Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co robimy w pasiece. Rozpoczęcie nowego sezonu 2015/2016


daro

Recommended Posts

U nas na północy zabieliło się od mirabelek. Mlecze mają już zielone zaczątki kwiatostanu. Kilka zakwitniętych widziałem na stoisku ogrodniczym pewnie w cieple są przechowywane i przyspieszyły. Dobra wiosna, bo naszą północ od południa dzieli tylko tydzień opóźnienia.

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj w 3 ulach dodałem nadstawkę 1/2, nie wiem czy nie za wcześnie, ale pszczoły nie miały gdzie się zmieścić... Dwie skrajne ramki zalane nakropem...

Link to comment
Share on other sites

Ja też dzisiaj zakładałem nadstawki. Mam 1/2 wlkp więc rewolucji nie robiłem a chwilowy przybytek nektaru wywalą poza gniazdo i matka będzie miała dalej gdzie czerwić.
W takich średniakach (to znaczy 10 ramek w gnieździe ale nie trzęsą ulem) między korpusami dałem folię zasłaniającą około 70% powierzchni. Ot tak dla własnego spokoju.

Link to comment
Share on other sites

W sobote dołożyłem po 2 ramki suszu do  kazdego ula,  w poniedziałek na szybko zerknołem to w dwóch  naniosły nakropu dosć sporo do tych ramek. Dzisiaj zauważyłem że w starym ulu na skrajnej ramce z zewnatrz  jest troche czerwiu krytego. Dziś pszczółki chodizły jak oszalałe ale Krainki, Buckfast spokojniej, nosiły  żółciutki  i taki ni to kremowy ni to  szarawy  pyłek. Dookoła ałycze kwitną, wierzby, sporo chwastów, za "chwilę" porzeczki i ok 0,5ha mleczu  ;)  , miałem kosić  trawke ale wstrzymam się az przekwitnie mniszek.

Jutro albo pojutrze  zajrzę tak konkretnie co się dzieje w ulach, bo wiem tylko że  matki są jaja noszą, ruch jest i piękny zapach.

Link to comment
Share on other sites

Ja też dzisiaj zakładałem nadstawki. Mam 1/2 wlkp więc rewolucji nie robiłem a chwilowy przybytek nektaru wywalą poza gniazdo i matka będzie miała dalej gdzie czerwić.

W takich średniakach (to znaczy 10 ramek w gnieździe ale nie trzęsą ulem) między korpusami dałem folię zasłaniającą około 70% powierzchni. Ot tak dla własnego spokoju.

Też robie tak w słabszych rodzinach dając folię. Nie wiem w jakim stopniu im to ułatwia, ale jakoś tak lepiej się czuję przez to. Ponadto na tej folii skrapla sie woda i dzięki temu trochę wody mają na miejscu, to taki kranik, nie trzeba na zewnątrz po wode z wiadrem wychodzić :)
Link to comment
Share on other sites

U mnie dokładnie tak jak piszecie wierzba trochę nektaruje , ałycze ( mirabelki) kwitną , mniszek już na bardziej słonecznych stanowiskach ma pąki kwiatowe ale jeszcze nie kwitnie i masowo zakwitnie pewnie w ostatnim tygodniu kwietnia ,  tak że 1 do 2 tygodni wcześniej jak w ubiegłym roku , a pszczoły są trochę do tyłu w porównaniu do zeszłego roku bo w ubiegłym roku u mnie oblot był około 10 marca a w tym roku około 20 marca wiec 10 dni później i teraz najważniejsze zapewnić rodzinom dużo odbudowanej woszczyny dla matek ( jeszcze nie węzy) w najcieplejszych strefach ula dla matek do zaczerwienia i do powiększenia siły rodzin. Trzecie korpusy będę wstawiał po 15 kwietnia i raczej pod gniazdo ale to jeszcze się zobaczy jak wyglądała będzie sytuacja w rodzinkach  i czy nie trzeba będzie żonglować ramkami żeby nadgonić stracony czas związany z późniejszym startem wiosennym , na razie do nich nie zaglądam żeby nie zakłócać im rozwoju.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Mam wrażenie, że u mnie w tym roku wszystko kwitnie o 1 tydzień wcześniej niż w zeszłym roku. Chociaż marzec (pierwsza połowa) był beznadziejny -chłodny i dopiero pod koniec pogoda zaczęła dopisywać to w ciągu tych 2-3 tyg. przyroda nadgoniła. Będąc w trasie pod Lubinem widziałem nawet nabierające żółtego koloru pole rzepaku (ale to chyba wyjątek bo na innych polach jeszcze zielone pąki). W mojej okolicy na Dolnym Śląsku od tygodnia kwitnie klon a z owocowych brzoskwinie. Śliwki ałycze w zasadzie będą kończyć (szczególnie po dzisiejszej ulewie i zapowiadanych na jutro opadach). Wierzba się skończyła. Na szczęście było kilka ładnych dni więc zakładam, że nanosiły pyłku.  Natomiast pszczoły ruszyły jakoś leniwie w tym roku - podobnie ok 20 marca. Pozdrowienia!

Link to comment
Share on other sites

Do części rodzin wsadziłam kilka dni temu nadstawki, wczoraj wgląd bez kurzu na kilka ramek. Jest sporo nakropu , ale chyba na tym się skończy bo zimno i mokro.Grad i obfite opady skutecznie poradziły kwiatom mirabelek, wczesnej czereśni i cześni  :(

Link to comment
Share on other sites

Co robię , nic nie robię , przeglądam internet, bo od rana pada. Planowałem pozakładać półnadstawki , słabeuszom dopełnić gniazda ramkami , niech gonią pozostałe , a tu masz, przerwa . Nic się nie dzieje , natura nie pierwszy raz uczy cierpliwości . Idę dokończyć nową cieplarkę bo mogę nie zdążyć na czas , a w tej pracy deszcz nie przeszkadza :)

Link to comment
Share on other sites

Panowie co to jest pojawiło się w 2 rodzinach na wylotkach - doskonale widoczne rano, długość ok 4- 5 mm, szkoda że nie zrobiłem zdjęcia z pszczołą by można było to porównać

 

189b6145820d.jpg

 

 

9bc51f53cc5e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

to samo u mnie 9*C i pada a wczoraj zero chmur... godz temu była taka szarówka jak by noc miała być, mnie to cieszy zawsze to jeden dzień więcej dla pszczół na rzepak

Link to comment
Share on other sites

Witam , u mnie dziś pszczoły latały jak szalone ale mam dylemat ponieważ w 2 ulach wielkopolskich mam pszczół na 10ramkach ,niedawno dałem im ramkę z suszem do gniazda ale suszu już nie mam i nie wiem czy dawać już węzę i pół nadstawki też z węzą a i dzis ma być na minusie  i po niedzieli też to pewno mirabelki się opsypią jak je przymrozi.

Link to comment
Share on other sites

W ulach wielkopolskich to raczej powinieneś dostawić drugi korpus , chyba że prowadzisz gospodarkę korpus gniazdowy + 3 x 1/2 czyli wyżej nadstawki , ale nie mam  uli wielkopolskich standardowych i nie będę się mądrzył  , i trudno przewidzieć pogodę ,  ale  coś dostawić chyba musisz bo na 10 ramkach to na pewno będą miały za ciasno. Niech poradzą Koledzy którzy gospodarują na tej ramce.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

chudy1579 - istotne jest to ile masz pszczół w ulu a nie ile ramek tam wsadziłeś.

Jeśli masz pełne gniazdo pszczół, zerknij po południu czy pszczoły wiszą pod ramkami, to możesz myśleć o poszerzaniu. Jeśli gospodarujesz na pełnych korpusach wlkp to zerknij do "Gospodarki pasiecznej" dr Ostrowskiej, tam jest opisany ten sposób poszerzania kubatury ula.

 

Link to comment
Share on other sites

On ma mały problem , nie ma odbudowanych ramek , ani 1/2  tylko węze. Jak napisał CYNIG : ważna jest ilość pszczół w tym korpusie Jeżeli ma być tak zimno , a nawet przymrozki , a ul nie jest naprawdę mocny to nic nie rób , wstrzymaj się te 2-3 dni. . Jeżeli jest  pełny , i jest konieczność poszerzenia a ma być zimno to daj półnadstawkę z węzą pod gniazdo .

Link to comment
Share on other sites

Witam , u mnie dziś pszczoły latały jak szalone ale mam dylemat ponieważ w 2 ulach wielkopolskich mam pszczół na 10ramkach ,niedawno dałem im ramkę z suszem do gniazda ale suszu już nie mam i nie wiem czy dawać już węzę i pół nadstawki też z węzą a i dzis ma być na minusie  i po niedzieli też to pewno mirabelki się opsypią jak je przymrozi.

L

Link to comment
Share on other sites

Przegląd . Jak w drewnianych nornice idą do najslniejszych rodzin to w styrodurach odwrotnie. No do Primy od P. Strzyża dałem węzę 12 ramek dadanta i się wylewa.

Link to comment
Share on other sites

Przegląd . Jak w drewnianych nornice idą do najslniejszych rodzin to w styrodurach odwrotnie. No do Primy od P. Strzyża dałem węzę 12 ramek dadanta i się wylewa.

Ja do odkładu lipcowego z Primą od Strzyża dałem pełen korpus wielkopolski - dziś zajrzałem przez pajączki - czarno od pszczół - chyba zgryzanie powałki wynikało z poszukiwania miejsca...

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

coś się te książkowe mądrości nie sprawdzają a niektórzy się bardzo przy nich upierają ;)

 

u mnie już kwitną czereśnie

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.