Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Odległości pomiędzy elementami ula wlkp

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • Imię:Krzysztof
  • LokalizacjaMaksymów
  • Typ ula:Wielkopolski

Witajcie

Mam kilka pytań odnośnie odległości pomiędzy elementami ula wielkopolskiego. Gdzieś w internecie czytałem, że odległość pomiędzy górną beleczką ramki dolnego korpusu, a dolną korpusu/nadstawki powyżej powinna wynosić od 6 do 10 mm. Zmierzyłem i u mnie jest to 15 mm. Nie będą tam czasem pszczoły miały ochoty robić jakiejś zabudowy? Myślałem o tym, by w ramach możliwości "zjechać" listkówką, bądź inną możliwą metodą te 5 mm. W korpusy wchodzi mi też 10 ramek hoffmanowskich przylegających do siebie i jedenastą zwykłą też by tam na siłę wepchnął. Mogę to wyśrodkować i zostawić większe szczeliny, ale czasem nie powinny hoffmanowskie wchodzić od ściany do ściany? Kolejna rzecz to dennica. Mam dennicę o wysokości 9 cm bez żadnej wkładki i żadnego mocowania na wkładkę. Tył dennicy jest otwierany, więc mógłbym taką wkładkę dorobić. Raz, że odległość między dolną beleczką ramki gniazdowej a dnem ula będzie wynosiła ponad 10 cm, a to chyba niedobrze, dwa, że od wlotka do dna jest 5 cm, więc dla pszczół chyba to też średnio wygodne. Mam wizję, żeby zrobić i pełną wkładkę i osiatkowaną wymiennie w zależności od potrzeb. Bo chyba zostawianie tego tak jak jest teraz, to nie jest dobre rozwiązanie? Poniżej fotka pomiaru dennicy:

051b00b8d1682792med.jpg

Perszing

Perszing

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 135 postów
  • Imię:Patryk
  • LokalizacjaJastrzębie-Zdrój

Tak po prawdzie to odstęp pszczeli jest 8mm.

Teraz hoffmanowskie wchodzą z luzem a jak zaczniesz używać to Ci będzie za ciasno jak przybędzie kitu...

Te 15mm to na pewno dziką zabudowę ciągły będą.

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 284 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

Witam. Krzysztof ktos juz dawno zauwazyl ze 9mm jest to swieta odleglosc w ulu. Jak chcesz zoptymalizowac dzialanie ula to tego trzeba sie trzymac. Pszczoly sabie poradza bez ramek i w pustej skrzynce, ale watpie czy to Ci bedzie na reke.  Moze ta dennica ma jakies watpliwe zalety, ale dla mnie to bubel.  Napewno wielka zaleta bedzie to ze jak sie zima rodzina osypie to nie zablokuja wylotka. Tylko kto to wykorzysta?.   Znajdziesz juz w starych ksiazkach ze dolna odleglosc to max. 20mm.  Odleglosci miedzy korpusami w lecie nie stwarzaja jakiegos powaznego problemu, jednak w zimie bez mostkow 15 mm bedzie odlegloscia nie do przebycia. Co bedzie skutkowalo glodem.  Pamietaj ze pszczoly w ulu nie lataja, czyli nim zrobia dzika zabudowe zmarnujesz potencjal tysiecy pszczol ktore beda tworzyc zywe pomosty.(brody pod ramkami).   Powodzenia

Użytkownik Beeman edytował ten post 02 maj 2019 - 20:31

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2827 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Witaj Krzysztof :D

"Stałe wymiary w ulu" znajdziesz w necie bez problemu wpisując to hasło , więc nie ma co przepisywać , ale kilka uwag watro wziąć pd uwagę i Koledzy powyżej już je opisali i najważniejszą z nich jest uwaga o odległości pomiędzy ramkami w płaszczyźnie pionowej i dotyczy tych pszczelarzy którzy zimują pszczoły na dwu korpusach  :)  bo wtedy te 15 mm , jakie jest u Ciebie, może skutkować upadkiem rodziny w zimie , jeżeli pszczoły jesienią nie zmostkują sobie tych ramek w płaszczyźnie pionowej , bo kłąb pszczół nie będzie w stanie pokonać tą odległość 15 mm . Druga sprawa to ta dennica która zapewne jest do modernizacji i poczytaj sobie :

https://pasiekapszcz...ennicy-zamówić/

Pozdrawiam

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Dzięki Panowie za porady :) Jako człowiek zupełnie zielony, gdyby nie forum, pewnie bym się zniechęcił na starcie po pierwszych niepowodzeniach i nie wiedział nawet, co było przyczyną. Książki książkami, a wiedza i rady innych nieocenione.

Z odległościami między ramkami będzie większy problem, bo trzeba będzie skracać korpusy o te 5 mm. Na dennicę mam swoją wizję. Gdyby tak ten wlotek wyjąć, deseczkę nad nim wyciąć i zamienić je miejscami. Deseczka umocowana na stałe poniżej, a wlotek na samej górze. Wtedy pod wlotek siatka i zasuwka. A jeśli to miałoby się nie sprawdzić, to kupię po prostu dennicę gotową, a ta pójdzie na bok. Dobrze, że chociaż jeden ul kupiłem u tego "producenta", a nie więcej, bo okazuje się totalnym bublem.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2827 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Wcale ta dennica nie musi iść na bok :D Szkoda kasiorki  :D  , można ja łatwo zmodernizować montując siatkę na stałe na odpowiedniej wysokości i dokupując wkładkę z płyty PCW w Castoramie lub jakimś markecie budowlanym.

• Beeman lubi to

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

manio

manio

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 213 postów
  • Imię:manio
  • LokalizacjaMazury Garbate
  • Typ ula:A

Do dennicy dorób wkładkę z paru listewek , a do boków dennicy zamontuj listwy nagląda  których ją położysz. To prosta robota , popatrz jak wygląda dennica wysoka z wkładką

http://e-plon.pl/pro...-czarna-8447092

Może też zostać jak jest , a jak bądą budowały ramki u dołu to albo im ciasno , albo będą tam trutnie i jest to swego rodzaju ramka pracy. Nie każdy w dennicach wysokich montuje wkładkę , więc nie ma na razie czym się martwić. Obejrzyj film rotacyjna hodowla pszczół , zobaczysz tam karmienie pszczół  z wysoką dennicą . Spodoba Ci się .

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 284 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

Witam. Odleglosc miedzy ramkami to powazna sprawa, gdzie odleglosci w dennicy nie bardzo. Jest gosc na YT (Pasieka Marcys) co ma takie glebokie dennice( chyba Apikoz) i jak wyciaga ramki to wisza wielkie brody ale gosc uwaza ze tak ma byc. (jego podworko).   Dla mnie to utracony potencjal.  Nie jestem na 100% pewny ale Polski Miodek ma takie wkladki, cos w rodzaju gretingu na jachcie.  W zimie jak nie dajesz korpusa pod spod to pszczoly maja ekstra co jest dobre. Powodzenia

lalux5

lalux5

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 309 postów
  • Imię:****
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:WL

Przy tej dennicy wszelkie odpady będą zalegały na dnie , a pszczoły będą się męczyły z ich usuwaniem , co nie oznacza , że nie usuną .Po zimie przy większym osypie nie. Wylotek powinien być na równo z dnem .Niepotrzebnie jest  tak wysoka , nic to nie daje , wręcz przeciwnie ........już napisano.

Przerwa pomiędzy korpusami do zmniejszenia .Wcześniej sprawdź dokładnie czy masz dobre wymiary ramek , gdzie jest błąd , co jest złe Żeby się nie okazało , że korpusy są dobre

• gkruk i Beeman lubią to

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Ramki mają dobre wymiary, to z korpusami jest coś nie tak. W ogóle pomierzyłem wczoraj w kilku punktach i czasem jest 12 mm, czasem 15. Tak, czy inaczej za dużo. Spróbuję liznąć każdy korpus od spodu i od góry po te 2 mm.

Co do dennicy - wstawię wkładkę z siatką tuż pod wlotkiem, a pod spód płytę z pcw i powinno być ok. Zbudowałem wczoraj sam podobną dennicę właśnie z myślą o siatce i wyjmowanej płycie. Co najlepsze, pytałem się sprzedającego ul, czy tu nie powinno być siatki, to powiedział, że jako początkujący to siatki nie będę używał, dopiero gdzieś za dwa lata. Nie ma to jak nieświadomego początkującego w wuja robić.

Zastanawiam się jeszcze nad wymiarem daszka. Tutaj daszek był nieocieplony, wsadziłem płytę styro 20mm i zostało mi 30mm przestrzeni, gdzie na każdej bocznej ścianie wyciąłem szlifierką poziome otwory wentylacyjne. Czy wymiar wysokości daszka ma jakieś znaczenie? Bo zrobiłbym sobie wysoki, żeby pomiędzy ociepleniem górnym na powałką dało się postawić słoik do podkarmiania bez potrzeby wstawiania półnadstawki.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1955 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Jak na stacjonarną pasiekę wysoki daszek to wygoda . Np przy podkarmianiu .
Przy wędrówkach czasem dodatkowe centymetry w dennicy i daszku wyciągają ule w pionie i robią się mniej poręczne przy załadunkach "wieżowce"

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • LokalizacjaMaksymów

U mnie będzie raczej stacjonarnie, więc gabaryty nie mają znaczenia. Dzięki jeszcze raz za podpowiedzi ;)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Wolne pszczoły | Ślężańskie Miody