Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Nowy już V jak victoria sezon 2020


boddan

Recommended Posts

Dzisiaj +7 i wiatr wymyślałem opalanie i skrobanie skrzynek na odkłady i są gotowe potem będzie gonitwa i brak czasu na takie robótki.Wagowo ule ciężkie nie mam co u pszczół jeszcze szukać.Jutro szkolenie od 10.00 zioła dla ludzi i pszczół. PK

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj pierwszy raz w tym roku podniosłem wszystkie daszki  w ulach , żeby zobaczyć jak się mają podopieczne.
No i powiem , że na tą chwilę jest nieźle .
Nie tak dobrze jak rok temu , ale jest dobrze .
Do zimy posżło 80+7 jako rezerwa .
2 odleciały, a 85 mimo moich obaw żyje  .
2 z nich zanieczyściły mieszkanie .
Chyba tylko dwie ...

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Czyli Robert ? kto dba ten ma ?

A ryzyko statystyczne zawsze jakieś jest i upadki , oby tylko w takim procencie jak u Ciebie  , są wkalkulowane w hodowlę pszczół i chociaż jeszcze to nie koniec , bo dopiero połowa marca i wiele może się jeszcze wydarzyć , ale bądźmy dobrej myśli.

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

No to super Robert.  U nas wczoraj tez byl mega oblot. Bylo +15C i "dzialo sie w pasiece, oj dzialo"  Kazda rodzina otrzymala maly placek bialkowy pod powalke. Juz zaczely czerwic. Pszczoly przezimowaly wspaniale.  W jednym miejscu gdzie mam 10 uli produkcyjnych jedna rodzina sie osypala. Niestety ta rodzina z niewiadomych dla mnie powodow wyroila sie 18 wrzesnia, mimo ze zaraz otrzymaly zapasowa matke i jeszcze byla sila to nie wystarczylo.  W drugim miejscu zazimowalem 24 i tez jedna padla. Jestem pewny ze waroza ja wykonczyla bo po podaniu kwasu na jesieni tysiace bylo na dennicy.  Moim mega zaskoczeniem bylo jak wspaniale przezimowaly rodzinki w Mini Plusach. Zpewnoscia jest w nich wiecej pszczoly jak na jesieni. W jednym M.Plusie bylo troche plesni, bo jak sie okazalo myszka zrobila sobie gniazdo pod pajaczkiem w dennicy. Ale dzieki niej zrozumialem ze otwarty pajaczek w dennicy do zimowli to droga do sukcesu.  Na wiosne moge powiedziec ze stres w rodzinie powoduje inne komplikacje co w efekcie moze byc mylnie zdjagnozowane. Tylko w tych dwoch osypanych rodzinach ramki byly pobrudzone odchodami.  W pozostalych rodzinach jest zero zanieczyszczen. Dlatego Robert ja w tych dwoch rodzinal szukal bym powodow co je stresowalo.  Zapowiada sie ciekawy dla mnie sezon. Powodzenia 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Beeman napisał:

Robert ja w tych dwoch rodzinal szukal bym powodow co je stresowalo.

Masz 100% rację .
Jedna miała dziką lokatorkę - mysz .
Druga stoi dokładnie "na zakręcie" pod pochyłym pniem jabłonki .
Myślę , że coś musiało ja tam niepokoić . Ptak , lub inny zwierz.
Może też mysz , bo akurat ta rodzinka miała starą dennicę do której nie dopasowałem wkładki wylotowej (lenistwo)  i tylko gąbką zmniejszyłem wylot .
Więc też coś mogło się władować do środka.

Link to comment
Share on other sites

Q Co prawda ja nie zaglądałem jeszcze pod daszki, ale z czego dowiedziałem się od osoby będącej stale na miejscu to w pewien ciepły dzien jaki był ostatnio wychodziły z ula w 15 rodzinach... A zazimowalem 41 rodzin. I nie wiem, czy są takie straty, czy po prostu nie było na tyle ciepło żeby w innych rodzinach powychodziły na wylotek. Zazwyczaj znacznie szybciej wyjdą te, gdzie wylotek jest bezpośrednio ogrzewany przez słońce. Tam gdzie jest w cieniu to zawsze znacznie później 

Link to comment
Share on other sites

Nie wszystkie wylatują jednocześnie .
Dni nie są aż tak ciepłe , żeby gremialnie oblatywały się wszystkie naraz .
Wylatują po kilka- kilkanaście .
Pójdziesz za pół godziny , to znów będą latać w kilku ale innych .

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Krzychu napisał:

Q Co prawda ja nie zaglądałem jeszcze pod daszki, ale z czego dowiedziałem się od osoby będącej stale na miejscu to w pewien ciepły dzien jaki był ostatnio wychodziły z ula w 15 rodzinach... A zazimowalem 41 rodzin. I nie wiem, czy są takie straty, czy po prostu nie było na tyle ciepło żeby w innych rodzinach powychodziły na wylotek. Zazwyczaj znacznie szybciej wyjdą te, gdzie wylotek jest bezpośrednio ogrzewany przez słońce. Tam gdzie jest w cieniu to zawsze znacznie później 

Są twardziele ? że dopiero się rozruszają jak jest naprawdę ciepło.Zawsze powinno się jednak sprawdzić wloty czy mają możliwość wychodzenia.Bywały zimy że czasem osyp z zimy blokuje wylot.PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ale śmigają z pyłkiem. Wierzby smitha już pomalutku i nieśmiało zaczynają pylić. Po nich pewnie smocza będzie kolejna. Pięknie :))

Link to comment
Share on other sites

U mnie było +16, nawet się przymierzałem do przesiedlenia agresywnej rodzinki, która mi została, do drugiego ula, bo ten leciwy, ale porywy wiatru wybiły mi ten pomysł z głowy. Za to naoglądałem się pięknych lotów po pyłek. Jak ten widok cieszy po tylu miesiącach czekania :)

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Krzychu napisał:

Zazdroszczę Wam temperatur :D tak ciepło jak u was to u mnie będzie może za miesiąc, a i tak nie jest to pewne 

Ale za to u nas wiatr taki , że drzewa wyrywa z korzeniami .
Trochę obawiam się o ule , bo mimo , że w większości osłonięte , to jednak coraz lżejsze .
Mimo wiatru i deszczu dziś niektóre pszczoły wylatywały z uli .

Druga moja obawa , to czy wiatr nie spowoduje przerwy w dopływie prądu .
W inkubatorze od kilku dni grzeją się 72 jaja ( kurze, a nie pszczele :) ) wartości ponad 200zł.
Szkoda by było teraz zmarnować ...

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Robi_Robson napisał:

Ale za to u nas wiatr taki , że drzewa wyrywa z korzeniami .
Trochę obawiam się o ule , bo mimo , że w większości osłonięte , to jednak coraz lżejsze .
Mimo wiatru i deszczu dziś niektóre pszczoły wylatywały z uli .

Druga moja obawa , to czy wiatr nie spowoduje przerwy w dopływie prądu .
W inkubatorze od kilku dni grzeją się 72 jaja ( kurze, a nie pszczele :) ) wartości ponad 200zł.
Szkoda by było teraz zmarnować ...

Najtańszy agregat około 300 zł byłby na lata i można spać spokojnie.PK

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Beeman napisał:

Robert to teraz podkrec do siedemdziesieciu, jak braknie pradu to tak szybko nie wystygna. 

Albo kobiecie w ręce daj .

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Najtańszy agregat około 300 zł byłby na lata i można spać spokojnie.PK

 

Mam agregat . Od lat .
Ale nie ma możliwości , żebym dzień i noc siedział na ranchu i czuwał czy nie zniknie zasilanie .
Nie ma możliwości , żeby agregat chodził non stop dzień i noc .
A niestety "najtańsze" same się nie załączą . Trzeba odpalać ręcznie .

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Mam agregat . Od lat .
Ale nie ma możliwości , żebym dzień i noc siedział na ranchu i czuwał czy nie zniknie zasilanie .
Nie ma możliwości , żeby agregat chodził non stop dzień i noc .
A niestety "najtańsze" same się nie załączą . Trzeba odpalać ręcznie .

To w grę wchodzi jakieś powiadamianie przez SMS o zaniku napięcia.Można popytać tutaj koszt,konfiguracja itd.. https://www.facebook.com/tinycontroleu-639947389479522

 

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę nikogo straszyć ale jest taka opcja, że w poniedziałek będę pozamykane granice województw i miast. Zakaz przemieszczania się będzie. Jak tu ogarnąć teraz pasiekę w województwie warmińsko-mazurskim a mieszkając w pomorskim? Ciężkie czasy się nam szykują teraz. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 14.03.2020 o 00:47, Brzytwiarz napisał(a):

No nie ciekawie się robi, nie ciekawie. 

Ciekawie ciekawie rzeczywiście ? Panowie czy u was też dzisiaj noszą pyłek ? 

U mnie dzisiaj takiego białego pyłku napadało trochę  i jest -2st.C       

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, Krzychu napisał:

Nie chcę nikogo straszyć ale jest taka opcja, że w poniedziałek będę pozamykane granice województw i miast. Zakaz przemieszczania się będzie. Jak tu ogarnąć teraz pasiekę w województwie warmińsko-mazurskim a mieszkając w pomorskim? Ciężkie czasy się nam szykują teraz. 

Do domu puszczą .
Najwyżej 2 tyg kwarantanny domowej będzie ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.