Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Trutowa rodzina po zimie?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Dziś robiłem wiosenny  przegląd generalny i co się okazało?

Moja pierwsza rodzina (odkupiona od starszej pani- matka nie wiadomo ilu letnia) chyba strutowiała... Na 3 ramkach garbaty czerw w różnym stadium - otwarty , zakryty itd. Poniżej zdjęcia. Jeśli ktoś potwierdzi moje przypuszczenia, to co dalej z  tą rodziną? Dodatkowo widzę błędy na jesieni - zostawiłem za duże gniazda- zła wentylacja i pojawiła się pleśń na skrajnych ramkach. Co z takimi ramkami teraz? Ognisko?

 

a1f13a5f19f8.jpg

 

fd1b087af341.jpg

 

f4c7fcab061f.jpg

 

11ed5cfdb71d.jpg

 

f4c7fcab061f.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ,wsadź do drugiej i tyle.Czemu topić ? Rodzina zdrowa - trutnie się wylęgną,  jak pszczół dużo matkę zabić i dać ramkę z innej rodziny , ale miodu to nie bedzie , ekonomiczniej rozsadzić po ulach. Nie wal wszystkiej pszczoły do jednego ula bo w maju będzie na drzewie.

Edytowane przez daro
gawroństwo piszącego
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, bardzo proszę tych, którzy nie używają przecinków w zdaniach złożonych - zacznijcie, bo Wy na pewno wiecie o co Wam chodzi, ale ja mam z tym spory kłopot... Z góry dziękuję za wyrozumiałość dla początkującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te ramki z czerwiem trutowym, to bym odsklepił, lub pościnał nożem i przy okazji zniszczyła by się warroza która tam na pewno siedzi.

Pszczoły rozgoniłbym po pasiece, a ul zabrał w inne miejsce do dezynfekcji i czyszczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym zrobił tak jak piszą Daro i Bohtyn, wycięcie czerwiu trutowego też logiczne, masz inne rodziny to tragedii nie ma.

 

Piotr.CK dużo jeszcze wody w Wiśle upłynie zanim zaczniesz trybić podsty Dara w lot  B)(mi to zajęło ok pół roku) , ma dość specyficzny sposób pisania ( Podlasianin z krwi i kości :lol: ), musisz się przyzwyczaić Dara na pewno nie zmienisz :D 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się:

U mnie zonk, w jednej z silniejszych rodzinek mateczniki ratunkowe, 3 zasklepione, kilka otwartych... Czerw zasklepiony na 5 ramkach, trochę czerwiu trutowego. Zostawić tak jak jest czy rozdzielić rodzinkę po słabszych??? Jest szansa, że matka w kwietniu się unasienni???

Myślałem, że może tydzień temu matkę uszkodziłem, ale wtedy skąd czerw trutowy???

Czy pszczoły wyczaiły, że matce kończą się jajka zapłodnione i dlatego ciągną mateczniki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu Pawła, na 2 zdjęciu jajeczka praktycznie leżą na krawędzi górnej komórek, bardziej mi to wygląda na czerwienie przez pszczołę niż przez matkę . Widziałeś Paweł w tym ulu matkę?

Właśnie nie udało się jej zlokalizować - nie grzebaliśmy w ulu zbyt długo, ale każda ramka była w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trutówce Paweł, to tylko wysypać pszczoły przed ul, a jeśli mają matkę , to możesz próbować , ale jest trochę za wcześnie. Zimowe trutnie o tym czasie nie maja nasienia lub znikome ilości a na młode trzeba by do maja poczekać

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To włóż jajka lub czerw. Trutnie już masz.

Tak zrobię z ok. tydzien, jak wroce z "wycieczki" - mysle, ze akurat najmocniejsza rodzina (jesli pogoda pozwoli) bedzie miala 4-5 ramek czerwiu , wiec podbire 1. Aha czy bedzie mialo znaczenie jaka rase poddam? Teraz bya to chyba karinka, a mysle podebrac ramke czerwiu od buckfasta.

Dziekuje wszystkim za cenne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połącz z inną rodziną a w maju zrobisz odkład silny z tej rodziny i może odkład jeszcze z nawłoci miodu ci przyniesie a tak to będziesz zdechlaka ratował do jesieni a w zimie padnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł ja dziś połączyłem rodzinkę bez matki gdzie pszczoły były na 6 ramkach z inną słabszą, bo tak jak pisza koledzy zanim ta rodzina dojdzie do siły to będzie po sezonie, a te pszczoły maja pracować teraz. Łącz szybko, nie czekaj bo te pszczoły padną na bezrobociu a powinny z przepracowania. Inna sprawa że trzymanie teraz zimowej pszczoły na bezrobociu to wręcz przestępstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj też rodzinkę bez matki rozdzieliłem na 3 rodzinki - czerw był na 4 ramkach, tylko kryty. Dwie rodzinki dostały po 1 ramce, jedna 2 - na najsłabszą rodzinkę nałożyłem korpus z resztą pszczół, ul sąsiadujący przesunąłem o 15 cm w bok, żeby pszczoły wracające z lotów mogły łatwiej trafić. I tym sposobem wzmocniłem 4 rodzinki i myślę, że wyjdzie mi to na dobre. Chcąc utrzymać tą rodzinkę musiał bym osłabiać inne rodzinki, a tak mam wprawdzie jedną mniej, ale za to 4 wzmocnione. A wiadomo, że więcej miodu da jeden ul z 40 tys. pszczół niż dwa po 20 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.