Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Sign in to follow this  
Krzychu

Przenoszenie uli

Recommended Posts

Ile musi być dni nielotnych aby po przeniesieniu uli pszczoły zapomniały i nie wracały na dawne miejsce? 

Ponadto - czy ktoś z was ma jakiś patent na nosidełka? Chodzi mi o to, że trudno złapać za dennicę i tak nieść kilkadziesiąt metrów - chyba, że tak zakitowana jest dennica do korpusu ze mogę swobodnie za korpus łapać i nieść ul cały z dennica? 

Edited by Krzychu

Użyj taczki. Poza tym lżej się niesie jak podłożysz palce pod dennice niż trzymać za uchwyty.

Dennicę możesz do korpusu zszyć zwykłym zszywaczem biurowym. 4 zszywki i gotowe.

Ja często spinam pasem i za niego łapię, tak jest mi najwygodniej. Innym sposobem jest wykorzystanie paska klinowego. Przekłada się go pod dennicą i mamy po bokach uszy, za które można złapać (nie stosowałem tylko słyszałem).

Wracając do tematu - tak jak przeniesienie nie będzie problemem tak termin. Wczoraj przymierzałem się do tego i w miejsce gdzie chce przenieść 5 uli 1 już stoi od początku, odwróciłem go  o 90 stopni i pszczoła lotną, która wylatywała miała już problem z zawróceniem - próbowały wejść od boku. Dlatego zrezygnowałem z przemieszczenia w dniu wczorajszym. Ile musi być dni nielotnych aby móc spokojnie przenieść i nie mieć obaw, że pszczoła będzie mieć w pamięci stare miejsce ula? 

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

odwróciłem go  o 90 stopni i pszczoła lotną, która wylatywała miała już problem z zawróceniem - próbowały wejść od boku.

Jednak ostatecznie znalazły wejście do ula , to nie problem takie odwrócenie .

Ile dni nielotnych,    - jak najwięcej . Wykonaj przeniesienie przed samą zimą co cię ponagla .W obecnym czasie u mnie prawie codziennie latają i to w niektóre dni jak oblot wiosenny.

Na wiosnę też któraś zaglądnie na stare miejsce , ale to nie ma znaczenia wróci do ula.

5 godzin temu, lalux5 napisał:

Jednak ostatecznie znalazły wejście do ula , to nie problem takie odwrócenie .

Ile dni nielotnych,    - jak najwięcej . Wykonaj przeniesienie przed samą zimą co cię ponagla .W obecnym czasie u mnie prawie codziennie latają i to w niektóre dni jak oblot wiosenny.

Na wiosnę też któraś zaglądnie na stare miejsce , ale to nie ma znaczenia wróci do ula.

Wiadomo. 

Najgorzej tylko jak przywali momentalnie z 17 stopni i 20% pszczół poleci w pole. Wtedy już tylko albo porozlatują się po ulach albo padną z zimna krążąc, jeśli przeniosę te co o 30 m chcę przenieść 

Krzychu a co ty taki niecierpliwy?

Poczekaj niech się ochłodzi wtedy przeniesiesz.

Ja często takie przemeblowania robię między Świętami a Sylwestrem, w ostatnich latach pogoda była w tym czasie odpowiednia, a poza tym syn przyjeżdża na święta to i ma mi kto pomagać.