Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy ciasto ma datę ważnosci?


Lysy85

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście ze się nadaje do podania.Ja kupiłem Ciasto w lutym 2015r zostało mi trochę więc podaje go teraz nic mu nie jest.Pozdrawiam

No to dobrze, że nic mu nie jest - pewnie pszczółki zadbały o to żeby mu nic nie było. :P

Pozdrawiam i te pszczółki też. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciasto może jeszcze nie zepsute, a każdy towar musi mieć określoną i podaną na opakowaniu datę przydatności do użycia.

Gorzej, że nawet jak ciasto ma pełną przydatność, a pszczelarz i tak dostaje laksy biegając z nim przez całą zimę po pasiece. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że jak nie szkodzi im woda z kałuży to ciasto nie powinno zaszkodzić. Chyba, że producent rozmyślnie dodaje jakieś świństwo, żeby szkodziło po terminie ważności. Wtedy takiego producenta, należy mijać szerokim łukiem.

..............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez kozery napisałem, że ja bym nie ryzykował. Jest duże prawdopodobieństwo, że powstają procesy fermentacyjne powodowane przez grzyby i pleśnie. Podobnie jak z syropem cukrowym, który powinniśmy podać pszczołom w ciągu 3 dni od jego przygotowania.

No, ale może teraz to robią takie ciasta, które mogą leżeć kilka lat. W końcu mleko w markecie też "leżakuje" kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja myślę, że jak nie szkodzi im woda z kałuży to ciasto nie powinno zaszkodzić. Chyba, że producent rozmyślnie dodaje jakieś świństwo, żeby szkodziło po terminie ważności. Wtedy takiego producenta, należy mijać szerokim łukiem.

..............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

 

 

:D  :D  :D  Już jest wstęp do teorii spiskowych.

Ciasto prędzej wyschnie, niż sfermentuje.

Sfermentować może jedynie wówczas, gdy długo sobie poleży w warunkach wilgotnych i niehigienicznych. Prędzej jednak się zeschnie, niż sfermentuje. 

Jeśli ciasto ma sobie 'poleżeć', to musi być szczelnie opakowane w folię. Jego przydatność wystarczy sprawdzić organoleptycznie: czyli na węch i smak (samemu spróbować. ;)

Jeśli na bimber, to już nie trzeba próbować. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że należy kierować sie zdrowym rozsądkiem.To nigdy nie jest tak ,że termin przydatności jest np.do 31 marca a już 1 kwietnia

produkt staje się trujący i do wyrzucenia. Jesli wygląd zewnętrzny wskazywał by na jakieś zmiany w jakości to należy zachować ostrożność

bez względu czy jest po terminie czy nie.

Ponoć myślenie ma kolosalną przyszłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytacie o datę ważności ciasta ???

To proste jeżeli na opakowaniu jest data ważności  - to ma , a jeżeli nie ma na opakowaniu daty ważności  - to nie ma . thumbsup.gifbiggrin.gif

Ja osobiście nie używam ciasta do karmienia pszczół , ale w domu do celów spożywczych owszem , ale też nie znam terminu ważności ciasta domowego bo żona czy córka jak upieką , to nie wyznaczają terminu ważności i jest przydatne do spożycia dotąd aż  uschnie albo zostanie zjedzone.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zamrażarka była wyłączona :P , więc gorzej niż na półce :wub: .

Sam nie daję ciasta inaczej jak do ulika weselnego czy odkładom. Wiosną ciasto bez pyłku zbędne pszczołom i do niczego dobrego nie doprowadzi. Drożdźowego czy pyłkowego też nie dawałem nigdy bo maj u mnie kapryśny  i szkoda zachodu. Jak wiosna sprzyja to i mniszka przyniosą , a jak kicha to i ciasto nic nie polepszy. To jaskieś kolejne wariactwo  :wacko:  zamiast zakarmić jesienią jak rozum nakazuje i traktować to jako inwestycję na następny sezon, to szuka się jakichś oszczędności. Nie w tym miejscu. Wszystko trzeba robić jesienią. Wiosną tylko w celu ratunku przed głodem, choć to najczęściej herbata po obiedzie i taka zaperzona , słaba rodzina wiele radości nie da , a może być źródłem choroby innych.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zamrażarka była wyłączona :P , więc gorzej niż na półce :wub: .

Sam nie daję ciasta inaczej jak do ulika weselnego czy odkładom. Wiosną ciasto bez pyłku zbędne pszczołom i do niczego dobrego nie doprowadzi. Drożdźowego czy pyłkowego też nie dawałem nigdy bo maj u mnie kapryśny  i szkoda zachodu. Jak wiosna sprzyja to i mniszka przyniosą , a jak kicha to i ciasto nic nie polepszy. To jaskieś kolejne wariactwo  :wacko:  zamiast zakarmić jesienią jak rozum nakazuje i traktować to jako inwestycję na następny sezon, to szuka się jakichś oszczędności. Nie w tym miejscu. Wszystko trzeba robić jesienią. Wiosną tylko w celu ratunku przed głodem, choć to najczęściej herbata po obiedzie i taka zaperzona , słaba rodzina wiele radości nie da , a może być źródłem choroby innych.

Pisałem parę razy jak na pszczoły wpływa poddanie ciasta,ale nikt do tego się nie odniósł no dobra każdy pewnie wie lepiej.Więc siedzę cicho :rolleyes:

Tutaj piękny post przeciwnika ciasta + dwie osoby lajkujące nikt z tej trójki nie dawał ciasta ale najlepiej wiedzą że to do d..py.

To tak do przemyślenia dla młodych pszczelarzy co można wyczytać w necie.Pozdrawiam PK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woli wyjaśnienia mojego laika, który wyczaił Piotr.

Ja nie twierdzę, że podawanie ciasta pszczołom jest do d..py..

Ale podawanie w styczniu i w lutym to bardzo do d..py.

Ja nie podawałem i nie podaję ze względu, że jestem leniwy i stary sknera i szkoda mi kasy na ciasto.

Ekonomiczniej w mojej pasiece i terenie wychodzi syrop cukrowy. - szczerze do bólu.

Hej !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr ja nie neguję używanie ciasta dla pszczół , jak masz taką sprawdzoną praktykę to dobrze stosuj ją , może u Ciebie jest to zasadne i Ty to lepiej wiesz niż my. Dla moździerzy pszczelarskiej , - niektóre nawyki pszczelarzy są mało istotne dla rozwoju rodzin a bardziej dla  wygody pszczelarza , ja tam wole jesienią dać więcej syropu nić na wiosnę latać po ulach z ciastem i tylko odsklepiam ramki w ulu , ale ktoś inny może mieć inne nawyki i woli biegać z ciastem wiosną po pasiece . Wolnoć Tomku w swoim domku.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że samo ciasto jest do du*y, ale do du*y jest na pewno pszczelarz, który budzi się w środku zimy, bo dopiero pszczoły go uświadomiły, że w ulach głodówka. 

Ludzie!!! - żeby od początku grudnia latać z ciastem???

Nie będę rozwodzić się na ten temat, bo i tak 'ciastowi zwolennicy' będą dalej latać z ciastem, na takich nie ma bata.

Śmieszy mnie propagowanie pewnych teorii science fiktion, tylko zobaczmy co tacy napiszą o swoich pszczołach już w maju? - wtedy uznacie się za specjalistów od pustych uli, bez miodu, ale poczekajmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek i Bohdan nie o mnie i moich metodach tutaj gadka tylko o owczym pędzie  :rolleyes: jeden coś wymyślał,a reszta bez doświadczeń i praktyki w temacie dałaby się za to pokroić.Tak właśnie rozwinęło się pszczelarstwo internetowe gdzie najsłabsza rodzina na wiosnę jest w kłębie 40-centymetrowym.I moje amen w temacie.Hej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli podawanie ciasta nie ma wpływu na rozwój a odsklepienie ramek z syropem cukrowym ma.... AHA!

 

Napiszę tak: "To jest miód ze sztachet, bo pszczoły mają go znacznie wcześniej, niż przebiśniegi zakwitną, ponieważ jeszcze wcześniej mają śnieg".

Nie mam siły na takie tołkowanie, bom pszczelarz pokrzywowy i leśny dziadek bez zębów, bo na pszczołach je zjadłem.

 

Napiszcie lepiej, jak chcecie rozwinąć rodzinę na wiosnę, do której z ciastem przez całą zimę biegacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.