Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Daro chyba wiesz że matula jest w środku kłębu na pewno nie będzie jej na ostatniej czy pierwszej ramce bo by jej jajniki prze piździło i na wiosnę mamy hodowle trutni :D. Dalej nie grzebaliśmy a i tą ramkę wyciągłem bardzo powoli może dwie pszczółki spadły było słychać o siatkę ale to chyba już i tak padnięte, nic im nie bedzie na bank :D

Link to comment
Share on other sites

Mnie to nawet podoba się takie grzebanie w ulach w zimę a szczególnie filmowanie i upublicznianie dla innych.

Oglądając takie filmiki dużo się z tego uczę i mam wyobrażenie jak pszczoły zachowują się w czasie

zimowli i na ilu ramkach należy je składać do zimy.

Choć osobiście tego nie robię i nie pochwalam a wręcz odradzam.

A swoja drogą jak już tak drastycznie bebeszył ten ul to mógł przynajmniej pomóc tym pszczołom i ująć te 3 ramki,

chyba że następny przegląd przewiduje dopiero w końcu maja. ;)

Link to comment
Share on other sites

Na razie niech mają, bedzie potrzeba ujmę im w marcu prze wierzbą bo w tamtym roku zalały mi wierzbą gniazda dość mocno.

 

Co do bebeszenia to chyba trochę za gróbe słowa bo odchyliłem tylko jedna ramkę z samego brzegu kłebu, bebeszenie by było jakbym rozrywał kłąb ramka po ramce :D

Link to comment
Share on other sites

A u mnie od wielu , wielu dni plucha .
Nocą czasem temperatura spada do -1 , ale w dzień już jest od 1 do 3 -4 na plusie .
Wilgotność powietrza prawie 100%
Farba z uli  odpada . Drewno nasiąka wodą . Dennice drewniane zaczynają pęcznieć i pleśnieć
Niedobrze . Dla pszczół  niezdrowo .
36_1_6.gif

Link to comment
Share on other sites

Gdzie by nie czytać - to Wszyscy robią ramki, korpusy, ule, itd.itp - a skąd pszczół będzie wziąć do tego wszystkiego.

Niedługo uli będzie więcej jak samochodów i ludzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Gdzie by nie czytać - to Wszyscy robią ramki, korpusy, ule, itd.itp - a skąd pszczół będzie wziąć do tego wszystkiego.

Niedługo uli będzie więcej jak samochodów i ludzi.

Rozwijają się wszyscy aż miło poczytać :)
Link to comment
Share on other sites

Czytam i dostaje normalnie palpitacji bo jeszcze nic nie zrobiłem - a piszecie o całych nowych ulach na nowe pasieki ..... ;) ;) ;)

Ale co zrobisz w nie ogrzewanej pracowni :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Pozostaje czekać na lepsze dni....

Link to comment
Share on other sites

Ja też nic nie zrobiłem. Ramki pozbijać to kwestia kilku dni, węza zaklepana, we czwartek wyklaruję ostatnią porcję wosku. Zima dla pszczelarza też ma być wyciszeniem.

Link to comment
Share on other sites

a skąd pszczół będzie wziąć do tego wszystkiego.

 

 

Jak to skąd? Mało ogłoszeń w necie. Dzwonisz, zamawiasz, najlepiej wpłacasz zaliczkę i ..... czekasz :)

 

A tak na poważnie żebym zrobił z jednej rodziny jeden odkład to jeszcze wszystkiego mam za mało.

A tu jeszcze tylko 2 dni robocze urlopu :( 

Link to comment
Share on other sites

W ulach zimą nie grzebię , ale wczoraj jak słońce przez chwilę wyjrzało poszedłem wymienić dwa daszki styrodurowe , bo ptaki zrobiły wentylację od góry .
Przy okazji część osłuchałem .
Niestety w niektórych cisza .
W trzech ulach ziębełki (chyba one ) zrobiły sobie stołówki .
Na ramkach zero pszczół .
Tylko wyjedzone odwłoki pszczół leżały na osiatkowanych dennicach . . .

Kot od jutra nie dostanie ode mnie nic jeść
Jeszcze trochę i będzie nowy wylotek :( 

Link to comment
Share on other sites

Czytam i dostaje normalnie palpitacji bo jeszcze nic nie zrobiłem - a piszecie o całych nowych ulach na nowe pasieki ..... ;) ;) ;)

Ale co zrobisz w nie ogrzewanej pracowni :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Pozostaje czekać na lepsze dni....

 Jeśli chodzi o ramki to przenieś robote do domu do kuchni...a jak się szefowej kuchni nie spodoba50przytula.gif to wyślij na jakiś schopping,pomyj naczynia itp.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj zaobserwowałem dzięcioła zielonego... Tak mi się wydawało, że w styrodurze dziura na wylot to nie robota sikorek...

Na szczęście nie trafił w kłąb i na razie dał sobie spokój.

Link to comment
Share on other sites

To ileż  tych rodzin od jesieni już straciłeś ???

 

 

Robert ma kupę rodzin więc jak straci 10 to i tak bedzie super wynik, ważne, że opisuje zgodnie z prawdą co sie u niego dzieje. A nie jak co rku zero spadków no i wszystkie w sile 10 ramek wlkp po zimie :D. Ja nie rozumiem dlaczego ludzie nie chcą/potrafią pisać prawdy ???!!! mi osobiście też nie spadła jeszcze żadna rodzina (jedną udusiłem latem, pisałem ale to przez głupote bo nie wysunąłem wkładki :( ) ale wiem że kiedyś to nastąpi :(, może nawet w tym roku (na razie są wszystkie 25 :D ) bo zostawiłem na próbę rodzinę na 4 ramkach wlkp dokładając im 5 jako osłonową, wkładke maja wyciągniętą na pełnej siatce zobaczymy na wiosnę, najbardziej boję sie o matule i jej jajniki żeby nie strutowiała jakby nie dały rade jej dobrze dogrzać, co bedzie czas pokaże  

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi o to że nie wierzę bo sam należę do tej grupy puki co :D, ale  nie wierze że 90 % pszczelarzy nie ma upadków i wszystkie na pełnych gniazdach :D, bo widze jak do tego podchodzą, jak dbają i leczą  przede wszystkim i wiem na pewno że przy takim postępowaniu nie można nie mieć spadków, np. leczenie jeden strzał apiwarolem koło końca sierpnia i wszystkie są od 20 lat w tym samym miejscu, tak twierdzi Pan starszy od nas z koła, jeszcze bym mu uwierzył jakby powiedział że dymi raz ale w końcu października allbo nawet tak jak robi ale po usunięciu czerwiu a tak to nie ma bata żeby takie rodziny przetrwały więcej niż 2 sezony a on ma od 20 lat wszystkie :D

Link to comment
Share on other sites

Prawdę Piotr mówisz , widziałam kilka tych cudownych pasiek i pszczelarni i śmiech mnie brał, Typowo pod zdjęcia składane było po kilka uli ,żeby pokazać po 3 nadstawki miodu , kiedy w rzeczywistości pszczół tyle co ledwie gniazdo obsiadały a zaplecza gorsze niż szopy na opał .Później młodzi szaleją , bo chcą kroku dotrzymać a pojęcia nie mają  jak jest w realu

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

To prawda ja mam pszczoly 3 rok i u mnie nigdy nie dały po 40 z ula są niektóre pracowitrze ale i są takie co mi przez sezon dały może z 5ramek nadstawkowych Wielkopolskich . U nas niedaleko mnie jest taki jeden pszczelarz wielki fachura co mu pszczoly dają 40 kg z ula , ale jak się dowiedziałem że w okresie bez pożytku nawala i cukier to potem ma wyniki .A potem się dziwilem ja mam 20 uli i mam 200 słoi a on ma tyle samo i ma z 500

Link to comment
Share on other sites

40 kilo z ula jest możliwe , przy obfitej spadzi , mocnej rodzinie wzięłam i po 50 kilo. Już nieżyjący Marek Kolek opowiadał mi o rekordowym rzepaku ponad 100kilo z ula, mówił ,że by nigdy nie uwierzył gdyby na własne oczy nie widział, a do fantastów nie należał. Przy mocnych pożytkach i zbiory są możliwe, ale nie o tym tu mowa. Wielu celowo wprowadza w błąd, manipuluje w pasiece aby wyrywkowo pokazać nieistniejące osiągnięcia, przechwala się o sprzęcie i zapleczu a jeśli już musi to dokumentuje fotkami ściągniętymi z netu. Tworzy się w ten sposób fałszywy obraz pszczelarstwa. Mniej doświadczeni łykają te banialuki i wszelkimi sposobami dążą do podobnych wyników, co często bywa zgubne dla pszczół

Link to comment
Share on other sites

Piotrze i Joasiu (fajnie że jednak zaczęłaś pisać na forum :) ) macie świętą rację tylko to co napisałem to akurat w 3/4 sa ludzie z mojego koła, przeważnie starsi panowie, powiedziałbym bardzo starsi wiekszość ponad 80 lat :D, czuję że mnie nie lubią ale co tam jak nie reformowalni mam ich gdzieś (nie uogólniam są też bardzo fajni ale w mniejszości :( ), rozwala mnie tylko jak gość zamawia cukier w worach prosto przez związek z polskiej cukrowni ok 300kg a ma 10 rodzin, odkładów nie robi to co on do kurw. robi z tym cukrem, wiem że dużo "starszych panów" nie może sie pogodzić z tym że 30-40 lat temu brali 20-30 słoi z ula z palcem w d... i to bez rzepaków (nie znali nie siali) a teraz 10 nie mogą wyciągnąć jak nie pojada nigdzie z pszczołami, i co takim zrobić jak w ogóle nie słuchają innych. Ta sama grupa w większości ma warszawiaki lub ogólnie leżaki, ociepla styropianem kołdrami starymi kożuchami już we wrześniu aż do maja, wylotek pozwężany wiadomo dennica pełna i dziwią się  jak młodemu czyli mnie mogła nie spaść żadna rodzina przez dwie zimy co za mną a im z 50-letnią praktyką to się nie udaje??, wstałem powiedziałem im jak to robię to trzech sie bardzo oburzyło, żebym nie pierdo.. bo jestem żółtodziób a oni tak robili od lat i było dobrze :D. no ale cóż ja mogę jak tam wilgoci tyle że hej te biedne pszczółki duszą sie we własnych produktach przemiany materii (co2, para wodna, inne gazy), opowiedziałem o dennicy na siatce to jeden mało by mnie nie pobił a będzie chyba miał w tym roku jak mój dziadek 90-tke :D. Od tego spotkania nie dyskutuje z nimi chodź w sobotę mamy następne, może znów bedzie sie działo. Sa i fajni i oni np. w tym roku podesłali mi po parę kg wosku żebym im wysłał do miodów podkarpackich na komórkę 5,1, za moją namową i takich dziadziów lubię :D jeden nawet wybiera sie do mnie zobaczyć na żywo te "cuda" mała komórkę, węższe hoffmany no i te nieszczęsne "Y" bo nie dałem rady im tego wirtualnie wytłumaczyć, wiadomo lata już nie te umysł inaczej pracuje. Ja wcale nie twierdzę że mam rację może to i bujdy ale może jednak coś w tym jest i może pomaga mi to utrzymać rodziny bez spadków, nie wiem czas pokaże.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jaką komórkę pszczoła budowała przed wprowadzeniem węzy? bo skoro mniejszą niż 5,4 to dziesiątki lat uczyliśmy ją budować większe komórki więc zapomniała jak kiedyś mieszkała. Wprowadzanie teraz małych komórek to jak wypuszczanie niedźwiedzi na wolność, które od pokoleń rodziły się w zoo.

 

Karol

Link to comment
Share on other sites

Piotrze i Joasiu (fajnie że jednak zaczęłaś pisać na forum :) ) macie świętą rację tylko to co napisałem to akurat w 3/4 sa ludzie z mojego koła, przeważnie starsi panowie, powiedziałbym bardzo starsi wiekszość ponad 80 lat :D, czuję że mnie nie lubią ale co tam jak nie reformowalni mam ich gdzieś (nie uogólniam są też bardzo fajni ale w mniejszości :( ), rozwala mnie tylko jak gość zamawia cukier w worach prosto przez związek z polskiej cukrowni ok 300kg a ma 10 rodzin, odkładów nie robi to co on do kurw. robi z tym cukrem, wiem że dużo "starszych panów" nie może sie pogodzić z tym że 30-40 lat temu brali 20-30 słoi z ula z palcem w d... i to bez rzepaków (nie znali nie siali) a teraz 10 nie mogą wyciągnąć jak nie pojada nigdzie z pszczołami, i co takim zrobić jak w ogóle nie słuchają innych. Ta sama grupa w większości ma warszawiaki lub ogólnie leżaki, ociepla styropianem kołdrami starymi kożuchami już we wrześniu aż do maja, wylotek pozwężany wiadomo dennica pełna i dziwią się  jak młodemu czyli mnie mogła nie spaść żadna rodzina przez dwie zimy co za mną a im z 50-letnią praktyką to się nie udaje??, wstałem powiedziałem im jak to robię to trzech sie bardzo oburzyło, żebym nie pierdo.. bo jestem żółtodziób a oni tak robili od lat i było dobrze :D. no ale cóż ja mogę jak tam wilgoci tyle że hej te biedne pszczółki duszą sie we własnych produktach przemiany materii (co2, para wodna, inne gazy), opowiedziałem o dennicy na siatce to jeden mało by mnie nie pobił a będzie chyba miał w tym roku jak mój dziadek 90-tke :D. Od tego spotkania nie dyskutuje z nimi chodź w sobotę mamy następne, może znów bedzie sie działo. Sa i fajni i oni np. w tym roku podesłali mi po parę kg wosku żebym im wysłał do miodów podkarpackich na komórkę 5,1, za moją namową i takich dziadziów lubię :D jeden nawet wybiera sie do mnie zobaczyć na żywo te "cuda" mała komórkę, węższe hoffmany no i te nieszczęsne "Y" bo nie dałem rady im tego wirtualnie wytłumaczyć, wiadomo lata już nie te umysł inaczej pracuje. Ja wcale nie twierdzę że mam rację może to i bujdy ale może jednak coś w tym jest i może pomaga mi to utrzymać rodziny bez spadków, nie wiem czas pokaże.

Starsi ludzie tak mają :(  uważają ,że to co robią jest najlepiej zrobione i boją się czegoś nowego. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.