Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

cukier na sezon 2016/2017


Recommended Posts

No właśnie to jest ciekawa sprawa , też zaobserwowałem mniejszą skłonność do rabunków rodzin karmionych inwetrem . Może ma tu wpływ sposób karmienia , czyli metoda z  odwróconym wiaderkiem , lub słoikowa ?  Inwert jest gęściejszy i tak się nie rozlewa przy nieostrożnym obchodzeniu się jak  syrop cukrowy i może to skutkuje mniejszą skłonnością do rabunków ?? nie wiem.  Ale nawet jak zostawiłem czasami przypadkiem puste wiaderko po inwercie na zewnątrz i puste po syropie cukrowym , to to po inwercie osy czy pszczoły wykazywały większe zainteresowanie tym po syropie cukrowym.  Takie są moje obserwacje.  

Link to comment
Share on other sites

Inwert jest gotową mieszaniną, pszczoły jej nie odparowują  a tylko przenoszą na zasadzie przelewnia z jednego naczynia do drugiego i w związku z tym nie sa wypracowane. Mieszaninę cukru z wodą muszą przenieść i odparować do odpowiedniej gęstości - pszczoły pracują tak jakby zbierały nektar więc ich życie znacznie się skraca. Z odparowanym cukrem unosi się jego zapach, który roznosi się po pasiece a że mamy okres bez pożytkowy no to pszczółki szukają - rabują te słabsze.

Link to comment
Share on other sites

 

Cukier kupuje tylko na potrzeby czytelnictwa :D :D :D

Chyba rękopisarstwa ?

 

skoro jest prawie w tej samej cenie

A woda?

 

Inwert jest gotową mieszaniną, pszczoły jej nie odparowują  a tylko przenoszą na zasadzie przelewnia z jednego naczynia do drugiego

Nieprawda , nie wydzielają inwertazy i nie odparowują a reszta przebiega podobnie. Zresztą przy przerobie pracuje stara letnia pszczoła ( u mnie wcześnie karmione) Róznica w cenie jest dla mnie wystarczająco duża by bełtać cukier.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jak masz cukier po 2 z groszem to ok, ale jak teraz był po 2,8 do 3 zł a gotowy inwert po 3.2 to gdzie tu logika. Do tego jeszcze późne karmienie po nawłoci ok 20 września to tylko inwert w większości pracuje już młoda pszczoła. Do tego zostają jeszcze wiadra i ile mniej roboty, same plusy.

 

Na szkoleniu ŚZP w marcu filozofy z lublina twierdzili razem z prezesem Binko że inwertu tak nie rabują bo jest prawie bezzapachowy, nie wabi tak pszczół

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Cytat

 

ale jak teraz był po 2,8 do 3 zł a gotowy inwert po 3.2 to gdzie tu logika

Logika ? Proste z 1 kg mamy 1 kg zapasu . Z 1 kg inwertu tylko 0,7 . Cukier kupuje latem i  przy tej samej cenie inwertu był 2,6 . Cena inwertu (dobrego z cukru) jest wprost proporcjonalna do ceny cukru. Tak więc cena  1 kg zapasu z cukru -  2,6 , cena 1 kg zapasu z inwetu 4,5. Logiczne przy późnych pożytkach 1000 razy lepiej inwert ale mi ? Cukrownia płaci pracownikom i musi mieć zysk . Logika - z czego jak za przerobiony cukier weźmie tę samą cenę ? Jak ma się 5 uli . Nie warto , jak przerabia się 2000 kg razy 2 zety ?

Ale kto bogatemu zabroni ? Do 40 starczała frania . Teraz beczka 200 l dorobię mieszadło  i też starczy. Będzie mało kupię większy zbiornik

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Inwert diamanta jest z cukru i nie kosztuje 4,5 tylko 3,2 jak nie masz późnych pożytków możesz, się bawić w mieszanie przy wrzosie/nawłoci ni ma synsu:D, chociaż osobiscie ci się dziwię że chce ci się bawić w paplanie sie z syropami przy takiej ilości pni ale twój wybór Daro który szanuję, rób-ta co chce-ta byle tylko pszczołom było dobrze    

Link to comment
Share on other sites

Słowian a przeczytałeś co napisałem ? Z kg cukru masz 1 kg z inwertu 0,7  - ZAPASU i tyle kosztuje zapas z inwertu 4,5 z cukru 2,6 . A czy się chce ? A jaki to problem 4 worki rozciąć i wsypać? Za 4000  ? Toż to dobre miesięczne pobory. Za 3 dni roboty ? No aż tak bogaty nie jestem.Jak w torebkach dam dzieciakom zarobić za wysypywanie . Nie powiem że nie używałem i były plastry na wiosnę z glejem białego koloru którego pszczoły ni jak nie chciały pobrać. Nie miałem czegoś takiego przy cukrze. Sknera jestem wolę w siebie zainwestować. :D

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Glej białego koloru to słyszałem opinie od chłopaków że będzie na nieobsiadanych ramkach ale z pokarmu z pszenicy itp. na przykład orion, co do problemu krystalizacji przy pokarmie diamanta podobno nie ma, jak bedzie czas pokaże

Link to comment
Share on other sites

Słowian a przeczytałeś co napisałem ? Z kg cukru masz 1 kg z inwertu 0,7  - ZAPASU i tyle kosztuje zapas z inwertu 4,5 z cukru 2,6 . A czy się chce ? A jaki to problem 4 worki rozciąć i wsypać? Za 4000  ? Toż to dobre miesięczne pobory. Za 3 dni roboty ? No aż tak bogaty nie jestem.Jak w torebkach dam dzieciakom zarobić za wysypywanie . Nie powiem że nie używałem i były plastry na wiosnę z glejem białego koloru którego pszczoły ni jak nie chciały pobrać. Nie miałem czegoś takiego przy cukrze. Sknera jestem wolę w siebie zainwestować. :D

Brawo - dobrze żeśta mu wytłumaczyli.- bo dłużej bym nie wytrzymał.

Ja bym dopisał, że w przypadku karmienia wcześniejszego tak jak Daro, to z 1 kg cukru przy syropie 3/2 powstaje nawet 1,1 kg pokarmu.

Link to comment
Share on other sites

Wiadomo że taki inwert musi mieć w sobie wode skoro płynny, przecież to nie sam cukier :D. Ja do tej pory karmiłem tylko cukrem ale pasieka coraz wieksza i do tego doszła późna nawłoć to od następnego roku przechodze na diamanta :D . Jak pisałem niech każdy karmi czym chce byle pszczołom było dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Skrystalizowany pokarm w plastrach to tylko i wyłącznie wina pszczelarza. Ja na wiosnę miałem kilka takich plastrów (za obszerne gniazda zimowe) i bez problemów zostały one spożytkowane przez odkłady. Pszczoły sobie z tym dają radę bez problemu - przecież ten pokarm ma formę pasty i to o wiele bardziej miękkiej niż tak polecane na podkarmianie ciasto... A gadanie, że pszczoły się osypały bo pokarm skrystalizował można między bajki włożyć - najpierw pszczoły się osypały a potem pokarm skrystalizował. I tyle. Ale łatwiej obarczać za swoje błędy cały świat. I tylko dlaczego niektórym nie da to do myślenia, że u innych takich problemów  nie ma?

Link to comment
Share on other sites

 

A gadanie, że pszczoły się osypały bo pokarm skrystalizował można między bajki włożyć - najpierw pszczoły się osypały a potem pokarm skrystalizował.

A kto tu coś takiego pisze ?

 

Podałbym z nazwiska ale lubi po sądach ciągać , pszczelarza co mu po zbożowym załą pasiekę zabetonowało.

Link to comment
Share on other sites

Skrystalizowany pokarm w plastrach to tylko i wyłącznie wina pszczelarza. Ja na wiosnę miałem kilka takich plastrów (za obszerne gniazda zimowe) i bez problemów zostały one spożytkowane przez odkłady. Pszczoły sobie z tym dają radę bez problemu - przecież ten pokarm ma formę pasty i to o wiele bardziej miękkiej niż tak polecane na podkarmianie ciasto... A gadanie, że pszczoły się osypały bo pokarm skrystalizował można między bajki włożyć - najpierw pszczoły się osypały a potem pokarm skrystalizował. I tyle. Ale łatwiej obarczać za swoje błędy cały świat. I tylko dlaczego niektórym nie da to do myślenia, że u innych takich problemów  nie ma?

Mariuszu

U mnie w kole większość najbliższych prezesowi pszczelarzy karmi syropami zbożowymi . 

Ja też karmiłem jeszcze 2 lata temu .

Skamieniały syrop w niektórych ramkach był jeszcze do lipy !

Pszczoły go nie wyjadały , tylko zalewały ponownie miodem i sklepiły .

Nawet przy próbie karmienia odkładów (w ulach leżakach) zza zatworu , mniej wybierały , a więcej "ześrutowanego" walało się po dennicy .

Trwało to długo i do końca plastrów nie doczyszczały .

Przedyskutowałem temat z dr Bratkowskim z katedry Pszczelnictwa UWM w Olsztynie i potwierdził , że miał ten sam problem kiedy karmił syropami zbożowymi .

Wrócił do cukru i problemy zniknęły .

Wspomniałem o tym prezesowi , to stwierdził , że bajki opowiadam. Że u niego nic złego się nie dzieje . . .

Chwilę po tym inni pszczelarze z koła "na boku dla osobności" stwierdzili , że "co ten prezes p....i jak sam się nam osobiście skarżył , że syrop skrystalizowany został mu w plastrach !!!"

Link to comment
Share on other sites

ja nie wiem czy coś nie zmienili w apifoodzie bo w tym roku był wyczuwalny zapach czego w tamtym roku nie zauważyłem

 

jest władowane ponad 900kg w pasieke zobaczymy co wiosna pokarze

 

u mnie w kole pobudzaja cukrem póżniej walą apifood znowu inni ostatnie dawki walą cukier i mówią że na wiosne sie dopiero dobiorą do apifoodu

Link to comment
Share on other sites

Z tym krystalizowaniem w ramkach inwertów zbożowych to podobno wszystko zależy od składu takiego inwertu i procentowej zawartości różnych cukrów wchodzących w skład takich inwertów a także od wystepowania w nich substancji  tak zwanych zarodników krystalizacji.

Był u nas w Stowarzyszeniu przedstawiciel Diamanta z wykładem dla pszczelarzy na nasze zaproszenie i nam to starał się tłumaczyć i mówił że z jego wiedzy niektórzy importerzy inwertów zbożowych kupują różne inwerty zbożowe  dla przemysłu i nie zadają sobie trudu albo przez niewiedzę , mogą zamówić jako pokarm dla pszczół nieodpowiedni inwert bez badań fizykochemicznych dotyczących jego krystalizacji i dlatego możemy spotykać się z takimi sytuacjami jak Koledzy piszą. Poza tym za dodatkowe wymagania jakościowe często , trzeba zapłacić więcej i teraz wszystko zależy od sprzedawcy czy zamówił odpowiedni towar dla pszczół czy sprzedał pszczelarzom ten dla przemysłu bo był tańszy ???

Link to comment
Share on other sites

W minionym sezonie kupiłem inwert po 2,1 zł za kg a cukier był po 2,6 zł za kg. Gdzie tu logika i ekonomia - o mieszaniu i rozlewaniu po ulach nie wspomnę. całe koło karmi inwertem od lat i nie ma problemów.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wygląda na to, że w 2017 cena cukru nie spadnie do poziomu z 2015. Z poniższego wynika, że na rynku cukru wciąż będzie deficyt chociaż nie tak duży jak w ubiegłym sezonie. Poprawa ma nastąpić dopiero w sezonie 2017/2018  http://www.gospodarz.pl/aktualnosci/przetworstwo-spozywcze/mniejszy-swiatowy-deficyt-cukru.html

i to niby za sprawą zniesienia kwotowania produkcji cukru w UE (http://cukier.org.pl/pl/a/diagnoza-stanu-polskiego-sektora-cukrowniczego)

 

Podklejam jeszcze artykuł z bankier.pl: http://www.bankier.pl/wiadomosc/W-2017-r-moga-podrozec-cukier-i-tluszcze-tansze-beda-warzywa-3637383.html

„….Globalny deficyt produkcji cukru wobec zużycia w sezonach 2015/16 oraz 2016/17 sprawia, że ceny mogą dalej wzrastać. W rezultacie w handlu detalicznym w Polsce w listopadzie cena cukru była aż o 30 proc. wyższa niż rok wcześniej. Nadchodzący sezon 2017/18 zapowiada się już znacznie lepiej. Pierwsze szacunki wskazują, że może być nadwyżkowy, na co wpływ będzie miało m.in. zniesienie kwotowania produkcji w Unii Europejskiej. To sprawia, że powoli słabnie presja na wzrosty cen, a w drugiej połowie roku będą one prawdopodobnie spadać….”

 

Dodatkowo analiza notowań  cen w marketach:

http://www.dlahandlu.pl/koszyk/towar/cukier-bialy-krysztal-1-kg,22.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.