Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018


boddan

Recommended Posts

U nas we wszystkich rzepakach aż żółto od rzodkwi .
Pola wyglądają prawie jakby kwitł rzepak .
Wciąż kwitnie jeszcze niecierpek w pasiece .
Sporo też pojawiło się kwitnących mniszków , a nawet trafiają się pojedyncze kwiatostany przegorzanu .
W dzień taki był ruch przy ulach , że nie dało się kosić bez złapania kilku sztuk we włosy .
A nawet jedna sięgnęła mnie pod oko :)
Chyba pod prawe !?  :)

W sobotę jedziemy z Bożeną na wybory .. .

Tak , tak w sobotę :) 
Będziemy wybierać nowy zarząd RKP . Pierwsze wybory w kole od 7 lat !
Uważam , że Bożena byłaby najlepszym  prezesem , ale nie chce się zgodzić kandydować :(

Link to comment
Share on other sites

Qrde, co się dzieje ????.

W tej chwili temp. jest + 20st.

a pszczółki nie latają. ???

Bohdan jak zwykle robi se jajeczka :D :D przecież wiadomo,że ma pszczoły odpowiednio zakarmione,o odpowiednim czasie pewnie bez czerwiu,wypróżnione nie latają bo poco?najwyżej puszczą zwiad i  dalej siedzą cichutko wspominając lato :D  W bunkrach warszawskich i czekają na zimę.PK

Link to comment
Share on other sites

Bohdan jak zwykle robi se jajeczka :D :D przecież wiadomo,że ma pszczoły odpowiednio zakarmione,o odpowiednim czasie pewnie bez czerwiu,wypróżnione nie latają bo poco?najwyżej puszczą zwiad i dalej siedzą cichutko wspominając lato :D W bunkrach warszawskich i czekają na zimę.PK

Właśnie przed chwilą wruciłem od uli i ci zwiadowcy coś znalazły bo z czterech uli nr 4,5,6,i 9 pszczoły latają jak bombowce.

Już zmierzch a te latają i lądują nie zygzakami tylko ciężko.

Dobrze, że ma być to ochłodzenie bo byłoby źle.

Link to comment
Share on other sites

Tadek ja rozróżniam latanie pszczół na pusto zygzakiem przy lądowaniu na wylotku, od lądowania pszczoły ciężkiej, kiedy często pada na p..k przed wylotkiem, tak jak przy spadzi.

Zaczęło się to po południu i wracały od strony dużego lasu.

Zobaczę jutro co się będzie działo. Jak by miało być kilka dni takich to tragedia, pszczółki zdarły by się momentalnie, a czerwiu podejrzewam że nie ma i nie miał by kto ich zastąpić.

Link to comment
Share on other sites

Bohtyn  :D wiem że na pewno odróżniasz takie pszczoły :)  Ale też wiem o czym piszesz , bo przez kilkadziesiąt lat miałem warszawiaki i to tej starej konstrukcji po moim teściu Śp. i one miały tak grube ścianki wypełnione trocinom   i miały tak dużą bezwładność termiczną jak termosy , że musiało zrobić się naprawdę ciepło na zewnątrz , żeby zdecydowały się na loty czy oblot :D Zresztą kiedyś lód wyrąbywane ze stawów  trzymano w  trocinach i dotrzymywano do czerwca , więc to jest dobry sposób na zniechęcenie pszczół do czerwienia ale i do podjęcia lotów jak zrobi się trochę cieplej. :D Niemniej nie ustrzeże nas to od takich przypadków że w październiku możemy mieć jeszcze sporo czerwiu . Przykład takiego starego ula :D https://www.youtube.com/watch?v=x2c56sW16dU

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tadek i inni.

Musicie sobie wbić do głowy, że pszczoły swoje siedlisko, swój dom budują z własnych materiałów wytworzonych przez siebie tj. wosku, kitu, miodu, własnych ciał i pszczół, które po śmierci uszczelniają dziury, którymi dostawało się zimno. A trociny, wiórki u mnie sieczka to wymysł nasz a nie pszczół. A wracając do tematu to natura robi po swojemu u mnie dziś latały od godz 13 do 15 i cisza, chyba już dłużej.

Link to comment
Share on other sites

Oj z tym wbijaniem . Co zrobić - dadant 12 ramek a brody wiszą pod ulem ? Wszędzie gdzie miałem po dokładałem ramek . Eksperyment z zsypańcem trutówek na 8 ramkach . Nie nie grzebałem mam folię . du**ę mi trochę przetrzepały bo bez dymu i kapelusza co miałem to włożyłem reszta musi się obyć. Jednak jesinne poplony dużo dały. Trzeba beczek będzie na rzepakowy.

Link to comment
Share on other sites

A u mnie dzisiaj ...  zaraz po wyborach w pasiece była inspekcyja .
I to nie tylko z regionu Warmii , ale i  z Wielkopolski !
Inspekcja krótka , bo zaledwie jedno popołudnie .
Trza było przedyskutować to i owo ...
Przeczytać  załączniki ...
Ledwie zaczęli dyskusję , to dzień się skończył i inspektory odjechali .
Bożeno i Jacku dziękuję za wizytę i do następnego ... :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Ja to samo zrobię ale  kwasem szczawiowym :D  Ale jeszcze trochę poczekam , ze dwa trzy tygodnie , aby po tych ciepłych dniach , które właśnie się skończyły , być pewnym że w rodzinach nie będzie już czerwiu pod zasklepem .

Link to comment
Share on other sites

Ja zabezpieczam cały rok . W starych ulach trutka porozkładana i po pasiece w worka foliowych  i butelkach 5 l. Wylotki na pszczołę . Co ciekawe mimo że styrodur to w ulu nie zrobią dziury a pchają się poprzez wylotek.

Link to comment
Share on other sites

A u mnie dzisiaj ...  zaraz po wyborach w pasiece była inspekcyja .

I to nie tylko z regionu Warmii , ale i  z Wielkopolski !

Inspekcja krótka , bo zaledwie jedno popołudnie .

Trza było przedyskutować to i owo ...

Przeczytać  załączniki ...

Ledwie zaczęli dyskusję , to dzień się skończył i inspektory odjechali .

Bożeno i Jacku dziękuję za wizytę i do następnego ... :lol:

 

 

Potwierdzam  - odbyłem inspekcje u Roberta razem z Bożeną :D

Przedyskutowali my to i to i to ...... i jeszcze raz to...i to..... bo tematów do dyskusji było wiele....

Robercie jeszcze raz dzięki za gorące przyjęcie, napitki, obiad - fajnie było szkoda, że tak krótko ... ale może następnym razem będzie dłużej

Link to comment
Share on other sites

To poprosimy o sprawozdanie z inspekcji :D  Bo takie zdawkowe przedyskutowano " to i to  " to nas nie zadowala i dyskutować to można i w barze piwnym , ale jak użyto słowo inspekcja !!!!! To już poważna sprawa i to  do czegoś zobowiązuje :Dhttps://pl.wiktionary.org/wiki/inspekcja

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Tadek - Robert otwarty na inspekcje - jedź, zrób inspekcje a przekonasz się, że warto. Same dobre rzeczy tam ma.... :D :D :D... zwłaszcza ...to i to..... :D :D :D

No i zamierzam kontynuować inspekcje...... gdzie,.... zobaczymy..... :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

 

A przy okazji przejazdu do Roberta pooglądałem sobie w jakim terenie gospodaruje- trudny to teren - olbrzymie połacie pól po PGR-ach, pszenica, rzepak - monokultury.

Ale pasiek widziałem kilkanaście.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wiem Jacku :D Też liczyłem , że jakość uda mi się zrobić wycieczkę po Polsce Północnej i odwodzić Kolegów , a mam tam nawet Kolegów ze szkolnej ławy :) którzy tam zapuścili korzenie.  I znam trochę te tereny i najlepiej mają Ci pszczelarze którzy mają bliżej do jakichś  terenów leśnych ,  bo przy monokulturach to ciężka sprawa.  

Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam  - odbyłem inspekcje u Roberta razem z Bożeną :D

Przedyskutowali my to i to i to ...... i jeszcze raz to...i to..... bo tematów do dyskusji było wiele....

Robercie jeszcze raz dzięki za gorące przyjęcie, napitki, obiad - fajnie było szkoda, że tak krótko ... ale może następnym razem będzie dłużej

Mam nadzieję , że następny raz będzie dłuuużej :)

 

Tadek - Robert otwarty na inspekcje - jedź, zrób inspekcje a przekonasz się, że warto.

Zapraszam .

 

Jak tylko będzie komuś z naszych Forumowiczów po drodze na Warmię , to drzwi u mnie zawsze otwarte .

Proszę tylko o wcześniejszy telefon , żebym gdzieś nie wybył ;)

 

Myślałem , że uda się w sierpniu coś większego zorganizować ...

Ale terminy dwóch imprez lipcowych na których zadeklarowałem swoją obecność zmieniono na sierpień i niestety nie miałem ani jednego wolnego weekendu .

A zdaję sobie sprawę , że wiele osób pracuje zawodowo , więc w tygodniu nie wypadało ...

Może w przyszłości się uda ;)

 

Książkę od Jacka zachowam na specjalną okazję .

Np. na  inspekcję Tadka  ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeden ul przewrócony i mocno uszkodzony...

Jakieś 20 żądeł przy składaniu, nie wiadomo co z matką...

Przed jednym ulem martwa matka tegoroczna...

Jeden daszek zerwany...

Same pozytywy..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.