Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ule ze styroduru


Tadek11

Recommended Posts

do okien kupuje  z Ceresita

 

firma nie ma znaczenia... byle była niskoprężna.... i najlepiej mieć jeszcze pistolet do pianki wtedy sobie ustawiam cienki strumień i pianka jest tylko na krawędzi styroduru a nie dookoła mnie ;)

Link to comment
Share on other sites

do okien kupuje  z Ceresita

 

firma nie ma znaczenia... byle była niskoprężna.... i najlepiej mieć jeszcze pistolet do pianki wtedy sobie ustawiam cienki strumień i pianka jest tylko na krawędzi styroduru a nie dookoła mnie ;)

i najlepiej zwilzyc obie plaszczyzny woda, potem piana i lekki docisk i juz. Ja mocze plaszczyzny bardzo mocno tak ze woda az plynie. Woda powoduje ze nie ma kurzu na klejonych plaszczyznach oraz to ze pianka mimo ze jest niskoprezna nie rosnie wogole, albo prawie wogole. Nauczyli mnie tego triku stolarze w Polsce, ktorzy w ten sposob kleili stopnie debowe na schodach betonowych.

Link to comment
Share on other sites

Ja kleiłem wręgi drewniane kilkoma klejami na próbę ( polimerowym , montażowym i poliuretanowym) i tylko poliuretanowy dał na tyle silne połączenia że można było nie dawać długich wkrętów , ale dla pewności jednak dawałem te wkręty bo nie byłem w stanie ocenić czy połączenie to będzie mocne w długim okresie czasu , a tylko długie wkręty dawały taką gwarancję. Pianką nie próbowałem , ale pianka to nic innego jak spieniony klej poliuretanowy , a z pianką jednak jest więcej kłopotów niż z klejem. Ja stosowałem Tytan D4

http://www.tytan.pl/pl/produkty/klej-do-drewna-klasy-d4-poliuretanowy-pb-350/#

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Klej poliuretanowy a nie żadne pianki. Na stronie Pasieki Pastucha toa pianka pokazana. Wkręty jedna stabilizują jak kotwy.Pianka to nie klej tylko poliuretan z gazem a klej to substancja co wchodzi w reakcję i rozpuszcza a po wyparowaniu spoina się zestala jako jedna całość .

Link to comment
Share on other sites

Klej poliuretanowy a nie żadne pianki.

 

a to niby czemu nie pianki?

 

jak klej, pianka pusci to te wkręty tam są tam tak potrzebne jak świni siodło.... same i tak nie będą trzymały

Link to comment
Share on other sites

Czemu nie pianka ? Bo pianka wypełnia nie wiąze materiał. Taka jej rola. Przczepność ma ale na pewno nie taką jak klej. No nie świni, powiem inaczej jak na taboret przybijesz  do siedziska dildo posmarujesz pupę klejem panience i ją posadzisz, to jak puści klej to co nic ją trzymać nie będzie w zsuwaniu się  z taboretu ? I takie to siodła też są . Siła na wręgi działa nie pionowa a boczna . Twoje zdanie nie zmieni praw fizyki ,jak rozmięknie ziemia po  burzy i ul się przechyli to siła pełnej nadstawki z miodem w jakim działa kierunku ? Jak próbowałem plastikowe od łysonia trzymały same wkręty , ale sknera jestem i nie będę żebrał aby mi ktoś coś sprzedał. Spadnie śnieg to ruszę za producentem.

A Ty zrobisz jak zechcesz bo jak powtarzam zawsze  - czyje małpy tego cyrk.

Link to comment
Share on other sites

nie wydaje mi sie żeby same wkręty "mocno" siedziały w styrodurze... no tyle że sie nie przesunie... ale pare razy odklejenie zakitowanej ramki od wręgi i wkręty się wyrwią

 

też zawsze mówie niech każdy robi jak uważa ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Przy okazji tematu uli ze styroduru mam pytanie. Potrzebuję włożyć do ula konstrukcję wykonaną z twardego styropianu budowlanego.

Czy wytrzyma jeden miesiąc, czy też pszczoły ją zgryzą w ciągu kilku dni ?

Link to comment
Share on other sites

Oj chyba nie . Ale spytaj się pszczół. Jeden facet robił z niego odkładówki  . Róznica w cenie nie jest tak niższa żeby się opłacało ale na szybkiego. Z regóły gryza jesienią.

Link to comment
Share on other sites

Przy okazji tematu uli ze styroduru mam pytanie. Potrzebuję włożyć do ula konstrukcję wykonaną z twardego styropianu budowlanego.

Czy wytrzyma jeden miesiąc, czy też pszczoły ją zgryzą w ciągu kilku dni ?

Styropian to sobie odpuść jeżeli ta konstrukcja będzie miała styczność bezpośrednio z pszczołami , lepiej zrobić ze styroduru i jeszcze lepiej pomalować to cienka powłoką kleju polimerowego.

Pozdrawiam

Tadek

 

Panowie jak w temacie chce kupić ule odkładowe ze styroduru by być może zimować w nich pszczoły -  polecacie ???

Tu raczej trzeba rozpatrzyć konstrukcje ula danego producenta pod kontem przydatności u Ciebie w pasiece i jakości wykonania ?

A dlaczego odkładowe a nie normalne ule styrodurowe czy poliuretanowe jeżeli chcesz w nich zimować pszczoły ? Dużo tańsze są ?

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Panowie jak w temacie chce kupić ule odkładowe ze styroduru by być może zimować w nich pszczoły -  polecacie ???

Nie !

Co to jest  ,, Ul odkładowy" w/g Ciebie? Jak to sobie planujesz? Czy ma pomieścić 4,5,6 ramek czy może więcej .Czy ma być dennica odejmowalna , jaka odległość od ramek do dennicy , czy ma być miejsce na podkarmiaczkę na górze , z boku , z tyłu za ramkami+ wentylacja.

Jako skrzynka odkładowa to może i się nadaje ( po odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni, )Natomiast jak już chcesz zimować to musisz odpowiedzieć sobie na powyższe pytania i może jeszcze na parę innych nie wymienionych. Zimowanie to już inna bajka. Mam takie styropianowe od Babika , coś z 20 szt. Kiedyś zimowałem  w takich. Da się , czemu nie , ale; jest kłopot z podkarmianiem na zimę , gdzieś tą podkarmiaczkę trzeba włożyć , albo ramka podmienić ( odkłady też musisz czasem karmić - musisz mieć podkarmiaczkę jednoramkową albo ciasto. ) U Babikowych wylotek jest umieszczony na Srodku  na przedniej ściance , tak jak w korpuszch . Po zimie jeszcze ciężkiej masz syf pod ramkami , gdyż pszczoły mają kłopot z wyniesieniem , jak to oczyścić. Jest kłopot z wentylacją , a także z pomieszczeniem pszczół . Wychodziły z zimowli osłabione w marnej kondycji  i tylko na 5,  ramkach. Gdzie tam pięć  , 3, 4 to góra .Moim zdaniem gra nie warta świeczki .

Nie wspomnę o cenie tej skrzynki , to coś tyle co 2 korpusy. .

W sezonie takie ,, ule " mogą być do robienia odkładów .

Ja preferuję korpus . Do jesieni odkład ma z 10 ramek + półnadstawka na spadź ,  a ty gdzie je zmieścisz, a to już pełnowartościowa rodzina na wiosnę .Korpus zawsze mi się przyda w pasiece .

Podsumowująć ; do robienia odkładów skrzynki tak , do zimowli nie polecam. Są metody zimowania w takich ulach 5-6 ramkowych ale to już musisz od początku się na to nastawić ,  moim zdaniem jest to kłopotliwe , mało efektywne i pracochłonne.Moje zdanie nie musi się liczyć!

Jak widzę Tadkowi  też  się twój pomysł nie bardzo podoba .

Wybór należy do Ciebie :)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

No właśnie. Interesuje mnie temat zimowania zapasowych matek w ulach odkładowych ze styroduru. Jeśli ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem byłbym wdzięczny. Na ilu ramkami? Mam na myśli ramki wielkopolskie.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie. Interesuje mnie temat zimowania zapasowych matek w ulach odkładowych ze styroduru. Jeśli ktoś mógłby podzielić się doświadczeniem byłbym wdzięczny. Na ilu ramkami? Mam na myśli ramki wielkopolskie.

A po co kupować czy robić ule odkładowe jak ktoś ma ule korpusowe , i tak do zimowli zmniejszasz objętość uli i zostaje  Ci pewna ilość korpusów i ramek  i można te korpusy czy pół korpusy przeznaczyć na zimowanie rodzin zapasowych , trzeba tylko zaopatrzyć się w więcej zapasowych dennic i daszków , a przecież ul odkładowy ma ograniczone zastosowanie a korpusy po zimowli wykorzystasz i tak bo z tymi matkami co zimowałeś musisz i tak coś zrobić/

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

A po co kupować czy robić ule odkładowe jak ktoś ma ule korpusowe , i tak do zimowli zmniejszasz objętość uli i zostaje  Ci pewna ilość korpusów i ramek  i można te korpusy czy pół korpusy przeznaczyć na zimowanie rodzin zapasowych , trzeba tylko zaopatrzyć się w więcej zapasowych dennic i daszków , a przecież ul odkładowy ma ograniczone zastosowanie a korpusy po zimowli wykorzystasz i tak bo z tymi matkami co zimowałeś musisz i tak coś zrobić/

Pozdrawiam

Tadek

Tak, masz rację. Chodzi mi jednak o odpowiedź na pytanie o zimowanie zapasowych matek właśnie w ulach odkładowych styrodurowych. :)

Jak zimują? Na ilu ramkach? Kiedy, do kiedy takie rodzinki można przygotować.

Link to comment
Share on other sites

Styropian to sobie odpuść jeżeli ta konstrukcja będzie miała styczność bezpośrednio z pszczołami , lepiej zrobić ze styroduru ........

 

Jak Tadek tak pisze, to znaczy, że tak musi być.

Potrzebuje kawałek styroduru o grubości 2,5 cm max. 1m na 1m.

W jakimś markecie budowlanym można go kupić ?

Link to comment
Share on other sites

Nie ma takich wymiarów szerokość 60 , grubość albo 2 albo 3 . OBI , Mrówka tam widziałem . W Mrówce na zamówienie był mozna na aledrogo ceny takie same.

Nie ma sensu zimowanie zapasowych matek . Z regóły po zimie trzeba łączyć  i zostają matki . Min. 4 ramki.

Link to comment
Share on other sites

Panowie ja tylko pytałem o przydatność uli odkładowych do zimowania odkładów (jak pszczoły na to)  - reszta tzn czy to drogie, dużo roboty i takie inne to juz moja sprawa - moja kasa, mój czas, moja robota.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.