Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cukier w życiu pszczelarza


Xpand

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.08.2022 o 16:18, michal79 napisał:

No i znowu górale pszczelarze narobili bigosu...

Dzisiaj znowu byłem na Słowacji na termach bo tam cisza i taniej, cukru w Lidlu full za 3,50 zł, wiele rzeczy taniej wódka borovićka 4,6 euro.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

Dzisiaj znowu byłem na Słowacji na termach bo tam cisza i taniej, cukru w Lidlu full za 3,50 zł, wiele rzeczy taniej wódka borovićka 4,6 euro.  

Pamiętam kiedy w 2014 roku byłem na słowacji, i wydawało mi się tak wszystko drogie w porównaniu do nas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ceny cukru nadal nie mogą dojść do normy po ostatnich zabiegach Spółek o których było pisane wyżej i na przykład wczoraj w Carrefour był w cenie 8,49 zł/kg a w sklepie sieci  Dino  sklepie tuż obok Carrefoura w cenie 4,49 zł/kg w innych sklepach w mieście ceny były pomiędzy tymi cenami ale bliżej 6 zł/kg  .

A jakie są ceny cukru u Was ? I czy stanieje jeszcze Waszym zdaniem , czy już tak nam pozostanie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tadek11 napisał:

Ceny cukru nadal nie mogą dojść do normy po ostatnich zabiegach Spółek o których było pisane wyżej i na przykład wczoraj w Carrefour był w cenie 8,49 zł/kg a w sklepie sieci  Dino  sklepie tuż obok Carrefoura w cenie 4,49 zł/kg w innych sklepach w mieście ceny były pomiędzy tymi cenami ale bliżej 6 zł/kg  .

A jakie są ceny cukru u Was ? I czy stanieje jeszcze Waszym zdaniem , czy już tak nam pozostanie ??

W biedronce ostatnio po ponad 6 zł widziałem. 

Pamiętam czas, kiedy dziadek kupował cukier za 4,00-6,00 zł/kg a miód sprzedawał w beczkach po 8,50 zł/kg. Taki to wtedy opłacalny interes był.

 

Jak zaczynałem przygodę z pszczelarstwem to obliczyłem, że moje koszty produkcji miodu były wówczas na poziomie 6,00-7,00 zł/kg wyprodukowanego miodu przez pszczoły. Zaznaczając, że ule z rodzinami już stały, miodarka już stała. Jedynie zakup drobnego sprzętu + paliwo + cukier + leki.

 

Teraz słyszałem, że w pasiekach amatorskich koszt produkcji wychodzi 28,00 zł/kg. Mi to się nie chce liczyć teraz bo pewnie wyjdę na 0. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzychu napisał:

Teraz słyszałem, że w pasiekach amatorskich koszt produkcji wychodzi 28,00 zł/kg. Mi to się nie chce liczyć teraz bo pewnie wyjdę na 0. 

I to nawet ciężko obliczyć , bo jak policzyć własny nakład pracy ? Jeżeli tego nie będziemy liczyć to może tak być że i 28 zł/kg.

29 minut temu, Turqs napisał:

Ja czekam do stycznia jaka będzie sytuacja. Wszystko wskazuje, że cena utrzyma się w okolicy 5 zł. 

Tak pewnie będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Tadek11 napisał:

bo jak policzyć własny nakład pracy ?

Ja tego nie liczę, bo to mnie nie kosztuje? A może i kosztuje:

- więcej spalonych kcal - więcej spożytego pokarmu (chyba, że się schodzi z wagą w dół)

- kręgosłup - leczenie itp. 

 

 

Jednak mimo, że nie wydaje się pieniędzy na swój nakład pracy to gdzieś tam to wszystko i tak kosztuje. 

 

Co do cen cukru to myślę, że jakieś dobre poplony będą w stanie jedynie trochę podratować budżet zakarmiania rodzin. Jakbym miał liczyć na nawłoć to w listopadzie już bym rodzin nie miał. 

Edytowane przez Krzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę nakład mojej pracy jako zysk, czyli mam ujemny koszt każdej godziny.

- dźwiganie uli to zysk ok. +15 zł na godzinę, bo mniej więcej tyle bym zapłacił za siłownię.

- przebywanie nad otwartym ulem, to ok. +25zł na godzinę (bazuję na cenniku oferujących apidomki)

Są jeszcze rzeczy trudne do wyceny. Przebywanie na łonie natury, terapia jadem pszczelim, zdrowsze odżywianie i ogólna poprawa jakości życia.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michal79 napisał:

Ja liczę nakład mojej pracy jako zysk, czyli mam ujemny koszt każdej godziny.

- dźwiganie uli to zysk ok. +15 zł na godzinę, bo mniej więcej tyle bym zapłacił za siłownię.

- przebywanie nad otwartym ulem, to ok. +25zł na godzinę (bazuję na cenniku oferujących apidomki)

Są jeszcze rzeczy trudne do wyceny. Przebywanie na łonie natury, terapia jadem pszczelim, zdrowsze odżywianie i ogólna poprawa jakości życia.

Dobrze że masz ceny umowne które sam sobie wymyśliłeś i nie musisz cen weryfikować na rynku podaży pracy czy podaży ofert cenowych , jak ja to kiedyś robiłem jak pracowałem w zaopatrzeniu  , zawsze musiałem mieć minimum trzy różne oferty zewnętrzne i iść do Szefa propozycję   wyboru oferenta. Oczywiście nie chodziło tu o doraźne zakupy sklepowe tylko poważniejsze zamówienia warte grube pieniądze.  Dzisiaj ten zwyczaj za obecnej nomenklatury upadł całkowicie i priorytetem są zawsze swoi zgodnie z regułą z Samych Swoich ?

Wiele się musi zmienić żeby Wszystko pozostało po staremu. ?

Czyli wybierasz Siebie jako najlepszą ofertę rynkową i masz innych w czterech literach ? I zawsze w ten sposób możesz wyjść na Swoje i podbudować własne ego jeżeli nie zdarzy się jakiś kataklizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Tadek11 napisał:

jak ja to kiedyś robiłem jak pracowałem w zaopatrzeniu  , zawsze musiałem mieć minimum trzy różne oferty zewnętrzne i iść do Szefa propozycję   wyboru oferenta

Ja to już od 10 lat przerabiam w ofertowaniu i przygotowaniu produkcji. Nie wiem skąd wzięła się zasada 3 ofert ale doświadczenie mówi, że im więcej ofert tym większe prawdopodobieństwo, że zajdzie się ktoś tańszy. 

 

37 minut temu, Tadek11 napisał:

To zrozumiałe , że hodowca pszczół nie może liczyć że się same pszczoły zakarmią na zimę.

Na naszym forum jest kilku takich u których pszczoły same zakarmiają się na zimowlę nawłocią - może po 3 kg cukru jako uzupełnienie im dają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krzychu napisał:

Ja to już od 10 lat przerabiam w ofertowaniu i przygotowaniu produkcji. Nie wiem skąd wzięła się zasada 3 ofert ale doświadczenie mówi, że im więcej ofert tym większe prawdopodobieństwo, że zajdzie się ktoś tańszy. 

Pisałem że minimum 3 oferty i to raczej nie z sufitu , bo jak zbierałem oferty Hut Stali , to tych Hut za dużo w Polsce nie było i szefowie zawsze wiedzieli kto produkuje i nie wciśniesz im jakiegoś pośrednika jak nie będziesz miał ofert producentów , chociaż czasami pośrednicy mieli lepsze oferty ? bo dostarczali na przykład złom do Huty i mieli większe upusty w rozliczeniach z Hutami. ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

To zrozumiałe , że hodowca pszczół nie może liczyć że się same pszczoły zakarmią na zimę.

pewnie macie rację

ale od 4 lat tyle mam pszczoły zawsze nawłoć dopisała

raz mniej raz więcej odebrałem ale zawsze mało podkarmiam 5 max 10 kg na ul

a trzymam teraz na pełnych gniazdach na 2 lub 3 korpusach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Was , ale u mnie zawsze zaczynam zakarmiać  większość produkcyjnych rodzin  na zimę już około 20 lipca , po wykręceniu miodu lipcowego   jeżeli taki dopisze i ułożeniu rodni na zimę i wtedy zakarmiam to dużymi dawkami po 4 l na rodzinkę co 2 dzień minimum 10 kg na ul , a wtedy nawłoci jeszcze nie ma i jest to zaopatrzenie już na zimę.

Później przerwa jak kwitnie nawłoć i po nawłoci jeszcze uzupełnienie w razie potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
W dniu 18.05.2023 o 19:14, janek_sz napisał(a):

Jutro 19-04-2023r w Biedronce można kupić cukier w cenie  3,99 za 1 kg. Limit 10 kg na kartę Biedronki.

No to zarejestruję 195 kart biedronki na siebie  i kupię ile mi trzeba 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, janek_sz napisał(a):

W Biedronce znowu promocja. 26 i 27 maja cukier w cenie 3,99 za kg. Limit 10 kg na kartę biedronki.

Zapomniałeś dopisać że za zrealizowanie vouchera zakupowego na kwotę 99,- zł zakupionych towarów  i max.10 kg cukru ważna przez dwa dni chociaż piszą że do wyczerpania zapasów .

Dla pszczelarzy raczej słaba oferta . 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tadek11 napisał(a):

Zapomniałeś dopisać że za zrealizowanie vouchera zakupowego na kwotę 99,- zł zakupionych towarów

 

Nic nie piszą o zrealizowaniu vouchera zakupowego na kwotę 99,- zł zakupionych towarów

Screenshot_2023-05-25-14-22-32-64_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.