Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rzepak 2016


Ks. Tomasz

Recommended Posts

Fajne filmiki robisz i tak sobie myślę ,że ja to mam dobrze nie muszę wywozić wszystko w zasięgu i rzepak , i sad . Grykę mam zasiać 1.5 ha ale troszkę dalej , jakieś 2, 5 km w linii prostej. Z rzepaku noszą wielkie obnóża pyłku aż się dziwię jak to donoszą. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A moje mają już po 2 korpusy nakropu nanoszone - u mnie pełnia kwitnienia rzepaku :-) Jutro najsilniejszym dostawiam po 1/2 wielkopolskim bo nie mają co robić... Węza od Robiego mi się kończy a miała być na cały sezon...

Link to comment
Share on other sites

To nic tylko się cieszyć :D mi chyba też braknie węzy na moje 18-stki no ale cóż zrobić trza bedzie zabulić drożej gdzie indziej.

 

Ja jutro jade na spotkanie koła a później stamtąd mam 2 km do moich dziewczyn na rzepaku to też zerknę do nich 

Link to comment
Share on other sites

A moje mają już po 2 korpusy nakropu nanoszone - u mnie pełnia kwitnienia rzepaku :-) Jutro najsilniejszym dostawiam po 1/2 wielkopolskim bo nie mają co robić... Węza od Robiego mi się kończy a miała być na cały sezon...

 

 

To nic tylko się cieszyć :D mi chyba też braknie węzy na moje 18-stki no ale cóż zrobić trza bedzie zabulić drożej gdzie indziej.

 

Ja jutro jade na spotkanie koła a później stamtąd mam 2 km do moich dziewczyn na rzepaku to też zerknę do nich 

 

 

A ja dostanę po niedzieli paczkę z węzą :D 15 kg ! starczy na jakiś tydzień :P

Link to comment
Share on other sites

Też zlokalizowałem 16 Ha rzepcia koło mnie :-) Na forum ambrozji czytałem że trzeba wywieźć jak zakwita dopiero 10 % kwiatu bo jak na szczyt się wywiezie to panienki będą się gubiły i nie trafią do ula. Inni obalają tą teorię. Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Nie chcę za szybko wywozić bo ładnie u mnie noszą mniszka i sady.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

z mniszka i sadu tyle Ci nie naniosą co z rzepaku... a one dość że na rzepak siądą to polecą na inne rośliny

 

u mnie to się nawet wiele mniszkiem nie interesowały nawet za dużo pyłku z niego nie nosiły

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Moje po jednym dniu na rzepaku pięknie noszą, nakrop leje się z ramek. Wywiozłem średnie rodziny ale mam nadzieje, że dadzą radę. Pamiętacie jak długo kwitnie rzepak?

Link to comment
Share on other sites

z mniszka i sadu tyle Ci nie naniosą co z rzepaku... a one dość że na rzepak siądą to polecą na inne rośliny

 

u mnie to się nawet wiele mniszkiem nie interesowały nawet za dużo pyłku z niego nie nosiły

Proponuję obejrzeć film o pożytkach pszczelich jaki niedawno zamieściłem w temacie "rośliny miododajne przy pasiece"

Wiele Wam się wyjaśni w tym kontekście.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Moje po jednym dniu na rzepaku pięknie noszą, nakrop leje się z ramek. Wywiozłem średnie rodziny ale mam nadzieje, że dadzą radę. Pamiętacie jak długo kwitnie rzepak?

Wszystko zależy od rejonu kraju,gleby,pogody itd... Trzymam kciuki za wasze rzepaki żeby wam kwitł i kwitł.U mnie na mniszek zbyt zimno żeby nektarował,a z sadów to tylko na swoje potrzeby mają. :) PK

Link to comment
Share on other sites

Daro u mnie dopiero teraz robi się cały żółty w połowie rozkwitu dolne partie jeszcze w pakach, a już naniosły wszystkie 1/2 nakropu a 3 najlepsze maja po dwie nadstawki nakropu tylko sklepić :D , jak bym zrobił jak mówisz miałbym dużo mniej 

Link to comment
Share on other sites

Ja nie pisałem że ma rozkwitnąć cały . Łan ma być żółty czyli górny kwiat rozkwinięty a to jest ok 20 % rosliny. Wcześniejsze wywiezienie może spowodować że polecą gdzieś indziej. Na rzepak już ta pszczoła nie poleci.

Link to comment
Share on other sites

Ja wywiozłem jak były pierwsze kwiaty dwa tygodnie temu, po wywózce było 6 dni niepogody zajrzałem po 8 dniach a tam już razem ze 30 l nakropu było w silniejszych po nadstawce tyle by naniosły w jeden dzień czy po trochu przez ten tydzien niepogody ??

 

Filmik z rzepaku z wczoraj :D

 

Link to comment
Share on other sites

Robi zajrzyj kilka postów wyżej rzepak naokoło w podkowie otaczjący ten lasek/sad  rolnika :D 32 ha w jednym kawałku :D super miejscówka wpadła mi rzutem na tasme w ostatniej chwili po zbronowaniu poprzedniej miejscówki 18 ha :(

 

Ps. jeszcze raz zerknąłem jak sie dobrze przyjrzysz w pierwszych sekundach filmu widać od samej góry obrazu pole rzepaku, rzepak jest poprostu za ulami patrząc z filmiku :D

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od rejonu kraju,gleby,pogody itd... Trzymam kciuki za wasze rzepaki żeby wam kwitł i kwitł.U mnie na mniszek zbyt zimno żeby nektarował,a z sadów to tylko na swoje potrzeby mają. :) PK

 

Jaka temperatura jest potrzebna by mniszek nektarował? U mnie np w dzień ponad 20 st a nocą 8-12. Problem jest teraz z suszą od około 10 dni nie padało u nas.

Link to comment
Share on other sites

Jaka temperatura jest potrzebna by mniszek nektarował? U mnie np w dzień ponad 20 st a nocą 8-12. Problem jest teraz z suszą od około 10 dni nie padało u nas.

 Tak jak pisze Łukasz 20 stopni minimum inaczej zaraza nie puści nektaru :D  :D 

Link to comment
Share on other sites

U mnie też sporo mniszka, 20 st w dzień musi być aby mniszek nektarował, jak masz nocą 8-12 a ponad 20 w dzień to lux :D

 

ps. super smakuje pyłek z mniszka  

Takie mam temperatury:

http://www.twojapogoda.pl/polska/warminsko-mazurskie/lidzbark-warminski/16dniowa

http://pogoda.onet.pl/prognoza-pogody/dlugoterminowa/europa,polska,lidzbark-warminski,9348.html

jeszcze 5 dni i załamanie pogody.

 

 

20 st to strasznie kapryśny ten mniszek. Rzadko kiedy są takie temp. przy kwitnięciu mniszka. Ja jak na zbawienie czekam na godzinny deszcz.

Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj przeglądałem wszystkie gniazda na rzepaku i jest super zero nastroju rojowego miodu od groma, poprzedni wglad był 3 maja. Nawet te 18-stki podstawione pod krate z których miały być nowe rodzinki na tej właśnie ramce, zalane całe nakropem, matka zaczerwiła może kilkadziesiat komórek z 11 ramek (komórka 5,1) i co tu teraz zrobić miał być czerw a nie miód :D. filmik przed robota za chwilę wstawie efekt końcowy tylko sie wczyta, ul rekord ma 160 cm wysokości :D

 

 

 

Wieżowce po robocie :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.