Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
vincent vega

Ul wielkopolski z korpusem 18 cm - poliuretan

Recommended Posts

Prawdopodobnie będę przechodził na taki typ ula. Mam  w związku z tym pytanie... Możecie polecić jakiegoś producenta korpusów poliuretanowych 18 cm? 

To ja zapytam o przyczynę przejścia, albo raczej o zalety i wady uli poliuretanowych bo internecie są głównie te wypisywane przez producentów a to nie do końca musi byc obiektywne.

pozdr

Nie mam doświadczeń z innym typem (niż wielkopolski) oraz rodzajem materiału (drewniane ocieplone styropianem), z którego wykonuje się ule dlatego swoją decyzję opieram na informacjach do jakich dotarłem. Swoją decyzję co do ramki (wlkp obniżona do 18 cm) motywuję tym, że:

1) Przy standardowej ramce gniazdo na jednym korpusie jest zbyt małe zaś na dwóch jest zbyt duże

2) Jeden rozmiar ramki dla całej pasieki i wszystkie korzyści z tego płynące - wad tutaj nie widzę

3) Możliwość "operowania" całymi korpusami przy ograniczaniu w czerwieniu, walce z nastrojem rojowym itp.

Wady jak dla mnie to mała popularność tego typu gospodarki a więc i mało doświadczeń z taką gospodarką, mniej producentów korpusów i ramek oraz trudniej z ewentualną sprzedażą odkładów.

Co do poliuretanu to waga, waga i jeszcze raz waga korpusa.

Liczę, że uda mi się przejść na ten typ ula co wcale nie jest przesądzone (tutaj inne kwestie niż tylko "pasieczne" mogą mieć wpływ).

Jest u nas na forum temat poświęcony temu ulowi. Każdy ul ma swoje wady i zalety i jeżeli wybierasz typ ula to trzeba się mocno zastanowić i najlepiej obejrzeć gospodarkę w nich na żywo u jakiegoś pszczelarza.

Pozdrawiam

Tadek

Z odkładami na 18 to naprawdę cienko, chyba że po znajomości. Zawsze pozostaje jednak wziąć odkłady na ramce wielkopolskiej, pobudzić pszczoły do odbudowy węzy i powoli wycofywać standardowe wielkopolskie ramki, żeby się przed zimą wyrobić. Ja tak w tym roku zrobiłem. Ba, nawet zdarzyło mi się pożyczyć ramkę warszawską (dopóki na szerokość się mieści to wszystko można :P), żeby rój utrzymać w ulu bo jakiś wybredny był.

A co to typów ula to jak mówi Tadek, było to wielokrotnie poruszane, każdy ma inne preferencje, każdy typ ula ma swoje wady i zalety. Należy zastanowić się nad przeznaczeniem pasieki, jej typem, zasobem ludzkim (kto będzie robił, czy tylko ty) i potem dumać jakie ule, ale moim zdaniem wielkopolskie 18 mają wystarczającą ilość zalet, żeby się na nie zdecydować.

Chociaż.... Z częściami "zamiennymi" jest problem, trzeba najlepiej sobie samemu robić. Mam ule z jednolitej deski 2,5 cm. Dennice to pal cię licho, często ludzie sprzedają z desek o grubości 2 cm i to nie problem, mieści się pod korpusem, ale daszki, teoretycznie na styk a w praktyce to co sprzedawca to inny wymiar i tak np. kupiłem 3 daszki i się okazało, że są o 0,5 cm węższe niż deklarował sprzedawca i du*a, muszę frezować, tylko czym....

Mi bardziej zależało na opinii na temat uli z poliuretanu, sprawiłem sobie na początek dwa z Nektariady i nie wyglądają głupio w poruwnaniu ze styrodurem od Sochy; jak będzie na dłuższą metę zobaczymy.

pozdr

Mi bardziej zależało na opinii na temat uli z poliuretanu, sprawiłem sobie na początek dwa z Nektariady i nie wyglądają głupio w poruwnaniu ze styrodurem od Sochy; jak będzie na dłuższą metę zobaczymy.

pozdr

Ul to mała cząstka sukcesu w pszczelarstwie. Ule ciepłe polioretanowe czy styrodurowe przyśpieszają rozwój rodziny na wiosnę i chronią przed upałami ale to nie zastąpi innych ważnych parametrów rozwoju i miodności w hodowli pszczół ?

Pozdrawiam

Tadek