Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam Panie dziś w pasiece?? Sezon 2015


Paweł

Recommended Posts

. Mniejsi z ilością 20-40 narzekają że elektryczne wyłamują ramki itp. i pozostają na ręcznych.

 

Od kad mam elektryczna mam mniej wyrwanych ramek miodarki maja teraz falowniki rozpedza sie po woli do ustawionych obrotow i jest super a i mozna jeszcze ustawiac obroty jakie sie chce.

Link to comment
Share on other sites

Ja przy pierwszym kreceniu miodu powylamywalem ramki na recznej, ale teraz juz zapamietam te nauke do konca zycia. miodarki elektryczne z programem to jest wygoda , ustawisz program i mozesz isc odsklepiac nastepna partie, a przy recznych jeden kreci jeden odsklepia., no ale jednak cena robi swoje, ja narazie zostaje przy recznej, zaczynalem sezon z 10oma rodzinami , koncze na dzisiaj z 15oma, moze jedna polacze to zostanie 14.

Link to comment
Share on other sites

Ja Mikołajowi żeby silnik do roweru doczepił a wy o Harlejach. :P

To co widać można przerobić na prąd. Bez falownika . Silnik od pralki jest taki jak u wiertarki i mozna regulować obroty.

Jaką wielkość ? 3 ule. Kupić trzeba ośkę do pralki Frania 1 m płaskownika , koło pasowe jak najmniejsze do automatu , pasek , silnik i ściemniacz do żyrandola. Jak kto ma starą pralkę  ma gratisy. Ośkę do frani lepiej nową koszt 30 zet.

Link to comment
Share on other sites

W tym roku jadę na pożyczonej miodarce ręcznej 3ramkowej. W przyszłym roku zakupię swoją. Pewnie 4ramkowa i tak ceny ręcznej 1300 http://allegro.pl/miodarka-4-plastrowa-i5557818292.html

lub elektryczna 2000 http://allegro.pl/miodarka-elektryczna-4-plastry-wysylka-24-h-wawa-i5534095985.html

Czy to są dobre firmy?

 

Daro sam się mylisz. Zaglądałem wczoraj do odkładu majowego z trutówkami . Nie noszą pyłu bo nie mają komu, larw trutowych znikoma ilość. Za do miodu to niemiara. Ledwo wyciągnąłem 2 pełne ramki wielkopolskie. Na pozostałych ramkach w połowie lub 1/3 miodu. Nie wiem co mam zrobić z tymi ramkami z cukrzonym miodem. Obecnie są wsadzone z powrotem w odkładach. Czytałem, że taki miód pszczoła przy użyciu wody rozpuszcza i zjada go wiosną.

Mylisz się, jak są trutówki to rodzina naniesie pyłku , nigdy miodu. Nie dodawałeś węzy i nie masz miejsca. A co myslisz zrobić z tym zcukrzonym miodem ? Zostawisz na zimę ?

Link to comment
Share on other sites

Jak już wspominasz o miodarce na prąd, to od jakiej wielkości pasieki nie wyobrażacie sobie miodobrania na ręcznej miodarce?

U mnie pszczelarze mający od 60 do 200 i wzwyż uli chwalą elektryczne. Mniejsi z ilością 20-40 narzekają że elektryczne wyłamują ramki itp. i pozostają na ręcznych.

Syn 16 lat wirował mi ramki na ręcznej miodarce i uwierz że musiałem go chamować bo połamałby wszystkie ramki,jeśli masz możliwość kupienia  elektrycznej radjalnej napewno lrzej i nie połamiesz woszczyzny

Link to comment
Share on other sites

Ja swojej nie mogę rozpędzić bo dostaje wibracji. Po dwóch kręceniach widzę że nie trzeba za mocna kręcić co ma wyjść to wyjdzie. Dla pewności każdą stronę ramki podwójnie kręcę.

Wibracje . . .  zazwyczaj przyczyną są ramki o różnym ciężarze !

Staraj się dobierać ramki jednakowo wypełnione miodem / ew. pierzgą wtedy miodarka nie będzie skakała po podłodze

A ja lubię delikatne nogi ale nie koniecznie w miodarkach. :D :D

I ja też :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

A u mnie dzisiaj zabawa w kasowanie mateczników ratunkowych ciąg dalszy w dwóch rodzinach. Do tego doszedł mi dylemat, bo moja krainka Cj10 wrzucona na czystą węzę początkiem czerwca obsiada 6 uliczek na jednościennym, i nasuwa mi się pytanie czy tego nie połączyć z silniejszym bezmatkiem który obsiada 8 ramek.... Cj10 podkarmiam na pobudzenie matki do czerwienie i się to sprawdza, więc podejrzewam że do końca sierpnia dojdą do siły. Ul jednościenny, dennica pełna, wentylacja górą oraz przez zasuwkę. Ewentualnie wrzucę im nadstawkę pod spód by się jakoś uwiązały :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Witam, muszę zrobić miodobranie i mam 2 pytania: 
1) czy mogę z tym miodobraniem poczekać do połowy sierpnia, czy też powinnam je zrobić już, 
2) ponieważ nie mam już ramek z suszem, czy ramki po wirowaniu mogę od razu włożyć spowrotem do uli, żeby pszczoły je wysuszyły, i czy w takich "świeżych" ramkach matka będzie czerwić? Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Witam, muszę zrobić miodobranie i mam 2 pytania: 

1) czy mogę z tym miodobraniem poczekać do połowy sierpnia, czy też powinnam je zrobić już, 

2) ponieważ nie mam już ramek z suszem, czy ramki po wirowaniu mogę od razu włożyć spowrotem do uli, żeby pszczoły je wysuszyły, i czy w takich "świeżych" ramkach matka będzie czerwić? Pozdrawiam 

 

Witaj Tosia, skad jestes z wielkopolski.

1 Jesli nie ma juz pozytkow u ciebie to nie ma co czekac z miodobraniem i wiruj miodek juz.

2.Tak, mozesz oddac ramki do ula, pszczoly osusza i przygotuja do czerwienia.

Po miodobraniu dobrze jest podac pszczolom syrop cukrowy 1:1 ( cukier : woda)  jako zludzienie pozytku , okolo 0,5l co 2 dni, zeby matki nie wyhamowaly z czerwieniem.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

w połowie sierpnia możesz już nie mieć co wirować 

ramki najlepiej włożyć wieczorem bo w dzień będą rabunki... pewnie że bedzie czerwić :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj Tosia, skad jestes z wielkopolski.

1 Jesli nie ma juz pozytkow u ciebie to nie ma co czekac z miodobraniem i wiruj miodek juz.

2.Tak, mozesz oddac ramki do ula, pszczoly osusza i przygotuja do czerwienia.

Po miodobraniu dobrze jest podac pszczolom syrop cukrowy 1:1 ( cukier : woda)  jako zludzienie pozytku , okolo 0,5l co 2 dni, zeby matki nie wyhamowaly z czerwieniem.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam, i biorę się za miodobranie :)

Link to comment
Share on other sites

w połowie sierpnia możesz już nie mieć co wirować 

ramki najlepiej włożyć wieczorem bo w dzień będą rabunki... pewnie że bedzie czerwić :)

Bardzo dziękuję i pozdrawiam, i biorę się za miodobranie :)

Link to comment
Share on other sites

Tosia kręć miodek. W sierpniu tak jak koledzy piszą pszczoły będą biesiadować i miodu by ubyło. Ja też ramki mokre dałem do ula i po dniu były jak nowe :-). Dodatkowo, jestem początkującym nie wiem czy to nie wpływa na nastrój rojowy, pszczoły mają zapas pokarmu z odwirowanych ramek, a ja czas na podkarmianie ich cukrem na zimę.

Kilka uli planuję pozostawić na nawłoć.

Moje wczoraj zrobione zapasy zimowe :-)

ef1ad61d316434c3631a53904221a604_big.jpg

 

8ecd77554c44e67a19eb77a0e6edc38c_big.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 nie wiem czy to nie wpływa na nastrój rojowy

 

 

 

Wręcz przeciwnie .

Pełny ul i brak miejsca na nakrop - ciasnota  powodują nastrój rojowy.

Odbieranie miodu mobilizuje bardziej pszczoły do pracy .

Oczywiście muszą mieć co przynosić .

Teraz u nas , to już jedynie duże połacie ostów , łopianów i nostrzyków .

Ewentualnie koniczyny coś im mogą dać .

Najwcześniejsza nawłoć zacznie kwitnąć za ok tydzień (tam gdzie jest ) a wrzosy dopiero za ok 2 tyg.

Link to comment
Share on other sites

Robi ja się przejęzyczyłem , miało być " nie wiem czy to nie wpływa na nastrój rabunkowy" - czyli odsklepione plastry mokre od miodu w ulu po miodobraniu czy mogą być źródłem nastroju rabunkowego?

 

U nas w tym roku gmina poszerzała i utwardzała drogę, dużo starej roślinności zniknęło pojawił się oset przy rowach na skalę masową. Pszczoły oblatują, ale już przekwita. Czekam na nawłoć, mam nadzieję że ta wokoło mnie zakwitnie niebawem.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.