oparłem o ul małą paletę ze sklejki co by  sierściuch nie zakłócał zimowli..

 

 

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, daro napisał:

Nie da się takiej dziury . Wycięcie i wstawienie na klej formatki .

Da się tylko nie pianką z castoramy - ta jest za miękka , ma za małą gęstość i wytrzymałość mechaniczną . Trzeba mieć dwa składniki i dać mniej wypieniacza żeby była twarda. Od jednej strony przyłożyć folię i kawałem sklejki. Po stężeniu folię odrywamy , a z drugiej strony obcinamy nadmiar i szlifujemy papierem ściernym na kawałku deski. Po pomalowaniu nawet dzięcioł nie pozna gdzie była dziura. Piankę kupuję w hurtowni chemicznej.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Inny latwy sposob to dwa kawalki sklejki, dwa kawalki folii, troche drutu i pianka. Z jednej strony nawiercic otwor o srednicy rurki jaka jest na areozolu. Po wtrysku pianki wszystko zostaje w srodku. Cos podobnego jak forma na beton w budownictwie.  Jak juz pianka "zaschnie" to druty przecinamy i zciagamy "forme".  Nie potrzeba szlifowac i pianka jest twardsza bo zastygla pod cisnieniem. 

Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, Beeman napisał:

Inny latwy sposob to dwa kawalki sklejki, dwa kawalki folii, troche drutu i pianka. Z jednej strony nawiercic otwor o srednicy rurki jaka jest na areozolu. Po wtrysku pianki wszystko zostaje w srodku. Cos podobnego jak forma na beton w budownictwie.  Jak juz pianka "zaschnie" to druty przecinamy i zciagamy "forme".  Nie potrzeba szlifowac i pianka jest twardsza bo zastygla pod cisnieniem. 

 

Czyli zrobić typowy szalunek jak w budownictwie :D

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Krzychu napisał:

Czyli zrobić typowy szalunek jak w budownictwie

z dziurką do zalewania i odpowietrzenia pianki bo rozerwie szalunek. Można też w otworek po zalaniu włożyć korek z małymi dziurkami , wtedy równomierniej się wypieni .

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, manio napisał:

Da się tylko nie pianką z castoramy - ta jest za miękka , ma za małą gęstość i wytrzymałość mechaniczną

Ja napisałem tak nie z wielkiej huty . Pianki utwarzacze , mozna i blachą miedzianą obić . Ja  z odpadów produkyjnych ciut większy od dziury kawałek .Przymierzam i nóż do tapet . 5 minut za psi pieniądz naprawione . Pianką też naprawiam ale małe od mrówek .Od środka klejem . To z założenia miało być TANIE.

 

Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, daro napisał:

5 minut za psi pieniądz naprawione .

to partactwo i tandeta :)  Tak można tylko prowizorycznie załatać. Prawdziwa naprawa nie zostawia śladów.  Pianka kosztuje wbrew pozorom niewiele. Problem może być tylko z zakupem małej ilości , ale pewnie jest na alledrogo , Wystarczy na dziesiątki napraw. Pewnie i profesjonalnie , bez śladów partaniny i śladów po dzięciole :)

https://allegro.pl/oferta/pianka-pur-twarda-zalewowa-woblery-progmar-7396047987

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, daro napisał:

 Ja  z odpadów produkyjnych ciut większy od dziury kawałek .Przymierzam i nóż do tapet . 5 minut za psi pieniądz naprawione .

Ja robię podobnie.
Wycinam nożykiem korek ze styroduru , lub kawałka pianki poliuretanowej jak najbardziej zbliżony kształtem do otworu .
smaruję go klejem poliuretanowym (anser) i wciskam w dziurę .
Po zaschnięciu odcinam jeśli coś odstaje i podlewam odrobiną kleju żeby nie pozostawić ewentualnych szczelin .
Po wyschnięciu to samo robię od środka.
Nie jest to może najpiękniejsze , ale proste w wykonaniu , tanie  i wystarczające .
Oczywiście nie robię tego na pasieczysku .
U mnie na razie (odpukać) zielone szkodniki perforują tylko daszki.
Więc na ule trafiają daszki już połatane , a dziurawe łatam na stole warsztatowym przy kominku .
Taka syzyfowa praca i odbijanie piłeczki z dzięciołami .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nie chcę zakładać nowego tematu więc może tutaj . Co to za insekt mógł zrobić takie dziury w ramkach drewnianych ? Jak robiłem te ramki drewno było czyste bez dziur. Dziury  powstały w  kilkunastu ramkach odbudowanych z suszem które przeleżały w pracowni zapomniane przez lato.

DSC03510J_qqsnqap.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.