Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wiatr powywracał ule


Paweł

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Krótkie pytanie - wczorajszy wiatr wywrócił mi 3 ule korpusowe - nie sądziłem, że drewniane , ciężkie korpusy tak łatwo się przewrócą - dobrze, że zjechałem do domu. Oczywiście ule się otworzyły, pojedyncze sztuki latały (dostałem nawet strzała w szyję) - poskładałem na szybko zabezpieczyłem - czy coś więcej mogę zrobić? Ule korpusowe z otwartą dennicą - pszczoły żyły - dobrze, że dosyć wysoka jak na tą porę roku plusowa temperatura była....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wyciągnąć wnioski ? Jeżeli Ci wiatr przewrócił ciężkie ule więc widocznie stoją w nieodpowiedni miejscu i może to się powtórzyć . Więc podeprzyj je teraz i  na przyszłość zastanów się jak temu zaradzić . Ja przeniosłem ule w inne miejsce mniej narażone na podmuchy wiatru , ale można i inaczej sobie poradzić z wiatrem .

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację  Tadziu tylko że huragan Xawier przyszedł w zeszłym roku z takiej strony z której  wieje u mnie raz w roku i zrzucił 3 ule..... i jakie tu wnioski.

Zakopać w stebniku lub  ziemlance jak robią na Syberii :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w linii ustawione, to można pasami docisnąć troszkę i zamocować do ziemi. Też mam drewniane bezwręgowe, było kilka wichur w okolicy, ale nic się nie rozsunęło, rozszczelniło, przewróciło. Tylko, że ja mam podstawkę zrobioną z szyny do piły starej i dennice dość mocno się na tym trzymają. Daro widział więc może powiedzieć, czy solidny stojaczek mam :P. Połowa sukcesu to dobry wypoziomowany, stabilny stojak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega na wysokości 900mnpm ma pasiekę z ulami warszawskimi zwykłymi-wiadomo wysokie i wąskie.Jak przychodził okres jesienno zimowy to  podmuchy wiatru halnego kładły ule na ziemię.Z czasem wyposażył pasiekę w listwy i podpierał ule na jesieni,niektóre ule usytuowane blisko drzew owocowych wiązał do tych drzew.Może śmieszne i nieestetyczne ale skuteczne rozwiązania.PK

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w linii ustawione, to można pasami docisnąć troszkę i zamocować do ziemi. Też mam drewniane bezwręgowe, było kilka wichur w okolicy, ale nic się nie rozsunęło, rozszczelniło, przewróciło. Tylko, że ja mam podstawkę zrobioną z szyny do piły starej i dennice dość mocno się na tym trzymają. Daro widział więc może powiedzieć, czy solidny stojaczek mam :P. Połowa sukcesu to dobry wypoziomowany, stabilny stojak.

Zgadza się miękkie podłoże też może być przyczyną przewrócenia się ula bo powstają zachwiane siły reakcji podłoża na ul i przesuwa się środek ciężkości ula :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie akurat powiało z tej strony, skąd nigdy nie wieje - w sumie ule mam na miejscu osłoniętym drzewami tyko kilkumetrowy prześwit jest z północnego wschodu (a ze 4m) i północnego zachodu. Wiatry u mnie wieją w 80% z zachodu  i południowego zachodu. Ten 2 dni temu to jakiś ewenement. Nawet największe wichury gdzie pozrywało dach w bliskiej okolicy przetrzymały - ale jest nauczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naturą nie wygrasz , można minimalizować skutki.

Jak mozliwe to posadzić świerki dla ochrony  , tak co 80cm i przycinać , powstaje piękny pachnący żywopłot i dobrze chroni przed wiatrami , a w sezonie zmusza pszczoły do lotów na wyższym pułapie - tylko rójki się źle zbiera , ale co ja piszę : pszczelarze rójek nie mają!

W otwartej przeszczeni przywiązuję ule do legarów , sprawdza się - do wiosny mam spokój.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.