Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Co tam dziś, Panie / Panowie w pasiece? Sezon 2018


boddan

Recommended Posts

Miałeś prawdopodobnie te duże, co kopce robią w lasach. Że te potrafią nabrudzić to wiem i je należy zwalczać, tylko zastanawiają mnie właśnie te malutkie. Nie miałem zamiaru się nimi przejmować do czasu aż nie zobaczyłbym jakiejś garści mrówek w ulu, ale lepiej zapytać niż potem płakać :). http://www.myrmeblog.pl/wp-content/uploads/2015/04/Lasius-niger.jpg

Link to comment
Share on other sites

To, że środki są to wiem, ale czy zasadne jest jego stosowanie przy takiej ilości? Czy od pasieki cały czas musimy trzymać mrówki z daleka?

Mrówki raczej bardziej niszczą ule niż przeszkadzają rodzinom pszczelim :) Miałem stare ule warszawiaki ocieplone styropianem wewnątrz ścianek i po kilkunastu latach styropian został zniszczony podziurawiony jak ser szwajcarski i w zasadzie nie spełniał rolę ocieplenia przez te dziury  :D i wymieniałem go na nowy podczas remontu uli  :D 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mrówki raczej bardziej niszczą ule niż przeszkadzają rodzinom pszczelim :) Miałem stare ule warszawiaki ocieplone styropianem wewnątrz ścianek i po kilkunastu latach styropian został zniszczony podziurawiony jak ser szwajcarski i w zasadzie nie spełniał rolę ocieplenia przez te dziury  :D i wymieniałem go na nowy podczas remontu uli  :D

 

 

No ja nie mam ocieplenia, lita decha. W zasadzie powinna być zdrowa więc nie mają czego niszczyć raczej. 

Link to comment
Share on other sites

Moje panny w końcu odnalazły poidło :) .Rzepak kwitnie,kurdybanek dokwita ale jest jeszcze obsiadany,mimo wysypu kwiatów mniszka to śladowo jest oblatywany.Jaskier-jaskółcze ziele też rozkwitło a za chwilę zakwitnie karagana syberyjska-jutro sprawdzę jak wygląda odbudowanie węzy w dodanym korpusie.

Link to comment
Share on other sites

Mimo że do pełni kwitnienia mniszka jeszcze parę dni,to pszczoły uwinęły się i zaczęły sklepić w półnadstawkach pierwszy wiosenny miód.

W ogóle żeby nie zapeszać to pszczoły dość fajnie się rozwijają,odbudowały węzę,czekam teraz żeby doszły do pełni mocy,klienci czekają na odkłady.PK

15f8a3cfd5587658med.jpg  

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Na Dolnym Śląsku pszczoły nie zdążyły za przyrodą... Rzepak w pełni kwitnienia a nie ma kto nosić... Dzisiaj przegląd 11 dadantów 1/2 i tylko do 1 dałem drugą nadstawkę miodową, w pozostałych za tydzień może się zapełnią pierwsze a rzepak będzie kwitnąć jeszcze ze 2 tygodnie... Do tego debile pryskający rzepak dzisiaj dwóch jeden o 15,00 drugi o 18,00 w pełnym słońcu... Mam nadzieję, że jak komuś wpierdolę to paczkę do więzienia wyślecie...

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

,.Jaskier-jaskółcze ziele'' - cytat z Emila-

 

Glistnik jaskółcze ziele - dość popularna roślina - pożyteczna dla pszczół, a jaskry nie dają nektaru i pyłek - dla pszczół - trujący.

Edited by Kosut
Link to comment
Share on other sites

Na Dolnym Śląsku pszczoły nie zdążyły za przyrodą... Rzepak w pełni kwitnienia a nie ma kto nosić... Dzisiaj przegląd 11 dadantów 1/2 i tylko do 1 dałem drugą nadstawkę miodową, w pozostałych za tydzień może się zapełnią pierwsze a rzepak będzie kwitnąć jeszcze ze 2 tygodnie... ..

Mazi spokojnie teraz pszczół przybywa z dnia na dzień,kolejne osobniki zaczną ruszać po rzepak jak pozwoli pogoda swoje przyniosą,a że mniej jak rok temu,trudno.Przyjmujmy z pokorą co jest przecież zawsze może być gorzej.PK

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

,.Jaskier-jaskółcze ziele'' - cytat z Emila-

 

Glistnik jaskółcze ziele - dość popularna roślina - pożyteczna dla pszczół, a jaskry nie dają nektaru i pyłek - dla pszczół - trujący.

To mój post,gdzieś wyczytałem że nazywany jest też jako Jaskier-rosnie troche tego w ogrodzie rodziców;

Link to comment
Share on other sites

Mazi spokojnie teraz pszczół przybywa z dnia na dzień,kolejne osobniki zaczną ruszać po rzepak jak pozwoli pogoda swoje przyniosą,a że mniej jak rok temu,trudno.Przyjmujmy z pokorą co jest przecież zawsze może być gorzej.PK

Dzisiaj już było pięknie. W tym roku start lepszy w wielkopolskich niż dadant 1/2... Mniejsze gniazdo przy nawrocie mrozów chyba spowodowało, że jednak nie usunęły jajek i czerwiu... W wielkopolskich za parę dni dobiją miodnie do pełna, w dadantach raczej nie.

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem pięć dadantów 1/2 za zimowanych z tego tylko jedna rodzina jest wybitna obecnie na 5 korpusach pozostałe ledwo na trzech i to z pewnym zapasem , a ostatnia kwalifikowała się do likwidacji, ale że była w niej biegunka to zostawiłem ją w spokoju , po prostu wymienię w niej matkę ale korzyści żadnych z niej już w tym roku nie będzie. W wielkopolskich najlepiej rozwijają mi się bcf i anatolki od Chachuły, A tak ogólnie najlepiej przezimowały i wystartowały pszczoły w warszawskich poszerzonych z skróconą ramką do 34 cm, ale stoją na innej miejscówce tak że nie jest to do końca miarodajne. Ale  większość rodzin nie nadąża za przyrodą martwi mnie to że niebawem pojawi się dziura pożytkowa.        

Link to comment
Share on other sites

W końcu nad Opole przyszła burza i kapnęło deszczem-bo sucho jak pieprz!Dwa tygodnie temu posiałem trochę facelii,nostrzyku i mieszanek kwiatów motylkowych może coś z tego ziemnego popiołu wykiełkuje!

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Takiego tempa w przyrodzie to ja nie pamiętam.U mnie jawory zakwitły wcześniej o jakieś 2 tygodnie,o niektórych odmianach jabłoni czy kasztanach już nie wspominam,dzika malina mój główny pożytek zawiązała już pąki-normalnie szok,Wygląda na to że jeśli nie będzie spadzi to sezon zakończymy końcem czerwca :D Na szczęście pszczoły też złapały szwung i noszą jak oszalałe,oby jeszcze polewało!!!PK

Link to comment
Share on other sites

W końcu nad Opole przyszła burza i kapnęło deszczem-bo sucho jak pieprz!Dwa tygodnie temu posiałem trochę facelii,nostrzyku i mieszanek kwiatów motylkowych może coś z tego ziemnego popiołu wykiełkuje!

 

 

Ja posiałem jakieś półtorej tygodnia temu. Facelia po 3 dniach wykiełkowała, teraz ma może ze 2 centymetry. Po deszczach które przeszły to będzie rosło jak na drożdżach, ale za to przegorzan który wysiałem na początku miesiąca nie chce jakoś kiełkować, nie wiem czy nie skaszaniłem wysiewu czy on tak powoli się zbiera, może będę musiał powtórzyć siew.

Link to comment
Share on other sites

U mnie niedługo muszę dostawić drugą nadstawkę do jednego ula. Gorzej z drugim bo mało co noszą a i odbudowywać węzy ani ramki pracy nie chcą. Podejrzewam że jako rodzinka po przejściach mają zbyt mało młodzieży do roboty a obecny pożytek wykorzystają jako rozwojowy

Link to comment
Share on other sites

Takiego tempa w przyrodzie to ja nie pamiętam.U mnie jawory zakwitły wcześniej o jakieś 2 tygodnie,PK

 

Właśnie...

Wdziałem dziś kwitnące .... akacje . Tylko w jednym miejscu w Krakowie . A posadzone w pasiece 'żółte' akacje już od tygodnia są w kwiatach ! 

 

PF

Link to comment
Share on other sites

przegorzan który wysiałem na początku miesiąca nie chce jakoś kiełkować, nie wiem czy nie skaszaniłem wysiewu czy on tak powoli się zbiera, może będę musiał powtórzyć siew.

Nasiona przegorzanu suszyłem w cieniu gruszy na płóciennym hamaku .

Wiatr zwiał część nasion w trawę i teraz żal mi kosić .

Wszędzie przegorzanu więcej jak trawy :D

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich - długi weekend więc siedzę w pasiece, wieczorkiem piwko, drink i nie ma czasu tu zaglądnąć.

Kwiatu jak dotąd jest dużo tylko mało pszczoły ale te jak to określił piotrpodhale złapały szwung.

Co kwitnie - jawory, jarzębina, jarząb, mniszek, jabłonie i wiele innych.

Szykuje miejsce do wywozu części rodzin na akacje - potwierdzam ta żółta już kwitnie.

Akacja przy pasiece ma już 5 cm kwiatostany ale jest pod ścianą od południa, w lesie oglądałem - kwiatostan - 2 cm.

To już chyba 3 tydzień bez przerwy lotne dni - no super, aż chce się chodzić do pasieki.

 

Pszczółka na fotce profilowej to też moje dzieło, przy ulu w pasiece udał się zrobić telefonem.

 

Zrobiłem przegląd okolicy - co tam rolniki nawyczyniały no i 1,5 km od pasieki 2 ha facelii na raczej słabym stanowisku. Przy stanowisku na akacje 2 tygodnie temu rolnik zasiał 8 ha seradeli ale jak dotąd wzeszła tylko ognicha (gorczyca polna). Rozmawiałem z nim i planuje niszczyć ją przez koszenie - dopinguje by mu się to nie udało ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.