Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Buckfast Kb


ArCzi

Rekomendowane odpowiedzi

Kb jak i Gz sobie dość chwalą, zajrzyj do filmików Tomka Miodka on tam dokładnie opisuje Kb jak i Gz podobno bardzo zbliżone tylko chyba Kb bardziej się rozłazi i łatwiej przygnieść, aha fajnie opisują te pszczoły jeszcze z Michałem Lewandowskim wszystko znajdziesz na filmach Miodka. Ja mam jedną Gz to była moja pierwsza rodzina i jest to do tej pory lider bardzo dużo pszczoły ale i miodu w tym jak i poprzednim dała najwięcej, roi się jak już naprawdę przesadzisz z ciasnotą (mnie się to udało w zeszłym roku ;) ) jak się uwiązały na ulu to myślałem że cały ul wyszedł tyle ich było i za namową Darka wsypałem je na 10 ramek węzy w 5 dni praktycznie tylko skrajne były lekko niedobudowane, jak dla mnie super pszczółka i łagodna. W tym sezonie zobaczymy jak wypadną prima i alsin od Strzyża oraz buckfasty od Władka (luzak123)  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszlym sezonie cos bede mogl powiedziec. Zakupilem w zeszlym roku 2 odlkady - jeden niestety sie nie przechowal, raz scial matke, pozniej po poddaniu drugiej - powtorka z rozrywki. W kazdym razie bardzo lagodna pszczola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczeń z  KB i Gz nie mam , ale ogólnie z Buckfastem to przynajmniej u mnie szybsze na wiosnę były jednak Krainki , jeżeli chodzi o dynamikę rozwoju i pierwszy zbiór , ale później na akacji i dalej było już ok  i jeżeli chodzi o nie rojliwość i łagodność to potwierdzam bardzo łagodne latem , ale późną jesienią to już nie koniecznie.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też kusi buckfast, ale jak coś to zrobię to w jakimś punkcie oddalonym od innych pasiek (mam nawet taki namierzony), żeby sobie i innym nie mieszać w genach krainek, bo różne borostwory z tego wychodzą. I na pewno kupię matki inseminowane sztucznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Super pod wieloma względami tylko trzeba być czujnym np po Lipie czekając na nawłoć bo jest to pszczola tak plenna, że kilka dni niepogody i żelazny zapas znika w mgnieniu oka bo matka czerwi gdzie może. Kilka lat temu po Lipie krainki dały radę same a ja w deszcz chodziłem z garnuszkiem litrowym i lałem w gniazdo syrop bo susza była jak na pustyni. Dlatego pod tym względem trzeba być czujnym.

Na miód rewelacyjne jak mają co nosić i na odkłady również, bo jak pisałem matka nie ma hamulców.

Na wiosnę latają przy niskich temperaturach, ale jakby wolniej dochodzą do pełnej siły, dlatego warto pokusić się rok wcześniej, by robić z nich odklad późny i na jesień połączyć, by zimować mega silną rodzinę to wtedy na wiosnę pszczelarzowi gęba się śmieje :)

 

Z obserwacji łatwo zauważyć, że są bardzo pracowite bo zaczynają najwcześniej i latają do późna kiedy inne już loty zakończą. W gorszych latach potrafią przynieść miodu podczas gdy inne gorzej sobie z tym radzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja mam jedną rodzinę z bukfastem Kb. Matkę podałem wyrojonej rodzinie w zeszłym roku i zazimowałem. Na chwilę obecną powiem, że jest to najsłabsza rodzina w mojej pasiece. Jak na razie porażka. Także pisanie o nieograniczonej plennośći można między bajki włożyć. ​​

Pozdrawiam

Waldek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną rodzinę z bukfastem Kb. Matkę podałem wyrojonej rodzinie w zeszłym roku i zazimowałem. Na chwilę obecną powiem, że jest to najsłabsza rodzina w mojej pasiece. Jak na razie porażka. Także pisanie o nieograniczonej plennośći można między bajki włożyć. ​​

Pozdrawiam

Waldek

Jedna rodzinka to jednak mała próba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem , że jedna rodzina może nie być miarodajna. Podmienię tę matkę jeszcze raz i na dodadek podam jeszcze jakieś rodzinie. Jeżeli tym razem się nic nie zmieni to nie chce nic o buckfastach więcej słyszeć.  Jedynie co mogę potwierdzić o tych buckfastach to że są łagodne w porównaniu do innych pszczół i mało ruchliwe na plastrach . Natomiast to że są super plenne - u mnie przynajmniej tak nie jest. Mam je w ulu 12 ramkowym i w tej chwili obsiadują rodnie i może ze 3 ramki w półnadstawce.  

Ma ktoś może z forumowiczów jakiegoś dobrego sprawdzonego dostawcę matek właśnie tej linii. ?

 

Pozdrwiam

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdzony to nie wiem, ale ja bralem  z okolic Zwolenia. Kupowalem w zeszlym roku2 odklady na tych matkach. Jeden odklad zaraz scial matke, pojechalem i kupilem druga- niestety rowniez scieta. 450zl poszlo w piach. Druga rodzina swietnie przezimowala i jako pierwsza rozpoczęła rozwoj. W tej chwili nalezy do najsilniejszych rodzin. Widzę, że sa pracowite, nosza, sa lagodne i spokojne. Mam w pasiece tez nowa linie buckfasta od Polbarta ma byc lagodna, nierojliwa -zobaczymy jak to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreichert, dnia 07 Maj 2016 - 21:47, napisał: snapback.png

Ja mam jedną rodzinę z bukfastem Kb. Matkę podałem wyrojonej rodzinie w zeszłym roku i zazimowałem. Na chwilę obecną powiem, że jest to najsłabsza rodzina w mojej pasiece. Jak na razie porażka. Także pisanie o nieograniczonej plennośći można między bajki włożyć. ​​

Pozdrawiam

Waldek

Jedna rodzinka to jednak mała próba.

 

Ja mam 3 BK od pasiekaBasia. Wszystkie 3 są kiepskie. Bardzo wolno dochodzą do siły. Krainki i kundelki biją je na głowę. Piszecie tu że później dochodzą do siły i trzeba je silne zimować i może to jest sposób. Po drugie na moje zimne tereny Krainki lepsze. Spadzi nie ma więc taka pszczoła nudzi się i przejada zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem od Luzaka123 podobno ,,bukchwasta,, . Fajna to pszczoła mozna powiedzieć bezobsługowa ale rzepak w 4 literach. Szkoda mi było bo naprawdę pszczoła super. 2 tygodnie róznicy w rozowoju to rzepak polizany. 1/3 zbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to kwestia krzyżówki... jedna bedzie mieć przewagę genów afrykańskich inna europejskich i juz może być różnica

 

z krainkami jest to samo... jedne ruszają z kopyta a inne delikatnie zaczynają czerwić... jedne tworzą silne rodziny inne średnie

,że tak dodam nieśmiało - a jeszcze inne słabe :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślisz że bedzie pamiętał :D jak brałem od niego odkłady w pierwszym roku to po 10 dniach już nie wiedział dokładnie które mi dał :D

 

Ja nie zapisałem a jeszcze rozeznania w liniach nie miałem i do tej pory nie wiem co to za buckfast :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.