Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

Nie , bo mają zająć się dziećmi. To tak jak z kobietami - zimą trampki , latem dziecko  ;) . I wtedy jest korzyść. Siła rodziny ma iść w potomstwo nie świeczki.Zmuszając rodzinę do budowy zbyt wcześnie traci siłę na głupoty. Punktem rozpoczęcia budowy jest SAMODZIELNE  budowanie tzw. pobielanie plastrów . Fenologicznie u mnie zbiega się z pierwszymi kwiatami mniszka. Są ? Chyba nie.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze tylko że jak budują wszędzie gdzie się tylko da,to co im trzeba zabronić?Stanąć za ulem i powiedzieć"ej no słuchajcie,jeszcze agrest nie kwitnie,nie wypacajcie wosku,nie budujcie na dziko"? ;) 

To lepiej niech budują na ramce, jak byle gdzie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie ma miejsca - nie ma budowy. Co tu im gadać ? Prędzej mi kaktus urośnie jeśli o tę porę zaczną dziką zabudowę poza gniazdem. Temperatura potrzebna do budowy ? 10 - 15 stopni ? Bo tyle jest za zatworem.

Jesli zaczynają bielić wstawiamy węzę . W które miejsce wstawiłeś ramkę ? W środek gniazda , bo inaczej matka by nie zaczerwiła lub masz za ciasno a i wtedy lepiej dodać woszczyny.

A Twoje małpy - Twój cyrk.

Link to comment
Share on other sites

Ramkę z węzą dałem jako przed ostatnią.U mnie temperatury sporo wyższe,pewnie dlatego.Tylko moim zdaniem jeśli pszczoła chce budować to niech buduje.Fakt powałkę mam 1,5cm nad ramkami i to im stwarza więcej możliwości.

Właśnie patrzę na termometr od strony wschodniej godz:19:28-19,5 St C

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja to zawsze twierdzę że wyżej nerek nie podskoczysz.

 

Jeszcze tydzień temu pisaliście że chłopak ma nie otwierać ula bo za zimno przekładanie ma zostawić na cieplejsze

Kto , komu ? Ja ? Na pewno nie , wiec konkretami skoro używasz określenia - zawistni.

Przekładanie z jednego typu do drugiego to jak napisałem jak zakwitnie porzeczka , drzewa owocowe.

Gadać to sobie można , jak nawet prawda Perszinga  to to anomalia i nie można tak tłumaczyć komuś kto zaczyna.

Jak jest wilgoć lub jakaś awaria  przekłada się jak najszybciej. Jak znalazłem na wylocie matkę nieżywą to pszczoły rozdzieliłem początkiem marca.Węzy nie wstawiłem , nie pogieło mnie.

 

Jedyne co zauważyłem to że większa ilość pszczół wyszła z zimowli i nie musiałem mocno zacieśniać gniazda.

Napisałem już gdzieś - swędzi mnie drabina. Oj rojny się rok zapowiada. Nie dość że dużo to jeszcze wigor jak po viagrze.

Link to comment
Share on other sites

Mariusz nie bierz wszystkiego co piszą Koledzy na serio , jeżeli Koledzy piszą , to znaczy że piszą , a to nie oznacza , że to co piszą jest prawdą , bo motywacją ich do pisania jest nie prawda tylko inne przyczyny to tak filozoficznie.  Co do przekładania to z tego co pamiętam wszyscy pisali  coś o temperaturze powyżej 10 stopni,  a my nie możemy przewidzieć jaka jest w danym momencie  temperatura u Kogoś ,  na przykład w Dublinie ?? A o zawiści to jak pisze Darek trochę przesadzasz .

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

jak jest możliwość zrobienia przeglądu to logiczne jest że można przełożyć rodzinę o ile to ten sam ul jeszcze jak są takie temp jak w lecie nie wiem czy u wszystkich ale u mnie wczoraj 26 dzisiaj 27*C jutro już 16*C... co do węzy to już ciągną bo włożyłem wczoraj do 3-4 uli... mirabelki już się białe robią, na rowach pokazują sie pojedyncze mlecze, dzisiaj widziałem w komórkach czerwony pyłek pewnie brzoskwinia albo morela... kilka dni temu pisałem że kolega mówił że u niego morela miała juz pączki, iwa już sie prawie wypaliła... no takie realia żadna filozofia i wcale mnie to nie cieszy bo to tylko przyspieszy rzepak... jedyny plus taki ze go troche ten mróz przystopował ale czy to coś pomoże......

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj robiłem przegląd rodzinek i byłem zmuszony usunąć sporo ramek z pokarmem zimowym poszytym całkowicie na całej powierzchni ramek , żeby zrobić miejsce w górnych korpusach do czerwienia dla matek , wstawiając w miejsce ramek poszytych odbudowane ramki z suszem. Na razie za wcześnie na przestawienie korpusów , a miejsce dla czerwienia dla metek trzeba było zrobić ,  zwróćcie na to uwagę , to jest najważniejsza teraz czynność , zapewnienie matkom miejsca do czerwienia w najbardziej ciepłych strefach uli jakie posiadacie.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj się zdziwiłem, szybko przejrzałem po robocie 8 rodzin, w czterech odbudowały skrajne ramki z węzą... Wiem, nie uwierzycie bo u Was mniszek nie kwitnie itd. itp...

A u mnie już pełny rozkwit moreli, mirabelek i wiśni japońskiej, iwy się kończą a inne wierzby pachną jak w kwiaciarni, brzoza zaczęła pylić, mniszek kwitnie... Nie uwierzycie, bo u Was śnieg, więc jak ktoś ma inaczej to znaczy, że kłamie... Słabsze rzepaki wyglądają jak by miały za 2 tygodnie kwitnąć... A no i weźcie pod uwagę, że ja się nie znam. Szkoda, że wielu mierzy innych swoją miarą...

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj się zdziwiłem, szybko przejrzałem po robocie 8 rodzin, w czterech odbudowały skrajne ramki z węzą... Wiem, nie uwierzycie bo u Was mniszek nie kwitnie itd. itp...

A u mnie już pełny rozkwit moreli, mirabelek i wiśni japońskiej, iwy się kończą a inne wierzby pachną jak w kwiaciarni, brzoza zaczęła pylić, mniszek kwitnie... Nie uwierzycie, bo u Was śnieg, więc jak ktoś ma inaczej to znaczy, że kłamie... Słabsze rzepaki wyglądają jak by miały za 2 tygodnie kwitnąć... A no i weźcie pod uwagę, że ja się nie znam. Szkoda, że wielu mierzy innych swoją miarą...

Ot obrońca się znalazł sam sobie Daro nie radzi.
Link to comment
Share on other sites

Mam problem z netem - służbowy mi się skończył i transfer ograniczyli (nie mogę załadować zdjęć), mam zdjęcia bodajże z końca marca, jak chcesz daj nr. telefonu to Ci MMS wyślę i wstawisz na forum :-P

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

kurka nie mam skonfigurowanych ustawien w tel na mmsy bo to tel z zachodu jak tam jeszcze bywałem... ale tel jak coś mogę podać żeby nie było ;)

Link to comment
Share on other sites

Jest ktoś chętny, żeby podać numer telefonu, żeby wstawić te nieszczęsne zdjęcia kwitnących mniszków na forum?

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

a jak nie prześlij na mój nr przyjdzie pewnie kod ze mozna na stronie internetowej sprawdzic

 

Słowian on ma problem z internetem wiec z maila nic nie bedzie bo sam by wstawił ;)

Link to comment
Share on other sites

Mazi miałeś zdj zrobić więc nie CYGAŃ :P mlecze o tej porze dobre mi CI żarty ;)

Co prawda jam nie MAZI ale mniszki są już faktem.

U mnie też pokazały się pierwsze kwiaty. Patrząc w moje zapiski archiwalne są o około 2-3 tygodni wcześniej jak w latach ubiegłych. Podkreślam, piszę o pierwszych egzemplarzach a nie o masowym rozkwicie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.