Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Ani pierwsza , ani druga metoda do mnie nie przemawiają .
Beleczki nośne przez rozcięcie są słabsze i bardziej giętkie .
Przerabiałem to kilka lat temu na rameczkach od Radka ( Polbart plus )
Już przy 36cm. długości  ( ramka wielkopolska) środek  górnej listewki było opuszczony pod ciężarem plastra nawet do 5mm .
Jak krucha potrafi być węza z prawdziwego wosku szczególnie w niskich temperaturach i szczególnie walcowana na gorąco wie każdy praktyk.
Przy takim sposobie montażu większość węzy połamie sam pszczelarz .
Do takiej metody tylko węza plastykowa , lub ukraińska zrobiona z dużym udziałem cerezyny !
Taką można  na palcu zawijać i się nie ukruszy ;)
Tylko , że taką mało kto chce mieć w swoich pasiekach .

W drugiej metodzie niestety w praktyce węza będzie wypadać w transporcie zanim dotrze do ula .
Będzie się dołem przemieszczać na boki i później plastry będą wadliwie odbudowane .
A już całkiem nie wyobrażam sobie dawanie takich ramek do rójki , czy w czasie upałów .
Natychmiast spłynie , lub oberwie się pod ciężarem pszczół

Trzy fajne nagrania. Wszyscy wyobrażamy sobie jak te procesy wyglądają ale miło zobaczyć to na nagraniu. 

A tu mozolna praca przy budowie plastrów. Każdy zastanowi się dwa razy zanim wyrzuci kawałek dzikiej zabudowy w trawę przy przeglądzie :) 

• Like 2
  • Thanks 1

33 minuty temu, PiotrekF napisał:

... może nie tyle "Znalezione" co przesłane ... z zapytaniem czy wiem/stosuję ....

https://www.signs.pl/bee-saving-paper---papier%2C-ktory-ratuje-pszczoly,35810,artykul.html

PF

Jest jak się tłumaczyć, kiedy grozi nam mandat za zwinięcie w kulkę i rzucenie na trawnik. :D