Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Odkłady, dzielenie rodzin - tworzenie nowych rodzin, walka z nastrojem rojowym, eliminacja warrozy. Opinie, sugestie, praktyka.


Recommended Posts

Zdydelek przyniosłem na Michałów . Zabrałem teraz. Swoją droga na Kociewiu takie robili jak mawiał Cejrowski. Zrobił by mi kto taki . Jako że wiek już taki że może być ze wszystkimi żłobieniami.

Link to comment
Share on other sites

A co koledzy myślą o takim odkładzie?.. Bierzemy czerw z jednego ula , 3 ramki w różnym wieku, z drugiego tylko pszczoły, co najmniej 4 ramki, bo część wróci..

Może pozostać malo pszczoły z tych czterech ramek na trzy ramki czerwiu.Jak będzie chłodno ryzykujemy zaziębieniem czerwiu.

Link to comment
Share on other sites

No ramka ramce nierówna, zawsze staram się brać te , na których jest więcej młodej pszczoły, mile widziane są też trutnie, które równie dobrze a może i lepiej grzeją czerw. Gdzieś o tym ostatnio nawet czytałam, tylko skleroza to moje drugie imię i przypomnę sobie jak już będzie po temacie :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

W czym dostaje się odkład po kupieniu? Do przewożenia stosuje się tylko takie małe uliki na 4-5 ramek? Potem to zostaje u kupującego odkład, czy się oddaje sprzedającemu?

Link to comment
Share on other sites

Zydelek przyniosłem na Michałów . Zabrałem teraz. Swoją droga na Kociewiu takie robili jak mawiał Cejrowski. Zrobił by mi kto taki . Jako że wiek już taki że może być ze wszystkimi żłobieniami.

 

Jest to do wykonania na kopiarce, tylko wcześniej trzeba zrobić tzw. "wycisk" np. gipsowy, aby wszystkie 'detale' pasowały i aby nic nie cisnęło. :D  :D  :D

Link to comment
Share on other sites

W czym dostaje się odkład po kupieniu? Do przewożenia stosuje się tylko takie małe uliki na 4-5 ramek? Potem to zostaje u kupującego odkład, czy się oddaje sprzedającemu?

Najlepiej uzgodnij z Tym od kogo chcesz kupić

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

W czym dostaje się odkład po kupieniu? Do przewożenia stosuje się tylko takie małe uliki na 4-5 ramek? Potem to zostaje u kupującego odkład, czy się oddaje sprzedającemu?

 

Jak są to Twoje pierwsze odkłady to najlepiej zawieź człowiekowi, od którego kupujesz, swoje ule.

Niech odkłady Ci w nich odchowa. Przewieziesz całość na pasiekę i nic nie będziesz musiał przekładać.

Link to comment
Share on other sites

No dobra jak powiesz którą nogawkę ma szerszą ( ten co siadał ) to jestś chłop na schwał.

 

Tylko weź pod uwagę, że człowiek bywa nie tylko praworęczny, ale i mańkut - tu też może nie być nic pewnego.

Dzisiaj takie czasy, że trzeba się upewniać, czy facet, to facet i tam takie te ..., a tfu!!! 

 

 

Jak są to Twoje pierwsze odkłady to najlepiej zawieź człowiekowi, od którego kupujesz, swoje ule.

Niech odkłady Ci w nich odchowa. Przewieziesz całość na pasiekę i nic nie będziesz musiał przekładać.

Tylko ile ta dodatkowa fatyga będzie kosztowała?

Link to comment
Share on other sites

Powiem tak rodzina musi być silna ale to pszczelarz musi wiedzieć z której rodziny robi odkład.Ja osobiście wybrałem dwie mocne rodziny zabrałem dwie ramki z czerwiem zasklepionym z rodziny.Dodatkowo dosypałem pszczół z trzech ramek,Stare wróciły do macierzaka a młode matkę unasienioną przyjeły  jeszcze w klateczce .I było to widać jak pszczoły obsidły klateczkę z matką i to obok macierzaka..Pszczół trzeba słuchać  nie próbować je edukować.Ja po pszczoły jeździłem z korpusem dennica ,korpus ,powałka nie było problemu zwrotów ulików odkładowych .Teraz sam odkłady sobie robię więc problem znikł.Ale najlepiej przygotować swój transport .

Link to comment
Share on other sites

jestem przerażony takim pszczelarstwem o ile można to w tych czasach tak nazwać... a jak ktoś pracuje to kto sąsiad ma pilnować tych rójek?  może w ogóle nic nie robić nie zrywać mateczników nie robić odkładów tylko jedynie co zrobić to doprowadzać rodziny do takiej siły żeby na drzewie wisiały. po co mi czytać jakieś książki jak laik rodzinę wyroi. pozniej rodzine z drzewa na węze ta co została w ulu matkę poddać jesienią odymić podkarmić i znowu czekać z utęsknieniem na rójkę

Wiele czytałem a jak przestałem czytać nowości z forum pszczoły przestały się rojić ciekawe co?

Link to comment
Share on other sites

Wiele czytałem a jak przestałem czytać nowości z forum pszczoły przestały się rojić ciekawe co?

tosz to czary ;)

 

warto czytać fora tylko nie wiadomo kogo słuchać i komu wierzyć a jeszcze jak ktoś początkujący to łyka wszystko jak pelikan, a co niektórzy to piszą takie historie jak pod wpływem środków odurzających

 

tak samo jak z zakupem pierwszych pszczół... przeważnie Cie ktoś wydupi i wcisnie kota w worku bo się nie znasz... Ty jesteś zadowolony że nabyłeś pszczoły a tak na prawde nic mądrego w ulu nie ma

Link to comment
Share on other sites

To roje biorą się z czytania?,a ja durny tyle lat myślałem że to naturalny podział pszczół.  49rotfl.gif 49rotfl.gif

Dla początkującego pszczelarza czytanie forum np.amnezji niczym dobrym nie skutkowało .A rujki brały się z instruktarzy dla młodych.dopiero jak sam popracowałem z pszczołami i zacząłem je rozumieć pozbyłem się rujek .

Link to comment
Share on other sites

Dla początkującego pszczelarza czytanie forum np.amnezji niczym dobrym nie skutkowało .A rujki brały się z instruktarzy dla młodych.dopiero jak sam popracowałem z pszczołami i zacząłem je rozumieć pozbyłem się rujek .

Mariusz to taki głupi żarcik :D , doskonale rozumiem to co napisałeś, jak ja zaczynałem z pszczołami nie było tak łatwo o fachową pomoc,starsi czasem coś podpowiedzieli ale nie koniecznie dobrze.PK

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dla początkującego pszczelarza czytanie forum np.amnezji niczym dobrym nie skutkowało .A rujki brały się z instruktarzy dla młodych.dopiero jak sam popracowałem z pszczołami i zacząłem je rozumieć pozbyłem się rujek .

 

Jeżeli jest tak jak piszesz, że pozbyłeś się rójek bo zrozumiałeś pszczoły to możesz być w błędzie.

Np. pszczoły chore na nesemę ceranaę tęż nie będą się roić, pomimo mylącej ich dużej ilości w ulu.

Natomiast naturalnie tylko zdrowa rodzina pszczela, osiąga nastrój rojowy.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli jest tak jak piszesz, że pozbyłeś się rójek bo zrozumiałeś pszczoły to możesz być w błędzie.

Np. pszczoły chore na nesemę ceranaę tęż nie będą się roić, pomimo mylącej ich dużej ilości w ulu.

Natomiast naturalnie tylko zdrowa rodzina pszczela, osiąga nastrój rojowy.

Tak masz rację tylko pszczoły chore na nosema ceranea zasrają wiosną cały ul  i ścianę przed wylotkiem.A poza tym pisałem że zacząłem rozumieć pszczoły co za tym idzie wiem kiedy podjądź działania anty rojowe.Stosuję ramkę pracy i naprawdę widać kiedy im się w dupskach zaczyna gotować,kiedy im wyciąć a kiedy roszadę ramek zrobić.I tego z żadnego forum nikt nie wyczyta to trzeba czuć i popracować z tym cudownym owadem. A ile byś nie pracował i tak wszystkiego nie zdradzą.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Tak masz rację tylko pszczoły chore na nosema ceranea zasrają wiosną cały ul  i ścianę przed wylotkiem.A poza tym pisałem że zacząłem rozumieć pszczoły co za tym idzie wiem kiedy podjądź działania anty rojowe.Stosuję ramkę pracy i naprawdę widać kiedy im się w dupskach zaczyna gotować,kiedy im wyciąć a kiedy roszadę ramek zrobić.I tego z żadnego forum nikt nie wyczyta to trzeba czuć i popracować z tym cudownym owadem. A ile byś nie pracował i tak wszystkiego nie zdradzą.

Ja jednak nie polubię Twego postu.

Dlaczego ???, Bo pomyliłeś i pomieszałeś objawy dwóch form nosemy : apis i ceranae.

A o tym akurat piszą dokładnie na forach i na naszym też.

Przykro mi.

Link to comment
Share on other sites

Ja jednak nie polubię Twego postu.

Dlaczego ???, Bo pomyliłeś i pomieszałeś objawy dwóch form nosemy : apis i ceranae.

A o tym akurat piszą dokładnie na forach i na naszym też.

Przykro mi.

Drogi Bohtynie przykro mi że jesteś tak zadufany w sobie i twierdzisz że nie wiem na co i czy w ogóle cierpią moje pszczoły.Jeśli był byś łaskaw w swojej pysze wyjaśnić młodym pszczelarzom ,czym różni sie apis od ceranea.Ponieważ twierdzisz że wiesz a innych posądzasz o to że nie wiedzą ale nie podajesz faktów że sam wiesz to już jest Grzech pychy.A poza tym zaczynasz wprowadzać zastraszanie z amnezi Jeśli chcesz pomagać młodym pszczelarzom ,to podawj fakty co żle robią a nie wymądrzaj się że ty wiesz a wy nie wiecie.Dziel się swoim doświadczeniem a bardziej pomożesz.Tadek jakos potrafi.

Link to comment
Share on other sites

Czyście się szaleju najedli ? Dobrze że już ciepło idzie. Amnezi Boże amnezi. mariopalmeral poucz bohtyna konkretami. :D

Bedzie nauka dla wszystkich a tak chcesz tylko jemu dać nauczkę.

Link to comment
Share on other sites

Czyście się szaleju najedli ? Dobrze że już ciepło idzie. Amnezi Boże amnezi. mariopalmeral poucz bohtyna konkretami. :D

Bedzie nauka dla wszystkich a tak chcesz tylko jemu dać nauczkę.

Taaaak dobrze że ciepło jutro po pracy idę słuchać pszczół,jak coś podpowiedzą to się podzielę. :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.