Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
daron6

Odkład ze starą matką

Recommended Posts

Nie znalazłem takiego tematu, a interesuje mnie bardzo. Odkład ze starą matką jako metoda rozrajania oraz w ogóle odkład ze stara matką, plusy i minusy. Proszę o opinie :)

Odkłady z użyciem starej matki , owszem jak wykazała cechy hodowlane takie jakie nas interesują i są statystycznie  "celujące"  stosując się do szkolnych ocen :)

Dwu letnie matka a nawet trzy letnia , to nic nie przeszkadza . Ja miałem matki którym ofiarowałem dożywotność za ich zasługi i pszczoły po niej w następnym pokoleniu  same dostały wybór zmiany matki i  wychowywały matki niewiele ustępujące  :D

Co do metod podziału to są podstawy pszczelarstwa :D  Jak nie wiesz jak ??? :D  to oczywiście pytaj ??  ale ze starą matką to najłatwiejszy sposób :D Więc  ...................... Sorry   :D 

Pozdrawiam

Tadek

Może jednak sprecyzuję o co mi chodzi. Niechcący robiąc odkład mimo dokładnego przeglądania ramek, do odkładu dałem ramkę z matką. Rodzina była bardzo silna i akurat był pożytek. Do rodziny z której zabrałem niechcący matkę po tygodniu, jak się zorientowałem, poddałem matkę NU. I chodzi mi o to, że rodzina pozbawiona matki bardzo ładnie pracowała, przyniosła dużo miodku a odkład bardzo szybko się rozwinął. Wiem, że w czasie dużego pożytku niektórzy ograniczają matkę w czerwieniu. Może taki odkład jest właśnie wyjściem, nie tylko ogranicza rodzinę w karmieniu czerwiu, ale też zapobiega nastrojowi rojowemu w rodzinie, plus odkład od razu ma czerwiącą matkę.

Kiedyś to nawet robili tak, że zaraz przed pożytkiem, starą matkę zabijali, pszczoły ciągnęły z czerwiu nową, a przez ten czas jajeczek nie było i nie było potrzebne aż tyle pszczół do karmienia larw więc więcej mogło latać na pożytek.

musimy pamiętać, że w bezmatku zapał do pracy się zmniejsza.

W bezmatku tak.

Ale robiąc odkład ze starą matka w czasie nastroju rojowego kiedy w ulu są już mateczniki niekoniecznie ..

A nawet przeciwnie , bo bezrobotne pszczoły rojowe podejmują pracę :)

.

Pszczoły matecznik traktują praktycznie tak jak matkę i miód noszą dobrze .

Spada natomiast (w pewnym momencie do zera) zbiór pyłku .

I mamy wtedy sytuację , że macierzak dobrze targa miód i zanim matka zacznie czerwić mamy pełną miodnię

A w odkładzie matka czerwi od pierwszego dnia i odkład błyskawicznie odzyskuje siłę.

Odkład ze stara matką robiony na rzepaku na lipie jest już pełnowartościową rodziną produkcyjną .

Zgadzam się z Tobą Robercie co do założeń. Na rzepak wywożę ok 100km i robiąc odkład ze starą matką w silnej rodzinie powoduję dziesiątki mateczników ratunkowych i mimo pożytku część z tych rodzin się wyroi ( bez cotygodniowej kontroli) Wracając do tematu to moim zdaniem ten majowy odkład ze starą matką nie ma szans przynieść tyle lipy co dobrze ,,przypilnowana,, rodzina.

moim zdaniem ten majowy odkład ze starą matką nie ma szans przynieść tyle lipy co dobrze ,,przypilnowana,, rodzina.

Ale ten odkład majowy ze starą matką + macierzak  z młodą wspólnie dadzą więcej lipy  :)

W bezmatku tak.

Ale robiąc odkład ze starą matka w czasie nastroju rojowego kiedy w ulu są już mateczniki niekoniecznie ..

A nawet przeciwnie , bo bezrobotne pszczoły rojowe podejmują pracę :)

.

Pszczoły matecznik traktują praktycznie tak jak matkę i miód noszą dobrze .

Spada natomiast (w pewnym momencie do zera) zbiór pyłku .

I mamy wtedy sytuację , że macierzak dobrze targa miód i zanim matka zacznie czerwić mamy pełną miodnię

A w odkładzie matka czerwi od pierwszego dnia i odkład błyskawicznie odzyskuje siłę.

Odkład ze stara matką robiony na rzepaku na lipie jest już pełnowartościową rodziną produkcyjną .

Sorry, że cytuję całość, ale chciałem, żeby post był powtórzony - brawa za to, co napisałeś. Pozdrawiam