Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miód Pitny - Przepisy


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zlewałem wczoraj rtójniako- czwórniaczek imbirowy ( tak mi wyszło coś pośredniego) i zajrzałem na nasze forum i co ?? u nas w sumie niewiele jest na temat miodów pitnych. A przecież miód pitny to jeden z podstawowych tradycyjnych naszych produktów od czasów średniowiecza i każdy szanujący się pszczelarz w myśl tradycji powinien mieć w domu jakiś miodek pitny własnej produkcji, wszak kto jak kto ale u nas ci miodu nie brakuje!!!  A trójniaczek imbirowy niebo w gębie , ale jeszcze musi trochę odczekać żeby stał się "zacny "

Przy okazji wykład na temat historii miodków pitnych w Polsce fachowca od tych spraw:
https://www.youtube.com/watch?v=MCSgB5ni3vs

 

Mój przepis na czwórniak imbirowy   20 l , na miodzie mniszkowym - 5 l + woda  -15 l + drożdże malaga od Zamojskich jedna paczka , 120 gr imbiru + 2 cytryny + pożywka Combi. 

blg początkowe 31 natomiast ,  przy zlewaniu blg końcowe 6 , co oznacza że fermentacja przebiegła prawidłowo i ma swoją moc.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadziu jak byś jeszcze opisał krok po kroku jak to zrobić, bo ja lewy i całkowicie zielony w tym temacie, szkoda mi tego miodu zniszczyć jak by mi coś nie wyszło. Wyłóż kawe na ławe jak dla debili to może i taki tuman jak ja sie skusi na przyszły rok na taki "PIKNY" miodek pitny :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek jak dlugo to fermentuje, po jakim czasie zlewasz i po jakim czasie degustujesz i w jakich temperaturach . :P  :D

Tak mniej więcej jak wino fermentuje taki nastaw około 3 - 4 tygodni fermentacja burzliwa , a później cicha i jej długość jest uzależniona od poziomu cukrów i temperatury ,  a degustować to można oczywiście w każdym czasie , aby tylko nie przesadzać z degustacją i nie wypić przed zakończeniem fermentacji :D

 

Nie będę sam opisywał bo to trochę za dużo pisania by było więc dam namiary na odpowiednia stronę i nie przejmuj się tym stopniowanie podawania drożdży i pożywki w dwu porcjach , bo robi się to tylko w bardzo ciężkich miodach dwójniakach i półtorakach. Do czwórniaka i trójniaka nie trzeba tego stopniować i wystarczy jednorazowa dać drożdże i pożywkę.

https://www.youtube.com/watch?v=SH2nrfgBVN8&t=40s

http://klubwiniarzy.pl/index.php/miodosytnictwo/technologia/23-podstawy-fermentacji-miodow

 

 dużo miodu idzie to mało kto robi. Wielu się oblizuje.

Wszak miodu chyba nam nie brakuje ??? A mieć wypada.  I tu Ciebie zdziwię  jak na spotkaniach pszczelarskich o tym rozmawialiśmy , często przy ognisku , to prawie każdy z pszczelarzy ma w domu miód pitny własnej produkcji i Koledzy przywozili do degustacji. 

A mocniejsze oczywiście też.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

degustować to można oczywiście w każdym czasie , aby tylko nie przesadzać z degustacją i nie wypić przed zakończeniem fermentacji :D

I tutaj jest pies pogrzebany ...

Pierwszy w mojej historii własny dwójniak

100_5246-1.JPG

Powinien wg reguł leżakować nie mniej jak 5-6 lat .

W drugim roku od nastawienia postanowiliśmy spróbować jak smakuje .

No i nie doczekał się ... Po kilku dniach próbowania się skończył   :wub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj sprawiłem sobie prezent w postaci :D

 

09c0e45e36ef9fafmed.jpg

 

Jak bym dorwał gdzieś 10-20 l miodu gryczanego to bym sobie nastawił taki trójniaczek :D

A tam  etam.gif, rób z czego masz.

Jak chcesz bardziej wyrazisty to zrób korzenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jeszcze kupić cukromierz. A resztę to jeżeli chodzi o miody pitne to lepiej kupić specjalne drożdże do miodów o zwiększonej tolerancji na zawartość cukrów no przykład bayanusy G995 lub inne do miodów lub ciężkich win jak malaga , jakie ?- to chyba jest na tej stronie Klubu Łódzkich winiarzy którą podałem na początku jest podane , no i są sklepy winiarskie internetowe   http://www.eurowin.pl/pl/c/Drozdze-winiarskie/47 gdzie można bez problemu zamówić,  pożywkę najlepiej combi.

Ale na początek nie radze robić dwójniaka , bo z nim trzeba  przestrzegać większego reżimu , lepiej zrobić trójniaczek lub czwórniaczek , a i jeszcze czytałeś ile lat trzeba czekać na dojrzenie dwójniaka ?? na trójniak krócej trzeba czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że musi długo leżakować i ten dwójniaczek będzie nie sycony (bez gotowania) to musi fermentować i leżakować drugie tyle :D. piwnice mam dużą ponad 100m2 więc będzie miejsca gdzie postawić choćby na 10 lat  :rolleyes:  :rolleyes: . Między innymi dlatego zrobię najpierw trójniaczek a po zlaniu zrobię ten dwójniak z malinami, dwójniak bedzie dochodził a trójniaczka na następne lato można będzie pić  ;)  :P  :D

 

Tadziu masz jakiś ulubiony sklep gdzie mogę kupić balon ok 40 l rurki i resztę, podał byś mi też link (ewentualnie nazwę i producenta) do konkretnych drożdży które najlepsze bo zielony jestem i nie chcę coś popsuć   :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie pchajta sie, zdaje sie ze to ja bylem pierwszy :lol:  :lol:  :lol:

Ja kupilem takie drozdze:

http://allegro.pl/show_item.php?item=5391209750 z wysylka do mnie, zobaczymy jak to bedzie :wacko:  :wacko:  :wacko:

Tadek po wyszumowaniu brzeczki , gotujesz jeszcze z imbirem, czy imbir dajesz od razu i szumujesz z imbirem, i czy fermentacja burzliwa zachodzi podobnie jak w normalnych winach czy jest gwaltowniejsza, bo nie wiem jak wypelnic butle (mam tylko 25l) a nie chcialbym miec trojniaczka na suficie. :D  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balon kupisz pewnie w każdym większym sklepie gospodarstwa domowego , bo wysyłka kurierem  ???? nie wiem czy dobry pomysł.

Jeżeli kupisz na przykład balon 25 l to taki balon powinien mieć już zapas parę litrów na pianę , bo nie mierzą objętości balona  pod sam korek i pieni się podobnie jak wino. Imbir obrany zdaje się dodałem już po wyszumowaniu i jeszcze parę minut pogotowałem i razem z imbirem zlałem do balona dodając skok wyciśnięty z dwu cytryn. Pożywkę koniecznie trzeba kupić i nie oszczędzać na niej bo to parę zł tylko a jak nie dostaniesz tej co piszą na etykiecie ,  to daj  pożywkę kombi biowinu http://www.biowin.pl/biowin/wino-piwo-destylaty/drozdze-pozywki/drozdze-winiarskie-i-pozywki/pozywka-do-wina-kombi z witaminą B1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie pchajta sie, zdaje sie ze to ja bylem pierwszy :lol:  :lol:  :lol:

 

Zapomniałem dodać :

 

Nie pchać się kocury bo właśnie że ja będę pierwszy  :)  :P  :D  :lol:

 

Zaraz jadę na miasto po balon w wiklinie 50 l  ;) (jak szaleć to na całego, może latem jakie winko zrobie :P )

 

 

Widzisz Tadziu napisałeś taki post ot tak sobie i jaką buże alkoholową wywołałeś  :D  :D  :D  :D , już kilku z nas będzie robić a ilu jeszcze czyta nie odzywa się a pwenie też będą robić :) . W całości popieram twoje zdanie że to wstyd że pszczelarz nie ma w swojej piwniczce miodów pitnych, przecież to nasza Polska tradycja :D i trzeba ją podtrzymywać  :) .

 

Ja tutaj na łamach forum składam uroczyste ślubowanie, że rok w rok bedzie u mnie nastawiony miód pitny (co z tego wyjdzie to inna sprawa :P ) hahaha :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LLLoooooooo 50litro , ty to ale cysorz jestes, kto bogatemu zabroni ;) , dobra to ja juz moge byc drugi B)

 

Pozywke kupilem taka http://allegro.pl/vino-active-10g-pozywka-do-drozdzy-aktywator-wina-i6635291679.html , a droga byla jak byk, ale nie wiem czy  nie przeplacilem :lol:  :lol:  :lol:  

 

Lukasz ciekawe co za siury nam wyjda :P , jak tam balon kupiony juz....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i git ja tam jestem za, niech będzie ta komisja, do mnie zapraszam każdego z forum jak tylko ma ochotę wpaść, nawet nocleg się znajdzie :D

 

 

Aha ustrojstwa nie kupiłem bo u nas na Olkuszu w wiklinie mają tylko 10l a to szkoda sobie zawracać głowę takimi litrażami, jutro rano mają przywieść dla mnie specjalnie 100 zł 50l w wiklinie będzie na lata :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lukasz ciekawe co za siury nam wyjda :P , jak tam balon kupiony juz....

Nie traćcie Ducha Koledzy , zawsze coś tam wyjdzie , a jak nie ten , to następny będzie jeszcze lepszy.

 

Jak już narobicie tych miodów to proponuję powołac komisję forumową ktora zrobiła by objazd i wybrała najsmaczniejszy. Oczywiście ja jako pierwszy zapisuje sie do komisji.

Z tą komisja to się może trochę zejść czasowo parę latek, jak koledzy chcą nastawiać dwójniaki to i z 10 lat żeby stał się "zacny"

Więc lepiej i Ty nastaw dla siebie , przynajmniej będziesz miał szanse degustować wcześniej , oczywiście tylko tak dla sprawdzenia mocy i "bukietu" zapachów , a jakże by inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.