Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Odkład ze starą matką

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

daron6

daron6

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 170 postów
  • Lokalizacjakaszuby
  • Typ ula:Wielkopolskie 12 ramek

Nie znalazłem takiego tematu, a interesuje mnie bardzo. Odkład ze starą matką jako metoda rozrajania oraz w ogóle odkład ze stara matką, plusy i minusy. Proszę o opinie :)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2380 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Odkłady z użyciem starej matki , owszem jak wykazała cechy hodowlane takie jakie nas interesują i są statystycznie  "celujące"  stosując się do szkolnych ocen :)

Dwu letnie matka a nawet trzy letnia , to nic nie przeszkadza . Ja miałem matki którym ofiarowałem dożywotność za ich zasługi i pszczoły po niej w następnym pokoleniu  same dostały wybór zmiany matki i  wychowywały matki niewiele ustępujące  :D

Co do metod podziału to są podstawy pszczelarstwa :D  Jak nie wiesz jak ??? :D  to oczywiście pytaj ??  ale ze starą matką to najłatwiejszy sposób :D Więc  ...................... Sorry   :D 

Pozdrawiam

Tadek

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

daron6

daron6

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 170 postów
  • Lokalizacjakaszuby
  • Typ ula:Wielkopolskie 12 ramek

Może jednak sprecyzuję o co mi chodzi. Niechcący robiąc odkład mimo dokładnego przeglądania ramek, do odkładu dałem ramkę z matką. Rodzina była bardzo silna i akurat był pożytek. Do rodziny z której zabrałem niechcący matkę po tygodniu, jak się zorientowałem, poddałem matkę NU. I chodzi mi o to, że rodzina pozbawiona matki bardzo ładnie pracowała, przyniosła dużo miodku a odkład bardzo szybko się rozwinął. Wiem, że w czasie dużego pożytku niektórzy ograniczają matkę w czerwieniu. Może taki odkład jest właśnie wyjściem, nie tylko ogranicza rodzinę w karmieniu czerwiu, ale też zapobiega nastrojowi rojowemu w rodzinie, plus odkład od razu ma czerwiącą matkę.

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 715 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

Kiedyś to nawet robili tak, że zaraz przed pożytkiem, starą matkę zabijali, pszczoły ciągnęły z czerwiu nową, a przez ten czas jajeczek nie było i nie było potrzebne aż tyle pszczół do karmienia larw więc więcej mogło latać na pożytek.

Kosut

Kosut

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 151 postów
  • Imię:Andrzej
  • Lokalizacjaok Łukowa
  • Typ ula:wlkp

Zgadza się tylko musimy pamiętać, że w bezmatku zapał do pracy się zmniejsza.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1728 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

musimy pamiętać, że w bezmatku zapał do pracy się zmniejsza.

W bezmatku tak.
Ale robiąc odkład ze starą matka w czasie nastroju rojowego kiedy w ulu są już mateczniki niekoniecznie ..
A nawet przeciwnie , bo bezrobotne pszczoły rojowe podejmują pracę :)
.
Pszczoły matecznik traktują praktycznie tak jak matkę i miód noszą dobrze .
Spada natomiast (w pewnym momencie do zera) zbiór pyłku .

I mamy wtedy sytuację , że macierzak dobrze targa miód i zanim matka zacznie czerwić mamy pełną miodnię
A w odkładzie matka czerwi od pierwszego dnia i odkład błyskawicznie odzyskuje siłę.
Odkład ze stara matką robiony na rzepaku na lipie jest już pełnowartościową rodziną produkcyjną .

• Beeman lubi to

Kosut

Kosut

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 151 postów
  • Imię:Andrzej
  • Lokalizacjaok Łukowa
  • Typ ula:wlkp

Zgadzam się z Tobą Robercie co do założeń. Na rzepak wywożę ok 100km i robiąc odkład ze starą matką w silnej rodzinie powoduję dziesiątki mateczników ratunkowych i mimo pożytku część z tych rodzin się wyroi ( bez cotygodniowej kontroli) Wracając do tematu to moim zdaniem ten majowy odkład ze starą matką nie ma szans przynieść tyle lipy co dobrze ,,przypilnowana,, rodzina.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Wolne pszczoły | Ślężańskie Miody