Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
wreichert

Topiarka słoneczna

Recommended Posts

Ile tak w praktyce wytapiacie ramek w takiej topiarce słonecznej?

• Haha 1

17 godzin temu, Xpand napisał:

Ja około 500 - 600 rocznie , na dwie małe topiarki słoneczne , ale to zaczyna być wąskim gardłem i muszę co najmniej podwoić pojemność głównie dla wygody a nie żeby nie dało rady , z wiekiem człowiek robi się bardziej wymagający i wygodny 😁 Taka podążająca za słońcem to jest krok w kierunku wygody obsługi a przez to i ilość się zwiększy i w założeniu jest i zwiększenie przy okazji pojemności topiarki , żeby jak  pisze manio nie być uwiązany koniecznością pamiętania o częstym nabijaniu topiarki. W sumie koszt napędu to pikuś w stosunku do wygody jaką się za to otrzymuje 😁

• Like 1

21 godzin temu, Xpand napisał:

a dla kogo ten wywiad ?  :)

• Haha 2

6 godzin temu, Tadek11 napisał:

zwiększenie przy okazji pojemności topiarki

tu bym raczej przestrzegał przed pogłębianiem topiarki  ( ramki w pionie) . Moje naukawe badania wskazują ,że nie tędy droga bop to słabo działa. Podobnie zbyt wielka szyba to ryzyko jej pękania od naprężeń termicznych . Nie sprawdziły się też u mnie okna - bo jakoś gorzej się nagrzewało niż pojedyncza szyba. Szyba zespolona to już kompletna porażka bo o d razu pękła mimo że była tylko położona na ramie , niczym nie zamocowana  - powstały w niej naprężenia tak wielkie ,że pękła - górna szyba jest zimna , a dolna gorąca  - szkło tego nie lubi.

Mam topiarkę o wymiarach szyby około 100x100 cm. Szkoło leży na skrzydle stalowego okna . Dno z blachy nierdzewnej typ 304 . Do czyszczenia używam motyki lub saperki ( taka krótka łopata)  . Jeśli zrobię to drugą taką bo na większą jestem za słaby fizycznie :)

1 godzinę temu, manio napisał:

tu bym raczej przestrzegał przed pogłębianiem topiarki  ( ramki w pionie) . Moje naukawe badania wskazują ,że nie tędy droga bop to słabo działa. Podobnie zbyt wielka szyba to ryzyko jej pękania od naprężeń termicznych . Nie sprawdziły się też u mnie okna - bo jakoś gorzej się nagrzewało niż pojedyncza szyba. Szyba zespolona to już kompletna porażka bo o d razu pękła mimo że była tylko położona na ramie , niczym nie zamocowana  - powstały w niej naprężenia tak wielkie ,że pękła - górna szyba jest zimna , a dolna gorąca  - szkło tego nie lubi.

Mam topiarkę o wymiarach szyby około 100x100 cm. Szkoło leży na skrzydle stalowego okna . Dno z blachy nierdzewnej typ 304 . Do czyszczenia używam motyki lub saperki ( taka krótka łopata)  . Jeśli zrobię to drugą taką bo na większą jestem za słaby fizycznie :)

Dałem właśnie to zapytanie o układzie pionowym załadunku ramek , żeby wypowiedzieli się Koledzy którzy takie mają jak to się sprawuje , ja jak pisałem mam topiarki na płasko . Ale widziałem takie na pionowo u Marii Gębalowwej w Żelkowie i u Kunickiego w Strzeszewie w Pasiece Nadbużańskiej ale jakoś nie było okazji spytać się o szczegóły. I chyba zostanę przy położeniu ramek na płasko , tylko zwiększę powierzchnię okien . Mam okna 90x125 cm , a może dwa takie okna obok siebie. Blacha na ociekacz wystarczy dachowa ocynkowana malowana fabrycznie na ciemny kolor , żeby pochłaniały energie słoneczną. 😊 Farba fabryczna jest w miarę wytrzymała i jak na razie mnie widzę zużycia przy skrobaniu , a jest o polowe tańsza od AISI 304

57 minut temu, Tadek11 napisał:

chyba zostanę przy położeniu ramek na płasko

Ja kiedyś zrobiłem głęboką  topiarkę na pełną ramkę Dadanta , ale znacząco gorzej szło. Większa kubatura do ogrzania , a ilość ciepła zależy głównie od powierzchni okna .  Na płasko nie czekam aż wszystko ocieknie , wystarczy że susz spadnie z drutów i kładę kolejne ramki . Być może skuteczność topiarki zależy od lokalnego nasłonecznienia, mieszkam w słabo nasłonecznionej  strefie , na biegunie zimna i północy naszego coraz cudowniejszego kraju.

aff2a5d89925dc38med.jpg

Blachę kupiłem  na złomie , koszt nieistotny - nie boję się operować łopatą bo materiał niezniszczalny , a kwaśne środowisko wosku nie ma znaczenia.