Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Paski z kwasem Szczawiowym


Recommended Posts

U siebie też daje na bokach ramek, tylko moje mają 3cm x 25cm dla ramek 18-nastek, na gniazdo 20 ramek, 8 takich pasków. Dzięki temu się nie zawijają, do tego rozszerzam ramki maksymalnie przed podaniem oraz naginam paski tak, aby był luz. Jeżeli mają przejście, to nie podgryzą ramek, ale zawsze się z tym liczę, że może się tak stać. Obecnie dałem grubość 2mm pasków i stężenie kwasu 35%. Generalnie zależny mi na tym, aby to działało przez minimum 30 dni, dlatego mam więcej gliceryny i grubsze paski. Może lepiej będzie 32% i grube paski - będę musiał testować.

Link to comment
Share on other sites

Ja paski wieszam przy samych brzegach ramek, tak że mało co ich powierzchnia pokrywa się powierzchnią wosku (wiszą trochę tam gdzie już drewno). W zeszłym roku nie było problemów, w tym roku widzę, że niektóre rodziny już wyniosły paski przed ul... W zeszły roku miałem od p. Hoppe, w tym kupiłem z pewnej dużej firmy na Ł... Zeszłoroczne były skuteczne co do obecnie zastosowanych nie mogę się jeszcze wypowiedzieć...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Link to comment
Share on other sites

Jak się okazuje, nie można stosować w ulu (w ulu z pszczołami?) kwasów w czystej postaci. 

Tylko weterynaryjne produkty lecznicze na bazie kwasów.

Zadziwiające.

 

Czy mnie się włącza teoretyk spiskowy? Najpierw dają 20zł od ula, żeby się więcej luda zarejestrowało, a potem zaczynają podduszać, podduszać...

 

 

 

 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, michal79 napisał:

Najpierw dają 20zł od ula, żeby się więcej luda zarejestrowało, a potem zaczynają podduszać, podduszać...

Przecież to o to właśnie chodzi. Nie myślałeś chyba, że chodzi o dobro pszczelarza?;) 

Link to comment
Share on other sites

Tego faceta pojechali ostro wyznawcy pewnego pseudo doktora. A przecież nie mówi nic niezwykłego. Według przepisów nie wolno, i co z tego. Jakby w polsce ktoś się kiedykolwiek przejmował takimi "przepisikami".

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, michal79 napisał:

Czy mnie się włącza teoretyk spiskowy? Najpierw dają 20zł od ula, żeby się więcej luda zarejestrowało, a potem zaczynają podduszać, podduszać...

Michał wierzysz w to co piszesz czy się nabijasz z nas ? ? I pytanie czy woziłeś te 20 zł od rodzinki ?

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

Michał wierzysz w to co piszesz czy się nabijasz z nas ? ? I pytanie czy woziłeś te 20 zł od rodzinki ?

 

Nic nie wziąłem. 

Jeśli masz inne wnioski po prostu napisz.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, michal79 napisał:

 

Nic nie wziąłem. 

Jeśli masz inne wnioski po prostu napisz.

Ja też nic z tych rzeczy ? Co do wniosków , to same się cisną do głowy i ciągłe pisanie o tym może doprowadzić do tego że wezmą się za Ciebie i posądzą o ekstremizm  albo zwolennika  spiskowej teorii dziejów , czyli inaczej za "myślącego inaczej" , a poza tym każdy musi sam dojrzeć do pewnych przemyśleń na temat otaczającego Świata i widzę że Ty tez zaczynasz już wyciągać logiczne wnioski na temat "pomocy" w cudzysłowie Państwa obywatelom , obojętnie o jaka grupę poddanych chodzi , każdego dosięgnie "deciding marcer" swoimi decyzjami  i może w każdej chwili zmienić reguły gry narzucają siłą swoje widzimisię i to ciągle dzieje się na naszych oczach tylko niewielu to zauważa , albo nie chce zauważyć kierując się konformizmem i jak jeden z Kolegów na forum pisał  " jak dają to biorę jak biją to uciekam " taka postawę przyjmuje duża grupa niestety i dlatego w Polsce jest tak jak jest .

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Odnośnie kwasów to to są rozporządzenia unijne, więc nie dopatrywałbym się teorii spiskowych ze strony państwa w tym momencie.

Jeśli już szukamy podejścia spiskowego, to były to natomiast dopłaty do dekoderów dvb-t - brałeś dopłatę i z automatu przyznawałeś się do tego że korzystasz z tv, wiec musisz opłacać podatek radio-telewizyjny.  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 22.08.2022 o 15:51, hurriway napisał:

Tego faceta pojechali ostro wyznawcy pewnego pseudo doktora.

Doktor juz podobno zakończył karierę medialną. Okazuje się że na palenie pszczół ogniem i mieczem ? też są jakieś paragrafy mimo że muchami nikt się nie przejmuje.  

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Doktor juz podobno zakończył karierę medialną. Okazuje się że na palenie pszczół ogniem i mieczem ? też są jakieś paragrafy mimo że muchami nikt się nie przejmuje.  

Już wznowił z powrotem. Teraz nazywa metodę aromaterapią. 

Link to comment
Share on other sites

Tak zapytam, jak oceniacie paski z kwasem szczawiowym w dłuższej perspektywie czasu? Osobiście daję ale jakoś tak dalej nie mam pojęcia ani pewności na temat skuteczności

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

Ja to porównywałem do pasków biowar 500. Weryfikując izolatorem chmary i tabletką apiwarolu. Wniosek: więcej nie będę używał takich pasków z KS. Chyba pisałem o tym już na forum dokładniej 
Jako dodatkowe leczenie np. przed nawłocią pewnie ok. trochę zredukuje lecz w mojej ocenie są lepsze metody, które można zastosować w takim celu i sytuacji. 
Nad taką formą podawania KS już dawno pracuje Randy Oliver. W pierwszych próbach odrzucił birmat jako nośnik. Z powodu całkowicie nie kontrolowanego czasu ekspozycji. W jednej rodzinie paski są kilka dnia w innej po 2 dobach są zgryzione. A u nas za sprawą jednej gadającej głowy na YT zrobiła się na to moda. I wystartował biznes na FB lawinowo.

Edited by Turqs
  • Lubię 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Turqs napisał:

lecz w mojej ocenie są lepsze metody, które można zastosować w takim celu i sytuacji

Prosiłbym o rozwiniecie wypowiedzi. Bo albo paski z amitrazą albo izolacja matki i tabletka awiparolu, ale izolacja przed lipą bo teraz ciężko izolować gdy matki czerwią na pszczołę zimową. Pozostaje jeszcze kwas mrówkowy, który też jest kontrowersyjny - nigdy się nim nie bawiłem to nie wiem jak bardzo. I moje myśli zaczynają krążyć na tej orbicie tylko nie wiem czy słusznie. 

 

No i te paski z ks do których też mam wątpliwości odnośnie skuteczności, co zresztą potwierdzasz.

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, hurriway napisał:

Prosiłbym o rozwiniecie wypowiedzi. Bo albo paski z amitrazą albo izolacja matki i tabletka awiparolu, ale izolacja przed lipą bo teraz ciężko izolować gdy matki czerwią na pszczołę zimową. Pozostaje jeszcze kwas mrówkowy, który też jest kontrowersyjny - nigdy się nim nie bawiłem to nie wiem jak bardzo. 

 

No i te paski z ks do których też mam wątpliwości odnośnie skuteczności, co zresztą potwierdzasz.

Przed późnym pożytkiem to wszystko co na amitrazie odpada bezdyskusyjnie. Pozostają kwasy.

Ja nie mam późnych pożytków to się nie wypowiem. Kończę zabawę po lipie więc odrazu zaczynam od głównego leczenia a w grudniu sublimacją dobijam to co zostało. 

Izolatory chmary fajna sprawa tylko dużo pracy. Fakt można załatwić 99% varroa jedną tabletką lub jedną sublimacją KS. Pracy przy tym sporo 

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Beeman napisał:

Już wałkowaliśmy ten temat sto razy i nie będę się rozpisywał o tym samym. Najprościej spalić 10 tabletek i wszystko będzie cacy.  

najprościej nie posiadać pszczół i też będzie cacy 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jest tysiące pszczelarzy odnoszących sukcesy w tej dziedzinie gdzie R. Oliver to pikus.  Nie będę się wgłębiał w metody jakich stosował. Moim zdaniem stosowanie materiału nośnego grubszego jak 1.5 mm to w.pomylka.  Włożenie beer mat 5mm w uliczkę bez rozsuniecia ramek spowoduje Zablokowaniem jej dla przechodniów. W najlepszym wypadku pszczoły będą chciały to usunąć z ula. W innym mogą pocienic plaster robiąc go nieużytecznym do czerwienią. Jeżeli papier będzie na tyle cieki to pszczoły przecisna się pod nim. Najlepiej jednak rozsunac ramki nawet jeśli musimy  tymczasowo pozbyć się jednej.  Skuteczność leczenia będzie satyswakcynujaca gdy zrozumiemy mechanizm działania tej metody.  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.