Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Osłuchiwałem dziś rodzinki wszystkie żyją , ale chciałbym się podzielić wzruszającym odkryciem , dochodząc do jednej z silniejszych rodzin  ( zazimowana na dwóch korpusach wielkopolskich) usłyszałem  bez wężyka głośny szum , zaglądam pod daszek , wyjąłem sitko-pajączek a tam duże poruszenie , więc myślę odruchowo pewnie głód , lecę do domu kładę ciasto już nawet bez folii i co się okazuje jedzą i po chwili zaczyna cichnąć.    Były zakarmione dobrze .

Link to comment
Share on other sites

Osłuchiwałem dziś rodzinki wszystkie żyją , ale chciałbym się podzielić wzruszającym odkryciem , dochodząc do jednej z silniejszych rodzin  ( zazimowana na dwóch korpusach wielkopolskich) usłyszałem  bez wężyka głośny szum , zaglądam pod daszek , wyjąłem sitko-pajączek a tam duże poruszenie , więc myślę odruchowo pewnie głód , lecę do domu kładę ciasto już nawet bez folii i co się okazuje jedzą i po chwili zaczyna cichnąć.    Były zakarmione dobrze .

Radek z całym szacunkiem jakby były zakarmione dobrze to nie ma prawa im braknąć pokarmu już teraz.

Link to comment
Share on other sites

Wiem , to jest moja trzecia zimowla , zimuję tą rodzinę na 6 + 6 i pokarmu miały sporo , może nadal mają tylko nie osiągalny . Opisałem to zdarzenie bo takie działanie uznałem za właściwe  , a wzruszyłem się bo buczenie było głośne a po podaniu  ciasta bardzo szybko się uspokoiły , tak jak pisałem rodzina silna.

Link to comment
Share on other sites

Wiem , to jest moja trzecia zimowla , zimuję tą rodzinę na 6 + 6 i pokarmu miały sporo , może nadal mają tylko nie osiągalny . Opisałem to zdarzenie bo takie działanie uznałem za właściwe  , a wzruszyłem się bo buczenie było głośne a po podaniu  ciasta bardzo szybko się uspokoiły , tak jak pisałem rodzina silna.

A ile im dałeś pokarmu? Kiedy sprawdzałeś po raz ostatni stan zapasów?Kiedy zakończyły czerwienie?

Link to comment
Share on other sites

A może nornica ? Ślusarz zawinił kowala powiesili.

Dziury szerokie od zewnątrz, wydziobane ewidentnie - ślady na śniegu wskazują na ptactwo, chyba, że nornica na szczudłach.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No i widzicie w Waszych postach jest odpowiedź,które ule lepsze.

Za styropianem czy styrodurem w/g mnie przemawia tylko i tylko waga.

Dlatego też mam i póki mi kręgosłup wytrzyma będę miał drewniane.

Ale jak mówi pewien idol, Wy róbta co chceta.

Link to comment
Share on other sites

No i widzicie w Waszych postach jest odpowiedź,które ule lepsze.

Za styropianem czy styrodurem w/g mnie przemawia tylko i tylko waga.

Dlatego też mam i póki mi kręgosłup wytrzyma będę miał drewniane.

Ale jak mówi pewien idol, Wy róbta co chceta.

Zielony i w drewnie dziurę wyryje. Kwestia pasji.

Link to comment
Share on other sites

U mnie przy pasiece dwa koty mojego brata się wałęsają i skutecznie ptaki odstraszają i szczególnie nie lubią pukania i świergotu i nie raz widziałem jak siedziały w pobliżu uli czekając na ptaszka. Ale nie w te mrozy oczywiście bo teraz siedzą w kotłowni i się grzeją.

Link to comment
Share on other sites

oczywiście że można.Można też schować ule w stebniku.

Najgorsze jest że jak raz wdepniesz to musiśz brnąć dalej.

Nie do końca - ja mając problemy z kręgosłupem wielkiego wyboru nie miałem...

Link to comment
Share on other sites

Wybiera się zawsze mniejsze zło.

Ja wolałem zrobić sobie wózek do podnoszenia korpusów lub całych uli.

Kosztował mnie ok150-200 zł i trochę roboty.

Nie mam w tej chwili zdjęcia ale robiłem na wzór pokazany na youtubie.

Myślę o zrobieniu dźwigu do załadunku uli montowanego na przyczepie

też według wzoru z youtuba. Nie wszystko na raz ale powoli do przodu.

Link to comment
Share on other sites

Sławomir Trzybiński opisuje :D

" Utrzymanie właściwej temperatury i przeżycie trudnego okresu zimowli jest możliwe

tylko dzięki ciągłej współpracy pszczół tworzących kłąb. Zewnętrzną warstwę kłębu tworzy otoczka z silnie skupionych ciał pszczół,

której zadaniem jest izolowanie rodziny

przed utratą ciepła. Warstwa ta w zależności od temperatury zewnętrznej może mieć

grubość od 2 do 7 cm. Temperatura na powierzchni tej otoczki jest niska, zbliżona do

temperatury poza kłębem. Dlatego pszczoły przebywające na Zewnątrz kłębu po pewnym czasie drętwieją i nie są w stanie samodzielnie

wrócić do jego wnętrza Są one wtedy wpychane do środka przez kolejne ogrzane pszczoły które zajmują ich miejsce.

Dzięki takiej, trwającej całą zimę, wymianie pszczół tworzących warstwę zewnętrzną, zużywają się one równomiernie i osyp zimowy jest niewielki.

Zginą bowiem tylko te pszczoły, które nie były właściwie do zimy przygotowane, ponieważ albo są stare, albo

pracowały przed rozpoczęciem zimy przy karmieniu Czerwia,czy przerabianiu zapasów

lub też pochodzą z póżnego czerwia wychowanego już w warunkach prawie zimowych'

gdy jedne pszczoły ,,walczą" z uciekającym ciepłem , tworząc wciąż wymienianą

otoczkę termoizolacyjną, inne starają się utrzymać w środku gniazda właściwą temperaturę.

W tym celu spożywają zimowe zapasy i jeżeli temperatura w środku kłębu

zaczyna się obniżać, wykonują drgające ruchy mięśniami tułowia, oczywiście nie poruszając skrzydłami.

Na skutek pracy mięśni powstaje ciepło. Jeżeli temperatura nadal

się obniża, kłąb skupia się jeszcze bardziej, a jego ciepłochronna otoczka staje się

coraz grubsza. gdy objętość kłębu się zmniejszy, na tę Samą masę pszczół wytwarzających ciepło przypada mniejsza powierzchnia

przez którą to ciepło ucieka."

ok....wszystko i na temat. Wiosną zobaczymy jak kto przygotował rodzinki do zimy...pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mam obok pasiekę tego pana (kilkanaście kilometrów) - nie wygląda to ciekawie. Pan ostatnio nastawiony głównie na Łysonia, Afrykę, czasopismo "Pasieka",  matki i odkłady, miodu raczej u niego nie uświadczysz. Jak jest jakość matek i odkładów - ostatnio raczej bardzo niska - powodów proszę się domyślić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.