Skocz do zawartości
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wytapianie wosku domowymi sposobami


Xpand

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Gdzies wyczytalem o metodzie klarowania wosku.  Zrobilem trzy partie (3x10kg) i jestem bardzo zadowolony.  Po przefiltrowaniu wosku przez szmatke z bawelny wkladam wiaderko (plastikowe) do duzego kartonowego pudla.  Na dnie pudla jest metalowe pudelko z żarówka 60W.  Miedzy pudelko a dno wiaderka idzie czujnik termometru.  Wszystko przykryte paroma kocami.  Zarowka grzeje wosk 24godz.  Nastepne dwa dni wosk klaruje sie (nadal pod przykryciem)  . Co bym zmienil w tym procesie to dodam druga żarówka 40W.  Obecnie 60W jest za duzo gdyz termometr pokazuje 70C, czyli wosk nadal jest w plynie.   Kolejna partie zrobie na dwie zarowki.  Pierwsze 24 godz. grzanie 60W.  Nastepne 24h. tylko 40W.  Mysle ze wosk wyjdzie jeszcze ladniejszy.  Jedna uwaga.  Oprawka zaruwki jest przymocowana do jednego z bokow metalowego pudelka tak aby żarówka nie dotykala metalu.  Powodzenia i Wesołych Świąt dlo Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogumił klarowanie kilkukrotne wosku żarówkami ??? Nie słyszałem żeby ktoś u nas to stosował , może to dobry sposób   do odlewania woskowych figurek czy świec ?

Mysle ze sposob warty testu, zwlaszcza ze "system" zrobimy za darmo. (rzeczy dostepne w domu).   Dzieki powolnemu chlodzeniu wosku na dnie wytracaja sie naprawde bardzo drobne czasteczki. Swieczki pieknie sie pala.   Dziekuje Tadzu za pomysl/mysl.   Po swietach spróbuje sklarowac wosk jeszcze raz.  Choc wosk jest juz naprawde ladny.  Pozdrawiam i zycze Wszystkim spokojnej Wigilii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio klarowałem wosk w przenośnej lodówce turystycznej ze styropianu i efekt mnie zadowala, a nawet bardzo. Wosk po roztopieniu w garze z wodą wlewałem do pojemników, które następnie dawałem do wspomnianej lodówki, wszystko owinięte dodatkowo kocami i ręcznikami, szczelnie zamknięte i odstawione obok grzejnika. Po 24 godzinach wosk nadal był gorący chociaż już zastygnięty. Po trzech dniach ładnie się obkurczył, po wyjęciu opłukać, obciosać spód i gotowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

 

 

A nie wiecie ile to by wyszło wezy z tych 9 kg

Witam. Wyjdzie conajmniej 90 szt.  Kwestia czy ktos zrobi takie male ilosci? Przed chwila wlasnie wrocilem od tokarza z walcami do wezy.  Weza ze swojego wosku to nie ta sklepowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdolni ci tokarze w Kanadzie :D

U nas choćbym złotem płacił , to walców do węzy mi nie wytoczą :lol:

Witam.  Hehe nie zdolni tylko placilem cieklym zlotem, z Nawloci ostatnie sloiki.  Walce z kwasowki, plaskie.  Grawerowane kupilem na AliExpresie.  Walcowanie nie taka prosta sprawa :-(   Najwiekszy problem to przywieranie wosku do walcow. No ale powoli widac swiatlo w tunelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.