Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Ależ Wy macie klimat , że w pierwszych dniach marca już możecie szukać larw / jaj :blink:

U mnie nie ma takiej opcji , żeby robić pierwszy przegląd wiosenny .

Przegląd zimowo-wiosenny. U mnie niestety leszczyny mało, do tego większość już nie pyli, więc pszczoły pyłku noszą mało, za wyjątkiem Kortówki, te cholernice zawsze coś niosą :-)

Link to comment
Share on other sites

Sobotni wiatr chyba obszarpał pyłek z leszczyny, bo pszczoły nosiły go w ilościach bardzo śladowych a na samej leszczynie prawie nic nie było. Kortówka żeby tak nosiła nektar jak pyłek to by była super pszczoła.

Link to comment
Share on other sites

Witam , widzę że u wszystkich były już pierwsze obloty tylko u mnie jeszcze nie i sie zastanawiam czy przegapiłem ten pierwszy oblot czy coś jest nie tak z moimi pszczółkami ,a jeśli bym przegapił ten pierwszy oblot mogę jakoś się zorientować np po zachowaniu pszczół w ulu czy był ?

Link to comment
Share on other sites

Witam , widzę że u wszystkich były już pierwsze obloty tylko u mnie jeszcze nie i sie zastanawiam czy przegapiłem ten pierwszy oblot czy coś jest nie tak z moimi pszczółkami ,a jeśli bym przegapił ten pierwszy oblot mogę jakoś się zorientować np po zachowaniu pszczół w ulu czy był ?

Powinien być posprzątany osyp pod ulami.

Link to comment
Share on other sites

raczej miałeś na myśli posprzątany osyp na dennicach , a przynajmniej

udrożniony wylotek.

Pod ulami powinien leżeć osyp wyrzucony przez pszczoły sprzątające. Może być?

Link to comment
Share on other sites

 jeśli bym przegapił ten pierwszy oblot mogę jakoś się zorientować np po zachowaniu pszczół w ulu czy był ?

Osyp wyniesiony przez pszczoły z ula może leżeć przed wylotkami , ale mogły posprzątać go wiatr , lub sikorki .

Popatrz na daszki , wylotki uli i ewentualnie inne jasne przedmioty na pasieczysku .

Jeśli znajdziesz ślady w postaci brązowych plamek (odchodów) , to pszczoły się oblatywały . :)

 

A póki co u mnie znów wróciła zima .

powrót zimy.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

To chyba zdjęcie z wczoraj. Wczoraj albo przedwczoraj u mnie też śnieg sypał, ale kolejnego dnia jak słoneczko dało, to dzisiaj bajki.

Tak. Zdjęcie sprzed dwóch dni .

Ale kilka godzin później dowaliło śniegu po kolana .

Teraz część stopniała i znów jest podobnie jak na zdjęciu .

Link to comment
Share on other sites

Osyp wyniesiony przez pszczoły z ula może leżeć przed wylotkami , ale mogły posprzątać go wiatr , lub sikorki .

Popatrz na daszki , wylotki uli i ewentualnie inne jasne przedmioty na pasieczysku .

Jeśli znajdziesz ślady w postaci brązowych plamek (odchodów) , to pszczoły się oblatywały . :)

 

A póki co u mnie znów wróciła zima .

attachicon.gifpowrót zimy.jpg

 

 

Robi u mnie jest inaczej tzn. osyp leży pod ulem a daszki i ule dawno wyczyszczone przez deszcz...

Link to comment
Share on other sites

Dziś nie za ciepło ale latały jak na rzepaku, nosiły pyłek z krokusów, olch i chyba gdzieś zaczęła kwitnąć wierzba bo taki jasnożółty się pojawił. Półkorpusy zabrane przy przeglądzie wyczyściłem a w tygodniu zdezynfekuję Virkonem.

Link to comment
Share on other sites

U mnie dwa półminutowe przebłyski słońca .
Przez kilka godzin padał deszcz .
A przez chwilę nawet grad .
Dzień pod znakiem lenistwa . Do pasieki nawet kroku ...
Tylko obrządziłem zwierzaki i gapiłem się w odchowalnik z młodymi  przepiórkami niczym w telewizor :)
To lepsze od Brazylijskich seriali .
Jakie te małe "chrabąszcze" pocieszne :D 

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

Siódmego marca zrobiłem pobieżny przegląd. Pszczół chmara, druga pasieka z której pszczoły były na gryce  lichutko. Obie na zimę jednakowo przygotowane, te same narzędzia, higiena, pracownia. Wyniki ZHW tej z gryki  w kilku próbkach śladowa warroza, ale wszędzie nozema sp.

Fajnie by było, gdyby ktoś  wykazał się i opowiedział o pyłku z tuj „Brabant”. Pozdrawiam.

...........................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Pszczoły  7 marca na tujach

Pszczoły  7 marca na leszczynie

 
 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Fajnie by było, gdyby ktoś  wykazał się i opowiedział o pyłku z tuj „Brabant”. Pozdrawiam.

...........................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Zawsze myślałem że TUJA to masowo wykupowane niemal bezobsługowe krzaczysko do obsadzania jako osłona,przed wiatrem,światłem,sąsiadami...

Link to comment
Share on other sites

No co tak milczycie, czyżby  zabrakło fachowców, szkoda - można korzystać z internetu szczerze zachęcam.

...........................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

No co tak milczycie, czyżby  zabrakło fachowców, szkoda - można korzystać z internetu szczerze zachęcam.

...........................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Grzeczniej Kolego, bo coś ostatnio strasznie warczysz na innych...

Link to comment
Share on other sites

Obserwacje wiosenne...doszedłem do wniosku że słabe rodziny na jesieni - to teraz marnie to wygląda.Zrobiłem póżno odkład jesienią /bo miałem ponadprogramową matkę/ .Owszem zakarmiona przeżyła zimę ale - dziś silne rodziny nawet przy 8st. już funkcjonują ,systematyczne loty po pyłek ,wodę .Ta słaba rodzinka chyba walczy żeby utrzymać temp. w ulu i zero lotów . Dokarmiona jest ale na bank dopiero przy dobrej pogodzie ma szansę na rozwój.Generalnie potrzebne są temp.+ 13 15st.

Link to comment
Share on other sites

Grzeczniej Kolego, bo coś ostatnio strasznie warczysz na innych...

Kolego MAZI, na nikogo nie warczę nie unoś się, ja uważam, że jak się nie wie, to warto pogrzebać w Internecie i podyskutować zdobywając wiedzę, warto uwierz. Pozdrawiam

...........................................................................................................

Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Link to comment
Share on other sites

Obserwacje wiosenne...doszedłem do wniosku że słabe rodziny na jesieni - to teraz marnie to wygląda.Zrobiłem póżno odkład jesienią /bo miałem ponadprogramową matkę/ .Owszem zakarmiona przeżyła zimę ale - dziś silne rodziny nawet przy 8st. już funkcjonują ,systematyczne loty po pyłek ,wodę .Ta słaba rodzinka chyba walczy żeby utrzymać temp. w ulu i zero lotów . Dokarmiona jest ale na bank dopiero przy dobrej pogodzie ma szansę na rozwój.Generalnie potrzebne są temp.+ 13 15st.

Każdy może robić doświadczenia. Ale słabych rodzin nie opłaca się zimować tylko dlatego żeby mieć większą ilość rodzin w pasiece.

I Włodek pamiętaj że sezon pszczelarski zaczyna się około 20 lipca roku poprzedzającego dany rok kalendarzowy. Tak że można powiedzieć teraz jesteśmy w połowie sezonu :)  resztę chyba się domyślasz.

Ale oczywiście możesz to potwierdzić własnymi  doświadczeniami które inni już przerabiali.

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie spadła kolejna rodzina, 4 w tym sezonie   :( niestety 2 odkład z matką od Jarka :( a kolejne cztery odkłady z matkami od Jarka połączyłem w dwie rodziny bo by miodu na lipie dopiero zniosły i tak po zimie mam 19 rodzin :( trochę mało miało być 25 minimum, dlatego na tą zimę minimum 40 do zimy i to pełen ul jak jakiś odkład nie dojdzie dobrze to już nie będę patrzał że matka młoda od "hodowcy" i żal łączyć tylko połączę przed zakarmieniem i tyle.

 

W związku z powyższym mam to dyspozycji jedną matule UN ze sprawdzonym krytym czerwiem po zimie :D

 

Sklenar  G10 od Jarka (Netto)

 

Wszystkie Rodziny produkcyjne z tamtego roku dostały po kg ciasta z prebiotykiem od Sławka (BeeFree) a te odkłady,pakiety na 18-kach w większości z matulami od Jarka dostały ramkę  z nawłocią na górę na płask.

 

03e47e691332e672med.jpg

 

Mam też pytanko czy można taką ramkę a cenna bo sporo pyłku na niej dać do rodziny bo sporo pleśni na niej ale mi szkoda bo ramek nie mam a na 18-stkach to już w ogóle kiepsko :(

 

4f49a8eb09256351med.jpg

 

To jedna z moich najsilniejszych rodzin, czerw już od 2 ramki i jest go sporo na 4 kolejnych dwie od wylotka pełne pyłku i pokarmu czuję że będzie szał w tej rodzinie w tym roku, matka buckfast (a niby na przedwiośniu słabiej czerwi niż krainka :D ) od Władka, luzak123, aha jedyna rodzinka u mnie w układzie na ciepło bo w wersji 12 ramkowej, coraz bardziej podoba mi się gospodarka w takim ułożeniu, super rozłożenie pyłku w ulu no i w ogóle wydaje mi się taki większy ład i porządek w ulu nic w zimnej :)

 

58a019582d1bc5e7med.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.