Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odkłady, dzielenie rodzin - tworzenie nowych rodzin, walka z nastrojem rojowym, eliminacja warrozy. Opinie, sugestie, praktyka.


Recommended Posts

Na tyle co cię znam z forum i przez telefon to minimum 60-70 koni ma :lol:  :D  :lol:  :D  :P  ;)  

 

Ps. Będziesz miał jutro po południu chwilkę czasu, bo miałbym parę pytań :P

Chłopaki wali śliwką na kilometr. B)

Link to comment
Share on other sites

Tak masz rację tylko pszczoły chore na nosema ceranea zasrają wiosną cały ul  i ścianę przed wylotkiem.

 

 

 

Drogi Bohtynie przykro mi że jesteś tak zadufany w sobie i twierdzisz że nie wiem na co i czy w ogóle cierpią moje pszczoły.Jeśli był byś łaskaw w swojej pysze wyjaśnić młodym pszczelarzom ,czym różni sie apis od ceranea.Ponieważ twierdzisz że wiesz a innych posądzasz o to że nie wiedzą ale nie podajesz faktów że sam wiesz to już jest Grzech pychy.A poza tym zaczynasz wprowadzać zastraszanie z amnezi Jeśli chcesz pomagać młodym pszczelarzom ,to podawj fakty co żle robią a nie wymądrzaj się że ty wiesz a wy nie wiecie.Dziel się swoim doświadczeniem a bardziej pomożesz.Tadek jakos potrafi.

Nie wiem o co się obraziłeś, ???

Ale właśnie Twój pierwszy w/w post myli niejednego początkującego.

Jak przemyślisz i poczytasz moje posty, to może zrozumiesz.

Ja spróbuję to opisać jak będę miał chwilkę czasu i minie ten dzień "Prima aprilis"

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem o co się obraziłeś, ???

Ale właśnie Twój pierwszy w/w post myli niejednego początkującego.

Jak przemyślisz i poczytasz moje posty, to może zrozumiesz.

Ja spróbuję to opisać jak będę miał chwilkę czasu i minie ten dzień "Prima aprilis"

proszę cie nie wymiguj się pierwszym kwietnia Czy ty czytasz co piszesz albo ja daje sie nabrac albo kiepsko spisz chłopie.I znowu dyrdymały jak koś cos a wy mi nic to ja wam coś

Link to comment
Share on other sites

Panowie sory że przeszkadzam  w kłótni ale mam pytanko w temacie. Planuję w drugiej połowie maja zrobić dwa odkłady z czterech rodzin( oczywiście jeżeli będą ku temu warunki) z podaniem matek UN. Czy robiąc odkład z dwóch rodzin jest obawa że będą się ciąć i muszę je spryskać naparem,a nawet dać gazetę? Czy może będą one tak zestresowane że nie będą walczyć z sobą?

Link to comment
Share on other sites

Ja robiłem w tamtym roku 3 odkłady, każdy złożony z 3 różnych rodzin, niczego nie używałem poza dużą ilością dymu, wszystkie ładnie się połączyły bez problemu :D .

 

Takie operacje jak piszesz to końcem lipca lub w sierpniu teraz lub jeszcze w maju to bez problemu się mieszają/akceptują, życzę super odkładów :)  

Link to comment
Share on other sites

Włożenie zakropionej kroplami gazety, czy spryskanie wywarem z miodu i mięty to praktycznie żadna praca, czy specjalnie uciążliwa. Moim zdaniem lepiej wyrównać zapach i dać pszczołom pracę niż ryzykować ścinanie się . Czasem bywają na tyle różne pszczoły (rasa czy linia) ,że potrafią się ciąć nawet 2-3 dni. Nie wiem dokładnie czym to idzie, ale czy warto ryzykować?

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Panowie sory że przeszkadzam  w kłótni ale mam pytanko w temacie. Planuję w drugiej połowie maja zrobić dwa odkłady z czterech rodzin( oczywiście jeżeli będą ku temu warunki) z podaniem matek UN. Czy robiąc odkład z dwóch rodzin jest obawa że będą się ciąć i muszę je spryskać naparem,a nawet dać gazetę? Czy może będą one tak zestresowane że nie będą walczyć z sobą?

Z wywożeniem czy bez? Ja robiłem bez wywożenia dwie ramki z czerwiem dwie z pokarmem i do tego z czterech ramek zsypane pszczoły .Odkład stoi

obok macierzaka .Pszczoła lotna wraca do ula macierzaka po 6-7 dniach matkę unasienioną przyjmują zanim znajdzie się w ulu .Oczywiście musisz pilnować

mateczników.Robiłem jeden odkład z jednej rodziny w końcu czerwca .Jeśli masz plan z lączeniem nie wahaj się żadne forum

nie zastąpi doświadczenia.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

jest to pewna metoda, jednak wiosną nie bawię się w takie cuda. Stawiam korpus na korpus i po kłopocie.

 

Joasiu może i masz rację, za cienki w uszach jeszcze jestem do ciebie, ale jak pisze Tomasz nie wiem czy jest sen wiosną się bawić w takie rzeczy. Ja w tamtym roku łączyłem dwie rójki po 4-5 ramek wszystko razem do jednego korpusu jedne z lewej drugie dołożyłem do nich z prawej i nic się nie działo nie widziałem nawet jednej ściętej pszczoły (krainka i buckfast gz). Będę jednak za takim wyjsciem jak pisze Cynig

 

 

.Jeśli masz plan z lączeniem nie wahaj się żadne forum

nie zastąpi doświadczenia.

 Święte słowa, masz na czym to sie baw z pszczołami (byle mądrze ;D), wypróbuj różne techniki tego co sam doświadczysz nikt ci już nie zabierze,najlepsza nauka na swoich ulach ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dziś zrobiłem awaryjny odkład, bo Cellka mi za długo w klateczce siedziała. Wziąłem ramki z czerwiem od gruzinki i karolinki, po chwili pszczoły się pospinały. Pomyślałem sobie, że jak się za łapki łapią jak przedszkolaki, to raczej sztama? To takie moje dedukcje na "chłopski rozum", bo doświadczenie mam mizerne :) Źle zrobiłem?

 

Najgorsze, że mięte mam w osobnym spryskiwaczu (na mrówki:P) i mogłem popryskać, ale dopiero teraz przeczytałem posta joasi :(

Link to comment
Share on other sites

Dziś zrobiłem awaryjny odkład, bo Cellka mi za długo w klateczce siedziała. Wziąłem ramki z czerwiem od gruzinki i karolinki, po chwili pszczoły się pospinały. Pomyślałem sobie, że jak się za łapki łapią jak przedszkolaki, to raczej sztama? To takie moje dedukcje na "chłopski rozum", bo doświadczenie mam mizerne :) Źle zrobiłem?

 

Najgorsze, że mięte mam w osobnym spryskiwaczu (na mrówki:P) i mogłem popryskać, ale dopiero teraz przeczytałem posta joasi :(

Nie wiem jaki uzyskałeś efekt takim poddawaniem ale na przyszłość raczej stosuj taką metodę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.