Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
daro

Chiński miód

Recommended Posts

2 godziny temu, daro napisał:

Varroa od apis cerana przyszła . Tylko że ta pszczoła to raz się potrafi oczyszczać a dwa jak coś nie halo to pakuje manatki i się zabiera pozostawiając gniazdo .

Były jakieś próby hodowli w Europie tego gatunku? 

44 minuty temu, Beeman napisał:

Ja musle ze tak robi bo: #1 niski poziom kultury pszczelarstwa czyt. naturalne lub zacofane(kto co woli?)

Nie . Zacofane ? Z tą pszczołą inaczej nie zrobisz bo taka jej biologia. Buduje małe gniazda na przegląd reaguje rójką . A w kinie wszystko mozliwe . Nie ? 😉

31 minut temu, Krzychu napisał:

Były . Słabo się sprawdziły .Z powodów powyższych .

36 minut temu, Krzychu napisał:

nie znam takiego przypadku bo to malutkie rodzinki ( 10 tys.) i miodu noszą co kot napłakał ( chyba Tomek Miodek kiedyś filmiki robił) . Varroa nie tyle przyszła z pszczołą wschodnią , co w rejon  naturalnego występowania tej pszczoły sprowadzono pszczołę europejską ,żeby wesprzeć biednych i ciemnych dalekowschodnich pszczelarzy ( przy udziale ludzi radzieckich). Dalej już poszło samo. Całkiem jak ze stonką , która w Colorado żarła jakieś nieistotne gospodarczo zielsko.

Edited by manio

Manio z apis cerana .

Pani  Dianxi Xiaoge ma 29 lat i waży 46 kg . Ja ważę 110 .🤣

Tfu . Panna !

40 minutes ago, daro said:

Z tą pszczołą inaczej nie zrobisz bo taka jej biologia. Buduje małe gniazda na przegląd reaguje rójką

Oczywiscie moje doswiadczenie jest zerowe w tej kwesti. Ale skoro to prawda to jak najbardziej MiniP. czyli Ul Japonski powinien spelnic te wymagania. Czyli odebrac plastry tylko z miodem.  I moze tu odpowiedziales na pytanie czy MP moze byc jako ul docelowy i z sukcesem.  

1 godzinę temu, Beeman napisał:

Film tak syntetyczny, że aż nie naturalny. 

Weź jakąkolwiek aktorkę (nawet najlepszą ) z Polski , lub Kanady i zrób z nią taki "syntetyczny film" .
Niech przed kamerą otworzy kłodę i podbierze z niej miód .
I niech z uśmiechem na twarzy ssie plater po którym jeszcze spacerują pszczoły przy otwartym ulu .

• Like 1

3 godziny temu, manio napisał:

możesz wskazać źródło ? Bo ja dotychczas czytałem tylko ,że larwa robotnicy ma za krótki cykl rozwoju (podobnie jak pszczoła zafrykanizowana) jak na potrzeby warrozy i dlatego rozwija się tylko na trutniach.

Chyba słyszałem o tym w jakimś wykładzie u Randy'ego. 

Ale poszukałem sam, skąd on mógł to wziąć. I trochę się omylił, albo ja źle zapamiętałem. 

Przynajmniej w tej pracy, którą znalazłem, nie nakłuto larwy ostrzem wielkości aparatu gębowego warrozy, tylko taką igłą wstrzyknięto ślinę warrozy, larwom A. Mellifera i A. Cerana. I jedno z białek zawartych w ślinie powodowało śmierć larwy A. Cerana. [Yi Zhang & Richou Han, https://www.nature.com/articles/s41598-018-21736-9]

Edited by michal79
  • Confused 1

1 hour ago, Robi_Robson said:

Niech przed kamerą otworzy kłodę i podbierze z niej miód .

Ach w tewalwntynki to tylko sie zakochac. To jest miłość od pierwszego wejrzenia. 

• Haha 1

11 godzin temu, Beeman napisał:

Ach w tewalwntynki to tylko sie zakochac. To jest miłość od pierwszego wejrzenia. 

Nie da się ukryć , że jest słodka ;)

14 godzin temu, michal79 napisał:

I jedno z białek zawartych w ślinie powodowało śmierć larwy A. Cerana. [Yi Zhang & Richou Han, https://www.nature.com/articles/s41598-018-21736-9]

... co ciekawsze, to białko nie było toksyczne dla dorosłych robotnic Cerany, ani także dla larw trutni. 

Zatem A. Cerana ma dwa bardzo przeciwstawne mechanizmy, w zależności od płci. Larwa robotnicy umiera, do tego jest bardzo szybko usuwana (nawet jak zasklep jest w ramach eksperymentu utwardzany, dostają się do zainfekowanej larwy od boków). Larwa trutnia ma gruby zasklep, a do tego jest niechętnie odsklepiana. Jeśli zainfekuje ją jedna warroza - to  rozmnoży się, a truteń po przeobrażeniu da radę przegryźć zasklep i uwolnić potomstwo pasożyta. Jeśli jednak do komórki wejdą 2-3 samice, truteń nie ma siły przegryźć zasklepu i wszystko razem umiera pod zasklepem. Jest czyszczone dopiero po jakimś czasie.