Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2024


Turqs

Recommended Posts

Godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

Czy jesteś Kolegom zagwarantować ?

 

Do 5 dni w przód - jasne! Jeszcze w weekend ma być po 20 stopni, potem właśnie tak. 

A Ty swoje anomalie jesteś w stanie Kolegom zagwarantować? :)

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, michal79 napisał(a):

A Ty swoje anomalie jesteś w stanie Kolegom zagwarantować? :)

Michał 🙂 czy Ty wiesz co to takiego jest intuicja ?  Podobno kobiety na tej podstawie wybierają sobie męża , a ile jest rozwodów  ?  więc znak zapytania ? 😁 I wcale się nie dziwię , jak są opinie , że połowa populacji ludzkości to są  debile bez obrazy dla Ciebie ,  ludzie nie myślący opierający się nie na w swoich wyborach , a tylko na opiniami innych są takim przykładem.  Jak to rozumieć jak nie głupota ? albo zaniechanie  jak sąsiada mordują to ja nic nie widziałem , no bo i po co ? żeby mnie ciągali po sądach ?  , A jak się nie ma własnego kręgosłupa moralnego i własnych przemyśleń , tp znaczy że jesteśmy bezmyślni , czyli w cudzysłowie bez obrazy "debile"  , powielają myśli swoich autorytetów  bezmyślnie.   Odważna teza tego filmu poniżej !!!!!  Ja tak daleko bym nie napisał ? Bo mam za mało wiedzy ? Ale skoro takie tezy wygłaszają myśliciele  zupełnie niezależni od nikogo i , pod butem żadnego mentora z Żoliborza ?  Ale czy tak na zdrowy rozum , nie ma w tym , ziarna prawdy ? 

https://youtu.be/diQ-6IifQPA

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Madzin napisał(a):

Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana . Zobaczymy co z tego wyniknie . ;)  

No nie wiem czy to na forum pszczelarski takie ryzyko z tym szampanem ? 😁 Darek by się uśmiał pewnie  ? .

Wiem o bardziej ryzykownych praktykach  pszczelarzy z wytworzonych samodzielnie przez pszczelarzy  na własny użytek  trunkach. 

I jeszcze przysłowie ludowe :

" Oj gorzało ty trunku , narobisz ty ludziom frasunku " 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

No nie wiem czy to na forum pszczelarski takie ryzyko z tym szampanem ? 😁 Darek by się uśmiał pewnie  ? .

Wiem o bardziej ryzykownych praktykach  pszczelarzy z wytworzonych samodzielnie przez pszczelarzy  na własny użytek  trunkach. 

I jeszcze przysłowie ludowe :

" Oj gorzało ty trunku , narobisz ty ludziom frasunku " 

Chodziło mi o wcześniejsze zbiory 😂 a raczej bardziej o ratunek dla tych sadzonek 🤣 dzisiejsza noc przeżyły było 4 , wydają się być zadowolone i narazie nie wykazują żadnych niedoborów , pewnie przyszły tydzień da mi popalić ale myśle ze temp. gleby nie spadnie poniżej +5 nawet jeśli się zdazy jakiś niewielki przymrozek czy 0 . Jednak siedzą w poliwęglanie (6mm) a nie pod gołym niebem. Mam nadzieje ze nic im zbytnio nie będzie , dam znać jak się trzymają ;) . 

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Madzin napisał(a):

Chodziło mi o wcześniejsze zbiory 😂 a raczej bardziej o ratunek dla tych sadzonek 🤣 dzisiejsza noc przeżyły było 4 , wydają się być zadowolone i narazie nie wykazują żadnych niedoborów , pewnie przyszły tydzień da mi popalić ale myśle ze temp. gleby nie spadnie poniżej +5 nawet jeśli się zdazy jakiś niewielki przymrozek czy 0 . Jednak siedzą w poliwęglanie (6mm) a nie pod gołym niebem. Mam nadzieje ze nic im zbytnio nie będzie , dam znać jak się trzymają ;) . 

Dadzą radę na pewno , bo przy temperaturach plusowych na termometrze nie powinien im taki chłód zaszkodzić jak nie powiększałaś  kubatury ula o ponad 50%  gołą węzą na ramkach i jak mają ten minimalny żelazny zapas pokarmu.

Dopiero temperatury ujemne  trwające dłużej  , kilka dni  , mogły by zaszkodzić. 🙂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

No i idzie tydzień chłodu. 

Pszczoły odpowiednio wykorzystały ciepłe dni na rozwój i wg mnie mimo, że obsiadają 6-8 ramek w korpusie to jak teraz w chłodne dni będzie przerwa w pracy na zewnątrz i stara pszczoła nie będzie wymierać a młoda będzie się wygryzać - to może być przyspieszenie w rozwoju a nawet zdziwienie rójki:) podobno już gdzieś tam wisiał duży rój. 

Ja w langstroth dałem po korpusie węzy pod gniazdo. Tak mogłem zimować nawet.

W 18-tkach chcę dać dziś miodnie ale pomiędzy gniazdem a miodnia - koniecznie gazeta. Niech pszczoły dane zdecydują kiedy mają tam wejść. Już to przerabiałem i fajnie działa gdy pogoda jest chwiejna a rodziny w różnych siłach. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 11.04.2024 o 22:03, Madzin napisał(a):

Nie liczę na to by przystopowały mamy pogodę idealna na rozwój i podziały rodzin

Dzieli się w zależności od lokalnych pożytków . U mnie koniec rzepaku.

Pomidory u mnie tydzień w tunelu . Fakt że poliwęglan . Co do rójek u pszczół to normalny sposób rozmnażania polecany nowicjuszom . Zero błędów . Kiedyś bardzo się starałem cackałem się z jedną rodziną dawałem węzę , robotę , zabierałem czerw rodzina i tak urosła w siłę i nie w maju to poszła na drzewo w sierpniu . Jak to mówią jak najdzie ochota i pies kota wychrobota . Co do szampana to do robiego . On ma takie powiedzenie ja - kto ryzykuje to ma na plecach ZK .

Link to comment
Share on other sites

Tak patrzę w archiwalne zdjęcia i filmy to 25 marca 2023  była podobna siła w rodzinach produkcyjnych jak w tej chwili. Rzepak wówczas zaczął kwitnąć (będąc na tym etapie rozwoju co teraz) 25 kwietnia. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Z dzisiejszych objazdów - coś odparowują. Teraz będzie 2 tygodnie kiepawej pogody. Głównie deszcz i okolice 10-13 stopni max.

Kwiecień plecień.

 

NP535jy.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, michal79 napisał(a):

Z dzisiejszych objazdów - coś odparowują.

A jak z wentylacją ula ? Zdjęcie na to by wskazywało przy temperaturach około 18 st.C.  

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał(a):

Z dzisiejszych objazdów - coś odparowują. Teraz będzie 2 tygodnie kiepawej pogody.

Zapewne zjedzą to co odparowały. Tak mi się zdaje. 

Link to comment
Share on other sites

Ja wycofałem sporo ramek tak do 3/4 zapełnionych zimowym pokarmem. jak Michałowe prognozy się potwierdzą, to może trzeba będzie dokładać te ramki z powrotem żeby pszczoły nie wytraciły tempa rozwoju 

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

U siebie wziąłem kilka dni temu ramkę miodo-nakropu sekcyjnego. W jednym ulu z Celle miałem mateczniki, ale wina moja, bo się zalały i zapełniły pyłkiem. Jakiś odkład zrobiłem, bo dużo pszczół i czerwiu. Na rejonie generalnie upały, szczególnie jak na kwiecień. Zasklepionego zimowego jak nie musiałem, to nie brałem, bo nie wiadomo co będzie z pogodą, jedynie miejsca na czerw w każdym ulu zrobiłem po 4 ramki 18-wielkopolskie, bo wszystkie mają 3 korpusy, więc jest jak działać. O pszczoły się nie boję, ale o drzewka owocowe już tak. Kwitną pięknie i szum na nich świetny, ale jak duży mróz przyjdzie, to może być różnie z owocami ..

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

A jak z wentylacją ula ? Zdjęcie na to by wskazywało przy temperaturach około 18 st.C

W pozostałych ulach na pasiece nie odparowują. A wentylacja ta sama.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, michal79 napisał(a):

W pozostałych ulach na pasiece nie odparowują. A wentylacja ta sama.

 

Na drugim toczku też jedne tak robiły, najsilniejsze. Z matką z 2020 roku (nie mam 100% pewności). 

I, co ciekawe, te z fotki również są najsilniejsze, również matka z 2020 roku (100% pewności).

Link to comment
Share on other sites

U mnie jedna rodzina wyprzedziła mocno rozwojem pozostałe.  Nadstawka prawie cała zalana nakropem a tam gdzie brak nakropu to matka wlazła i złożyła kilka jajek. Nie grzebałem pod nadstawką ale boję sie, czy już do rójki nie zaczną przygotowań. Z drugiej strony - matka młoda a pszczoły cały czas pracują...

Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.04.2024 o 12:05, michal79 napisał(a):

W dzień między 13 a 16, nocami między 3 a 6. Czasem słońce, czasem deszcz.

 

Jednak trzeba będzie znormalizować prognozy dla Lubelszczyzny o kilka stopni w dół.

Przez najbliższy tydzień zapowiadają w dzień 9-12, w nocy minimum 1-3 stopnia. 

Ciekawe jak to wszystko pójdzie.

Niby jakaś pogoda lotna będzie przez parę godzin - np. jutro, czy w sobotę... 

Link to comment
Share on other sites

od 5 do 10 stopni + deszcz do połowy przyszłego tygodnia. Potem od 12 do 14 do końca majówki. A po majówce przyjdzie wiosenna pogoda. od 15 w stopni w górę. Wydaje mi się, że moje pszczoły znowu mają nosa do pogody i stąd tez nie pędziły tak szybko z rozwojem jak co u niektórych. Rzepak? Ledwie kilka kwiatków w nim zakwitło, przewegetuje a potem buchnie. Co ma być to będzie. Martwiłbym się miodem z zeszłego roku. Nie chce ktoś trochę? 

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, Krzychu napisał(a):

Wydaje mi się, że moje pszczoły znowu mają nosa do pogody i stąd tez nie pędziły tak szybko z rozwojem jak co u niektórych. 

 

A jakie masz teraz pszczoły na pasiece? Kaukazy? Krainki?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał(a):

od 5 do 10 stopni + deszcz do połowy przyszłego tygodnia. Potem od 12 do 14 do końca majówki. A po majówce przyjdzie wiosenna pogoda. od 15 w stopni w górę. Wydaje mi się, że moje pszczoły znowu mają nosa do pogody i stąd tez nie pędziły tak szybko z rozwojem jak co u niektórych. Rzepak? Ledwie kilka kwiatków w nim zakwitło, przewegetuje a potem buchnie. Co ma być to będzie. Martwiłbym się miodem z zeszłego roku. Nie chce ktoś trochę? 

Ten rok może być kiepski dla pszczół . tak że miód Ci się może przydać do podkarmiania rodzinek w okresach niepewnych pogodowo i w ten sposób unikniesz tak bardzo kontrowersyjnej na forach  bojaźni pszczelarzy która nazywa się zafałszowany miód  , że wolą trzymać głodne pszczoły w lipcu i narazić rodziny na zgnilca A.  , no bo  jak dam trochę ciasta na głodówkę to zafałszuję swój miód ciastem i tragedia !!!!!!! 😱

Link to comment
Share on other sites

Ja w tym roku tylko dwa razy zaglądałem do uli i teraz od dwu tygodni nic nie zaglądam  , nie ma sensu teraz grzebać w ulach , zimno , i straciłem motywację do pszczół przez tych łaskawców narodowych patriotów ,  co to tak dbali o nas i naszą suwerenność , że naściągali miodów i zboża z Całego Świata w ubiegłych latach  ile się dało 😃

Zmniejszam pasiekę o połowę .  

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Tadek11 napisał(a):

Ten rok może być kiepski dla pszczół . tak że miód Ci się może przydać do podkarmiania rodzinek w okresach niepewnych pogodowo i w ten sposób unikniesz tak bardzo kontrowersyjnej na forach  bojaźni pszczelarzy która nazywa się zafałszowany miód  , że wolą trzymać głodne pszczoły w lipcu i narazić rodziny na zgnilca A.  , no bo  jak dam trochę ciasta na głodówkę to zafałszuję swój miód ciastem i tragedia !!!!!!! 😱

W tym roku mamy sezon na powiększanie pasiek a nie zbiór miodu 😂 . Będzie wszystko naraz i wymieszane chyba ze ktoś wozi na grykę czy facelie ewentualnie jak będzie spadz w czerwcu czy lipcu . Lipa zakwitnie zaraz z akacja albo odrazu po czyli za jakieś 2-3 tygodnie u mnie . U sąsiadów w opolskim już są pierwsze kwiaty na lipach… Dobrze ze cukier w magazynie ;) będzie trzeba to będzie karmione. Byłam właśnie na ogrodzie coś tam latają po wodę ale jest zimno i wietrznie słońce próbuje przebić się przez warstwy chmur. Tyle ślimaków bezdomnych to nigdy o tej porze nie miałam , a kleszczy jeszcze więcej … Niby straszą codziennie jakimiś opadami ale nic z tego nie ma albo pokropi trochę i tyle z deszczu . Jedynie co to zimno ma się utrzymywać jeszcze 1.5 tygodnia . 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Madzin napisał(a):

W tym roku mamy sezon na powiększanie pasiek a nie zbiór miodu 😂 . Będzie wszystko naraz i wymieszane

Ja się zastanawiam, czy akacja będzie w tym samym czasie co kruszyna. Niby kruszyna kwitnie długo ale taki strzał że ule zaraz pełne to trwa ze dwa tygodnie. Jak by się rozminęły to może mój sezon nie być taki zły

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Madzin napisał(a):

Jedynie co to zimno ma się utrzymywać jeszcze 1.5 tygodnia . 

A do 10 maja nie?   😁 Czyli na popularnych ogrodników ?

 

8 godzin temu, gajowy napisał(a):

Ja się zastanawiam, czy akacja będzie w tym samym czasie co kruszyna. Niby kruszyna kwitnie długo ale taki strzał że ule zaraz pełne to trwa ze dwa tygodnie. Jak by się rozminęły to może mój sezon nie być taki zły

Będzie pewnie rok rójkowy , jak zabezpieczysz i Ci się nie wyroją to może tak jak pisał Robert , będzie jeden może dwa zbiory wiosenny i wszystkie  pomieszane  pożytki . Jak to się u Kogo rozłoży to zależy od  lokalnych pożytków. 

Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, Tadek11 napisał(a):

A do 10 maja nie?   😁 Czyli na popularnych ogrodników ?

No właśnie nie ;) myśle ze skoro wszystko tak przyspieszyło to i ogrodnicy wpadną dzisiejsza i następna nocą bo ma być 0 . Wątpię by jeszcze w maju były przymrozki chociaż kto wie . Takiego wybuchu roślinności w kwietniu jeszcze nie widziałam. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.