Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ponowne drutowanie ramki


Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Koleżanko. Ja nie używam gwoździ. Przewiercam ponownie otwory wkrętarką, przeciągam drut, jeden koniec zabezpieczam 2 zszywkami takerem (jedna zszywka, drut przeginam i druga zszywka), naciągam drut i drugi koniec tak samo zabezpieczam 2 zszywkami - dobijam młotkiem zszywki. Szybko i sprawnie. Inna sprawa że kupuje ramki czopowane  i łącze je tylko na klej - bez gwoździ, jak stolarz zrobił swoją robote dobrze to klej wystarczy (ramka wielkopolska)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja metoda jest bardziej pracochlonna. Stare gwozdziki , jak zostal kawalek drutu to lapie szczypcami za niego i zazwyczaj bezproblemowo gwozdzik wychodzi, a jak nie ma za co zlapac to zostawiam i wbijam obok nowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bożenko sprawa naprawy ramek i wtapiania węzy u mnie już była załatwiona w marcu i teraz nawet o tym nie myślę , bo lepiej jest w zimę codziennie wykonać czy odrutować po 20 ramek niż w maju ślęczeć po dniu i  nocami jak trzeba zrobić kilkaset ramek , to bez pomocy rodziny w życiu bym się nie wyrobił. Co do gwoździków to kupuje takie o długości 13 mm w Castoramie , a wiadomo beleczka ma 10 mm więc gwoździk ten z drugiej strony beleczki wystaje te 3 mm i jak trzeba naciągnąć czy wymienić ponownie drut to go młotkiem z drugiej strony przeciwnej do łebka  dobijam i wtedy drut ten można odkręcić z pod łebka gwoździa w celu naciągnięcia czy wymiany.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już raz wbiłam taki gwoździk, to go wyciągnąć już nie potrafię i obok przybijam drugi. Dobrze, że też tak robicie, bo myślałam, że psuję ramki. Ciekawy sposób z tymi zszywkami, może kiedyś spróbuję tym sposobem. Przeważnie te prace wykonuję zimą lub wczesną wiosną ale w tym roku mam pewne opóźnienie z przyczyn zdrowotnych :). Myślę, że się wyrobię z wszystkim, dopiero rzepak zaczyna kwitnąć. Po niedzieli dojadą jeszcze ramki, bo mi zabraknie a kupuję już zbite, to potem już szybko idzie. Niestety na rodzinę nie mogę liczyć ale nie narzekam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Robert na 100 % byłam pewna, że mi wytkniesz pomoc syna, już ja Cię dobrze znam :) Z racji tego , że ściąga z Gdańska już na stałe to wczoraj się zaangażował. A że będzie blisko mieszkał to może od czasu do czasu wpadnie by matce pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witajcie koledzy. Dziś cały dzień zastanawiam się dlaczego mam 5 otworów w ramce na drutowanie i nie mogę znaleźć deko uzasadnienia. Z tego co widziałem do tej pory to jest zawsze raczej parzyście by drut wychodził i wchodził z jednej strony. I tu właśnie pojawia się pytanie czy 5 otworów dla ramki 1/2 dadant to jest poprawny "standard"?? Ze względu na to, że jest to 1/2 dadanta to planuję pominąć otwór środkowy - fakt nie będzie równo podzielona węza ale to dziewczyną nie przeszkodzi a ten wymiar też nie powinien sprawiać problemu przy wirowaniu jeśli będzie na 4. Czy jak ominę środkowy otwór i zadrutuję na 4 to pozostawiając środkową cześć większą będzie OK czy jest jakiś głębszy sens drutowania na 5??? Z góry dziękuje za pomoc.

PS. Gość robi ramki nie od dziś - "API-DREW" więc nie bardzo wiem dlaczego jest 5. 

 

edytowane 24.04.2017 g 13:45

Rozmawiałem z kolegą z API-DREWU i powiedział mi że to taki standard i a drutowanie na 5 jest najbardziej optymalne (ilość drutu to drutowania w ramce 1/2 dadant). Takie ramki robi od lat i wielu użytkowników sobie to chwali więc znam odpowiedz co do mojego drutowania na 4. Zadrutuje na 5 i przerobie sobie punkt umieszczenia elektrody na szablonie i będzie cacy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.