Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018


boddan

Recommended Posts

No to jest to załamanie pogody.

Co teraz robić ????????.

Wypada liczyć miesiące :D do wiosny  :D Ale na jedno jest to korzystne dla nas bo matki przerwą czerwienie i zatrzyma się proces rozmnażania warozy  :) 

Link to comment
Share on other sites

Pajączki w dennicy ? To trochę droga na skróty :)  zasadniczo pajączki są przewidziane do górnej wentylacji w ulu , ale wiem że sporo pszczelarzy je stosuje w dennicy :)  Zawsze lepsze to niż nic w normalnej gospodarce , ale właśnie są problemy z zamykaniem przy zabiegach walki z warozą :) Może trzeba na okres zabiegu zalepiać te pajączki jakąś folią samoprzylepną od spodu  :) Wiem że to może być kłopotliwe ale to lepsze niż otwieranie ula i zamykanie otworów wentylacyjnych od środka ula  :D Albo też o pokusić się z zafundować sobie dennice z siatką i domykaną pełną dennicą i to jest inwestycja jeszcze nie taka droga ,  a jak raz się zrobi to posłuży na lata  :D i przy okazji można zawsze sprawdzić osyp warozy :) A jak ma się pajączki to trzeba podkładać tektury , z czym nie ma problemu w starych ulach leżakach z drzwiczkami wyczystkowymi  ale w korpusowych już jest problem .

Link to comment
Share on other sites

No to jest to załamanie pogody.

Co teraz robić ????????.

Witam  Wszak dzisiaj pierwszy dzien jesieni, to chyba tak ma byc.  Wczoraj  bylo 29C, dzisiaj zaledwie polowe, no ale chociaz nie chlapalo. ;-)   U mnie wczoraj na pasiece byla zadyma!  Pszczoly dostaly jakies 60 ramek z miodem do rabunku.  Nie wiem czy do dobry pomysl ale ramki w wiekszosci  50% zasklepione. Sezon miodowy dobiega konca,  Pierwsza polowa lata byla wystrzalowa po 100kg miodu z rodziny, niestety sierpien i wrzesien suchy i goracy co nie sprzyjalo nektarowaniu.  Nawloc byla przepiekna ale bez nektaru (cieple noce).  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Dziś o 7.30 było u mnie zaledwie 6 stopni, poszedłem sprawdzić czy ule nie leżą na ziemi po silnych wiatrach na szczęście bez strat. A na pasiece cisza spokój tylko osy buszują, dziewczyny zapewne grzeją czerw bo dwie młode matule u mnie czerwiły na opór.

Link to comment
Share on other sites

U mnie podobnie jak u Krzyżaka. Uważam, że trzeba się zbliżać do natury, a w takich ulach pszczoły zimują często lepiej jak w ocieplanych, bo nie ma wilgoci, która zabija pszczoły. Jeszcze bym zrozumiał jakby ocieplenie było z jakiś naturalnych materiałów typu trot/słoma, ale styropian z ropy nie jest dobrym rozwiązaniem, bo "nie oddycha". Łączenie deski ze styropianem jest błędem budowlanym - te materiały nie pasują do siebie. Pomijając już fakt, że taki styropian po kilku latach jest w dużej części wyjedzony przez mrówki. Dodatkowo ule z całą dennicą i złą wentylacją mogą kumulować Co2, które jest zabójcze dla pszczół. Bohtyn czy Ty wiesz jaką temperaturę ujemną wytrzymuje zdrowa rodzina pszczela? Pisałem o tym na forum  - może czytałeś?

Link to comment
Share on other sites

Wiem, wiem jakim kosztem pszczoły znoszą niskie temperatury. Więc dlatego chcę im ulżyć i ocieplam i nie skazuję na Syberię. Moje niemodne ule mają podwójne ściany wypełnione sieczką.

Ocieplam poduchami z czego się da.

Link to comment
Share on other sites

Mój Ś.P. Kolega mówił że najlepsze kalesony pszczelarza . Ekologicznie i bije warozę jak przelezie po kroku.

Oczywiście podarte na nic.

P.S. Ja mam z ropy i tylko z dziurkami a tak całe .Oczywiście dennice nie kalesony . :D

Link to comment
Share on other sites

Bohtyn ja rozumiem, że chcesz jak najlepiej dla swoich pszczół i nie kwestionuje tego. Tylko jak mamy -15C, to kilka centymetrów poza kłębem jest podobna temperatura, a kłąb pszczeli zawiązuje się przy -5C i dopiero wtedy widać jak on jest malutki w porównaniu do tego co było przy dodatnich temperaturach - ilość obsiadanych ramek. Pszczoły nie grzeją całego ula, bo byłaby to dla nich zbyt duża strata energii. Metody przetrwania doskonaliły przez miliony lat, a u nas w Polsce nie występują takie mrozy, które mogłyby się nawet zbliżyć do temperatur niebezpiecznych dla pszczół. To czy masz modne, czy niemodne ule nie ma znaczenia, one są dobre dla pszczół, bo więcej błędów wybaczą (wysoka ramka). Nie trzeba dźwigać, co pewnie też jest plusem dla wielu osób, ale ja zdecydowanie wolę inną ramkę + osiatkowana dennica, bo daje mi więcej możliwości np. monitoring ilościowy warrozy, wcześniejszy oblot wiosenny i wypróżnienie się pszczół, co w moich ciężkich, górskich warunkach jest ważne, aby mogły wykorzystać każdą szanse i promyki słońca. Termos niestety działa w dwie strony i to też jest właśnie jego negatywna cecha na wiosnę, że pszczoły potrzebują dłuższego ciepła na reakcję i oblot. Każdy gospodarzy na tym co jest dla niego i jego stylu pszczelarzenia lepsze. A tak z ciekawości zapytam, bo pszczelarzysz już "kilka lat" - jakimi metodami i ile razy w roku zwalczasz warrozę? Co się sprawdza w Twoim rejonie?

Link to comment
Share on other sites

Więc sprostowanie.

Pszczoły zawiązują kłąb już przy temp +5 a nie minus jak piszesz.

Pszczelarzę można powiedzieć ponad pół wieku, czyli odkąd pamiętam, bo mój Tato też miał pszczoły i misiałem pomagać.

Warrozoa, walka cały sezon; od wczesnej wiosny wycinanie trójdzielnej ramki pracy, odymianie w okresie bezczerwiowym, jak się zdarzy.

Po ostatnim miodobraniu paski

Biowar. Reasumując; Pszczoły mają w du..e to co człowiek dla swojej wygody i z hytrości niby dla nich wymyślił.

Pszczoły swoje siedlisko, dom budują z własnych i przez siebie wytworzonych materiałów; wosku, kitu, miodu i własnych ciał, które nawet po ich śmierci jako trupki blokują szczeliny którymi dostawało się zimno.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Z pewnością przy +5 już się zmniejszają, ale mnie chodziło o taki prawdziwy kłąb zimowy. Wygląda na to, że -5C, to jest jeszcze mało zdaniem Pana Chachuły. Widać się pomyliłem, zresztą zobacz sam od 4:34

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dodam że pszczoły nie żyją w dzwonach i dennice osiatkowane wymagają zbyt wiele zachodu od pszczelarza. Jak pszczołom  pajączki nie pasują to zakitują .I tak słabe rodziny robią. Jak zakitują siatkę ?

Xpand jak byś odsłuchał to byś nie poprawiał. Jaki to miesiąc na filmie  ? Co to znaczy prawdziwy kłąb zimowy ?

Link to comment
Share on other sites

Na tym cała sztuka polega, aby miały czapkę u góry przy osiatkowanej, bez dodatkowej wentylacji w daszku/powałce + wysoka dennica. U mnie jest gruba 18mm powałka z jednym pajączkiem oraz poduszka powietrzna i 18mm daszek. Daro daj sobie siatkę na górne beleczki, to zobaczysz jaki propolis pozbierasz. Zamiast tych kupnych poławiaczy można używać właśnie siatki, ale czy aluminiową potraktują tak samo jak pcv, to nie wiem.

Edited by Xpand
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 

Daro daj sobie siatkę na górne beleczki,

A koledzy powiedzą że żonka patelnią z tefala walnęła.A poważnie - szukam , jak kto by dał namiary na coś takiego plastycznego. Mi jednak chodziło o siatkę na dole. Tej nie zakitują , sprawdzane. W lutym latać i zasuwać  robić stojaki bo na skrzynce nie postawię . Nie dla mnie.

Link to comment
Share on other sites

I u mnie już okres zimowy korpusy podłożone pod gniazda, rodziny odymione, zakarmione w moim domniemaniu większość rodzin pobrały po 13 kg cukru w syropie 3:2, dwie braly mało ale resztę doniosły chyba bo niedaleko jeden z rolników na poplon gorczycę zasiał 1ha i pszczoły całe żółte od pyłku ale jeszcze kontrolę zrobimy, co najciekawsze to odkłady z młodymi matkami po uchyleniu powałki aż się wylewają z ula a rodziny produkcyjne spokojnie siedzą na 7 ramkach bez szaleństwa. Sztobry Puławskie dzisiaj zamówione z otrzymanym potwierdzeniem. Pozostało tylko wyprodukować kilka uli i czekać do oblotu wiosennego de facto mojego pierwszego w życiu.

Link to comment
Share on other sites

I u mnie już okres zimowy korpusy podłożone pod gniazda, rodziny odymione, zakarmione w moim domniemaniu większość rodzin pobrały po 13 kg cukru w syropie 3:2, dwie braly mało ale resztę doniosły chyba bo niedaleko jeden z rolników na poplon gorczycę zasiał 1ha i pszczoły całe żółte od pyłku ale jeszcze kontrolę zrobimy, co najciekawsze to odkłady z młodymi matkami po uchyleniu powałki aż się wylewają z ula a rodziny produkcyjne spokojnie siedzą na 7 ramkach bez szaleństwa. Sztobry Puławskie dzisiaj zamówione z otrzymanym potwierdzeniem. Pozostało tylko wyprodukować kilka uli i czekać do oblotu wiosennego de facto mojego pierwszego w życiu.

Witam .  No to powodzenia z zimowla. Szykuj ramki!!   Ile zazimowales?. 

Link to comment
Share on other sites

Nie wiele bo 5 rodzinek, w tym dwa własnoręcznie utworzone tegoroczne odkłady. Warsztat już działa bo jest plan zrobienia minimum 5 uli bo celuje tak na 10 rodzin max bo przy obecnej pracy nie będę miał czasu. Mam nadzieję że wszystkie wyjdą z zimy całe i zdrowe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.