Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Cóż tam Państwo u Was w pasiece - sezon III . (2016-2017)


daro

Recommended Posts

Cóż, dzisiaj odymiłem...

Rodzina, która miała problemy w sierpniu nadal nie powala...

Sierpień dymienie 4 x 4, po 2-3 tygodniach Ambrozol, w październiku 1 x dymienie, dzisiaj 1 x dymienie.

Dennica higieniczna.

Wynik kolejno:

300

300

200

200

70 - Ambrozol

60 - październik

50 po pół godzinie dziś...

Ręce opadają.

Chyba poświęcę tą rodzinkę i jeszcze co najmniej raz odymię w tym roku, jak pogoda pozwoli...

Link to comment
Share on other sites

Mazi a jak inne rodziny???

Mam 4 które monitoruję, ta wyglądała najgorzej więc sprawdziłem szybko. Jutro sprawdzę osyp w pozostałych, ale tam powinno być lepiej, o wiele lepiej.

Link to comment
Share on other sites

Ja też byłem na pasiece w niedzielę,poniedziałek,wtorek i dziś.

Pszczoły w poniedziałek zrobiły gromadne obloty wyczyściły się, we wtorek też latały i nawet zaczęły pruciać po innych ulach, ale ponieważ nie były dopuszczane to dały se spokój. Dzisiaj też latały ale bardzo krótko tylko przez godzinę, bo nic nigdzie nie mogły znaleźć.

Zapomniałem zaglądnąć do uli, i nic koło uli nie robiłem, bo widzę, że na razie wszystko jest w porządku.

Natomiast w sadzawce złapałem szczupaka 45cm i wywlokłem sporego karpia za brzuch.

Jutro już nie jadę, pojadę jak zapowiedzą większy mróz, żeby zabrać jabłka i warzywa.

Potem jeszcze raz jak zamarznie sadzawka, żeby udrożnić odpływ i dopływ wody.

O pszczołach zapominam - do wiosny - jeszcze tylko około 100 dni, grudzień, styczeń, luty i mmaajj.!!!

Link to comment
Share on other sites

Napiszcie mi czy wiecie co robią pszczoły jak dostają takiego dymka ???.

Napisz co robią pszczoły jak im zostawię 100 sztuk warrozy na start wiosenny?

Kwestia wyboru...

Link to comment
Share on other sites

Ja juz zakończyłem sezon definitywnie i podobnie jak Bohtyn czekam do wiosny. A tymczasem ryjemy w pracowni - nowej pracowni, wszystko musi znaleźć swoje miejsce  a ja muszę zapamiętać gdzie leży..... a juz ciutka sklerozy jest...

Link to comment
Share on other sites

Dobrze że tylko skleroza . Pasieka spokojna sikory nakarmione . Zbijam ramki , kleje te nietrwałe styrodury i byle do wiosny. Tak se marzę jaki klient miód by kupił wszystek. ;)

Jaki koszt tych nietrwałych  styrodurów - no ja się do nich przymierzam a Ty mi mówisz że nietrwałe hmmmm co Ty na to??? jak bardzo nietrwałe?? wg Ciebie.

Dużo miodku Ci zostało???

Link to comment
Share on other sites

Za 20 złotych korpus dadant. Ja się przymierzyłem i stosunek zalet do wad znacznie większy. Nie  stać by mnie było na zakup takiej ilości nowych uli poliuretanowych. Stolarz ze mnie gorzej niż marny , zresztą by napić się piwa nie trza od razu kupować browaru , więc kupuję gotowe wręgi plastik i drewno. Skleciłem sobie ,,maszynę ,, do cięcia styroduru . Spadła nadstawka pełna miodu pękła 2 wkręty trochę kleju i jak nowa. Konieczne zrobienie korków wentylacyjnych i pajączków w dennicy. Chyba cały powód zgryzania.Czy nie trwałe ? Mi pasują dla tego mam i będzie coraz więcej. Zobaczymy co da dzą pajączki w dennicy i korki w nadstawkach na drugi rok na jesieni bo to wtedy zaczyna się piłowanie wylotków i dziur w nadstawkach . W korpusie tylko jedna zrobiła. Zobaczymy dennice z melaminą . ;)

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze dziesięć uli z styroduru ma trzy lata, zgryzania niema poza chyba dwoma przypadkami ale to wynik mojego niechlujstwa przy wykonaniu, dennice mam osiatkowane. W ubiegłym roku kilka rodzin zazimowałem na dennicach pełnych ale byla troche za mała wetylacja. Kilka korpusuw jest do naprawy, powodem jest to że do klejenia użyłem złego kleju, najlepiel się nadaje polimerowy.

Z moich wyliczeń wychodziło że ul wielkopolski: korpus 12 ramek plus 3 nadstawki, daszek z styroduru i dennica drewniana z siatką wychodzi ok 60 zł. nielicząc oczywiście pracy własnej.

Link to comment
Share on other sites

To ja nie wiem gdzie wy takie tanie materiały kupujecie,ale gratuluje ;) .Ja samą powałkę to robię za 14 zł,albo pcv spienione 6 zł na dennicę a gdzie reszta?PK

Same wręgi 32zł. ... i to te najtańsze drewniane . Plastykowe droższe . No chyba , że bezwręgowe ... tylko listewki

Link to comment
Share on other sites

około 8zł sam styrodur na jeden korpus wielkopolski... ja kupuję wręgi tylko do korpusów... dennica daszek daje listwy/listewki i właśnie pcv i siatka też wyjdzie z 12zł

 

więc styrodur   8zł

wręgi                8zł

 

pianka kleje wkręty i 20zł jak nic x 3.........  60zł jak by nie było

 

dennica... powałka (osb lub sklejka), daszek i 100wka przekroczona 

 

 

a ten dalej 350  :lol:  chłopie idź do tego koła i już nie płacz :)

Link to comment
Share on other sites

Wycięcie wręgów na pile to chyba niejest problem? Za siatkę 12 zł. placiłem za metr kwadrarowy. Daszki i wkładki dennicowe robiłem z styroduru 2 cm. Pianki do klejenia nie używam bo po pierwsze jest zadroga a podrugie słabo trzyma. Ja wyliczłem koszty kupując potrzebne materiały spisywałem wydane pieniądze a następnie podzielilem przez ilość gotowych uli.

Link to comment
Share on other sites

Za siatkę 12 zł. placiłem za metr kwadrarowy.

Co to za siatka , bo dziwnie tania ?

Ja za Netexpol , lub Rozamet płaciłem kiedyś po 65zł. a ostatnio prawie 50zł./m2

 

jak się materiału nie ma to tez trzeba jechac na tartak i nie wiem czy się tak dużo zaoszczędzi no ale każdy orze jak może 

Zależy co się kupi i w jakim tartaku .

Byłem akurat po materiał w tartaku wczoraj .

Deska suszony (sosna) , to wg. cennika 700-1100zł. za m3 w zależności od klasy .

Ale tyle co na wręgi , to można kupić odpady opałowe -  zrzynki po 50zł.za wiązkę (na oko 1m3) z których na kilkadziesiąt korpusów materiału zawsze się wygospodaruje .

Tylko kupować (nie wszędzie mają) zrzynki z materiału suszonego .

I jeszcze zostanie materiału na ewentualne rączki :)

Link to comment
Share on other sites

Nie mam zamiaru zapisywać się do niczego. Należałem ( raczej należę do końca roku ) do Polanki. Starczy . Nie bawi mnie to i zawsze byłem zwolennikiem i jestem oddzielenia pomocy od związków. Sprzętu.

Nowy ul bez ramek kosztuje 350 . Zakup można zrobić do 50 pln  na rodzinę. To wszystko zostaje zwrócone za rok. Jest jeszcze pikuś że masz obowiązek udostępnić pasiekę do kontroli. Nie ule. Każdy robi jak uważa.

Siatka ocynk .

P.S. Co do daszków to chyba też walnę sklejkę i ocieplę styropianem.

Link to comment
Share on other sites

A ja w tą zimę postanowiłem zrobić 30 korpusów  z pojedynczej deski sosnowej o grubości 32 mm o szerokości 200 mm , czyli po obróbce na grubościówce wyjdzie około 28 mm, Korpusy maja być kompatybilne z dotychczasowymi korpusami ze sklejki i ze styroduru i do mojej ramki. Dlaczego ? bo do robienia dużej ilości odkładów w związku z walką z warozą (wg metody którą ja stosuję) , potrzeba mi dużej ilości korpusów i dennic na zapasowe rodziny a w zasadzie odkłady robione po rzepaku lub w trakcie rzepaku , które później łączę i korpusy te są wykorzystywane tylko latem , czyli wtedy kiedy warunki termiczne są i tak dobre. A że mam cały warsztat stolarski do dyspozycji więc jest to dla mnie praktycznie 1 dzień roboty. Ze stryrodurem by się zeszło dłużej czasowo. Ale nie rezygnuje ze styrodurów i dalej będą mi służyć do zimowli.

Deski się już sezonują i suszą.  W tej chwili dalej walczę z płytkami w pracowni i po woli widać już finisz jak nie powróci zima i nie zatrzyma robót. Wyposażenie pracowni nowe już prawie mam w komplecie , jeszcze tylko pospawać nogi do stołu pasiecznego.

Jak trochę ogarnę porządek to dam parę fotek.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.