Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Topiarka słoneczna


wreichert

Recommended Posts

Witam,

jako, że upały mamy niemiłosierne zdecydowałem, że wykorzystam dzisiaj słońce do przetopienia starego wosku. Ponieważ jeszcze żadnej topiarki nie miałem pokręciłem się po strychu i z tego co miałem zrobiłem topiarkę. 

 

A znalazłem takie coś :

 

8d9ef136210d.jpg

 

Kawałek płyty styropianowej po ociepleniu

Obudowa metalowa ze starego DVD

Szyba ze starej szafy

Pojemnik po lodach

kawałek drutu

 

W obudowie po DVD obciąłem jedną krawędź i zagiąłem ją aby powstała mała rynienka.

W płycie styropianowej wyciąłem otwór pod blachę i otwór pod pojemnik na wosk ( pojemnik po lodach)

Trochę syfu było. Do rzeźbienia w styropianie idealne jest dłuto pszczelarskie.

 

b8fbb523b584.jpg

 

Całość poskładałem jak na zdjęciu i przykryłem szybą i na słońce.

 

a5048450e430.jpg

 

Niestety trzeba było wprowadzić drobne poprawki:

 

- dołożyłem drut aby kawałki plastrów nie spływały

- musiałem zamknąć styropianem pojemnik na wosk ( z dołu i z boku) ponieważ w tym miejscu wosk się schładzał i twardniał już na końcu blachy przed spływem do pojemnika 

 

8b4e3ed9db4c.jpg

 

Po tych drobnych poprawkach wszystko już było ok. Do południa praktycznie wszystko przetopiłem co miałem

 

b040c57e878a.jpg

 

Przetopiony wosk można ładnie zamknąć oryginalną pokrywą w tym pojemniku. Żadna motylica nie wejdzie.

 

Po wytopieniu "graty" znów wróciły na strych i chyba dopiero w przyszłym roku zostaną wykorzystane.

 

Waldek

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

witam  trzeba było jeszcze dać podwójną szybe to jeszcze lepiej wytapia a wosku wytopionego mtylica sie niełapie pozdr antmag

Z tą podwójną szyba to się nie zgodzę wiem po swoim doświadczeniu,podwójna szyba działa jak izolator ani nie wpuszcza ani ne wypuszcza ciepła i zimna .Chyba że grzejesz topiarkę w słońcu i po południu zakładasz drugą szybę .A co do wytopionego wosku to fakt motylica się nie ima ,u mnie leży na szafie cały rok i nie ma problemu z barciakami.

Link to comment
Share on other sites

Wiem, można było podwójną szybę i styropian na czarno przemalować. Ale ani szafa nie miała podwójnej szyby ani na strychu farby nie znalazłem. Może za rok.

Dzisiaj przetopiłem wszystko co miałem. 

Wydaje mi się, że od podwójnej szyby ważniejsza jest dobra izolacja reszty. Jak pisałem wcześniej - jeżeli nie miałem zaizolowanego pojemnika wosk się topił i częściowo zastygał zanim spłynął do pojemnika. Potem jak dołożyłem dwa kawałki styropianu to wosk w pojemniku był jeszcze płynny nawet 5minut po wyciągnięciu z topiarki. Pojemnik można było wyciągnąć tylko za pomocą rękawic. 

Waldek 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Myślę że każdy pszczelarz powinien się zaopatrzyć w jakąś topiarkę słoneczną do zużytej woszczyny na ramkach . Sam mam taką topiarkę i użytkuję już kilka lat i z tego co zaobserwowałem można całkowicie przejść na wytapianie wosku tylko za pomocą tylko topiarek słonecznych nawet i w dużych pasiekach , ale jest pewna bariera powyżej pewnej ilości rodzin  i tu każdy ma pole do wyboru. Ale jedno jest pewne wosk wytopiony w topiarce słonecznej jest o dobrej jakości i nic nie kosztuje jego wytopienie , a poza tym nie musimy wycinać woszczyny z ramek przez co niszczymy odrutowanie ramek. Jak macie jakieś wzory albo propozycje budowy topiarek słonecznych wosku to piszcie ,  ja jak swoją nową uruchomię to też dam zdjęcia. Gotowe topiarki słoneczne można kupić za około 350 zł i o wiele to przydatniejszy to zakup , niż wagi pasiecznej , o których się tyle pisze na naszym forum  wink3.gif a kto z nas potrzebuje taką wagę  i jeszcze z esemesami i temperaturą w ulu czy na zewnątrz wszystko jedno  ???? a topiarka o dobrej jakości by się każdemu przydała.

Pozdrawiam

Tadek

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie dlatego ja zamówiłem w tym roku na dotacje tą Łysoniowską w tańszej wersji i już czeka na czerwiec :D

A ja Sułkowskiego - czekam na przesyłkę :-)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zamiast szyby czy to pojedynczej czy podwójnej najlepiej zastosować do topiarki słonecznej płytę poliwęglanową .

No właśnie cenna uwaga . Płyta z poliwęglanu zapewnia mniejsze straty ciepła przez co nawet przy mniejszym operowaniu słońca można uzyskać wyższa temperaturę w topiarce.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się .Wadą płyty jest jej cena w stosunku do szyb(szyby można otrzymać za darmo w nadmiarze) , za płytę już trzeba zapłacić , ale warto. Płytę poliwenglanową można

nabyć w Castoramie lub podobnym hipermarkecie .Podstawową wadą  topiarki słonecznej jest jej mała sprawność no i sezonowość .Jednak , kiedy się ciągle słyszy o paleniu ramek z suszem to lepsze to niż stos . Widziałem duże topiarki reklamowane w  Pszczelarstwie(w którymś numerze tego czasopisma jest opis jej, nie chce mi się szukać).Cała ocieplona ,ramki się wiesza i przekłada ekranami .Ma jeszcze nakierowanie promieni słonecznych na płytę   ( ekran , zwierciadlo ) , podobno topi bardzo dobrze , opinia użytkowników .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Witam, wiem jak działa topiarka słoneczna duża z katalogu cena 999zł  wykonana  z blachy nierdzewnej i poliwęglanu. Również nie obca jest mi topiarka słoneczna najtańsza za 330 zł. Mam oczywiście swoje spostrzeżenia co do tych topiarek i chętnie się podzielę uwagami. Ale wolał bym znać również zdanie, Tych, którzy je użytkują . Pozdrawiam.

...........................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Mam tą najtańsza, nie warta nawet 150 zł,  szyba podwójna po kilku dniach pękła na szczęście ta dolna, pojemnik na wosk to zwykła brytwanka,  blaszany kosz/pojemnik niby wlkp a ramka wchodzi tylko od dołu i to z dopiskiem od góry brakuje z 1 cm do tego jeszcze uszczelki wypadają z ramy musiałem kleic ogólnie sprzęt bardzo słaby żeby tylko z 5 lat wytrzymał na tym deszczu/słońcu to będzie super 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mam tą najtańsza, nie warta nawet 150 zł,  szyba podwójna po kilku dniach pękła na szczęście ta dolna, pojemnik na wosk to zwykła brytwanka,  blaszany kosz/pojemnik niby wlkp a ramka wchodzi tylko od dołu i to z dopiskiem od góry brakuje z 1 cm do tego jeszcze uszczelki wypadają z ramy musiałem kleic ogólnie sprzęt bardzo słaby żeby tylko z 5 lat wytrzymał na tym deszczu/słońcu to będzie super 

Witam, fajnie, że nie tylko ja dałem się nabrać na wyroby naszego przemysłu- rzemiosła. Za nasze prawdziwe 330zł.nie oszukane pieniądze, otrzymaliśmy fatalny szmelc. Całkowicie się z Tobą zgadzam.

 

Moim zdaniem w tej topiarce pana Ratajczaka nie ma ani jednego elementu, który by był przez jego firmę dobrze wykonany. Zawiasy już po kilkunastu podniesieniach szyby zaczynają się przemieszczać. Uszczelka nieszczelna, tak, że wchodzą pszczoły do środka. Zamkniecie na haczyk jak w przedwojennych kiepskich oknach. Samo pudło to ciężka płyta nie odporna na warunki atmosferyczne. Tacka jak napisałeś nie mieści 2 ramek wielkopolskich. A wykonanie nie estetyczne, (luty grudy)wręcz fatalne. Najlepsze z tej topiarki to pojemnik na wosk- pewnie kupiony gdzieś w sklepiku za grosze (2-3 zł.) i szyba zespolona – tego widocznie nie szło zepsuć. Topiarka z kilku metrów wygląda w miarę estetycznie, choć zabytkowo i mimo wad spełnia zadanie.- wytapia wosk z ramek, może jeszcze ten sezon wytrzyma.

Jestem z natury optymistą i wierze w ludzi-to też kupiłem. Tu nie chodzi o pieniądze ale o etykę i moralność. W moim odczuciu jest to topiarka słoneczna, najlepsza na masowym rynku inne są tyko gorsze.

Jeśli ktoś ma chociaż odrobinę zdolności majsterkowicza to taniej i lepiej wykona to urządzenie sam.

Jest jeszcze jeden plus nie kupiłeś topiarki za 999zł. chociaż to fajna estetyczna rzecz, ale ma jedną podstawową, niestety wadę. Pozdrawiam.

...........................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że za 300 zł to można u stolarza wykonać całkiem fajną topiarkę.. ;) A nie u "Łysych" kapitalistów ;)

Chodżby nie za 300 a za 500 ;) to podejrzewam, że zwróci się wielokrotnie w latach użytkowania.

Link to comment
Share on other sites

Słusznie Jarku piszesz , topiarka słoneczna to tak proste urządzenie że żądanie kilkuset  to szczyt pazerności na kasiorkę ,no ale jak kogoś stać to czemu nie niech płaci jego wybór i wcale nie musi być wykonana z blachy kwasówki ?? po co ??  I byle ślusarz czy stolarz zrobił by taką o wiele taniej. Ja mam własnej konstrukcji topiarkę która mnie kosztowała  około 50 zł i koszt ten to wyłącznie blacha sito aluminiowa której arkusz 100x200 cm kupiłem w Perfpolu Starachowice wg układu otworów  płaskie mijane i kupiłem ją na spółkę z Kolegą. Z blachy perforowanej zrobiona jest wanienka na której układa się całe ramki z woszczyną a następnie ta wanienka wstawiana jest do skrzynki drewnianej której dno wyłożone jest blacha ocynkowaną 0,5 mm około 1 m kw z odzysku , tak wyprofilowaną żeby wosk spływał centralnie do pojemnika na wosk (pudełko plastikowe po lodach)  na środku skrzyni . Oczywiście wielkość topiarki trzeba dostosować do rozmiaru ramek jakie używamy w pasiece , żeby nie wycinać woszczyny i drutów na ramce i układać całe ramki do topiarki razem z drewniana ramką.

Wanienka z blachy perforowanej to dobry pomysł żeby wytapiać nawet stare czarne ramki bo na sicie pozostaną nie wytapialne pozostałości które pozostają i łatwo je usunąć z sita mechanicznie ,  a do pojemnika na wosk spływa tylko czysty wosk .

Nawet taka stalowa była by dobra http://allegro.pl/blacha-perforowana-lezkowa-lvl-5x20-i6372906858.htmltylko otwory trzeba ustawić dłuższym bokiem do kierunku pochylenia topiarki wtedy mniej się zapychają otwory.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

A, kto kupił topiarkę słoneczną za 999 zł. z Biszczy? I co może o niej powiedzieć?

...........................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Tak właśnie myślałem, że nikt nie kupił topiarki słonecznej za 999zł. I dobrze.Napiszę: estetyczna i fajnie wykonana i to wszystko. Ale nie spełnia swojej roli. Za duże pudło. Pod tacą ogrom miejsca, a powietrze chłodzi, cienka blacha oddaje temperaturę na zewnątrz, szyba z poliwęglanu nie sprawdza się. Ogrom miejsca a można włożyć 3 ramki wielkopolskie i to jedna oparta na drugą.

W ciągu 3 dni gdzie było od 28-31 stopni w cieniu i bezchmurne niebo nie dała rady, wytopić 3 ramek. Moja stara topiarka, jak jest nagrzana, potrzebuje ok. 45 minut w tych samych warunkach.

Taki sprzęt nam oferują, oczywiście zrezygnowałem.

...........................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Topiarka to nie jest urządzenie niezniszczalne,trzeba o nią też zadbać.Jaki sens trzymać ją na deszczu czy w zimie pod śniegiem.

Ja kupiłem taką http://www.skleppszczelarski.com.pl/topiarka-sloneczna-p-430.htmlmam ją trzeci sezon wygląda jak nowa.Ze starego ula wziąłem daszek i ją zabezpieczam jak nie używam.PK

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Kończę właśnie nową topiarkę słoneczną

WP2017042_aannnqx.jpg

WP2017042_aannehr.jpg

WP2017042_aannehn.jpg

Świetnie sprawdza się taka konstrukcja , przy dobrym słońcu praktycznie ramki można zmieniać to znaczy ładować nowe , co godzinę.

Mam już drugą taką samą topiarkę i to wystarcza mi na całkowite pozbycie się starychczarnych ramek w sezonie.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.