Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Opłacalność produkcji miodu 2023


Recommended Posts

Wyżej był film pszczelarza który pojechał tam na handel z miodem i jak jest u Niemców tuż za granicą. 🙂

A teraz dla równowagi chciałem znaleźć film jak  Polak pojechał by za granicę do Rosji z miodem na handel ,  ale nie znalazłem takiego na YT , widocznie tam Polscy nie jeżdżą ,  za to  znalazłem taki film zrobiony  tuż za granicą obwodu Kaliningradzkiego i niech kto chce to wybiera  .

Niemcy  czy Rosja ? Oto jest pytanie . Gdzie "Лучше"

Cz

 

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, Tadek11 napisał(a):

Polak pojechał by za granicę do Rosji z miodem na handel ,  ale nie znalazłem takiego na YT , widocznie tam Polscy nie jeżdżą

Wczoraj się urodziłeś ? ????

Link to comment
Share on other sites

Tak wyglądają praktycznie wszystkie przygraniczne wioski w okręgu kaliningradzkim (Królewieckim) .
Jedna wielka ruina .
Budynki poniemieckie albo już się zawaliły , albo lada chwila runą.
Nierzadko można spotkać kościółki wykorzystywane jako magazyny ,
lub wręcz obory , czy chlewy .
Zresztą ... O czym mowa ...
Nawet w samym Kaliningradzie Teatr Lalek znajduje się aktualnie w zabytkowym kościele ewangelickim św.Luizy .
Kaliningrad_05-2017_img48_Amalienau.jpg

Ludzie w wioskach albo pracują w mieście , albo prowadzą szemrane interesy. Wszystko się pomału wali .
Wcześniej wielu żyło z kontrabandy , ale niestety granice przymknięto i mrówkom się ukróciło.
Zdecydowana większość jednak zwłaszcza tych 50lat+ po prostu wegetuje
topiąc smutki dnia codziennego w wódce .

Miód ... Zdziwilibyście się , ale jest tam droższy  jak w Polsce .
Nie dziwi nikogo sprzedaż za około 200zł. jednego ostreczowanego plastra (dadanta) z miodem .
Taki duuuuży miód sekcyjny :)
Niestety żeby wywieźć z Polski "ilości handlowe" poza unię  nie jest tak proste .
Trzeba mieć układy na granicy i wiedzieć komu dać w łapę. A wtedy już interesu nie ma .
Znaczy się interes jest dla tego co wziął w łapę ...
Mam do tej wioski z filmu niecałe 70km.
Kiedyś bywałem w tamtych stronach kilka razy w tygodniu .
Od kilku lat (odkąd "zawieszono" mały ruch graniczny ) już tam nie bywam .
Zjeździłem nie tylko Kaliningrad , ale i mniejsze posiółki .
Sporo widziałem ...

Mój Dziadek był w niemieckim obozie jenieckim kilka km. od miejsc z filmu .
Stablawki / Stalag 1A k/Dołgorukowa 
Prawie wszystkie zdjęcia tego obozu krążące w internecie są jego autorstwa .
Mimo, że podpisywane są różnymi nazwiskami.
Kiedyś jeden redaktor "wypożyczył" od Babci album ze zdjęciami z obozu .
Oddał go w rozsypce i niekompletny. Zdjęcia w większości były wydarte . Wielu brakowało .
Podobno szukał na odwrocie zdjęć nazwisk i adresów ...
Od tamtej pory co jakiś czas pojawiają się w necie skany tych zdjęć ...
Niektóre pamiętam , że były w tym albumie . Znam historie związane z niektórymi .
Zdjęcia oczywiście tylko te na które pozwoliła cenzura .
Pozostałe zostały przez Dziadka zabezpieczone i ukryte w schowku , w studni na terenie obozu .
Dziadek jako muzyk w orkiestrze obozowej i sanitariusz obsługujący rentgena
miał jako jedyny dostęp do materiałów światłoczułych i zdjęcia robił na materiałach rentgenowskich .
A że w lazarecie robił też potajemnie najlepszy w okolicy samogon ,
to niemcy przymykali na niego oko . 😁
Dożył końca wojny .
Niestety po wojnie granice się zmieniły i w Sowieckim Sojuzie nie było możliwości , żeby pojechać i odszukać tą studnię .
Dziadek zmarł na początku 1973 roku .
Pojechałem tam około 20 lat później.
Po obozie nie było już prawie śladów .
A każdy przyjazd "obcych" był nadzorowany dyskretnie (a czasem niedyskretnie) przez miejscowych .
Nie było opcji , żeby prowadzić jakiekolwiek poszukiwania .


Mają jednak w Rosji coś , co jest w najlepszym gatunku .
To ... Rosjanki .
Super dziewczyny , matki , żony i kochanki ;)
Wiem co mówię ...

Trochę się rozpisałem.
Przepraszam , że nie do końca na temat , ale wzięło mnie na wspomnienia ...

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, Robi_Robson napisał(a):

Mają jednak w Rosji coś , co jest w najlepszym gatunku .
To ... Rosjanki .

Po utłuczeniu 400 tys  do wyboru do koloru . Wolę Polki , mają wiece witaminy 🤣

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Robi_Robson napisał(a):

Mam do tej wioski z filmu niecałe 70km.

Dzięki Robert za osobiste refleksje .🙂

Tak sobie pomyślałem , jak pokazali na mapie gdzie ta wioska ,że to niedaleko od Ciebie i że pisałeś kiedyś  o produktach pszczelich z stamtąd i  że bywałeś często za Rosyjską granicą 🙂

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 14.02.2024 o 18:02, wawelski napisał(a):

Wystarczy wejść na dowolną grupę na fejsie i poczytać, przecież wiedza o pszczelarstwie, o leczeniu pszczół, gospodarce pasiecznej u ludzi mających pszczoły pełza po dnie. Ciężko uwierzyć, że to co mają później w słoikach jest zdatne do spożycia.

Niestety jest w tym wiele prawdy co piszesz , ale nie mam na myśli co piszą na grupach fejsbukowych , bo tam rzadko zaglądam 🙂  najczęściej jest tam towarzystwo wzajemnej adoracji i przechwalania się gdzie kto był na wczasach  , na jakich wyspach Greckich i robił fotki przy konsumpcji owoców morza , taki jest tam przekrój psychologiczny uczestników fejsa więc trudno tam z założenia , że się czegoś nauczysz. 😁 Lepiej już podyskutować na jakichś forach internetowych tematycznych . 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

To może , skoro porównywaliśmy życie naszych sąsiadów za granicami Polski , to jeszcze taki film jak wygląda obraz aktualny życia mieszkańców Miasta Winnica na Ukrainie , miasta blisko naszej granicy z Polską. I znowu nasuwa się pytanie , dlaczego są takie różnice i dlaczego powinno nam być bliżej do cywilizacji zachodniej , a nie do wschodniej czyli do Rosji  I dlaczego tysiące imigrantów pcha się do tej wstrętnej UE pod but Niemców .🦶

Podobno w Polsce jest już w 2023 r. wg danych GUS  6,5% ludności obcego pochodzenia czyli przybyszy z całego Świata i  jest 12000 Rosjan. 

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

I znowu nasuwa się pytanie , dlaczego są takie różnice i dlaczego powinno nam być bliżej do cywilizacji zachodniej , a nie do wschodniej czyli do Rosji 

Bo to inni ludzie . Ponad 100 lat zaborów zrobiło swoje . My ni do rosji ni Ukrainy , my Polacy i mamy swoją kulturę . Nie pasuje większości Polaków szwabski ordung .My wolny naród .Do niemiec pchają się ludzie po socjal .

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 20.02.2024 o 09:48, daro napisał(a):

My ni do rosji ni Ukrainy , my Polacy

A znasz takie przysłowie Darek  😁

" Polak mądry po szkodzie " 

Poza tym zmieniają  się stereotypy o narodach i tak w XVII wieku był taki stereotyp dalej w naszych głowach funkcjonujący do dzisiaj i jest już nie aktualny , że był stereotyp  Polaka - rycerza sprawiedliwości ,  Niemca - Krzyżaka, agresora , Żyda - kupca i handlarza i przed dwudziestu laty ten stereotyp zmienił się diametralnie i mówiono , że Świat przewraca się do góry nogami bo   : Polacy - handlują , Niemcy - walczą o pokój , a Żydzi - prowadzą wojny. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 18.02.2024 o 06:26, wawelski napisał(a):

szansę dla europejskiego rynku miodu widzą w ekologicznych produktach premium i to jest dokładnie to o czym pisałem kilka dni temu. Tylko, żeby móc umieścić swoje miody na najwyższej półce jakościowej, pszczelarze muszą taką jakość zagwarantować, co bez głębokiej wiedzy pszczelarskiej jest nieosiągalne. Mam nadzieję, że jasno się wyraziłem.

Szansę? Wiesz jakie są wymagania, żeby swój miód nazwać ekologicznym? 

1. Pasieka pszczela musi być umiejscowiona w lokalizacji, gdzie w promieniu ileś tam (5?) km nie ma żadnego gospodarstwa rolnego ani gospodarstwa domowego - czyli w jakiejś dziczy.

2. Ule musza być jedynie z certyfikowanych materiałów ekologicznych - nie wystarczy drewno z tartatku a takie co ma certyfikat

3. Leki ekologiczne

4. Cukier do podkarmiania ekologiczny - ile kosztuje? 15 zł ? 

 

Koszty produktów eko są niebywałe.... a sprubój bez certyfikacji nazwać swój produkt ekologiczny to WIJHARS taką karę dowali, że ise nie pozbierasz...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

co do poparcia społeczeństwa to jest różnie... W sferze znajomych z pracy ciężko o tym gadać nawet. Uważają, że jeśli zielony ład spełnia tylko duży rolnik to powinien to wprowadzić a mali rolnicy niech się pogodzą z porażką. I wyjdzie im to na dobre - widzą nawet w tym szansę dla małego rolnika. Nie musi martwić się o uprawę bo wynajmie ziemię i będzie świadczył usługi dla rolnika na umowie o pracę. Pewny zarobek. A jakoś pszenicy? W USA stosują te same pestycydy co na Ukrainie, jemy tą pszenicę i żyjemy, więc w czym problem? 

"Skoro budowlańcy nie strajkują bo nie ma zamówień publicznych lub są kontrakty z niekorzystnymi zapisami to niech rolnicy też nie świrują i nie strajkują!" Tak słyszę od znajomych...

z kolei mój dawny pracodawca, od pasz - on znaczące ilości sprowadzał kukurydzy i pszenicy. I odbije mu się to czkawką bo rolnicy hodujący drób już alarmują, że pasza jest gorszej jakości (większe upadki wśród kur). Podobno podczas fermentacji zboża wydzielają się toksyczne substancje (również dla ludzi). 

Także jak ktoś je chleb to proponuję żeby jeszcze łykać węgiel aktywny dla ogrniczenia wchłaniania tych związków. 

W końcu w chlebie też mamy już ten syf.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.02.2024 o 20:28, Tadek11 napisał(a):

No i "Agrounia"  Kołodziejczaka ma zablokować w przyszłym tygodniu drogę dojazdową do centrum dystrybucji Biedronki w Stawigudzie koło Olsztyna  zaopatrujące 200 sklepów Biedronki w produkty rolnicze pochodzące bezpośrednio z Ukrainy.

https://businessinsider.co

O ile jeszcze Agrounia identyfikuje się z Kołodziejczakiem to rolnicy już na pewno nie. Podczas wywiadu Kołodziejczak stwierdził, że zaistniała sytuacja jest wielkim zagrożeniem dla europejskiego rolnictwa. Ton wywiadu był jednak taki, że my polacy i nasz rząd razem z nim - nie mamy nic do gadania bo zostało wszystko ustalone w Europarlamencie

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

A znasz takie przysłowie Darek  😁

" Polak mądry po szkodzie " 

A znasz - Polak nowe przysłowie sobie kupi że przed szkodą i PO szkodzie głupi .

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

że był stereotyp  Polaka - rycerza sprawiedliwości ,  Niemca - Krzyżaka, agresora , Żyda - kupca i handlarza i przed dwudziestu laty ten stereotyp zmienił się diametralnie i mówiono , że Świat przewraca się do góry nogami bo   : Polacy - handlują , Niemcy - walczą o pokój , a Żydzi - prowadzą wojny. 

To nie stereotypy a uogólnienie . Ni żyd ni cygan roli nie uprawia . Polacy nie handlują a sprzedają .

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Krzychu napisał(a):

W USA stosują te same pestycydy co na Ukrainie, jemy tą pszenicę i żyjemy, więc w czym problem? 

W tym że nie jemy pszenicy z USA . Jak wyglądają tam ludzie .

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Krzychu napisał(a):

Podobno podczas fermentacji zboża wydzielają się toksyczne substancje (również dla ludzi). 

alkohol etylowy

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Krzychu napisał(a):

Ton wywiadu był jednak taki, że my polacy i nasz rząd razem z nim - nie mamy nic do gadania bo zostało wszystko ustalone w Europarlamencie

Komisji Europejskiej , to tak.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, Krzychu napisał(a):

O ile jeszcze Agrounia identyfikuje się z Kołodziejczakiem to rolnicy już na pewno nie. Podczas wywiadu Kołodziejczak stwierdził, że zaistniała sytuacja jest wielkim zagrożeniem dla europejskiego rolnictwa. Ton wywiadu był jednak taki, że my polacy i nasz rząd razem z nim - nie mamy nic do gadania bo zostało wszystko ustalone w Europarlamencie

Krzysiek  , 🙂 no nie ,  ale UE tak działa , jak jest luźno zgeneralizowaną wspólnotą w której każdy chce mieć swoją suwerenność , to takie uzgodnienia trwają i trwają zanim się dogadają . Co z tego że Polska by zamknęła granicę z Ukrainą , to myślisz że , kurczaki , jajka , warzywa  , owoce , nawet miód ,  by nie przejeżdżały do Polski bokiem, przez sąsiednie kraje i nawet ze strony Niemców i Holendrów , jak obecnie drób i jajka  sprowadzane z Holandii do Polski , udający drób Holenderski a faktycznie pochodzi z Ukrainy i w Holandii jest tylko przepakowywany .🤞

Zamknięcie na patyk granicy narobiło by więcej szkody  i pokłóciło narody i o to chodzi Ruskim , żeby Polaki i Ukraińcy sobie skoczyli do gardeł .  PIS zostawił  konia trojańskiego następnej ekipie rządowej , za sprawą gospodarki rolnej ,  bo nic w tym temacie uzgodnień z UE nie zrobił  a to jak widzisz musi parę tygodni potrwać , a mało tego , ten "zielony ład"  był przez Komisarza d/s UE Wojciechowskiego promowany jako bardzo dobry pomysł Polski. 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Tadek11 napisał(a):

Zamknięcie na patyk granicy narobiło by więcej szkody

zamknięcie jednostronne granicy powoduje automatycznie retorsję z drugiej strony. Ok. 6% naszego rynku produktów mlecznych trafia do Ukrainy. Wtedy mleczarnie wydrą ryja ,że krzywda  - a to pewnie nie tylko to. Nadal jednak funkcjonują ukraińskie zakazy importu wielu naszych produktów ,więc sytuacja nie jest jednoznaczna.

Za mało mówi się o skali ukrańskiego rolnictwa . U nas 50ha to bamber , a tam 50 tys ha to drobny rolnik , bo są kombinaty po kilkaset tysięcy ha. Trudno to sobie nawet wyobrazić. 

Problemów jest bardzo dużo , zboże tylko jeden z nich , ale nie widać chęci dialogu ze strony ukraińskiej , raczej preferują siłę i granie na wojennej nucie. Powoli mam tego dosyć , choć sprzyjam Ukraińcom.

To kraj zdewastowany , rozkradziony przez oligarchów , niesamowicie skorumpowany jak Rosja i wszystkie poradzieckie republiki. Kto tam nigdy nie był , nie zna tej skali ,że każdemu się należy datek stosownie do jego stanowiska. Nawet cieć na bramie w parku chętnie weźmie w łapę bo inaczej nie wpuści inostrańca .

Jak się rozpadał CCCP byli na podobnym poziomie jak my . Teraz to przepaść , a rolnictwo to główna gałąź gospodarki , a też jest w obcych rękach. czarno to widzę . Byli perłą w koronie przemysłu CCCP ,ale wszystko rozgrabiono , a wojna dopełniła zniszczenia. Nieszczęśliwy naród.

Edited by manio
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

55 minut temu, manio napisał(a):

Nieszczęśliwy naród.

Też mam taki pogląd , i robienie sobie wrogów z Ukraińców , to by była najgorsza głupota rządzących obojętnie z jakiej opcji politycznej  by oni nie pochodzili . To jest w interesie strategicznym Polski , jak ma się takiego sąsiada jak Rosja , żeby się konsolidować i  nie  pokłócić się z Ukraińcami , i żeby Polak nie był głupi po szkodzie. Ale jak widzę 🙂 niektórzy myślą po rosyjsku , to znaczy ,  że Polak jest głupi po szkodzie jak i przed szkodą  no cóż sorry , taki wpis był parę postów wyżej i kto go napisał ,  można sprawdzić wyżej  i niech każdy oceni czy ma rację w tym że Polak jest głupi przed szkodą i po szkodzie ?  👆 🙂

Ja myślę inaczej i wierzę w Polską mądrość  większości Polaków  czego dowód wyrazili w ostatnich wyborach.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał(a):

Za mało mówi się o skali ukrańskiego rolnictwa . U nas 50ha to bamber , a tam 50 tys ha to drobny rolnik , bo są kombinaty po kilkaset tysięcy ha. Trudno to sobie nawet wyobrazić. 

75 % ornej ziemi w obcych rękach , byłe kombinaty rolne . 50 ha możne dostać każdy Ukrainiec , problem że nie chce .

 

2 godziny temu, Tadek11 napisał(a):

Ja myślę inaczej i wierzę w Polską mądrość  większości Polaków  czego dowód wyrazili w ostatnich wyborach.

Tak . Wiara cuda czyni . Rolnikom zboże to tylko doraźna część problemu Zielony Ła . Komisarz d/s PiS , reszta PO . Jak ktoś Ciebie oszuka jest oszustem . Ja oszuka po raz kolejny - jesteś idiotą . Szejnfeld o 100 obietnicach PO poszukaj na RMF czy Zetce bo nie pamiętam . Obiecanki cacanki a durniom radocha . Są mohery i czapki uszanki a ważne aby pomiędzy uszami coś było . Po zaborach po 50 latach doszło do Polaków że są dymani ... Wiary ! Ona was ocali ! abo i nie

 

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.