Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zima i mrozy w lutym i marcu 2018 roku.


Bohtyn

Recommended Posts

 

Uli ze styroduru, styropianu czy poliuretanu ta czapka nie dotyczy, a przynajmniej musi być dziurawa...

 

Ja raczej byłbym ostrożny w powielaniu takich twierdzeń.

A ja twierdzę że ma byc czapka z góry szczelne z dołu dziura . Tak jak trzeba . Jak nie ma dziury to wilgoć w ulu nie do opanowania . U mnie 3 pajączki. Pszczoły mądre jak by im było nie halo zakitowały by. A nie. Ja pisałem one bardziej chcą przeżyć niż ja. Zimowla lepsza w czapce niż kalesonach . Ja wychodzę z założenia że w naturze musiały sobie radzić z zimnem. Nie pszczoły nie lubią zimna umieją w nim przeżyć. Zawsze twierdzę że one są ode mnie mądrzejsze.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

No i połączyłem te dwie rodzinki , oczywiście operacja przeprowadzona w kotłowni bo dziś u nas -20. Dwie królowe były ,ale zostawiłem pszczółką wybór . Muszę powiedzieć ,że całkiem sprawnie mi to poszło poza kilkoma strzałami . Zobaczymy co z tego wyjdzie wyniosę je w poniedziałek bo ma być cieplej.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wygląda na to że zima powoli ustępuje dzisiaj było już tylko -17,a w poniedziałek ma być już na plusie.Do słońca pewnie wylecą najbardziej potrzebujące pszczółki,śniegu sporo  i zaraz jadę, trzeba posypać trocinami,teraz każda pszczółka na wagę złota. :DPK

Link to comment
Share on other sites

Na przyszły tydzień trzeba szykować poidła, a u kogo jest śnieg to tak jak Piotr pisze przydało by się posypać, u mnie śniegu ami grama mróz tak wysuszył ziemię że aż się kurzy.

Link to comment
Share on other sites

Ma być nagły skok temperatury na plus w przyszłym tygodniu, chociaż nie zapowiadają +10 to na słońcu pewnie może być tyle. Nie mniej słyszałem pogłoski, że po tygodniowym ociepleniu znowu ma być -20. U mnie śniegu jeszcze deczko się trzyma na ziemi, chociaż słońce w dzień od 2 dni delikatnie roztapia.

Link to comment
Share on other sites

U mnie na pasiece +2 w słońcu.W tygodniu przewidywyne jest jakieś ocieplenie a że wyjezdżam na tydzień do pracy,postanowiłem z góry się zabezpieczyć tzn.moje pszczółki i postawiłem w osłoniętym,słonecznym miejscu oto takie poidło;pol_pl_Syfonowe-poidlo-dla-drobiu-kur-ka

Link to comment
Share on other sites

U mnie na pasiece +2 w słońcu.W tygodniu przewidywyne jest jakieś ocieplenie a że wyjezdżam na tydzień do pracy,postanowiłem z góry się zabezpieczyć tzn.moje pszczółki i postawiłem w osłoniętym,słonecznym miejscu oto takie poidło;pol_pl_Syfonowe-poidlo-dla-drobiu-kur-ka

Link to comment
Share on other sites

U mnie na pasiece +2 w słońcu.W tygodniu przewidywyne jest jakieś ocieplenie a że wyjezdżam na tydzień do pracy,postanowiłem z góry się zabezpieczyć tzn.moje pszczółki i postawiłem w osłoniętym,słonecznym miejscu poidło;

Link to comment
Share on other sites

U mnie na pasiece +2 w słońcu.W tygodniu przewidywyne jest jakieś ocieplenie a że wyjezdżam na tydzień do pracy,postanowiłem z góry się zabezpieczyć tzn.moje pszczółki i postawiłem w osłoniętym,słonecznym miejscu oto takie poidło;pol_pl_Syfonowe-poidlo-dla-drobiu-kur-ka

Po pierwsze to poidło ze zbiornikiem wciskanym w podstawę jest strasznie nieporęczne .

Chwila nieuwagi i można się zalać wodą .

Lepsze są zakręcane

np takie

64858070736R.jpg

Po drugie żeby się pszczoły nie topiły i miały więcej miejscówek do pobierania wody można włożyć trochę mchu ,

albo wsypać garść słomy , lub trocin w rynienkę dookoła pojemnika .

Po trzecie na tydzień 4-5l. to trochę mało . Jak się rozkręcą z czerwieniem , to woda idzie "jak woda" :)

Po czwarte jak postawisz i wyjedziesz , a w nocy będzie przymrozek , to zamarzająca woda może rozsadzić poidło !

 

Link to comment
Share on other sites

No u mnie było na słońcu bez wiatru +13, dennice wymieniłem i jutro rano poidło stawiam. Miało być od poniedziałku ocieplenie, teraz w pogodzie, że od środy niby.

Link to comment
Share on other sites

Z  poidłami to ja bym uważał można czasem zrobić pszczółką  więcej krzywdy ja pożytku.PK

 Racja-Dlatego może to rozwiązanie lepsze,niż rozłożona pomarszczona plandeka  u sąsiada na trawie na której ,przed teraźniejszymi mrozami,porobiły się małe niecki wodne i tam kilka moich pszczółek się potopiło.

 

Robi-miskę zapełniłem patykami,kamyczkami,poidło jest osadzone jakieś 0.5m nad ziemią,osłonięte szybami i dosunięte  pod drewnianą ścianę także poranne i południowe słoce powinno to dorzać-dzięki za spostrzeżenie!

Link to comment
Share on other sites

Wygląda na to że zima powoli ustępuje dzisiaj było już tylko -17,a w poniedziałek ma być już na plusie.Do słońca pewnie wylecą najbardziej potrzebujące pszczółki,śniegu sporo  i zaraz jadę, trzeba posypać trocinami,teraz każda pszczółka na wagę złota. :DPK

 I co ??? - byłeś ??? - żyją ???

Ja planuję jechać jutro.

Link to comment
Share on other sites

No u mnie było na słońcu bez wiatru +13,

 

Dzisiaj w cieniu juz na plusie do słoneczka świeci aż miło +18

Gdzie ja żyję ?

U mnie śnieg leży. Jakieś 5-7cm.  Temperatura wciąż poniżej zera ..

Co prawda na ciemnych dachach od południowej strony śnieg się topi , ale już po chwili zamarza w postaci sopli .

W pasiece jedynie ptaki buszują wśród uli .

Pszczoły się nie wychylają .

Zresztą blisko nie podchodziłem , żeby ich nie niepokoić ( pszczół nie ptaków :) )

Link to comment
Share on other sites

 I co ??? - byłeś ??? - żyją ???

Ja planuję jechać jutro.

Wszystko w miarę jest super pszczoły żyją i śmieją się z obaw o nie.  https://www.fotosik.pl/zdjecie/f4c406e1e042f422

W miarę? bo dwie rodziny bardzo lekkie ule,matki musiały jeszcze jesienią czerwić,bo gdzie podziałby się pokarm?.

Dostały po słoiku ciasta na pająka i mam teraz o nie spokojną głowę. ;)

Te dwie rodziny to pewnie ten odsetek co niektórzy nazywają stratami wliczonymi w ziomwlę pszczół.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/07b4bdb352c3237e

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie dziś świeciło słonko cały dzień, ale co z tego jak temp. na minusie, zimny południowo - wschodni wiatr prosto w wylotki. Wczoraj z ojcem ociepliłem ule poduszkami z wiórkami (operacja przeprowadzona w ekspresowym tempie - na nogach bambosze by nie stukać) - wszędzie kalesony ciepłe więc żyją

Link to comment
Share on other sites

U mnie w słońcu +15 dzisiaj odnotowałem ale mimo to wciąż za zimno jak się do cienia przejdzie a do tego jeszcze lodowaty wiatr :angry: Kilka sztuk gdzieś w świat poleciało ale niestety nie wróciły. Sprawdziłem osyp na dennicach i w zasadzie chyba jest dobrze :)  zaczyna się już głośno robić w rodzinkach i kłąb rozluźniony widać, bo dziewczyny coraz dalej na ramki się zapuszczają ;)  jutro podam troszkę ciasta do rodzinek i posprzątam dennice. Pozostaje jeszcze sprawdzić moją jedną rodzinkę którą podejrzewam o brak matki ale to już od pogody zależy. Fajnie byłoby już zobaczyć jak pracują pełną parą B)

Link to comment
Share on other sites

No byłem i ja u pszczółek.

Było słonecznie, temp +7 st.ale wszystko zmrożone dokładnie.

Wszystkie rodziny żyją,chyba mają się dobrze, nie dokuczałem im jeszcze.

Widziałem raptem dwie pszczoły, które wyszły na wylotek i wróciły się.

W mojej chacie /w domu/ było -2 st, jak pootwierałem drzwi to podskoczyło do +2 st.

Śnieg tylko koło sadzawki i duuże fałdy lodu z dopływającej wody.

Lód na sadzawce ok 40cm. ale woda przepływa przez mnicha.

Tak, że na obloty jeszcze trzeba poczekać.

W zeszłym roku 5 marca było +18 i pszczoły nosiły masę pyłku,

tak wyczytałem z moich zapisków.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.