Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Proszę o komentarz do mojego planu rozwoju pasieki.


Recommended Posts

w tym wspaniałym suchutkim roku nie mając suszu z rzepaku i gryki no i z 5ciu rodzin trochę wielokwiatu wyszła mi średnia 25kg do tego ja jeszcze cienki w te klocki ;)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Drodzy Koledzy,

 

Powiedzcie mnie jak wylicza się zysk z rodziny w pasiece zawodowej. Wiadomo, że wtedy nie sprzedamy wszystkiego sami w detalu i duża część produkcji musi zostać sprzedana w cenach hurtowych do sklepów. Czy dochód 600 zł. z rodziny jest realny do osiągnięcia?

 

Przepraszam chodzi mnie o dochód bo zysk to wyliczymy po odjęciu kosztów w całym sezonie

 

Karol

Może odpowiedż znajdziesz w tym filmiku

 

https://www.youtube.com/watch?v=hYIMLCufZiI

Link to comment
Share on other sites

Czy dochód 600 zł. z rodziny jest realny do osiągnięcia?

 

Tak, tylko dochód dochodem a koszty trzeba umieć policzyć... Wywózki tanie nie są, dojazdy itd.itp. także. Więc te 600 zł dochodu może wcale szału nie robić.

Link to comment
Share on other sites

Koledzy , ale te 30 kg z ula to nie jest znowu taka astronomiczna ilość , trudna do osiągnięcia .To jest osiągalne i to na stacjonarnej pasiece ,piszę tu o moich warunkach .Bo u każdego może to inaczej wyglądać .Ja nie mam rzepaku dlatego muszę mieć dużą siłę rodzin żeby nanosiły nawet z wierzby .Pozdrawiam . Zdzisiek.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Drodzy Koledzy,

 

Powiedzcie mnie jak wylicza się zysk z rodziny w pasiece zawodowej. Wiadomo, że wtedy nie sprzedamy wszystkiego sami w detalu i duża część produkcji musi zostać sprzedana w cenach hurtowych do sklepów. Czy dochód 600 zł. z rodziny jest realny do osiągnięcia?

 

Przepraszam chodzi mnie o dochód bo zysk to wyliczymy po odjęciu kosztów w całym sezonie

 

Karol

Karol u zawodowców to jest różnie , ale poczytaj sobie jeszcze raz ten temat od początku , tam już pisaliśmy o zawodowcach i jak oni postępują.  A co do średniej to są nawet prace naukowe w tej sprawie i nawet mój syn pisał pracę dyplomową na wydziale zootechniki Akademii Podlaskiej na temat właśnie wydajności miodowej rodzin pszczelich w Polsce w rozbiciu na różne regiony. Nie mam jej teraz pod ręką , ale znalazłem inne dane opracowane przez naszych naukowców które w zasadzie są jak pamiętam bardzo zbliżone :

http://www.wne.sggw.pl/czasopisma/pdf/PRS_2006_T15_s58.pdf

Ale jak zauważyłem ostatnio zawodowcy bardzo chętnie produkują "ziołomiody "?? i znam takiego co ma zbyt na miód lawendowy i ma na niego stałych klientów.

Link to comment
Share on other sites

w tym wspaniałym suchutkim roku nie mając suszu z rzepaku i gryki no i z 5ciu rodzin trochę wielokwiatu wyszła mi średnia 25kg do tego ja jeszcze cienki w te klocki ;)

Nie przejmuj się, - wszystko przed Tobą, też zdarzy Ci się kiedyś np 38 litrów z ula - ważne że polubiłeś pszczoły. :D

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że wydajność z ula nie ma tu większego znaczenia tylko to w jakiej cenie sprzedamy miód. W tym roku uzyskałem w pasiece stacjonarnej 25l z rodziny. Mój pierwszy rok sprzedaży wygląda tak: słoik 0.9 ten z wytłoczonymi komórkami pszczelimi na dole i na górze sprzedaję po 28 zł. Sprzedawałem po 30 ale kręcili nosami bo na rynku jest po 30 zł. ale litr
( słoik 0.9 zalany pod korek) 

 

Więc w sprzedaży detalicznej cena dla mnie za słoik jest Ok. Ile mogę dostać w hurcie za taki słoik? 20 zł.? plus marża sklepu 10 zł. i na sklepie 30 zł.

 

Teraz w rmf fm była reklama: Miód Sądecki Bartnik 400g w cenie 7,99zl. Matko! to po ile oni dają do tego sklepu?  po 4,5-5 zł

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Można zarobić dobrą cenę miodu. Na Ukrainie, w cenie poniżej 5 zł / kg. Prawda i zebrać więcej miodu. 50 - 100 kg.

Czy masz pasiekę nie wytwarza miód, ale pyłek i ambrozji? Jaki dochód ten pasiekę?

 


Ви заробляєте гарну ціну на мед. В Україні ціна менше 5 злотих/кг. Правда і збираємо більше меду. 50 - 100 кг.  

Чи е у Вас пасіки що не виробляють мед, а тільки пилок і пергу? Який дохід такої пасіки?

Link to comment
Share on other sites

 

Można zarobić dobrą cenę miodu. Na Ukrainie, w cenie poniżej 5 zł / kg. Prawda i zebrać więcej miodu. 50 - 100 kg.
Czy masz pasiekę nie wytwarza miód, ale pyłek i ambrozji? Jaki dochód ten pasiekę?
 
Ви заробляєте гарну ціну на мед. В Україні ціна менше 5 злотих/кг. Правда і збираємо більше меду. 50 - 100 кг.  
Чи е у Вас пасіки що не виробляють мед, а тільки пилок і пергу? Який дохід такої пасіки?
 
 
Mam pasiekę hobbystyczną. Staram się zrozumieć jaki dochód może przynieść ul w pasiece towarowej. 

 

Link to comment
Share on other sites

Po 30 PLN ( :D ) sprzedaję a konkurencja mówi że to za mało. Gotów jestem oddać resztę po 20 PLN ale całość , chętny ? Bedzie jeszcze kole tony. Fersztejn ?

Z tego co słyszałem słonecznikowy po dolcu za kg ( na Ukrainie) .

Link to comment
Share on other sites

Odpowiadając na Twoje pytanie Imker , mam w pobliżu dużo wierzby , masę klonów , i to chyba w dwóch odmianach ,   kilka ha poleśnych działek uprawnych , na których rośnie wszystko , róża ,głogi , masa mniszku , malin , nawet chmiel . Jest sporo czeremchy .  Ogólnie wszystko to co rośnie przy zabagnionych stawach .   Póżniej ,akacja  lipa . W tym roku miałem dosyć spadzi .  Ja ule wywożę , ale traktuję to jako stacjonarne , bo stoją tam przez cały sezon , od oblotu do sierpnia w tym roku .{Sąsiedzi krzywo patrzą na pszczoły } Pozdrawiam . Zdzisiek .



Coś namieszałem .Niech ktoś zrobi z tym porządek .Dzięki .Już wolę robić koło pszczół jak przy kompie .

 

Chyba poprawiłem

Edited by Robi_Robson
Na prośbę Zdziśka
Link to comment
Share on other sites

https://www.olx.pl/oferta/weza-pszczela-wielkopolska-CID628-IDfLhb1.html#a6fff12f8b

 

Wejdź Wodzu na moją . Weza Ukraińska dla strachjłów - produkuje jedna z lepszych firm produkujących maszyny do wyrobu węzy .

Trzeba stawić czoło konkurencji. :D

Upewnijcie się , że format pasuje . W ostatnim sezonie duża partia tej węzy (wlkp) była za krótka na szerokości . Ok 2 -2,5 cm. za krótka .

Poza tym mi osobiście (a dokładnie koledze z forum, który mi ją zareklamował ) trafiła się paczka węzy oznakowana jako cienka z komórką 5,1 ,

którą nie wszystkie pszczoły odbudowywały poprawnie .

Prawdopodobnie była komórka mniejsza - może 4.9) .

Nie do końca wierzyłem , bo u mnie było ok. ale jak włożyłem do ula 3 rodzaje oznakowanej węzy okazało się , że NIEKTÓRE rodziny tą jedną odbudowały tak

Węza ukraińska wlkp. cienka z komórką 5,1.jpg

Dwie reklamacje , które miałem przez cały sezon , to o dwie za dużo .

Zauważcie , że Ci którzy w zeszłym roku mieli tą węzę (Krzysiek i Piotrek , ja ) w tym roku już z niej zrezygnowali .

Przez trzy lata Ukraińcy przyzwyczajali Polaków do swojej węzy i było ok.

Rok temu zaczęły się pierwsze problemy . Zdobyli rynek i pojechali po jakości i węzy i kontaktu .

Cena była już wyższa . Wiosną Ukraińcy mocno krzyczeli , że wosk zdrożał .

A teraz , jak najwięksi odbiorcy przestali od nich brać węzę , to znów obniżyli ceny , żeby pozyskać nowych dystrybutorów .

 

Piszę to , bo znam ten produkt i jako ten , który kiedyś sprzedawał taką węzę

i jako ten który stosował ją w swoich pasiekach .

Nie teoretyzuję , tylko sprawdzam sam osobiście u siebie  i wyciągam wnioski .

W najbliższym sezonie stawiam na Polską węzę z Krosna robioną tylko i wyłącznie z Polskiego wosku

pozyskanego wyłącznie bezpośrednio od pszczelarzy .

Będzie jej mniej , ale za jakość i terminowość dostaw nie będę musiał "świecić oczami" .

Link to comment
Share on other sites

ja tam żadnych cyrków z węzą nie miałem... może na jakieś duże zamówienie wrzucali kilka innych żeby wypchnąć towar... nie wiem

Sprzedałem tego dużo . . .

Połowę , albo więcej Kolegom z forum .

Reklamacje miałem dwie .

Jedną jak w poście powyżej (paczka 5kg.) , a drugą (50kg.) na zbyt mały format .

Tak jak wspomniałem . O dwie reklamacje za dużo !

 

Ja chcę , żeby moi Klienci byli zadowoleni w 100% .

Jeśli jest inaczej , to wolę nie zarobić , ale nie sprzedawać produktu niepełnowartościowego .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Witam, po miesiącu zrobiłem trochę dennic do uli, teraz ruszam z korpusami gniazdowymi, a potem korpusy na miodnię, wyremontowałem solidnie VW T4, myślę że posłuży na sezon, dwa, jutro początek przygotowań pomieszczenia na pracownię, no i powoli zbieram papiery na pozwolenie budowlane na pięknej mojej działeczce:) Za tydzień jadę po węzę. Aha, jeśli kto słyszał że ktoś sprzedaje sprzęt pasieczny (wiadra, zbiorniki, prasy, odstojniki, podkurzacze itp.) biorę wszystko :) No, prawie wszystko. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.