Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Jaką komórkę pszczoła budowała przed wprowadzeniem węzy? bo skoro mniejszą niż 5,4 to dziesiątki lat uczyliśmy ją budować większe komórki więc zapomniała jak kiedyś mieszkała. Wprowadzanie teraz małych komórek to jak wypuszczanie niedźwiedzi na wolność, które od pokoleń rodziły się w zoo.

 

Karol

 

Albo powrót do natury, zależy jak kto spojrzy

"

Link to comment
Share on other sites

Też cieszą się że Joasia ma więcej czasu i trochę pisze więcej u nas na forum :D . A co do pisania , to jeżeli ktoś piszę że wydajność ma taką powyżej 40 kg z ula to znaczy tylko że "pisze" , a nie że " tyle ma ". Pisaliśmy już wcześniej o tym w którymś temacie i nie ma sensu tego powtarzać , że każdy ma w swojej pasiece inne : warunki , pożytki , ule ,pszczoły , pogodę i umiejętności pszczelarskie i czas na wykonywanie zabiegów hodowlanych  i w zasadzie powinno się pisać czy wystarcza mu miodu czy nie ? a jeżeli nie , to trzeba zainstalować więcej uli , tyle żeby starczyło miodu i wszystko. Czyli każdy orze jak może . A co do zwyczajów starszych pszczelarzy , to ja znam takiego starszego , który ma zawsze zapas cukru na dwa lata i go sukcesywnie uzupełnia w miarę zużycia tak żeby ten zapas był zawsze dwuletni. A co do nie pisania na forum o porażkach w hodowli to częściowo sami możemy być temu winni jak kogoś staramy się na tej podstawie  oceniać i czasami dawać złośliwe lub kpiące komentarze , a nie każdy jest taki luzak jak Łukasz :D i niektórzy biorą to bardziej serio , a wpadki w hodowli pszczół to normalka , statystycznie są wkalkulowane w hodowlę , a poza tym nie każdy ma tyle czasu ze względu na inne obowiązki lub nawet zdrowie , żeby mieć wszystko ogarnięte , dopilnowane, na czas zrobione i.t.d.

Link to comment
Share on other sites

Tadek, jeśli pisze że tyle można wziąć to znaczy że można to nie są rekordy. W ramach dyskusji , jeśli powtórzy się ostatnie 2 lata to zapraszam do mnie, no chyba że należysz do tych niewiernych Tomaszów co zobaczą a i tak ie uwierzą i wtedy wrócimy do dyskusji o wydajności. A co do wiekowych pszczelarzy to powiem wam tylko ,że mój wujek  ma kilka rodzin , warszawiaki , ściany 8 cm, zamykane powałki na zatrzask, igły nie włoży, dodatkowo ocieplenie ile się zmieści w wolnych miejscach i co robi.... przy dużych mrozach wkłada watę do wylotka , bo szczelina na palec to za dużo. Końcowy efekt zabawny, pszczoły dobrze zimują, nie widzę krótszej żywotności przez nadmiar dwutlenku a w sezonie zbiory zbliżone do moich i siła pszczół. Pytanie więc na ile ulegamy doświadczeniom, naukowcom, publikacjom, na ile to fakty a na ile nasza iluzja , bo chcemy wierzyć że to co nowe to lepsze????

Link to comment
Share on other sites

Joasiu a może to chociaż materiały oddychające a nie jak u kolegi z koła 5 cm styro i jeszcze w folie owinięte żeby nie zgryzały na to jeszcze zamiast nadstawki inne szmaty kołdry, kożuchy  

Link to comment
Share on other sites

Tadek - muszę stanowczo zaprotestować, 35- 40 z ula to nie jest nic nadzwyczajnego .Piszę tu o stacjonarnych pasiekach ,piszesz  zwiększyć ilość uli- tak , tylko to jest znowu dodatkowa niepotrzebna nikomu robota .Zadbajmy o większą wydajność ,lepszy rozwójrodzin a dostawienie uli może dać odwrotny efekt , mniej z ula .Bo w perspektywie 3-4 miesięcy mniejsza ilość rodzin będzie miała gdzie zebrać miód a większa ilość uli- pszczół może być bezrobotna przy słabych pożytkach .Rozkładając w czasie pszczoły będą na bieżąco zbierać a dla większej ilości braknie .Jeśli dobre pożytki Twoja wersja będzie OK.Piszę to na własnym doświadczeniu .                                                                                                                                                                                                                                   Zdzisiek     

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Łukasz , drewniane ule i styropian. Fenomenem dla mnie jest to, iż mimo takiego braku wentylacji nie ma dużego zawilgocenia. Jestem w stu procentach zwolennikiem zmian w pasiece, ale jak patrzę na starą kadrę , to nadal szanuję tę szkołę , wcale taka najgorsza nie była

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Też cieszą

się że Joasia ma więcej czasu i trochę pisze więcej u nas na forum :D . A co do pisania , to jeżeli ktoś piszę że wydajność ma taką powyżej 40 kg z ula to znaczy tylko że "pisze" , a nie że " tyle ma ".

Tadek doświadczony z Ciebie pszczelarz a piszesz, że 40 kg z ula to mrzonka? Chyba, że do wydajności wliczasz wszystkie rodziny w tym odkłady z czerwca i lipca...

Link to comment
Share on other sites

Tadek doświadczony z Ciebie pszczelarz a piszesz, że 40 kg z ula to mrzonka? Chyba, że do wydajności wliczasz wszystkie rodziny w tym odkłady z czerwca i lipca...

To jest Twoja interpretacja i chyba Joasia też błędnie mnie zrozumiała . ja tak nie napisałem i nie użyłem słowa "mrzonka " :D

Mnie po prostu chodziło o taki skrót myślowy  że jak ktoś coś pisze ( bez kilogramów ) to znaczy że pisze ( bo to jest pewne widać jego wpis na forum ale miodu nie widać ) więc nie znaczy to że ma czyli że piszę prawdę , Każdy może sobie coś  napisać co jest niezgodne z prawdą czyli po prostu może nas oszukiwać i nie możemy tego uznać za pewną informację.  Te 40 kilogramów tu nie ma nic do rzeczy równie dobrze mogłem napisać dowolną liczbę z sufitu  Rozumiesz teraz ??? :D

A była u nas chyba dyskusja przy okazji rzepaku o wydajności z ula i ja tu nie mam nic do dodania , każdy ma inną i zależną od czynników które wyżej podałem .

Link to comment
Share on other sites

Tadek doświadczony z Ciebie pszczelarz a piszesz, że 40 kg z ula to mrzonka? Chyba, że do wydajności wliczasz wszystkie rodziny w tym odkłady z czerwca i lipca...

w obliczanie wydajności z każdego ula z osobna to może się bawić ktos kto ma 1-5 uli

no i mnóstwo czasu.

Rzecz jasna że mówiąc o wydajności mówi się o przeciętnej z ula w pasiece.

A to że niektórych ponosi wyobraźnia to inna para kaloszy.

Niektórzy juz  na początku maja mają mnóstwo miodu tylko zastanawiam się z czego?

Pisać można , papier wszystko przyjmie

Link to comment
Share on other sites

daro, zadaj im to samo pytanie za 15-20 lat. Pewnie będziesz miał okazję pogadać z wieloma rodowitymi Niemcami, którzy będą szukać azylu w Polsce.  Polacy są bardzo pracowici i zdolni. Gdyby nie kilka głupich błędów - między innymi naszej slachty, która wolała bogacić holenderskich kupców, zamiast utrzymywać potęgę Polski.  Oczywiście przez pierwsze 100 lat ładnie się żyło i dobrze zarabiało, ale po dodaniu odkryć geograficznych i handlu morskiego podupadliśmy całkowicie. Kapitał ma znaczenie, ale jeszcze trochę czasu upłynie zanim Polacy zaczną wybierać polskie produkty i zrozumieją jak bardzo to jest ważne. Teraz mamy szanse się podnieść, wymiana hegemona i jedwabny szlak mogą nam w tym bardzo pomóc. "Jedyne" co musimy zrobić to być silniejszymi od Niemców lub Rosjan.  Niemiecki kapitał u nas dominuje i z potęgą niemiec cieżko będzie wygrać (jeszcze), ale Rosja to słabeusz i tu mamy duże szanse, ale trzeba, aby nasz kapitał wypierał ten rosyjski na wschodzie.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

No jest w Niemczech nowe hasło - Jedź do Polski na urlop - Twój ojciec już tam jest  !

 

daro, zadaj im to samo pytanie za 15-20 lat. Pewnie będziesz miał okazję pogadać z wieloma rodowitymi Niemcami, którzy będą szukać azylu w Polsce.

Za 20 lat to w Niemczech będą pisać z prawej do lewej.

Link to comment
Share on other sites

  Niemiecki kapitał u nas dominuje i z potęgą niemiec cieżko będzie wygrać (jeszcze), ale Rosja to słabeusz i tu mamy duże szanse, ale trzeba, aby nasz kapitał wypierał ten rosyjski na wschodzie.

Mnie słowo "Kapitał" kojarzy się z Marksem tez Niemcem. :D A nasz '" kapitał " nie wyprze rosyjskiego  z uwagi na protekcjonizm Putina i ich "standardy jakościowe" w cudzysłowie   które dziwnym trafem dotyczą tylko Polaków i nasi rolnicy coś o tym wiedzą.

Link to comment
Share on other sites

Asiu miałem takie ule w spadku i powiem ci z praktyki takie pancerniki to przeważnie same w sobie nie należą do zbyt szczelnych,dlatego tak super zimują w nich pszczoły.Wszystko wychodzi jak się odymia z każdej szczeliny idzie dym.PK

Eeeee tam - teraz to nie ma problemu bo nie potrzeba latać do lasu za mchem tylko wszystkie dziury można pianką uszczelnić.

Link to comment
Share on other sites

Moja pasieka osierocona. Jestem od 2 tyg. w sanatorium. Już mi się bardzo ckni do moich bzykających przyjaciółek. :wub:

...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Guest PawelKS3

Moja pasieka osierocona. Jestem od 2 tyg. w sanatorium. Już mi się bardzo ckni do moich bzykających przyjaciółek. :wub:

...............................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

To w sanatorium nic sie nie bzyka ;) ?
Link to comment
Share on other sites

Rosja to słabeusz i tu mamy duże szanse, ale trzeba, aby nasz kapitał wypierał ten rosyjski na wschodzie.

:D

Zdziwiłbyś się .

Rosja nie musi nas podbijać .

Jakby tylko chciała , to by nas kupiła .

Tam drzemie taki kapitał ...

... o jakim się fizjologom nie śniło
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.